اجازه کار پس از تحصیلات تکمیلی یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های دانشجویان بین‌المللی در کانادا است. با پی آسان همراه باشید تا هرآنچه که درباره آن نیاز است را بدانیم.

مقالات مرتبط:

کارشناسی ارشد در آمریکا، اروپا و کانادا – معرفی و مقایسه موردی

استخدام در کانادا : مشاغل مالی، خدمات بانکی/چالش های اکوسیستم FinTech در کانادا

دانشجویان بین‌المللی می‌توانند از فرصتی عالی که دولت کانادا پس از اتمام تحصیل در کانادا ارائه می‌دهد، سود ببرند. دانش‌آموختگان مؤسسات واجد شرایط کانادا می‌توانند برای دریافت اجازه کار آزاد به نام اجازه کار پس از تحصیلات تکمیلی (PGWP) درخواست کنند. در ادامه، با PGWP، شرایط و مزایای آن آشنا می‌شوید.

 

گواهی تحصیلات تکمیلی (Postgraduate Diploma) چیست؟

گواهی تحصیلات تکمیلی، که به عنوان گواهی فارغ‌التحصیلی (Graduate Diploma) نیز شناخته می‌شود، برنامه‌هایی هستند که به دانشجویانی که تحصیلات کارشناسی (undergraduate) خود را تمام کرده‌اند، پیشنهاد می‌شود. در حالی که برنامه کارشناسی ارشد(master) ، مدت زمان سه سال طول می‌کشد، مدت زمان دریافت مدرک Postgraduate یک یا دو سال (حداکثر) می‌باشد و بسته به دانشگاه، می‌توان آن را به دو یا چهار ترم تقسیم کرد.

 

آیا با داشتن PGWP، می‌توانم برای اقامت دائم اقدام کنم؟

PGWP به دانش‌آموختگان اجازه می‌دهد تجربه کاری ارزشمندی در کانادا بدست آورند که می‌تواند امتیازات تعیین‌کننده‌ای برای مهاجرت در آینده تلقی شود. کارگران ماهر (under NOC A, O or B) که از طریق PGWP تجربه کسب کرده‌اند، ممکن است واجد شرایط اقامت دائم شوند.

بیشتر بخوانید: لندینگ فی کانادا یا حق اقامت دائم (RPRF) چیست؟

چه کسانی می‌توانند برای PGWP اقدام کنند؟

پس از فارغ‌التحصیلی، دانشجویان بین‌المللی ممکن است حداکثر در سه سال PGWP دریافت کنند. برای دارا بودن شرایط، دانشجو بایستی به طور مستمر در کانادا تحصیل کند و یک برنامه تحصیلی را که حداقل ۸ ماه به طول می‌انجامد، تمام کند.

علاوه بر این، دانشجو باید از مؤسسات یادگیری منتخب کانادایی (DLI)، فارغ‌التحصیل شده باشد، چرا که تمام مؤسسات یادگیری، دانشجو را برای دریافت PGWP واجد شرایط نمی‌کنند. دانش‌آموختگان باید در بازه 180 روز از دریافت تأیید کتبی (به عنوان مثال ، رونوشت یا نامه رسمی) از موسسه اقدام کنند که نشان می‌دهد آن‌ها شرایط لازم برای تکمیل برنامه دانشگاهی را دارا هستند.

همچنین، دانشجو باید برنامه تحصیل را تمام و گذرانده باشد و اطلاعیه‌ای دریافت کند که برای کسب مدرک و یا گواهی واجد شرایط می‌باشد. فارغ‌التحصیل باید هنگام اقدام برای دریافت PGWP، دارای مجوز تحصیلی معتبر باشد.

اگر برای دانشجویان، قبلاً مجوز PGWP صادر شده باشد، در برنامه‌های بورس تحصیلی شرکت کرده باشند، اکثر برنامه تحصیلی خود را با یادگیری از راه دور انجام داده و یا برنامه تحصیلی خود را توسط مؤسسه غیر کانادایی واقع در کانادا تمام کنند، صرف نظر از مدت اقامت آن‌ها در کانادا، شامل دریافت مجوز PGWP نمی‌شوند.

دوره زبان انگلیسی یا فرانسوی به عنوان زبان دوم، دوره‌های علاقه عمومی (general interests) یا بهبود خود (self-improvement) و یک دوره یا برنامه تحصیل در یک کالج خصوصی نیز برای دریافت PGWP قابل قبول نیستند.

 

کدام مؤسسات من را برای دریافت PGWP واجد شرایط می‌کنند؟

به منظور اقدام برای اجازه کار پس از تحصیلات تکمیلی، دانشجویان بین‌المللی باید ثابت کنند در یک برنامه یا برنامه‌های یکی از مؤسسات یادگیری منتخب کانادایی (DLI) تحصیل کرده‌اند که در ادامه آورده شده‌اند:

  • یک مؤسسه عمومی بعد از دوره متوسطه (public post-secondary institution)، مانند کالج، مدرسه تجاری یا فنی، دانشگاه یا CEGEP (در ایالت کبک)
  • یک مؤسسه خصوصی بعد از دوره متوسطه (private post-secondary institution) که تحت قوانین و مقررات یکسان با مؤسسات عمومی در ایالت کبک فعالیت می‌کند.
  • یک موسسه خصوصی متوسطه یا پس از دوره متوسطه در ایالت کبک که برنامه‌های لازم ۹۰۰ ساعته یا بیشتر را برای کسب گواهی تحصیلات حرفه‌ای (DVS) یا تأیید تخصص حرفه‌ای (AVS) ارائه می‌دهد.
  • یک مؤسسه خصوصی کانادایی که توسط اساس‌نامه استانی مجاز به اعطای مدرک تحصیلی شامل کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکتری است، اما فقط در صورتی که دانشجو در برنامه‌ای ثبت‌نام کرده باشد که منجر به اخذ مدرک تحصیلی طبق قوانین استانی باشد. بنابراین ممکن است شامل تمام برنامه‌های تحصیلی ارائه شده توسط مؤسسات خصوصی نشود.

دانش‌آموختگان از مؤسسات حرفه ای کبک با گواهی DVS و AVS بایستی دارای معیارهای اضافی برای برخورداری از شرایط لازم باشند.

 

آیا باید از داخل کانادا برای دریافت PGWP اقدام کنم؟

داوطلب می‌تواند از داخل یا خارج از کانادا برای دریافت PGWP اقدام کند. دانش‌آموختگان می‌توانند از داخل کانادا اقدام کنند، اگر مجوز تحصیلشان هنوز معتبر باشد. اگر مجوز تحصیل متقاضی دیگر معتبر نباشد و آنها مایل به ماندن در کانادا باشند، باید قبل از انقضای مجوز تحصیلی برای اقامت به عنوان بازدید کننده (visitor) درخواست کنند.

دانشجویان بین‌المللی سابق که قبل از انقضاء مجوز تحصیل خود، وضعیت خود را به وضعیت بازدید کننده تغییر می‌دهند، در حالی که منتظر اعلام خبر فارغ‌التحصیلی از موسسه خود هستند، همچنین می‌توانند برای دریافت اجازه کار پس از تحصیلات تکمیلی از داخل کانادا اقدام کنند.

دانش‌آموختگانی که برای دریافت اجازه کار پس از تحصیلات تکمیلی قبل از اینکه اعتبار تحصیلیشان بی اعتبار یا منقضی شود، اقدام نکنند، باید کانادا را ترک کنند یا برای تغییر وضعیت خود در کانادا اقدام کنند. همانطور که قبلاً نیز ذکر شد، امکان درخواست PGWP از خارج از کانادا نیز وجود دارد.

بیشتر بخوانید: اسکیل ورکر کانادا کانادا چیست؟

برای چه مدت، اجازه کار پس از تحصیلات تکمیلی اعتبار دارد؟

PGWP معمولاً بر اساس مدت برنامه تحصیلی برای حداقل ۸ ماه تا حداکثر ۳ سال صادر می‌شود.

مدت اعتبار اجازه کار پس از تحصیلات تکمیلی هرگز از تاریخ اعتبار پاسپورت متقاضی بیشتر نیست. اگر گذرنامه متقاضی قبل از مدت اعتبار PGWP منقضی شود، این امکان وجود دارد با تمدید گذرنامه خود برای تمدید اجازه کار اقدام نمایید. این تنها شرایط پذیرفته شده توسط دولت کانادا برای تمدید PGWP است. متقاضیان می‌توانند در طول زندگی خود فقط یک مجوز PGWP دریافت کنند.

 

آیا در صورت داشتن اجازه کار پس از تحصیلات تکمیلی به LMIA نیاز دارم؟

مزیت دیگر PGWP، معافیت از داشتن مدرک Labour Market Impact Assessments) LMIA) است. به عبارت دیگر، PGWP یک مجوز آزاد در نظر گرفته می‌شود و به فارغ‌التحصیلان اجازه می‌دهد تمام‌وقت ، پاره‌وقت و به عنوان خود اشتغالی کار کنند.

 

آیا می‌توانم در مدت انتظار برای تصمیم راجع به دریافت PGWP خود کار کنم؟

متقاضیان ممکن است در حالی که منتظر تصمیم راجع به برنامه PGWP خود هستند، تمام وقت در کانادا کار کنند تا زمانی که آن‌ها قبل از انقضاء مجوز تحصیل خود اقدام کرده باشند. همچنین، آنها باید برنامه تحصیلی خود را به اتمام رسانده ، الزامات کار در خارج از دانشگاه را کسب کرده و از ساعات مجاز کار برای دانشجویان تجاوز نکنند.