۸۸۷۰۰۲۱۵ info@payasan.com
Select Page

بیت‌کوین صرفاً یک پروتکل یا یک پول نیست بلکه یک مدل کسب و کار جدید برای نرم‌افزارهای اپن سورس محسوب می‌شود. قبل از بیت‌کوین باید جذب سرمایه، نوشتن نرم‌افزار، توزیع محصول، ایجاد یک مدل کسب و کار و تلاش برای دستیابی به نقدینگی انجام می‌شد. فرشتگان سرمایه گذاری، شرکت‌های سرمایه گذاری خطر پذیر، فروشندگان و بانکداران شما را در این مسیر هدایت کرده و از یک هزارتوی پیچیده متشکل از انواع کنترل‌ها عبور می‌دادند.

ویژگی‌های مدل بیت‌کوین برای سرمایه گذاری جمعی به صورت زیر است:

  • یک نرم‌افزار برای شبکه ای کاملاً توزیع شده نوشته می‌شود که همه نودها می‌توانند به صورت ناشناس در آن شرکت کنند.
  • منابع نادر در شبکه با استفاده از یک توکن نادر – یک Appcoin – تخصیص داده می‌شوند. کاربران به این Appcoin جهت استفاده از شبکه نیاز دارند. به دارندگان منابع نادر، Appcoin پرداخت می‌شود.
  • Appcoinها از قبل یا در ابتدای راه اندازی شبکه ماین می‌شوند و مقدار مناسبی از آنها را نگه داشته می‌شوند. اینها سهام کمپانی هستند که در صورت شروع فعالیت شبکه، ارزشمند خواهند شد.
  • پس از آن به گردانندگان شبکه امکان جمع آوری Appcoin متناسب با میزان فعالیت آنها داده می‌شود. مقداری از خروجی هر تراکنش به توسعه دهنده اختصاص داده می‌شود (این کار توسط Mastercoin انجام می‌شود). از درآمدها برای پرداخت هزینه‌های عملیاتی استفاده شده و برای ادامه توسعه شبکه کمک مالی اهدا می‌شود.
  • با افزایش میزان استفاده از شبکه، ارزش سهام و درآمدها نیز افزایش می‌یابد.
  • هر کسی از هر جایی و در هر زمانی می‌تواند به صورت ناشناس Appcoin خریداری کند. به این ترتیب می‌توانید با نوشتن و تحویل یک کد، IPO (عرضه اولیه سهام) اجرا کنید.

این یک نوع جذب سرمایه درست و واقعی است – کاربران متناسب با میزان استفاده از شبکه، سرمایه تامین می‌کنند. به افرادی که زودتر به شبکه ملحق شده‌اند، گردانندگان شبکه و توسعه دهندگان آن پاداش داده می‌شود.

در اقتصاد، به توکنی که به صورت مصنوعی کمیاب می‌شود تا از آن جهت تخصیص منابع نادر و کمیاب استفاده شود، “پول” گفته می‌شود. در واقع بیت‌کوین یک OSS جمع سپاری شده برای پیش بردن یک شبکه اقتصادی است. حالا امکان ایجاد نسل جدیدی از Appcoinها به صورت نرم‌افزارهایی اپن سورس فراهم شده که یک روزه جذب سرمایه عمومی آنها انجام می‌شوند و می‌توانند شبکه‌هایی را اداره کنند که امکان اداره آنها توسط بیت‌کوین وجود ندارد یا به جذب سرمایه جداگانه نیاز دارند.

علت کندی شبکه Tor متکی بودن آن به داوطلبان برای انتقال ترافیک است. هر زمان سیستمی به صورت خطی باشد، محصول آن کمتر از ارزش واقعی قیمت گذاری می‌شود. می‌توان یک کوین مثل Torcoin برای این شبکه ایجاد کرد – کاربران این شبکه و استفاده کنندگان از مکانیزم انتقال ترافیک، هزینه آن را به صورت Torcoin پرداخت می‌کنند و به گردانندگان شبکه Torcoin پرداخت می‌شود. وقتی برای اولین بار Torcoin استخراج و فروخته می‌شود، به توسعه دهندگانی که شبکه را تاسیس می‌کنند، سهام تعلق می‌گیرد. به سایر توسعه دهندگان و گردانندگان شبکه از کوین‌های استخراج شده و کارمزد تراکنش‌ها پرداخت می‌شود.

آیا می‌توانیم به جای Torcoin از بیت کوین استفاده کنیم؟ یک پول نباید برای کاربردهای مختلف قابل استفاده باشد؟ شاید نه! سرعت تراکنش‌های بیت‌کوین برای پهنای باندی که به صورت پویا تخصیص پیدا می‌کند، بیش از حد کند است – مدت زمان 10 تا 60 دقیقه برای مذاکره کردن با یک نود منتشر کننده ترافیک بیش از حد زیاد است. همچنین پرداخت‌ها باید به صورت ناشناس باشند. بنابراین به کوینی با قابلیت تسویه سریع (Fastcoin می‌تواند یک بلاک را در عرض 12 ثانیه تسویه کند) و ناشناسی کامل (مثل Zerocoin) نیاز است.

چه کوین‌های دیگری را می‌توان در یک شبکه به افراد اختصاص داد؟ در حال حاضر در سیستم DNS توزیع شده از NameCoin استفاده می‌شود. آیا می‌توان با استفاده از Boxcoin یک مخزن ذخیره داده رمزنگاری شده و با دسترس پذیری بالا ایجاد کرد که برای دسترسی به دیسک، Boxcoin پرداخت انجام دهد؟ می‌توان با استفاده از Cachecoin یک زیرساخت کشینگ ایجاد کرد که به نودهایی با منابع بلااستفاده پرداخت انجام دهد تا محتوای ایستا و عظیمی را کش کنند؟ یا یک DDoScoin که وب سرورها از آن برای کنترل درخواست‌های ورودی مرورگر استفاده کنند؟ یا PKIcoin که یک شبکه پیام رسان ناشناس، رمزنگاری شده، جهانی و غیرقابل حمله ایجاد ایجاد کند؟ آیا کاربردهای دیگری مثل کاربرد بیت‌کوین وجود دارند که بتوان آنها را به دنیای واقعی انتقال داده و منابع شبکه را از طریق آن دور زد؟

در دنیای Appcoinهای مختلف که ساختن، ادغام و سرمایه گذاری جمعی برای آنها کار آسانی است، نقش بیت‌کوین چیست؟

خود بیت‌کوین برای مواقعی که سرعت تسویه تراکنش‌ها و حفظ ناشناسی کاربران در آنها چندان مطرح نیست، قابل استفاده است. بیشتر منابع دنیا نرم‌افزارهایی نیستند که به صورت شبکه طراحی شده باشند و بتوانند از Appcoin خودشان استفاده کنند.

ممکن است برخی از Appcoinها صرفاً یک لایه پروتکل روی بیت کوین باشند که به صورت صریح به سازندگان، گردانندگان و اولین پذیرندگان شبکه پاداش اهدا می‌کنند. ممکن است PKIcoin صرفاً یک انگیزه و مشوق مالی باشد، امنیت به یک استخر ماینینگ بیت کوین برون سپاری شود و ورود و خروج به شبکه PKIcoin از طریق بیت‌کوین صورت بگیرد. در مواردی مثل Torcoin که بلاک چین بیت‌کوین برای آن کاربردها کارآمد نیست، بیت‌کوین می‌تواند نقش یک ارز رزرو برای ورود و خروج از Torcoin را داشته باشد.

بیت‌کوین بسیار فراتر از یک پول و یک پروتکل است و در واقع یک مدل و پروتکل برای سرمایه گذاری جمعی محسوب می‌شود با ویژگی‌هایی همچون باز بودن، توزیع شدگی و قابلیت نقد شوندگی.

 

 

 

____________________________________________________________

در صورتی که داخل ایران هستید و قصد خرید آنلاین و اعتباری از سایت های خارجی و فروشگاه های آنلاین خارج از کشور ( از جمله فروشگاه های خارجی اینستاگرام ) را دارید ، میتوانید از خدمات سایت پی آسان در این زمینه استفاده کنید :