نوسان قیمت خودرو در هفته‌های گذشته سبب شده تا بازار خرید و فروش تقریبا از رونق بیفتد؛هرچند برخی خودروسازان هم ساز افزایش قیمت را از هفته گذشته کوک کرده اند،اما مشخص نیست که آیا شورای رقابت با افزایش قیمت ها موافق است یا خیر؟

پی آسان: به گزارش خبرآنلاین،به دنبال افزایش نرخ ارز در بازار که منجر به تصمیم دولت برای تک نرخی کردن قیمت دلار گرفت، اوضاع بازار خرید و فروش خودرو هم مثل سایر بازارها دچار نوسان شده است وفعالان این بازار می گویند، کمتر معامله‌ انجام می‌شود و تقریبا همه منتظرند که خودروسازان داخلی تکلیف خود را با ثبت سفارش های جدید و قیمت های تازه قطعات وارداتی روشن کنند.

اگر هزینه تولید ناشی از افزایش قیمت ارز بالا برود،تقاضای خودروسازان افزایش قیمت هاست.خصوصا که امسال دستمزد هم 20 درصد بالاتر رفته است.

 از سویی در شرایطی که واردات خودرو هم اکنون با تعرفه 95 درصدی است،مجلس تصمیم گرفته تا تعرفه واردات خودرو را کاهش دهد.در روزهای گذشته مصوبه ای به تصویب مجلس رسید که تعرفه واردات خودرو را به 20 درصد می رساند.تحلیلگران می گویند اگر این مصوبه تصویب شود،وضعیت خودروسازان داخلی برای رقابت را خودروهای خارجی سخت خواهد شد.

اگرچه هنوز مشخص نیست که این تصمیم تبدیل به قانون شود،اما افزایش قیمت خودرو در بازار هم توجیه قابل قبولی ندارد.خبرآنلاین علت این نوسان قیمت را در نظرخواهی که دیروز منتشر کرد از کاربران پرسید که عامل اصلی افزایش قیمت خودرو در هفته‌های اخیر چیست؟

کاربری نوشته است:« افزایش نجومی تعرفه واردات خودرو خارجی و آشفتگی بازار ارز باعث شده که قدرت خرید مصرف کننده به صفر برسه. از این طرف در بازار داخلی هم تولید کنندگان داخل از حمایت های خاص و رانت ویژه برخوردار هستند و به راحتی و با علم بر ناتوانی دولت در کنترل بازار، خودروهای بنجل خودشون رو با قیمتهای نجومی نرخ گذاری می کنند.»

فرهاد کنعانی هم برای ما نوشته است:« به نظر من سیاستی که خودروسازان دارن دنبال می کنند خیلی اشتباست آنها فکر می‌کنند با افزایش قیمت خوردو باعث می شوند که مردم برای خرید ماشین بی تابی کنند، ولی عکس این قضیه باعث شده که مردم دیگه رغبتی به خرید ماشین نداشته باشند مثلا یه ماشین در دو هفته بعد از عید 20 میلیون گران شد .»

یک کاربر هم که نام خود را ننوشته معتقد است:« بازار خودرو مدام تو فکر افزایش قیمته و الان قیمت دلار بهترین بهانه برای گران کردن خودرو شده است ولی متاسفانه تغییر ویژه ایی در کیفیت و اپشن خودروهای داخلی برای توجیه این مسئله دیده نمیشه. دومین دلیل ومهمترین دلیل نبود شفافیت درقیمت گذاری خودرو می باشد اینکه نرخ گذاری یک خودرو چه داخلی و چه خارجی چگونه و بر چه اساس تعیین میشه خود عاملی است که به افزایش قیمت دامن میزنه»

کاربری هم نوشته است:« تعرفه باید حذف شود مگه ما از مردم اروپا و آمریکا چی کم داریم دولت باید راه کسب درآمد خود را از جیب مردم تغییر دهد و از راه حلال تامین بودجه کند , و خودروهای روز دنیا که کم مصرف و قدرتمند و ایمن و مقرون به صرفه هستند وارد کند تا جان و مال مردم در امنیت کامل باشد کمی برای مردم ایران ارزش قائل شوید.»

مهدی هم نوشته است:« تا حالا شده در این مملکت پرسیده شه که دلیل ارزان شدن این جنس و … چیست؟ همه چیز دائما در حال گران شدنه.ماشین و خونه که شورش رو در اوردند.خودروی بی کیفیت رو با بالاترین نرخ ممکنه تحویل مردم میدند.دلیلش هم مشخصه.اصلا نظارتی وجود نداره.نه در بازار خودرو نه در مسکن.»

محمد هم نوشته است:«1. تعرفه واردات خودروی خارجی 2. بی انصافی تولید کنندگان خودروی داخلی 3. عدم نظارت نهادهای نظارتی.»

 

مطالب دیگر: