۸۸۷۰۰۲۱۵ info@payasan.com
Select Page

بازاریابی رسانه های اجتماعی برای تمامی اهدافی که بازاریابی سنتی داشت استفاده می کند ، تا مشتریانش را پیدا کند و :

 • منجر به افزایش مراجعه ها و فروش ها می شود .
 • موجب افزایش فروش محصولات یا خدمات شود .
 • نام کسب و کار ما دهان به دهان می چرخد .
 • ابزاری برای بازخورد گرفتن ایجاد می شود .
 • شهرت کسب و کار را به عنوان یک متخصص یا یک رهبر فکری گسترش می دهیم .
 • ترافیک را به سمت وبسایت یا بلاگ کسب و کار روانه می کنیم .
 • محصولات و خدمات جدیدی گسترش می دهیم .
 • مردم را در مورد رویدادهای ویژه و هر چیز دیگری با ارزش خبری درباره ی کسب و کار مطلع می کنیم .
 • به مشتریان خدمات ارائه می کنیم .

 

محبوب ترین شبکه های اجتماعی کدام هایند ؟

 1. فیس بوک ( شبکه – بیش از دو میلیارد کاربر )
 2. یوتیوب ( بزرگترین سایت شبکه کردن ویدئو – بیش از یک میلیارد کاربر فعال به صورت ماهانه )
 3. اینستاگرام ( به اشتراک گذاری تصویر و ویدیو ( بیش از هشت صد میلیون کاربر به صورت ماهانه )
 4. توئیتر ( پخش پیام – بیش از 330 میلیون کاربر فعال )
 5. Whatsapp ( پیام رسانی ، ارتباطات صوتی و تصویری – بیش از یک میلیارد کاربر )
 6. لینکداین ( بزرگترین شبکه ی حرفه ای کسب و کار – بیش از 450 میلیون کاربر )
 7. پینترست ( جمع آوری / به اشتراک گذاری تصویر – بیش از 150 میلیون کاربر فعال به صورت ماهانه )
 8. Tumbler ( وبلاگ نویسی / به اشتراک گذاری عکس )
 9. Quora ( تبادل اطلاعات و دانش )

 

شاید تمامی پلت فرم های رسانه های اجتماعی برای کسب و کار شما مناسب نباشند . این بدین معنا نیست که کسب و کار کوچک شما باید سعی به شروع استفاده از برخی از آن ها برای تبلیغ کردن محصولات و / یا خدمات شما کند . حتی اگر شرکت شما پول کافی برای استخدام یک شرکت بازاریابی را دارد و یا هدف آن توسعه ی یک تیم رسانه های اجتماعی است که از راه دور کار می کنند ، این امر نمی تواند ایده ی خوبی باشد ، زیرا گروه های مختلف مشتری ها از رسانه های اجتماعی مختلفی استفاده می کنند . درست مثل هر نوع کسب و کار دیگری ، کسب و کارهای کوچک نیاز دارند روی تلاش هایشان برای بازاریابی رسانه های اجتماعی ، و دلارهایی که خرج دست یابی به مشتریان بالقوه خود می کنند ، تمرکز کنند .

هیچ سودی ندارد اگر پول و زمان خود را صرف تبلیغ کردن کسب و کارتان در رسانه ی اجتماعی ای کنید که مشتری هایتان از آن استفاده نمی کنند . ببینید که چگونه می شود یک طرح بازاریابی رسانه های اجتماعی ساخت .

 

مزایای بازاریابی شبکه های اجتماعی

 • هزینه – در مقایسه با دیگر روش های بازاریابی ، بازاریابی رسانه های اجتماعی بسیار ارزان است . ساختن یک حساب کاربری در تمامی پلت فرمی های که در بالا ذکر کردیم رایگان است ، و پست گذاشتن برای دنبال کننده ها نیز رایگان است ، که امیداواریم پیام را با دیگر اعضای جامعه ی رسانه های اجتماعی به اشتراک بگذارند و آن را گسترش دهند . همچنین گزینه های تبلیغات پولی متعددی برای رسیدن به یک گروه مخاطب بزرگ تر از طریق رسانه های اجتماعی وجود دارد . برای مثال ، فیس بوک گزینه هایی جامع برای هدف تبلیغاتی ارائه می دهد ، مانند توانایی هدف قرار دادن اعضایی که در یک شعاع جغرافیایی خاص زندگی می کنند .
 • جذب مخاطبان – شبکه های اجتماعی به کسب و کارها اجازه می دهند که مخاطب هدف را جذب کنند و روابط تعاملی را با مشتریان گسترش دهند .

 

معایب بازاریابی رسانه های اجتماعی

 • زمان – مشکل اصلی بازاریابی رسانه های اجتماعی از منظر یک کسب و کار این است که می تواند به طرزی باورنکردنی وقت گیر باشد . کمپین های رسانه های اجتماعی ، شامل اموری یک پارچه نیستند ؛ آن ها باید در طول زمان پرورش یابند . در حالی که کسب و کارهای بزرگ مثل Dell ، Microsoft ، و HP از این نوع بازاریابی به نحو مؤثری استفاده کرده اند ، آن ها نوعی از بودجه های بازاریابی دارند که به آن ها اجازه می دهد تعدادی از کارکنان را برای به انجام رساندن و مدیریت رسانه های اجتماعی اختصاص دهند ، منابعی که بسیاری از کسب و کارهای کوچک ندارند .
 • تبلیغات مستقیم در رسانه های اجتماعی مؤثر واقع نمی شود – کسب و کارها از شبکه های اجتماعی استفاده می کنند چون طبیعتاً می خواهند محصولات و خدماتشان را بفروشند . اما همان طور که تبلیغات آشکار در رسانه های اجتمای در اغلب موارد ، نزد مخاطبان مورد نظر خود اعتباری کسب نمی کند یا حتی نمی تواند آن ها را از اجتماع مشخصی که می خواهند به آن نفوذ کنند ، بیرون بیاورد ، کسب و کارها باید از شکل های مناسب تری از تبلیغات در رسانه های اجتماعی استفاده کند . برای این که از رسانه های اجتماعی به طرز مؤثری استفاده کنند ، کسب و کارها باید به عنوان اعضای جامعه ی رسانه های اجتماعی در نظر گرفته شوند ، اعضایی که مایل به تعامل با سایر اعضا هستند .
 • خطرات – با توجه به ماهیت جامعه ی رسانه های اجتماعی ، کسب و کارها باید از خطرات آگاه باشند . یک پست منفی که توسط یک کاربر ، یک کارمند سابق یا یک رقیب ( به درست یا غلط ) ارسال شود ، می تواند به طور جدی اعتبار کسب و کار را خدشه دار کند . اگر یک هکر موفق شود حساب شبکه ی اجتماعی کسب و کاری را کنترل کند ، نتایج ممکن است فاجعه آمیز باشد . حتی یک پست بی ضرر می تواند بدل به یک فاجعه ی روابط عمومی شود . به عنوان مثال ، در سال 2012 مک دونالد تلاش کرد با ارسال یک توئیت با هشتگ #McDStories با شبکه های اجتماعی همراه شود ، و مشتریان با پشت داستان های ترسناکی مثل پیدا کردن ناخن انگشت در برگرها یا بستری شدن در بیمارستان به خاطر مسمومیت غذایی بعد از غذا خوردن در مک دونالد ، به این هشتگ پاسخ دادند . هنور ، بازاریابی شبکه های اجتماعی گونه ای از بازاریابی است که بسیاری از کسب و کارهای کوچک می توانند از آن بهره مند شوند ، اگر تنها از این راه از آن استفاده کنند که ، بیشتر راجع به آن چه مشتریانشان فکر می کنند و درباره ی نام تجاری و محصولات آن ها می گویند مطلع شوند .

 

مطالب مرتبط :