بازاریابی چریکی یک استراتژی تبلیغاتی است که روی تاکتیک های غیرمتعارف کم هزینه تمرکز می کند که در آن هدف این است که با حداقل هزینه ، بیش ترین نتایج به دست آید .

این اصطلاح را در اصل جی کنراد لوینسون ( Jay Conrad Levinson ) در کتابش « تبلیغات چریکی » در سال 1984 ساخته است . عبارت بازاریابی چریکی از جنگ چریکی الهام گرفته شده است که یک نوع جنگ نامنظم است و به استراتژی های تاکتیکی کوچک که توسط شهروندان مسلح استفاده می شود ، مرتبط است . بسیاری از این تاکتیک ها شامل کمین، خراب کاری، حملات و عناصر غافل گیر کردن هستند. بازاریابی چریکی ، درست مثل جنگ چریکی ، از روش های مشابهی در صنعت بازاریابی استفاده می کند . این سبک بازاریابی متفاوت به شدت متکی به استراتژی بازاریابی غیرمتعارف است ، همچنین به انرژی بالا و قوه ی تخیل وابسته است . بازاریابی چریکی مصرف کنندگان را با غافل گیر کردنشان جذب می کند ، یک تأثیر ماندگار می گذارد و مقدار زیادی سر و صدا در جامعه ایجاد می کند . بازاریابی چریکی می گوید که نسبت به فرم های سنتی تبلیغات و بازاریابی ، تأثیر بسیار بیشتری بر مصرف کننده ایجاد کن . این به این خاطر است که اکثر مبارزات بازاریابی چریکی هجوم آوردن به مشتری را در سطحی شخصی تر و به یاد ماندنی تر به عنوان هدف دنبال می کنند .

بازاریابی چریکی اغلب برای کسب و کارهای کوچکی ایده آل است که نیاز به دست یابی به گروه مخاطبان بزرگی دارند بدون این که به سرمایه ی خیلی زیادی دست رسی داشته باشند . این شیوه همچنین توسط شرکت های بزرگ نیز مورد استفاده قرار می گیرد تا کمپین های رسانه های جمعی را تشویق کند . افراد نیز همچنین از این سبک بازاریابی به عنوان راهی برای یافتن یک شغل یا کار بیشتر استفاده کرده اند .

تاریخچه ی بازاریابی چریکی

تبلیغات را می توان به چهار هزار سال پیش از میلاد مسیح نسبت داد ، جایی که در آن مصری های اولیه از پاپیروس برای ساختن پیام های فروش و پوسترهای دیواری استفاده می کردند . آن چه ما تبلیغات و بازاریابی سنتی در نظر می گیریم به آهستگی در تمامی کشورها گسترش یافته است اما هرگز تا دهه ی 1900 یک رشد زیاد واقعی نداشته است .

در این زمان بود که هدف اصلی تبلیغات این بود که به مصرف کنندگان در مورد محصول یا خدمت آموزش دهند تا این که آن ها را سرگرم یا درگیر کنند .

در سال 1960 ، کمپین های تبلیغاتی روی هزینه های تبلیغاتی سنگین در مجراهای رسانه ای مختلف مثل رادیو و چاپ تمرکز کردند .

این روند تا دهه ی 1980 و اوایل دهه ی 1990 ادامه داشت تا این تلویزیون کابلی هم وارد میدان شد و تبلیغات دیداری به آن وارد شدند . به یادماندنی ترین پیش گام در این زمان MTV بود ، جایی که در آن ، آن ها روی این تمرکز شد که مشتری را جذب پیام تبلیغاتی کنند و او را تحت تأثیر قرار دهند ، به جای آن که درباره ی ویژگی های محصول آموزش و توضیح دهند .

نمایندگی ها تقلا می کردند تا تأثیری بر مصرف کنندگان بگذارند و مصرف کنندگان نیز از در معرض تبلیغات بودن خسته شده بودند . این زمانی برای یک تغییر بود .

در سال 1984 ، جی کنراد لوینسون ( Jay Conrad Levinson ) که یک بازاریاب بود ، عبارتی رسمی را در کتابش معرفی کرد : « بازاریابی چریکی » .

لوینسون از پس زمینه ی معاون ارشد بودن رییس کل در شرکت J. Walter Thompson و شرکت مدیر خلاق ( Creative Director ) و همچنین شرکت Board Member در مؤسسه ی تبلیغاتی Leo Burnett می آید . در کتاب لوینسون ، او روش های منحصر به فردی را برای نزدیک شدن و مبارزه با روش های تبلیغات سنتی پیشنهاد می کند . هدف بازاریابی چریکی استفاده از تاکتیک های غیرمتعارف برای تبلیغات بود در حالی که بودجه های خیلی کوچکی داریم . طی این زمان ، رادیو ، تلویزیون و چاپ در حال افزایش بودند ، ما مصرف کنندگان از این روند خسته شده بودند . لوینسون پیشنهاد داد که کمپین های تبلیغاتی نیاز دارند شوکه کننده باشند ، یکتا باشند ، هم زمان قدرت مند و باهوش . این نیاز به ایجاد هیاهو و سر و صدا در جامعه دارد .

کسب و کارهای کوچک شروع به تغییر شیوه های تفکر خود کردند و بازاریابی را به شیوه ی متفاوتی برای نام تجاری خود آغاز کردند . مفهوم بازاریابی چریکی همچنان به توسعه و رشد طبیعی اش ادامه می دهد . شما می تواند اطلاعات بیشتری راجع به جی کنراد لوینسون ( Jay Conrad Levinson ) در سایت رسمی http://www.gmarketing.com پیدا کنید .

کسب و کارهای کوچک چگونه از بازاریابی چریکی استفاده می کنند ؟

بازاریابی چریکی ممکن است راه حل مناسبی برای کسب و کارهای کوچک باشد . چرا ؟ هنگامی که به خوبی اجرا شود ، اغلب کم هزینه تر است و به مخاطب هدف بیشتری دست می یابد . همچنین می تواند راه بسیار عالی ای برای شناخته شدن ، تشخیص داده شدن از رقبا و کسب شهرت برای لذت بردن و متفاوت بودن باشد .

در مصاحبه ای با یک مجله ی کارآفرینی ، بسیاری از کارشناسان آژانس های بازاریابی چریکی اعلام کردند که مزیت بازاریابی چریکی این است که :

« … غیرمجاز و مخرب و چسبنده ! » – برت زاکاردی (Brett Zaccardi  ) از شرکت Street Attack

« … فعال سازی نام تجاری به صورت صد درصد توسط شهر ، رویداد و یا مؤسسه مجاز نیست . » – آدام سالاکیوز (Adam Salacuse ) ، مؤسس و رییس شرکت ALT TERRAIN .

« … این یک حالت ذهنی است . به سادگی می توان فهمید بازاریابی چریکی نیست ، اگر مورد توجه قرار نگیرد . » – درو نیسر (Drew Neisser ) ، مدیرعامل شرکت Renegade Marketing

مطالب مرتبط :