مطالبی که در ادامه بیان می‌شوند، توصیه قانونی یا مشاوره سرمایه گذاری نیستند و صرفا ترجمه ای است از مطلب prestonbyrne در رابطه با بررسی حالت بد برای بلاک چین و رمزارز . یکی از جنبه‌های مثبت دور شدن از فضای بلاک چین برای من (جهت اخذ مدرک حقوقم در امریکا) این بود که تا مدتی نیاز به شرکت در جلسات مختلف یا پاسخ دادن به تماس سرمایه گذاران نداشتم. جذب سرمایه همیشه کار چالش برانگیزی است. به جز چند استثنای محدود هیچ وقت علاقمند به شرکت در چنین میتینگ‌هایی نبودم که در آنها باید مدتی طولانی به انواع سوالات و پرسش‌ها پاسخ بدهیم. بخصوص چنین ماموریت‌هایی در شروع سال 2017 برای من به شدت غیرقابل تحمل بودند چون تمام ملاقات‌های ما با سرمایه‌گذاران خطرپذیر به این صورت پیش می‌رفتند:

سرمایه گذار: خب کار بیزنس شما چیست؟

PJB: [توضیحاتی مفصل درباره مزایای اتوماسیون غیرمتمرکز فرایندها که از طریق رمزنگاری ایمن سازی شده، اشاره به استفاده از نرم افزار کمپانی ما توسط SWIFT، Deloitte و بانک‌های درجه یک متعدد]

سرمایه گذار: بسیار عالی! توکن هم صادر می‌کنید؟

در چنین لحظاتی تمام قدرت خودم را جمع می‌کنم تا از به زبان آوردن الفاظ رکیک خودداری کنم. ××××× من هیچ علاقه ای به صدور توکن ندارم! می‌خواهم یک شهروند مسئولیت پذیر باشم و مدرک حقوق خودم را حفظ کنم!

اگر در سمت‌های قبلی خودم چنین برخوردی را با یک سرمایه گذار داشتم، به احتمال زیاد همکاران من و آن سرمایه گذار به شدت عصبانی و ناراحت می‌شدند و آنها هم یک برخورد متقابل با من داشتند. در نتیجه در چنین مواقعی تنها کاری که انجام می‌دهم این است که با یک لبخند از سرمایه گذار تشکر می‌کنم که وقت خودش را در اختیار من قرار داده و جلسه را ترک می‌کنم یا مکالمه را قطع می‌کنم.

من به شخصه از سال 2014 وقتی که شرکت ما مجبور بود به تمام شرکت‌های لندن سربزند و برای دریافت توجه و بودجه با پروژه ای به نام اتریوم  که از طریق ICO جذب سرمایه کرده بود رقابت کند، مخالف سرسخت ICOها شدم. هنوز هم مخالفت خودم با ICOها را حفظ کرده ام و نسبت به آینده آنها دچار شک و تردید هستم.

 

بررسی حالت بد برای بلاک چین و رمزارز (2)

بررسی حالت بد برای بلاک چین و رمزارز (3)

بررسی حالت بد برای بلاک چین و رمزارز (4)

بررسی حالت بد برای بلاک چین و رمزارز (5)

 

ICO چیست و چرا عده زیادی نسبت به آن خوشبین هستند؟

در واقع ICO (عرضه اولیه کوین) توسط افرادی اجرا می‌شود که برای خودشان یک نسخه و مدل جدید از بیت‌کوین تولید و عرضه می‌کنند و این “کوین‌ها” را به دیگران می‌فروشند. ممکن است این کوین‌ها یا توکن‌ها به نوعی در مجموعه نرم افزاری ارائه شده توسط کمپانی کاربرد داشته باشند (اما این طرح‌ها که تا حدودی غیرقانونی هستند، در حال حاضر کمتر از گذشته شده اند). مردم هم این مدل‌های جدید بیت‌کوین را خریداری می‌کنند به امید اینکه این کوین‌ها هم روند صعودی مشابه بیت‌کوین اصلی طی کنند تا بتوانند بدون زحمت و تلاش زیاد به ثروت هنگفتی برسند.

طبق آنچه که امروز در سایت Business Insider نوشته شده بود: ICO یا عرضه اولیه کوین یک روش جایگزین برای جذب سرمایه است که تحت نظارت قانونی قرار ندارد و تکنولوژی بلاک چین امکان اجرای آن را فراهم کرده است. سرمایه گذاران در ازای مشارکت مالی در این طرح‌ها توکن‌های دیجیتالی دریافت می‌کنند که می‌توان از آنها برای دسترسی به محصولات تولید شده یا کسب اختیار رای دهی و یا مقاصد دیگر استفاده کرد.

مفهوم ICO که زمانی عجیب و باور نکردنی به نظر می‌رسید، حالا تبدیل به یکی از داغ ترین مباحث در دایره تکنولوژی شده است. امروزه حتی عجیب ترین جنبه‌های تکنولوژی بلاک چین و ارزهای دیجیتال به دنیای واقعی راه پیدا کرده اند و منجر به افزایش علاقه و توجه نسبت به ارزهای دیجیتال پرکاربردتری مثل بیت‌کوین شده اند.

ICOها در حال رونق گرفتن هستند و دائماً شاهد جذب صدها میلیون دلار توسط آنها و پیشی گرفتن آنها از منابع جذب سرمایه معمولی هستیم. ارزهای دیجیتال مثل بیت‌کوین و اتریوم روز به روز ارزشمندتر می‌شوند و حتی در عرض یک سال قیمت آنها 10 برابر بیشتر شد.

اگر از دیدگاه خوشبینانه به این موضوع نگاه کنیم، می‌توان گفت که بیت‌کوین و ارزهایی شبیه آن آینده پول و تجارت را شکل خواهند داد. همراه شدن با این موج به معنای دستیابی به ثروتی بی پایان است و عدم انجام این کار به معنای از دست دادن آینده است. حامیان این طرح‌ها به بیت‌کوین و اتریوم به عنوان نمونه‌هایی از این روند جدید در زمینه تولید و فروش نرم‌افزار اشاره می‌کنند. در نتیجه‌ی با ایجاد این بازده عظیم تا به امروز شاهد سرازیر شدن حجم عظیمی از سرمایه‌های سازمانی به این حوزه از طریق شرکت‌های بزرگ بوده ایم از جمله Union Square Ventures، Andreessen Horowitz، Draper Associates و Sequoia. اگر شایعات درست باشند موسسات مختلف صدها میلیون دلار (اگر نگوییم میلیاردها دلار) کنار گذاشته و منتظر وارد کردن این سرمایه‌ها به این حوزه هستند.

اما به باور من این خوشبینی اشتباه است و فقط در کوتاه مدت صدق می‌کند، از نظر اخلاقی نیز مشکل آفرین بوده و می‌تواند باعث آسیب رسیدن به شهرت و اعتبار تکنولوژی و حامیان آن شود.

بلاک چین و رمزارز

بلاک چین و رمزارز

حالت بد بلاک چین و رمزارز : حقایق پشت پرده

یکی از دلایل رونق گرفتن بازارهای ICO و بیت‌کوین این است که قانونگذاران حوزه‌های قضایی مختلف، چهار الی پنج سال فرصت دارند تا در مباحثی که با کلمه “بلاک چین” ارتباط دارند، قانون را اعمال و پیاده سازی کنند. قوانینی که ممکن است خیلی زود باعث پایان یافتن همیشگی توسعه و رشد این بازارها شوند. رشد بیت‌کوین صرفاً متکی به تکنولوژی آن نیست (تکنولوژی قدرتمندی که اپن سورس بوده و می‌توان آن را به راحتی تکثیر کرد) بلکه به فعالیت و علاقه سرمایه گذارانی بستگی دارد که در مراحل اولیه کار جذب این بازار شده و در آن سرمایه گذاری می‌کنند؛ کمبود مقررات کارآمد در این حوزه تا به امروز باعث شده که بیت‌کوین و بازار ICO نسبت به سایر روش‌های سرمایه گذاری مثل سهام و اوراق قبضه در موقعیت برتری قرار داشته باشند.

اولین واقعیت این است که اظهارات و بیانیه‌هایی که درباره آینده بیت‌کوین مطرح می‌شوند آنقدر مضحک و غیرقابل باور هستند که اگر مدیرعامل یک کمپانی مطرح چنین اظهاراتی را درباره بیزنس خودش مطرح می‌کرد، قطعاً با تحریم فوری روبرو می‌شد.

البته پیشرفت‌های ساختاری (مثل شبکه لایتنینگ) در بلاک چین بیت‌کوین باعث اصلاح برخی از محدودیت‌های آن خواهند شد. اما برای مشاهده اثربخشی این اصلاحات در عمل باید منتظر بمانیم (هر چند مشکل برخی از بخش‌های تجربیات کاربری بیت‌کوین همچنان باقی خواهد بود) و حتی بهبود توان عملیاتی بیت‌کوین به این معنا نیست که قرار است این ارز دیجیتال جایگزین ارز دولتی شود یا آنطور که حامیان آن ادعا می‌کنند به ارزش فوق العاده زیادی دست پیدا کند.

این ادعاها شامل بیانیه‌های زیر هستند:

 

Beautyon@Beautyon_

As Bitcoin starts to disrupt the State, watch DHH and other EU Socialists go totally berserk against it. They won’t sit still and take it.

See Beautyon’s other Tweets

Adam Charles Kokesh

@adamkokesh

How soon will Bitcoin replace the dollar entirely and render government obsolete?

23 people are talking about this

Steve Forbes

@SteveForbesCEO

William Blair partner Brian Singer explains how Bitcoin can help bring more of the world’s population out of poverty: http://www.forbes.com/sites/steveforbes/2015/04/02/how-bitcoin-will-end-world-poverty/ 

How Bitcoin Will End World Poverty

William Blair partner Brian Singer explains how Bitcoin and blockchain encryption has a greater ability to bring more of the world’s population out of poverty than anything we’ve seen in decades….

forbes.com

22 people are talking about this

 

دو توئیت اول جزء اظهارات غیرقابل تحملی هستند که همیشه درباره بیت‌کوین مطرح می‌شوند. خوشبختانه می‌توان نادرست بودن سومین ادعا را اثبات کرد، ضریب جینیِ بیت‌کوین 0.88 درصد و یا کمی بیشتر از آن است در نتیجه میزان توزیع آن بسیار نابرابرتر از توزیع ثروت در هر جامعه انسانی است حتی کره شمالی که ضریب جینی در آن 0.86 است.

افرادی که در حوزه خدمات مالی سابقه و فعالیت داشته باشند در جریان هستند که چنین اظهارات و بیانیه‌هایی می‌توانند منجر به زیر سوال رفتن “درستی و کیفیت اطلاعات عمومی مربوط به کمپانی شوند” که این اظهارات درباره آن بیان شده است – اگر بیت‌کوین یک کمپانی بود، که البته این طور نیست. در نتیجه بیانیه‌هایی مشابه موارد ذکر شده زیاد مشاهده می‌شود که هر دقیقه، هر ساعت و هر روز از جانب بیت‌کوین منتشر می‌شوند (و همچنین از جانب سایر ارزهای دیجیتال مهم).

 

بررسی حالت بد برای بلاک چین و رمزارز (2)

بررسی حالت بد برای بلاک چین و رمزارز (3)

بررسی حالت بد برای بلاک چین و رمزارز (4)

بررسی حالت بد برای بلاک چین و رمزارز (5)

____________________________________________________________

در صورتی که داخل ایران هستید و قصد خرید آنلاین و اعتباری از سایت های خارجی و فروشگاه های آنلاین خارج از کشور ( از جمله فروشگاه های خارجی اینستاگرام ) را دارید ، میتوانید از خدمات سایت پی آسان در این زمینه استفاده کنید :