طالبی که در ادامه بیان می‌شوند، توصیه قانونی یا مشاوره سرمایه گذاری نیستند و صرفا ترجمه ای است از مطلب prestonbyrne در رابطه با بررسی حالت بد برای بلاک چین و رمزارز . یکی از جنبه‌های مثبت دور شدن از فضای بلاک چین برای من (جهت اخذ مدرک حقوقم در امریکا) این بود که تا مدتی نیاز به شرکت در جلسات مختلف یا پاسخ دادن به تماس سرمایه گذاران نداشتم. جذب سرمایه همیشه کار چالش برانگیزی است.

بررسی حالت بد برای بلاک چین و رمزارز (1)

بررسی حالت بد برای بلاک چین و رمزارز (2)

بررسی حالت بد برای بلاک چین و رمزارز (4)

بررسی حالت بد برای بلاک چین و رمزارز (5)

___________

قسمت سوم :

 

منافع برخی افراد بیشتر از استخراج (ماینینگ) ارز دیجیتال است

که به عنوان یک کارشناس حقوق، این نکته بیشتر از سایر موارد مطرح شده موجب ناراحتی من می‌شود و یکی از استدلال‌هایی است که مبنی بر قیمت گذاری نادرست در این صنعت مطرح می‌شود. البته این شرایط برای سایر دارایی‌ها در حوزه ارزهای دیجیتال هم صدق می‌کند، چون هیچ کس در این صنعت ملزم به انتشار “آینده نامه” نیست. بنابراین باید با این حجم عظیم از ادعاهای عجیب با شک و تردید روبرو شویم.

توسعه دهندگان این شبکه‌ها در نهایت با بهایی گران این درس را می‌آموزند که بین امیدها و آرزوهای آنها و واقعیت اختلاف زیادی وجود دارد. معمولاً در دنیای ارزهای دیجیتال سرمایه گذاران جدید این ارزها را بر اساس نمایندگی‌هایی که برخی فعالان بازار به آنها محول می‌کنند، خریداری می‌کنند. این فعالان معمولاً از انتشار افشائیه (اعلام کتبی وضع مالی) خودداری می‌کنند یا اطلاعاتی خلاف واقع، غیرقابل تایید، غیرقابل بررسی و اغراق آمیز منتشر می‌کنند. از اعلام نام پروژه‌هایی که چنین شرایطی را دارند، معذوریم!

بیشتر مواقع همان عده محدودی که قادر به مطرح کردن انتقاداتی فنی هستد، نفع خودشان را در موفقیت چنین کوین‌هایی می‌بینند و آنهایی که در این زمینه منفعتی ندارند، در صورت مطرح کردن انتقادات سازنده با خشم طرفداران این ارزها روبرو می‌شوند. در نتیجه انتقادات سازنده و عمیق درباره دو پلتفرم اصلی در حوزه ارز دیجیتال به ندرت مشاهده می‌شود.

به همین دلایل است که سعی می‌شود بازاریابی و فروش چنین سرمایه‌هایی تحت نظارت قانونی قرار بگیرد و باید بر توکن‌هایی که مردم به امید دستیابی به سود کلان خریداری می‌کنند – صرف نظر از کاری که قرار است این توکن‌ها انجام دهند – نظارت قانونی وجود داشته باشد، در غیر اینصورت شاهد وقوع چنین شرایطی خواهیم بود:

  • بازاریابی بسیار متهاجمی
  • … که توسط افراد ذینفع اما بی مسئولیتی صورت می‌گیرد که اگر این رفتارها را با سهام نهادهایی که سهامدار یا مدیر آنها هستند، انجام دهند با مشکلات قانونی جدی روبرو خواهند شد.
  • … که باید منافع خودشان را به صورت کامل تشریح کنند اما نمی‌کنند.
  • که آزادانه سعی به جذب سرمایه گذاران بی اطلاع دارند.
  • به صورتی که ممکن است باعث شوند چنین افرادی با شنیدن وعده‌های این بازاریاب‌ها تصمیماتی بگیرند که زندگی آنها را نابود کند، مثل فروش منزل خودشان برای خرید یک آلت‌کوین.
  • دادن وعده‌های دروغین به افراد مبنی بر اینکه اگر زودتر از دیگران چنین کوین‌هایی را بخرند می‌توانند مثل Roger Ver، Rick Falkvinge یا سایر افرادی که توکن‌های موفق را پیش خرید کرده اند، به موفقیت برسند.

 

تفاوت بین دوره‌ای که در آن Rick Falkvinge به موفقیت رسید و زمان حال (1) تعداد قربانیان و (2) گذشت زمان و تغییر شرایط است. در آن زمان بیت‌کوین بیشتر یک وسیله سرگرمی بود اما حالا بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال ابزارهایی برای بازاریابی صنعتی آن هم در مقیاس عظیم هستند. ICOها به جذب سرمایه برای ده‌ها کمپانی با صدها یا شاید هزاران کارمند کمک کردند که مجموع این مبالغ به ده‌ها میلیون دلار می‌رسد – و انتظار می‌رود که اگر روند فعلی ادامه پیدا کند، ده‌ها میلیون دلار دیگر هم به این حوزه سرازیر شود –این موسسات از طریق اسپانسرینگ، کنسرسیوم‌ها، ایونت و هکاتون‌های مختلف به تبلیغ منافع اقتصادی خود پرداختند ولی هیچ وقت این منافع را افشاء نکردند.

این وضعیت مشابه وضعیت شرکت‌های سرمایه گذاری خطرپذیر است که می‌دانند حتی کوچکترین مشارکت سازمان‌ها هم می‌تواند باعث موفقیت چشمگیر جذب سرمایه یک ICO شود. به این ترتیب تکنولوژی که قرار بوده در راستای منافع شرکت‌ها و سازمان‌هایی خاص استفاده نشود، در خدمت همین شرکت‌ها قرار می‌گیرد تا برای آنها نقدینگی ایجاد کند و علیرغم این واقعیت که نه بیت‌کوین و نه هیچکدام از این ارزهای دیجیتال فایده ویژه‌ای ندارند (نرخ‌های افزایشی و کاهشی بسیار بالا هستند و از نظر کارمزد تراکنش ممکن است نوشتن چک مقرون به صرفه تر باشد)، قیمت آنها به صورت کنترل نشده افزایش می‌یابد.

بلاک چین و رمزارز

بلاک چین و رمزارز: نوری در انتهای تونل

متاسفانه حوزه قضایی که من در آن فعالیت دارم – انگلیس و ولز – در این زمینه بسیار کند عمل می‌کند (البته اگر فعالیت جدی در زمینه اعمال قانون را آغاز کرده باشند). در مقابل اخباری که از امریکا منتشر می‌شود – که به نظر می‌رسد تنها جایی است که در آن اعمال قانون به صورت جدی صورت می‌گیرد – درس‌های زیادی به ما می‌آموزد مبنی بر اینکه احتمالاً مرزهای قانونی برای کسب و کارهای حوزه ارز دیجیتال کجا ترسیم خواهد شد. به عنوان مثال تا این لحظه می‌دانیم که فروش بیت‌کوین به صورت حضوری و شخصی باعث شده عده زیادی از افراد به اتهام انتقال پول بدون مجوز با پیامدهای قانونی سنگینی روبرو شوند. انجام برخی کارها مثل تبدیل ارز فیات به بیت‌کوین و نحوه استفاده از این بیت‌کوین‌ها در خارج از پلتفرم ممکن است منجر به تحریم قضایی حتی برای صرافی‌های ارز دیجیتال شود.

همچنین در جریان هستیم که راه اندازی یک ارز دیجیتال هم ممکن است معادل با گرداندن یک بیزنس خدمات پولی و با قانون پنهان‌کاری بانک‌ی مرتبط باشد و توکن‌هایی که گفته می‌شود ویژگی‌هایی شبیه به اشتراک گذاشتن سود دارند (“مثل توکن‌های سرمایه گذاری”) ممکن است به عنوان اوراق بهادار در نظر گرفته شوند که این قانون در کشورهای امریکا، کانادا، سنگاپور و حتی چین هم اجرا شده و در امریکا حتی ICOهای کوچک 40 هزار دلاری هم نتوانستند از ذره بین قانونگذاران فرار کنند.

حوزه ارزهای دیجیتال، به گونه‌ای است که به دلایل مختلف ممکن است فعالیت در آن جزء فعالیت‌های مجرمانه محسوب شود. اما با این حال به نظر می‌رسد که کسی به این موضوع اهمیت نمی‌دهد.

این نکته ما را به بحث حالت بد (یا بدترین حالت) برای ارزهای دیجیتال می‌رساند. به گفته عده ای، برای چکش همه چیز حکم میخ را دارد شاید به همین دلیل است که حالت‌هایی که در ادامه مطرح می‌شوند بیشتر ماهیت قانونی دارند.

 

بررسی حالت بد برای بلاک چین و رمزارز (1)

بررسی حالت بد برای بلاک چین و رمزارز (2)

بررسی حالت بد برای بلاک چین و رمزارز (3)

بررسی حالت بد برای بلاک چین و رمزارز (5)

____________________________________________________________

در صورتی که داخل ایران هستید و قصد خرید آنلاین و اعتباری از سایت های خارجی و فروشگاه های آنلاین خارج از کشور ( از جمله فروشگاه های خارجی اینستاگرام ) را دارید ، میتوانید از خدمات سایت پی آسان در این زمینه استفاده کنید :