۸۸۷۰۰۲۱۵ info@payasan.com
Select Page

طالبی که در ادامه بیان می‌شوند، توصیه قانونی یا مشاوره سرمایه گذاری نیستند و صرفا ترجمه ای است از مطلب prestonbyrne در رابطه با بررسی حالت بد برای بلاک چین و رمزارز . یکی از جنبه‌های مثبت دور شدن از فضای بلاک چین برای من (جهت اخذ مدرک حقوقم در امریکا) این بود که تا مدتی نیاز به شرکت در جلسات مختلف یا پاسخ دادن به تماس سرمایه گذاران نداشتم. جذب سرمایه همیشه کار چالش برانگیزی است.

 

بررسی حالت بد برای بلاک چین و رمزارز (1)

بررسی حالت بد برای بلاک چین و رمزارز (2)

بررسی حالت بد برای بلاک چین و رمزارز (3)

بررسی حالت بد برای بلاک چین و رمزارز (5)

___________

قسمت چهارم:

حالت بد اول بلاک چین و رمزارز: آخرالزمان مارموتِ زامبی (Zombie Marmot)

حالت بد شماره 1: در این حالت فرض می‌شود که اقدامات قانونی به روشی موسوم به Dawn raid (یا یورش سرصبح) در اکسچینج‌ها و ادارات مختلف تبلیغ کننده ICO انجام می‌شوند و آژانس‌های مختلف در چندین کشور این فعالیت‌ها را هماهنگ می‌کنند. بیشتر حجم نقدینگی از بین می‌رود، همان چند موسسه قانونی باقی مانده نقدینگی لازم برای تبدیل ارز دیجیتال را نخواهند داشت و سود بیت‌کوین روی کاغذ از بین می‌رود.

اگر تصور می‌کنید این صحبت‌ها اغراق آمیز هستند، پس باید تجدید نظر کنید.

برای بررسی بهتر این موضوع به دهه 80 میلادی برمی گردیم. دوره‌ای که امریکا متمدن تر بود، تمام زن‌ها قدرتمند و مردها جذاب بودند، هنوز نسل هزار متولد نشده بود و کمونیسم هنوز جذاب و پرطرفدار نشده بود!

شرایط مورد نظر ما مربوط به شهر دنور در سال 1982 میلادی است.

برای مدت دو سال یک باور نسبت به نوعی کیمیاگری در محدوده دنور منتشر شده بود که به مردم وعده می‌داد یک شبه چند پنی را تبدیل به میلیون‌ها دلار می‌کند و یک صنعت ایجاد کرد.

این بازار تبدیل به محیطی شد که به سرعت رونق گرفت و منجر به تشکیل گروه‌های مختلفی از شرکت‌های کارگزاری شد که در حوزه سهام پنی تخصص داشتند و ده‌ها داستان از میلیونر شدن سریع آدم‌ها در آن پخش شده بود.

تمرکز این بازار شهر دنور بود که در این شهر کمپانی‌های کوچکی که بیشتر شامل شرکت‌های حوزه انرژی بودند به دنبال جذب سرمایه از طریق عرضه سهام بودند. در زمان اوج رونق نفت و گاز، صدها سهام جدید به بازار فرابورس سرازیر شد و بیشتر آنها هزینه کمی داشتند.

از ژانویه 1979 تا دسامبر 1981 حدود 492 پروژه عرضه سهام از طریق پذیره‌نویسی وارد بازار شد. از بین این گروه 397 مورد با قیمت یک دلار یا کمتر فروخته می‌شدند که این شرایط آن‌ها را در رده “سهام پنی” قرار می‌داد. بیش از 300 مورد این شرکت‌ها در حوزه استخراج مواد معدنی یا نفت کار می‌کردند.

بررسی حالت بد برای بلاک چین و رمزارز (1)

بررسی حالت بد برای بلاک چین و رمزارز (2)

بررسی حالت بد برای بلاک چین و رمزارز (3)

بررسی حالت بد برای بلاک چین و رمزارز (5)

قطعاً این شرایط برای شما هم آشناست: طلای دیجیتال، نفت دیجیتال، سوخت کریپتو و غیره.

اما به موضوع اصلی برمی گردیم: افراد فعال در کمیسیون‌های دولتی در واکنش به این شرایط چه اقداماتی انجام می‌دهند؟

در اوایل سال 1982، بازار فروکش کرد. همه ما بشدت نگران بودیم که چه اتفاقی برای کارگزاران/ دلال‌ها، مردمی که این سهام را خریداری کرده بودند و جامعه کارگزاران رخ می‌دهد.

جیم و جان حدود 35 آزمونگر (بازرس) قانونی را به دنور فرستادند. جیم آنها را از بین ادارات منطقه‌ای مختلف کمیسیون (بورس و اوراق بهادار) انتخاب کرده بود و جان هم آنها را از دفاتر منطقه‌ای مختلف NASD در سراسر امریکا گزینش کرده بود. این 35 آزمونگر یکشنبه شب به این منطقه ارسال شدند. صبح روز بعد این افراد در دفتر کمیسیون بورس و اوراق بهادار با یکدیگر ملاقات کردند. آنها در ادارهی دنور اطلاعات مربوط به بیست و هشت کارگزار بورس را گردآوری کردند که حاوی آخرین اطلاعات مالی، نام مدیران، گزارش آخرین آزمون، مسیر رفتن به کارگزاری و غیره بود. تمام آزمونگرها از جمله 15 آزمونگر از دفتر دنور اداره را ترک کردند، سوار ماشین شدند و ساعت نه صبح به دفتر این بیست و هشت کارگزاری مراجعه کردند.

همین اتفاق پایان دوره رونق سهام پنی را رقم زد.

هر کسی که با این نوع اقدامات موسوم به حملات سپیده دم آشنایی داشته باشد در جریان هست که این اقدامات می‌توانند برای مشتریان بسیار مخرب و برای وکلای آنها بسیار سودمند باشند.

بین وکلا اتفاق نظر وجود دارد که هر گونه اقدامی که دولت برای اعمال قانون انجام می‌دهد (به خصوص برای کارهای مجرمانه) به سرعت منجر به تشکیل یکسری پرونده خصوصی برای پاکسازی باقیمانده‌های آن می‌شود.

مسلماً نمی‌توان با اطمینان کامل مشخص کرد که در موسسات دولتی چه اتفاقاتی در جریان است تا بتوانیم اهداف و طرح‌های آنها را درک کنیم اما چنین احتمالاتی وجود دارند.

** ضمیمه شماره یک – چهارم سپتامبر 2017: دقیقاً به موقع و درست سه روز پس از انتشار این پست، کشور چین امروز صبح راه اندازی ICO را ممنوع اعلام کرد و ICOها را مجبور به توقف عملکرد و برگرداندن پول سرمایه گذاران کرد.  به این ترتیب پیش بینی ما درباره سناریوی “مارموتِ زامبی” یک گام به واقعیت نزدیک تر می‌شود. در آخرالزمان زامبی‌ها در فیلم جنگ جهانی Z هم ماجرا از چین آغاز شد.

** ضمیمه شماره دو – چهارم سپتامبر 2017 ساعت 2:45 عصر به وقت منطقه زمانی شرقی: کره جنوبی هم اقدام در این زمینه را شروع کرد.

** ضمیمه شماره سه – 31 جولای سال 2018: کمیسیون بورس و اوراق بهادار و کمیسیون معاملاتی معاملات آتی کالای ایالات متحده هر دو در ژانویه 2018 متوجه این خطر شده و اقداماتی را برای مقابله با آن آغاز کردند.

بلاک چین و رمزارز

 

بررسی حالت بد برای بلاک چین و رمزارز (1)

بررسی حالت بد برای بلاک چین و رمزارز (2)

بررسی حالت بد برای بلاک چین و رمزارز (3)

بررسی حالت بد برای بلاک چین و رمزارز (5)

____________________________________________________________

در صورتی که داخل ایران هستید و قصد خرید آنلاین و اعتباری از سایت های خارجی و فروشگاه های آنلاین خارج از کشور ( از جمله فروشگاه های خارجی اینستاگرام ) را دارید ، میتوانید از خدمات سایت پی آسان در این زمینه استفاده کنید :