۸۸۷۰۰۲۱۵ info@payasan.com
Select Page

در این مطلب سعی کرده ایم سه قاعده ی کلی برای نوشتن برنامه ی کسب و کار یا بیزینس پلن  ( Business Plan ) مناسب و استاندارد را به شما آموزش بدهیم. با ما همراه باشید.

آن را کوتاه طراحی کنید

برنامه ی کسب و کار یا بیزینس پلن باید کوتاه و مختصر باشد . دلیل این امر دو چیز است :

  • شما می خواهید که برنامه ی کسب و کارتان خوانده شود ( و هیچ کس یک برنامه ی کسب و کار صد صفحه ای ، یا حتی چهل صفحه ای را نخواهد خواند ) .
  • برنامه ی کسب و کار شما باید ابزاری باشد که برای راه اندازی و رشد کسب و کارتان از آن استفاده بشود ، چیزی که در طی زمان به استفاده از آن و اصلاحش ادامه خواهید داد . اصلاح یک برنامه ی کسب و کار بیش از حد طولانی بسیار عذاب آور است – با این کار تقریباً تضمین کرده اید که برنامه تان به گوشه ای منتقل شود ، و هرگز دوباره خوانده یا بررسی نشود .

 

مخاطبان خود را بشناسید

برنامه ی کسب و کار یا بیزینس پلن خود را با زبانی بنویسید که مخاطبانتان آن را خواهند فهمید .

به عنوان مثال ، اگر شرکت شما قرار است به توسعه دادن یک فرایند پیچیده ی علمی بپردازد ، اما سرمایه گذارانی که در نظر گرفته اید دانشمند نیستند ، از عبارات ، یا اصطلاحاتی که آشنا نیستند استفاده نکنید .

به جای اینکه بنویسید :

« تکنولوژی ثبت اختراع ما یک افزونه ی تک اتصالی است کهه در تنظیمات bCPAP موجود است ، هنگامی که به                        تنظیمات bCPAP متصل می شویم ، محصول ما یک تهویه ی دوگانه ی غیرتهاجمی فراهم می کند . »

بنویسید :

« محصول ثبت اختراع ما یک دستگاه قدرتمند و آسان برای استفاده است که جای گزینی است برای دستگاه های تهویه ی قدیمی که در بیمارستان ها استفاده می شود ، با 100/1 هزینه ی آن ها . »

  • به سرمایه گذاران خود بپیوندید ، و توضیحات محصولات خود را ساده و صریح نگه دارید ، از اصطلاحاتی استفاده کنید که هر کسی می تواند بفهمد .
  • شما همیشه می توانید از ضمیمه ی برنامه ی کسب و کار خود استفاده کنید تا مشخصات کاملی را که نیاز است ، ارائه دهید . در مورد این ضمیمه پایین تر توضیح داده شده .

 

نگران نباشید

اکثریت قریب به اتفاق صاحبان کسب و کار و کارآفرینان کارشناس کسب و کار نیستند . درست مانند شما ، آنان هم طی کار می آموزند و در زمینه ی کسب و کار مدرکی ندارند.

نوشتن یک برنامه ی کسب و کار یا بیزینس پلن ممکن است مثل یک مانع بزرگ به نظر برسد، اما لزومی ندارد که این قدر سخت باشد . شما کسب و کارتان را می شناسید – شما در زمینه ی آن کارشناس هستید . تنها به این دلیل ، نوشتن یک برنامه ی کسب و کار یا بیزینس پلن و سپس استفاده از برنامه تان برای رشد به همان اندازه ای که شما خیال می کنید چالش برانگیز نیست و لازم نیست که شما با برنامه ی جامع کسب و کاری که این جا شرح می دهم شروع کنید .

در واقع ، بسیار ساده تر است که با یک برنامه ی ساده آغاز کنید ، یک برنامه ی کسب و کار یک صفحه ای – که ما به آن برنامه ی لین ( Lean ) می گوییم ، و سپس برگردید و بعدتر یک برنامه ی کسب و کار یا بیزینس پلن کمی طولانی تر و پرجزئیات تر بسازید .

 

شش عنصری که یک برنامه ی کسب و کار شامل آن می شود

 

حالا که ما قواعد نوشتن یک برنامه ی کسب و کار یا بیزینس پلن را می دانیم ، بیایید به عناصری که برنامه را می سازد بپردازیم .

ادامه ی این مقاله به جزئیات آن چه در برنامه ی کسب و کار می گذارید، آن چه لزومی بر نوشتنش نیست، پیش بینی های بحران های مالی ، و پیوندهایی به منابعی که می تواند موجب رشد سریع برنامه تان شود ، می پردازد .

به یاد داشته باشید برنامه ی کسب و کار شما ابزاری است که به شما کمک می کند یک کسب و کار بهتر بسازید، نه این که تنها یک تکلیف درسی باشد. این جا مؤلفه های اصلی یک برنامه ی کسب و کار را که قرار است بنویسید، معرفی می کنیم .

  1. خلاصه ی اجرایی :

این بخش یک مرور کلی بر کسب و کار برنامه های شماست. این اولین بخش برنامه ی کسب و کار شماست و به صورت ایده آل تنها یک یا دو صفحه است. با این حال، بسیاری آن را آخر برنامه می نویسند.

  1. فرصت :

این بخش به این سوالات پاسخ می دهد : شما در واقع چه چیزی را می فروشید و چگونه قرار است یک مشکل (یا یک نیاز) را برای بازارتان حل کنید؟ بازار هدف و محل رقابت شما کجاست ؟

  1. اجرا :

چگونه می خواهید فرصت خود را به دست آورید و آن را تبدیل به یک کسب و کار کنید؟ این بخش قرار است طرح بازاریابی و فروش های شما را پوشش دهد وعملیات ، نقاط عطف ( milestones ) و معیارهای موفقیت را تعیین کند .

  1. خلاصه ای بر شرکت و مدیریت آن

سرمایه گذاران به دنبال تیم های عالی به علاوه ی ایده های عالی هستند. از این بخش برای توصیف تیم فعلی و کسانی که باید استخدام کنید، استفاده کنید. اگر از پیش آماده اید و در حال کار هستید، یک نمای کلی از ساختار حقوقی، محل و تاریخچه تان را فراهم خواهید کرد .

  1. طرح مالی

برنامه ی کسب و کار شما بدون یک پیش بینی مالی کامل نیست. در آینده به شما خواهیم گفت که چه چیزی را در برنامه ی مالی تان قرار دهید .

  1. پیوست

اگر به فضای بیشتری برای تصاویر محصولات و یا اطلاعات اضافی نیاز دارید، برای این جزئیات از پیوست استفاده کنید.

پس باید به جزئیات هر بخش فکر کنید و در آن عمیق شوید و روی ساختن یک برنامه ی کسب و کار که سرمایه گذاران و وام دهندگان می خواهند آن را بخوانند ، متمرکز شوید .

 

مطالب مرتبط :