کانادا یکی از کشورهای برتر برای تحصیل دانشجویان بین المللی است چه در دوره کارشناسی و چه در دوره ی ارشد . کانادا با تحصیلات تکمیلی PGWPP  و برنامه های مهاجرت، دانشجویان بین المللی را از سراسر جهان جذب می کند. علاوه بر این، طرح هایی مانند Express Entry همچنین باعث می شوند همگان کانادا را یک مقصد جذاب بدانند. با این وجود بعضی رشته های تحصیلی کانادا هستند که برای پیدا کردن شغل بعد از فارغ التحصیلی و گرفتن اقامت بهتراند.

در این مطلب سعی کرده ایم به این رشته های تحصیلی کانادا نگاهی بیاندازیم و آن ها را به شما معرفی کنیم . با ما همراه باشید.

 

مزایای تحصیل در کانادا و رشته های تحصیلی کانادا برای استخدام بعد از فارغ التحصیلی و اقامت

 

تعداد دانشجویان بین المللی در دانشگاه های کانادا در سال 2017 ، 11 درصد افزایش یافته است ( منبع: Times of High Education ) کانادا تحصیلات با کیفیت و مدارک جهانی را ارائه می دهد و برای همین یک کشور عالی برای زندگی و تحصیل است. این کشور یک جامعه ایمن، اقتصادی با ثبات و چند فرهنگی را فراهم می کند و رشته های تحصیلی کانادا طیف وسیعی را شامل می شوند .

فرصت های شغلی پس از تحصیل در رشته های تحصیلی کانادا بسیار عالی است. دانشگاه های کانادا در حال حاضر برای رشته های تحصیلی کانادا بیش از 5000 موقعیت شغلی را به فارغ التحصیلان خود ارائه می دهند و از این نظر بسیار عالی هستند چرا که بیشتر برنامه های درسی رشته های تحصیلی کانادا صنعت محور هستند . از این رو بیش از 90 درصد از فارغ التحصیلان پس از اتمام تحصیلات خود در کانادا در ظرف کمتر از شش ماه کار پیدا می کنند و استخدام می شوند.

آخرین نکته هم که شاید کم اهمیت نباشد، زیبایی کانادا است! کانادا محیط زندگی مناسب و سالم و زیبایی را دارا است چرا که یک کشور بزرگ است و در مرز سه اقیانوس آرام و اطلس و قطب شمال واقع شده است. به عبارتی برای هرکسی در کانادا جایی وجود دارد که میتواند به فعالیت و کار کردن و زندگی کردن بپردازد.

حالا به اصل مطلب بپردازیم. در کانادا از نظر مهارت های شغلی و تخصصی سطح بندی های مختلفی وجود دارد که ما در این مطلب روی رشته های تحصیلی کانادا سطح A تمرکز می کنیم و به شما خواهیم گفت که کدام رشته ها برای استخدام و کار پیدا کردن بهتر هستند و بازار کار بهتری در کانادا دارند. جدول سطوح مختلف در زیر قابل مشاهده است .

 

 

 

بهترین رشته های تحصیلی کانادا از نظر بازار کار برای دانشجویان بین المللی

 

MBA

 

MBA همیشه یکی از دوره های عالی برای تحصیل در خارج از کشور بوده است. اکثر فارغ التحصیلان MBA در خارج از کشور برای تجربه کار بین المللی، و به ویژه کار شایسته در حین تحصیل از موقعیت خوبی برخوردار هستند.

مدرک MBA بدون شک بسیار گران است مگر اینکه شما در یک برنامه MBA در دانشکده Seth Kadodimal Business School  یا   Rose Valleyشرکت کنید . بنابراین عاقلانه است که تا به مواردی مثل فاند گرفتن و یا پیدا کردن یک شغل مناسب همراه با تحصیل فکر کنید .

مشاوره ی مدیریت، بانکداری، کارشناسی سرمایه گذاری در حال حاضر تحت کمبود مهارت در کانادا قرار دارد. در حقیقت، مشاغل مشاوره مدیریت نیز در فهرست کمبود مهارت های استرالیا وجود دارد. فارغ التحصیلان MBA با تخصص در Big Data یا Analytics نیز به علت افزایش دیجیتالیزاسیون، اتوماسیون و رونق داده های بزرگ ، مورد تقاضای شدیدی در بازار کار هستند.

یک مدرک MBA به شما فرصت های شغلی فراوان و قرار گرفتن در معرض شبکه های مختلف کسب و کار، مهارت های جدید و دانش های جدید می دهد ( به عبارتی یک نمای کلی از دنیای کسب و کار به شما می دهد و میتوانید در هر زمینه ای از آن به فعالیت بپردازید. )

تقریبا 40 درصد از مدیران شرکت Fortune 500 دارای مدرک MBA هستند. مدرک MBA در طی پنج دهه گذشته یکی از معروف ترین و بهترین مدرک ها بوده است.

 

 

 

کانادا به آرامی ، علاقه و محبوبیت زیادی را در بین دانشجویان MBA خارجی به دست می آورد. هزینه های پیگیری MBA در کانادا کمتر از سایر کشورها است. علاوه بر این، طرح کار پس از فارغ التحصیلی MBA تحت عنوانPGWPP  نیز یک انگیزه بزرگ است.

 

 

علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات (IT)

فارغ التحصیلان علوم کامپیوتر و مهندسی اطلاعات و متخصص های نرم افزاری / فناوری اطلاعات همیشه در سراسر جهان و از جمله کانادا ، خواهان زیادی دارند.

مدیران پروژه های فناوری اطلاعات و مهندسی نرم افزاری در سال 2018 در میان 10 رشته ای قرار دارند که بیشترین مشاغل مورد نیاز در کانادا را به خود اختصاص می دهند.

برخی از شغل های مورد نیاز کانادا بیشتر عبارتند از:

 • تحلیلگران و مشاوران سیستم اطلاعات
 • تحلیلگران پایگاه داده و مدیران داده
 • مهندسان نرم افزار و طراحان
 • برنامه نویسان کامپیوتر و توسعه دهندگان رسانه های تعاملی
 • طراحان وب و توسعه دهندگان
 • Dev-Op & Cyber Security Professionals

صنعت فناوری کانادا دارای 488،000 متخصص فناوری اطلاعات است که در زمینه های مختلف از جمله مدیریت پروژه تا توسعه نرم افزار، تحلیل داده ها و امنیت اطلاعات فعالیت می کنند. در سال گذشته، تعداد مشاغل در حوزه فناوری 11500 نفر افزایش یافت که یکی از سریعترین بخش های رشد در کانادا است.

 

 

شغل های مرتبط با این رشته ها در آمد خوبی هم دارند. میانگین حقوق سالانه متخصصین این رشته 81،500 دلار است که این رقم در سال پیش 76،000 دلار بوده است.

 

کسب و کار و امور مالی

امور مالی همیشه نقش مهمی در اقتصاد کشور بازی می کند. با داشتن مدرک امور مالی و کسب و کار، شما درک خوبی از عملکرد و کاربرد بازارهای مالی خواهید داشت. اقتصاد فرصت دیگری است که با زمینه های شغلی عالی در دسترس است. در این رشته ها شما در مورد پیش بینی اقتصاد (GDP) و کمک به سیاست های پولی، چیزهای بسیاری یاد خواهید گرفت. خوبی دیگر این رشته این است که امور مالی و اقتصاد به شما این امکان را می دهد تا مهارت های مشترک رشته های دیگر را علاوه بر مهارت های اصلی خود ، توسعه دهید.

 

 

بهترین وظایف شغلی این رشته عبارتند از:

 • مدیریت دارایی
 • کارگزاری
 • مدیریت سرمایه گذاری
 • بانکداری
 • بیمه
 • حسابداری

 

 

مهندسی هسته ای و مدیریت مهندسی

 

مهندسی هسته ای و تکنولوژی های مربوط به آن همچنان یک میدان مستحکم شغلی است. تعداد مشاغل مهندسی به طور پیوسته رشد کرده و در سال 2017 ، 75050 شغل جدید در کانادا مرتبط با این رشته اضافه شده است.

کانادا مرکزی (انتاریو و کبک) در حال حاضر بهترین بازار کار برای مهندسین است، که احتمالا به دلیل حضور قوی این شهرها و مناطق در زمینه تولید است. تقریبا یک سوم شغل های جدید این رشته در تورنتو یا اطراف آن ایجاد شده است. پس از تورنتو و مونترال، ادمونتون و کالگری، قویترین بازارهای این رشته هستند.

مهندسان با مهارت در AutoCAD، CATIA یا دیگر نرم افزار CAD که برنامه های استاندارد در زمینه مشاغل صنعتی هستند ، امروز در کانادا مانند طلا هستند. حقوق متوسط ​​سالانه برای فارغ التحصیلان مهندسی در کانادا 81،700 دلار است که نشان دهنده افزایش قابل توجهی از میانگین 72،000 دلار در سال گذشته است. کمترین درآمد 10٪ از مهندسان حدود 51،100 دلار می باشد. 10٪ از مهدنسان درآمد بالای 112،300 دلار دارند.

دسته های شغلی این رشته به این صورت تقسیم می شود :

 • مکانیکی
 • مهندسی عمران
 • برق الکترونیک
 • شیمی
 • تولید صنعتی
 • مدیریت مهندسی

 

علوم فیزیک و علوم زمین شناسی و انرژی های تجدید پذیر

برای دانشجویانی که در زمینه های علوم زمین و زمینه های مرتبط با آن تحصیل کرده اند نیز در حال حاضر تقاضای زیادی از سوی کانادا وجود دارد و همین وضعیت درباره رشته های انرژی های تجدید پذیر نیز صادق است.

انرژی برای رشد اقتصادی ضروری است و نقش مهمی ایفا می کند. کمبود سوخت فسیلی و تغییرات آب و هوایی، کارآیی انرژی تجدیدپذیر در حال افزایش است. در حال حاضر روی صنعت مربوط به علوم زمین شناسی و انرژی های تجدید پذیر سرمایه گذاری زیاد و فشرده ای وجود دارد ؛ این رشته ها و زمینه ها در حال حاضر نقش بسیار کلیدی در اقتصاد و بازار تولید کانادا ایفا می کنند.

بعضی از موضوعات مهم در این زمینه عبارتند از:

 • فیزیک و نجوم
 • فیزیک پزشکی و فناوری نانو
 • علوم زمین و اقیانوس شناسی
 • مهندسی نفت و گاز
 • معدن
 • زمين شناسي
 • تحلیل اطلاعات جغرافیایی
 • انرژی تجدید پذیر

 

انرژی های تجدید پذیر منبع مهمی از انرژی در کانادا هستند، زیرا این کشور اکثریت برق خود را از سد های آبی تولید می کند. صرف نظر از انرژی باد و انرژی خورشیدی، کانادا به طور فعال در بخش زیست انرژی نیز سرمایه گذاری می کند.

 

 

علوم کشاورزی و جنگلداری

افزایش جمعیت جهان موجب مشکلات متعددی از جمله تغییرات آب و هوایی، گرمایش جهانی و امنیت غذایی شده است. علوم کشاورزی می تواند نقش مهمی در حل این مشکلات بازی کند. بنابراین، مانند دیگر کشورهای خارجی، فرصت های شغلی علوم کشاورزی و جنگلداری در کانادا بسیار عالی است. موقعیت های شغلی معمول شامل دانشمندان کشاورزی، متخصصان کشاورزی، مشاوران جنگلداری و مشاوران کشاورزی است.

 

علوم پزشکی، پزشکی و بهداشت و درمان

تا زمانی که زندگی در سیاره ما وجود داشته باشد، اهمیت پزشکی، علوم زیستی، بیوتکنولوژی و داروخانه همواره وجود خواهد داشت. زمینه علوم زیست شناسی گسترده، بین رشته ای و هیجان انگیز است. میدان رقابت این رشته نیاز زیادی به استقامت و تلاش  دارد. از آنجا که شما با پیچیده ترین ماشین در جهان (بدن انسان) برخورد خواهید کرد، باید بسیار واجد شرایط و ماهر باشید. علاوه بر آن این رشته تحقیق محور هم هست و بنابراین یک دکترا برای این رشته ها الزامی است ( نه البته همیشه ).

اکثر دسته های شغلی مورد نیاز در کانادا پیرامون این رشته ها عبارتند از:

 • علوم بیولوژیکی
 • بیوتکنولوژی
 • داروسازی
 • پرستاری
 • پزشکی (پزشکان متخصص) و دندانپزشکی

 

امور رسانه و روزنامه نگاری

با افزایش رسانه های دیجیتال، سایت های شبکه های اجتماعی و بازاریابی آنلاین، تقاضا برای متخصصان ماهر در این زمینه نیز به طور معمولی افزایش می یابد. مسیرهای حرفه ای جدید مانند بازاریابی دیجیتال و طراحی دیجیتال تعاملی بر شیوه های سنتی تولید محتوا و رسانه پیشی گرفته اند. علاوه بر این، بخش های فناوری و بانکداری نیز به طور فعال به دنبال استعدادهای خلاق مانند طراح UX / UI هستند. تمام این رشته های تحصیلی کانادا دارای کیفیت آموزشی و تحصیلی بالایی هستند.

زمینه های شغلی مرتبط با این رشته :

 • رسانه دیجیتال
 • تبلیغات
 • بازاریابی
 • روابط عمومی
 • روزنامه نگاری ( که شامل تولید محتوا هم می شود )
 • رسانه های تعاملی
 • طراحی UX / UI
 • جلوه های بصری و انیمیشن
 • طراحی خلاق و گرافیک

 

 

ریاضیات، آمار، علوم تجزیه و تحلیل

رونق داده های بزرگ در دنیا نیز موجب تقاضای زیادی برای متخصصان آمار و اطلاعات و تجزیه و تحلیل اطلاعات شده است. ریاضیات و تجزیه و تحلیل اطلاعات در بخش های مختلفی از جمله خدمات مالی، خرده فروشی، FMCG، مراقبت های بهداشتی، کسب و کارهای مربوط به مسافرت، رسانه ها و غیره استفاده می شود. اخیرا بخش های غیر متعارف مانند سیستم آموزش، سیستم تولید و ورزش نیز از استفاده نوآورانه از تجزیه و تحلیل برای دستیابی به مزایای رقابتی استفاده می کنند.

 

روانشناسی و منابع انسانی

 

کارفرمایان همیشه به دنبال جذب کارگران با استعداد و ماهر هستند. اما استخدام و جبران این متخصصان همیشه برای شرکت های سراسر جهان یک چالش است. به همین دلیل شرکت ها تلاش بیشتری برای ارتقاء مهارت و آموزش کارمندان موجود خود می کنند. این مسئله روانشناسان و متخصصان مشاوره، مشاوران حرفه ای، روانشناسان صنعتی و متخصصان منابع انسانی را در موقعیت مورد تقاضا بودن بزرگی در سراسر جهان قرار می دهد.

روانشناسی صنعتی (و سازمانی) عموما بر روی افراد و روابط آنها در محل کار تمرکز دارد که شامل تحلیل شغلی، ایمنی کارکنان، آموزش کارکنان، اندازه گیری عملکرد شغلی و سیستم استخدام کارکنان می شود.

 

موضوعات دیگر برای چشم انداز شغلی و مهاجرت در کانادا از طریق رشته های تحصیلی کانادا

 • معماری (معماران شهری و چشم انداز)
 • مهمانداری (مدیران پذیرایی و رستوران)
 • آموزش (معلمان و مشاوران آموزشی)

 

مطالب مرتبط :