فناوری اطلاعات و آنالیز – کلان داده Big Data از جمله رشته ها و گرایش های جدید و محبوب این روزها در سرتاسر جهان است و هر ساله به میزان تقضای نیروی کار این رشته در دنیای صنعت و اقتصاد اضافه می شود و علاقه مندان به تحصیل در کانادا  می توانند به آن به عنوان یک گزینه جدی نگاه کنند . داده ها در قرن بیست و یکم بیشترین بخش دنیای مجازی را در اختیار دارند و ارزشمندتر از همیشه هستند . طبق گفته کارشناسان، داده های فضای مجازی و دیجیتال ، یک پول جدید (جایگزین نفت) در اقتصاد دیجیتال است. بنابراین، تجزیه و تحلیل داده های گسترده، Big Data Analytics، یک الزام کلیدی برای رفع رقابت، بهینه سازی بهره وری، نوآوری در هدایت، خرید و فروش مشتری است.

بخش تحلیل کسب و کار هاروارد اعلام کرده است که شغل ها و تخصص های مرتبط با این رشته ، بهترین و شایسته ترین شغل و تخصص قرن 21 است . همچنین این نکته در گزارش  McKinsey report حائز توجه است که ایالات متحده آمریکا در این زمینه بزرگترین کمبود از نظر متخصصان بازار کار را دارد ( تا پایان سال 2018 حدود 190000 متخصص مورد نیاز است ) . حتی PwC تاکید کرد که دانشمندان حوزه علوم داده ها، مهندسان داده ها و تحلیلگران کسب و کار تقاضای زیادی در بازار کار جهانی خواهند داشت. در کنار تمام این ها کانادا نیز به عنوان یک کشور بزرگ و توسعه یافته و پیشرو در زمینه علوم کامپیوتر ، با کمبود متخصص فناوری اطلاعات و آنالیز – کلان داده Big Data ( حدود 19000 ) رو به رو است .

کلان داده Big Data یا طبق مصوبه فرهنگستان مه داده[۱] دارایی‌های داده‌ای‌اند بسیار انبوه، پرشتاب و/یا گوناگون که نیاز به روش‌های پردازشی تازه‌ای دارند تا تصمیم‌گیری، بینش تازه و بهینگی پردازش پیشرفته را فراهم آورند. کلان داده یا بزرگ داده‌ها مسیر حرکت کسب و کار و فرایند چرخش کار در سازمان‌ها را مشخص می‌کنند. در بزرگ‌داده با داده‌های متمایز و بزرگ که دائماً از لحاظ حجم، نرخ تولید داده و تنوع در حال تغییر هستند سروکار داریم. /   از صفحه ی ویکی پدیا کلان داده Big Data

به همین دلیل تحصیل در کانادا گزینه ی بسیار مناسبی برای علاقه مندان این رشته محسوب می شود . تحصیل در کانادا  هم به لحاظ سطح کیفی رشته ها و هم به لحاظ بازار کار بعد از فارغ التحصیلی یک گزینه ی فوق العاده است. در ادامه سعی کرده ایم بهترین دانشگاه ها و برنامه های درسی در حوزه فناوری اطلاعات و آنالیز و کلان داده Big Data جهت تحصیل در کانادا را مورد بررسی قرار دهیم .

 

برنامه های تحصیلات تکمیلی در علوم داده Data Science – دانشگاه واترلو

برنامه ی دانشگاه واترلو یک برنامه مستقل در علوم داده نیست. شما می توانید در در حین تحصیل رشته ی Data Science در رشته کارشناسی ارشد علوم رایانه یا کارشناسی ارشد آمار شرکت کنید.

برای علم کامپیوتر علم، شما نیاز به یک دانشِ کامپیوتری، مهندسی و یا مرتبط با درجه حداقل B+ (78%)  ​​از یک دانشگاه شناخته دارید. شما باید دانش صحیح از زبان های برنامه نویسی، ساختار داده ها، سیستم عامل ها، الگوریتم ها، سازماندهی و معماری کامپیوتر و پس زمینه ای در حساب، جبر خطی، احتمال و آمار داشته باشید.

برای رشته یStatistics track  ، شما باید یک مدرک کارشناسی ارشد (4 ساله) در رشته آمار، ریاضیات و یا درجه مرتبط با مدرک حداقل B+ (78%)   از یک دانشگاه شناخته شده داشته باشید. شما همچنین نیاز به یک پس زمینه قابل اتکا در حسابداری، جبر خطی، و علوم کامپیوتر دارید.

تخصص علوم داده در رشته علوم کامپیوتری و در رشته آمار، یک ساختار مشترک دارد، اما با تاکیدهایی متفاوت بسته به اینکه دانش آموزان تخصصی هر کدام ، به چه مجموعه ای از مهارت ها و منابع علمی و واحدهای درسی دسترسی و نیاز دارند .

در هر دو گرایش ، هماهنگی های تنگانگی وجود دارد و در عین حال هر کدام عمق و گستردگی های خاص خود را دارند . این مسئله به این خاطر است که هر دو گرایش ، در حال حاضر از علوم شناخته شده و بسیار تخصصی در سطح دنیا هستند . افراد با دانش در این زمینه تقاضای بالایی دارند.

اطلاعات بیشتر برای این رشته در دانشگاه واترلو و تحصیل در کانادا را میتوانید از لینک زیر استخراج کنید :

Data Science Program at the University of Waterloo.

 

 

کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر – دانشگاه بریتیش کلمبیا

برنامه ی کارشناسی ارشد دانشگاه بریتیش کلمبیا یک برنامه جدید است که توسط متخصصان دانشگاه بریتیش کلمبیا تدوین و ساختاربندی شده است . این برنامه یک برنامه ی فشرده ی 10 ماهه است که هدف آن رفع نیازهای دانش آموزان به حرفه های خود می باشد.

این برنامه اطلاعات بنیادین فنی و تجربیات عملی در دنیای واقعی را برای آماده سازی فارغ التحصیلان در دنیای واقعی و در بازار کار ارائه  می دهد و به آن ها یاد می دهد چگونه آموخته های خود را به صورت عملی در بازار کار مورد استفاده قرار دهند.

در این دوره دانشجویان از استخراج داده ها برای استفاده تجربی، استفاده از تکنیک های پیچیده در تجزیه و تحلیل داده ها و همچنین نحوه ارائه و تجسم داده های استخراج شده را فراخواهند گرفت و با استفاده از تکنیک های توصیفی و تجربی، دانش آموزان داده ها را از هر دو شکل غیر ساختاری و ساختار یافته استخراج و تجزیه و تحلیل می کنند.

شما باید دوره 4 ساله کارشناسی خود را در یک موضوع مرتبط طی کرده باشید و در این دوره ی چهارساله باید حتما سال سوم و چهارم خود را با میانگین B +  حداقل 76٪  پاس کرده باشید . همچنین شما باید یک درک عمیق از برنامه نویسی، احتمال، آمار و حسابداری داشته باشید. به IELTS 7.0  هم نیاز است.

اطلاعات بیشتر در مورد برنامه علوم داده در UBC و تحصیل در کانادا را در این لینک بررسی کنید :

Data Science program at UBC.

علاوه بر ارشد علوم کامپیوتر ، کالج UBC Sauder  هم یک برنامه ی کارشناسی ارشد در زمینه تجزیه و تحلیل کسب و کار ارائه  می دهد . این برنامه طیفی کامل از  تجزیه و تحلیل را پوشش می دهد ؛ از مدیریت داده ها تا  تجزیه و تحلیل داده ها و تجزیه و تحلیل تصمیم گیری. این برنامه دانشجویان فارغ التحصیل بسیار ماهری را برای تامین نیاز بازار در زمینه مسائل تحلیلی کسب و کار تربیت می کند

کارشناسی ارشد محاسبات و تجزیه تحلیل اطلاعات – دانشگاه سنت ماری

کارشناسی ارشد محاسبه گری و تجزیه تحلیل اطلاعات در دانشگاه سنت ماری ، یک برنامه 16 ماهه حرفه ای کارشناسی ارشد است که دو مفهوم اساسی محاسبات و تجزیه و تحلیل داده ها را در بر می گیرد : طراحی نرم افزار، توسعه و مدیریت و تجزیه و تحلیل و اطلاعات کسب و کار. این برنامه دانشجویان را از طریق فرصت های یادگیری تجربی و تعاملات صنعتی ، برای جلب رضایت شغلی در صنایع مرتبط با علوم داده و صنایع تحلیلی آماده می کند.

شرکای صنعتی در این برنامه عبارتند از: IBM، SAS، Affinio، SimplyCast، LeadSift، Venor، REDSpace و چندین سازمان دولتی دیگر. متقاضیان باید دارای مدرک لیسانس چهار ساله در زمینه علوم کامپیوتر (یا زمینه مرتبط) با GPA تجمعی برابر 70٪ باشند.

برای اطلاعات بیشتر راجع به این برنامه و تحصیل در کانادا به لینک زیر مراجعه کنید :

Master’s Programs at SMU.

 

 

کارشناسی ارشد کلان داده Big Data – دانشگاه سیمون فریزر

برنامه کارشناسی ارشد کلان داده Big Data – دانشگاه سیمون فریزر شامل واحدهای درسی می شود که دانشی عمیق در حوزه کامپیوتر برای دانشجو  ایجاد می کند ؛ با استفاده از این آموزه ها و دانش ارائه شده ، دانشجو می تواند ابزارهای جدیدی فراهم کند که اطلاعات ارزشمندی را از حجم عظیم اطلاعات تولید شده ی روز ، پیدا کند.

برنامه درسی با ورودی های اطلاعاتی کارشناسان صنعت این حوزه مانند IBM، SAP، Simba Technologies، Tableau و Phemi توسعه داده شده است. این برنامه ایده آل برای کسانی است که توانایی قوی در علوم رایانه، مهندسی و یا فیزیک دارند. برنامه درسی نیز شامل یک برنامه همکاری (کارآموزی) می شود.

متقاضیان باید یک مدرک لیسانس یا معادل آن را در علوم کامپیوتر یا یک رشته مرتبط با درجه متوسط ​​امتیازات تجمعی ( CGPA ) حداقل بین 4.33 و 3.00 داشته باشند. متقاضیان نیز باید تجربه برنامه نویسی، به ویژه در زبانهای Java، Python و C ++  داشته باشند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این برنامه و تحصیل در کانادا  به لینک زیر مراجعه کنید :

Professional Master’s Program in Big Data at SFU.

کارشناسی ارشد در علوم داده ها و تجزیه و تحلیل – دانشگاه Ryerson

این برنامه در دانشگاه Ryerson یک برنامه ی یک ساله کارشناسی ارشد است. دانش آموزان یک درک عمیق از دانش فنی و کاربردی در علوم داده و تجزیه و تحلیل و مهارت های بین رشته ای را فرا خواهند داد. هدف این دوره، ارتقاء رشد اقتصادی، توسعه اقتصادی و قابلیت اشتغال است.

زمینه های مطالعه شامل مهارت های فنی اصلی مانند ریاضی، آمار، تحقیقات عملیاتی، برنامه ریزی و دانش دامنه است که در بازار کار بین المللی بیشترین تقاضا را دارند. این برنامه دانش آموزان را قادر می سازد تا به شکلی حرفه ای در صنعت، دولت یا سازمان های پژوهشی مشغول به کار شوند.

شما باید یک مدرک لیسانس 4 ساله در مهندسی، علوم، تجارت یا اقتصاد با حداقل 75٪ (مجموع در دو سال آخر از برنامه کارشناسی) داشته باشید. شما همچنین باید درک و سابقه کار علمی از آمار، ساختار داده ها و الگوریتم ها، پایگاه های داده و بسته های نرم افزاری R را در رزومه ی خود نشان دهید .

برای اطلاعات بیشتر درباره این برنامه و تحصیل در کانادا ، میتوانید به لینک زیر مراجعه کنید :

Data Science and Analytics program at Ryerson University.

دوره های آنلاین

در پایان به صورت موردی ، صفحه مربوط به رشته های فناوری اطلاعات و آنالیز – کلان داده Big Data که به صورت آنلاین در دانشگاه های کانادا برگزار می شوند را برای شما اماده کرده ایم که در صورتی که علاقه مند به تحصیل در کانادا به صورت آنلاین هستید ، میتوانند گزینه های بسیار مناسبی باشند . برای اطلاعات کامل درباره هرکدام از آن ها و ورود به صفحه ی دانشگاه ارائه دهنده ی برنامه ، روی لینک برنامه ی مربوطه کلیک کنید :

Certificate Course in Machine Learning – Stanford University

Machine Learning Specialization – University of Washington

Algorithms Specialization – Stanford University

Python for Data Science and Machine Learning – Udemy

Data Science and Machine Learning with Python: Hands On – Udemy

Deep Learning with Andrew Ng

Data Science Specialization – Johns Hopkins University

Big Data Specialization – UC San Diego

Excel to MySQL: Analytic Techniques for Business Specialization – Duke University

Data Science at Scale – University of Washington

Data Structures and Algorithms – UC San Diego

Statistics with R – Duke University

Applied Data Science with Python – University of Michigan

Data Analysis and Presentation Skills – PwC

Data Warehousing for Business Intelligence – University of Colorado

Data Visualization with Tableau – UC Davis

Probabilistic Graphical Models – Stanford University

AWS Certified Solutions Architect

AWS Certified Developer

Python for Data Analysis and Visualization

PHP for Beginners

Introduction PHP & MySQL

Complete Python Bootcamp

 

در صورتی که یک دانشجوی ایرانی در کانادا هستید یا قصد ادامه تحصیل در کانادا دارید ، میتوانید از خدمات سایت پی آسان در این زمینه استاده کنید :

 

مطالب مرتبط :