۸۸۷۰۰۲۱۵ info@payasan.com
Select Page

مطلب پیش رو ترجمه ای است از مقاله ی بلند مایک هیرن Mike hearn درباره ی بیت کوین ( قسمت های دیگر : قسمت دومقسمت سوم) . من بیش از 5 سال را صرف برنامه نویسی بیت کوین کردم. نرم افزاری که من نوشتم توسط میلیون ها کاربر و صدها برنامه نویس استفاده شده است و سخنرانی هایی که کردم مستقیما منجر به ایجاد چندین استارتاپ شد. من در اسکای تی وی و بی بی سی در مورد بیت کوین صحبت کردم. بارها از طرف مجله اکونومیست به عنوان یک متخصص بیت کوین و برنامه نویس برجسته ذکر شدم. من روش کار بیت کوین را به نیروهای امنیتی دولتی، بانکدارها و مردم عادی که در کافه ها ملاقات کردم توضیح دادم. از ابتدا، ، من همیشه همین حرف را گفته ام: بیت کوین یک آزمایش است و مانند همه آزمایش ها ، می تواند شکست بخورد. بنابراین روی آنچه که قادر به از دست دادن آن هستید، سرمایه گذاری نکنید. من این را در مصاحبه ها، روی صحنه در کنفرانس ها و از طریق ایمیل گفته‌ام. دیگر برنامه نویسان معروف مانند گاوین اندریون و جف گاریک هم همین را گفته‌اند.

اما با وجود این که می دانم بیت کوین می تواند در همه شرایط شکست بخورد نتیجه غیرقابل اجتناب این است که اگر هنوز هم شکست بخورد بسیار مرا ناراحت می کند. این مبانی شکسته شده اند و هر آن چه در این مدت اندکی برای قیمت اتفاق بیفتد، احتمالا روند بلند مدت در جهت پایین خواهد بود. من دیگر در توسعه بیت کوین شرکت نمی کنم و تمام سکه هایم را فروخته ام.

چرا بیت کوین شکست خورده است؟

زیرا جامعه شکست خورده است. چیزی که قرار بود شکل جدید و غیرمتمرکزی از پول باشد که فاقد «مقررات مهم نظام مند» و «برای شکست خوردن بسیار بسیار بزرگ» بود، تبدیل به چیزی بدتر شد: سیستمی که کاملا توسط تعداد معدودی از افراد کنترل می شد. از این بدتر، این شبکه در آستانه فروپاشی فنی قرار دارد. مکانیسم هایی که باید جلوی این نتیجه گیری را می گرفتند از بین رفتند و در نتیجه دیگر دلیلی برای این که فکر کنیم بیت کوین در واقع می تواند بهتر از سیستم مالی موجود باشد وجود ندارد.

در مورد آن فکر کنید. اگر پیش از این در مورد بیت کوین نشنیده اید، شبکه پرداختی را در نظر بگیرید که:

نمی توانست پول موجود شما را جابه جا کند

هزینه های غیرقابل پیش بینی داشت که بسیار بالا بودند و به سرعت درحال افزایش بودند

به خریداران اجازه می داد پرداخت های خود را تنها با فشار یک دکمه، پس از بیرون آمدن از مغازه پس بگیرند (اگر از این ویژگی آگاه نیستید، به این دلیل است که بیت کوین این امکان را تغییر داد)

کارهای ناتمام بسیار و پرداخت های نامعقولی دارد

… که توسط چین کنترل می شود

… و در آن شرکت ها و افرادی که در حال ساخت آن بودند وارد جنگ داخلی علنی شدند؟

من می توانم حدس بزنم که جواب نه است.

وقفه در بلاک ها

در صورتی که دنیای بیت کوین را دنبال نمی کردید، در اینجا توضیح داده شده است که عملکرد شرکت پشتیبان آن از ژانویه 2016 چگونه به نظر می رسد.

بلاک چین اشباع است. ممکن است تعجب کنید که چگونه آن شبکه‌ای که اساسا یک سری از فایل ها ساخته شده ممکن است پر باشد. پاسخ این است که کلاهک ظرفیت یک مگابایت کاملا مصنوعی برای هر بلاک که مدت ها قبل به عنوان یک سخت افزار موقت در آن جا گذاشته شده است، برداشته نشده و در نتیجه ظرفیت شبکه درحال حاضر تقریبا تمام شده است.

در این جا شکلی از اندازه یک بلاک نشان داده شده است

 

 

اوج نمودار در ماه ژوئیه در طول حمله منع سرویس است که در آن شخصی در تلاش برای ایجاد وقفه بود و نام این حمله خود را «تست استرس» گذاشت. در نتیجه آن اتفاق، 700 کیلوبایت تراکنش (یا کمتر از 3 پرداخت در هر ثانیه) احتمالا حدمجازی است که بیت کوین می تواند در عمل به آن برسد.

توجه: ممکن است دیده باشید که حد مجاز 7 پرداخت در ثانیه است. این یک رقم قدیمی بازمانده از سال 2011 است و تراکنش های بیت کوین از آن زمان بسیار پیچیده تر شده است ، بنابراین رقم واقعی بسیار پایین تر است.

به نظر می رسد دلیل حد واقعی 700 کیلوبایت به جای 1000 نظری این است که گاهی اوقات ماینرها بلاک هایی کوچکتر از حد مجاز و حتی بلاک های خالی تولید می کنند، با وجود این که تراکنش های زیادی در انتظار تأیید هستند به نظر می رسد دلیل این امر سیستم سانسور «دیوار آتش بزرگ» چین باشد.

اگر شما از نزدیک تر به این قضایا نگاه کنید، می توانید ببینید که از اواخر ماه های تابستان 2015 ، میزان ترافیک رو به افزایش بوده است. همچین چیزی مورد انتظار است. من در مورد الگوهای رشد فصلی بیت کوین در ماه مارس نوشتم.

 

پس جای تعجب نیست که دوره های مکرری وجود دارد که در آن حتی زمانی که صف طولانی از تراکنش ها در انتظار باشد، بیت کوین نمی تواند از عهده بار تراکنش برآید و تقریبا تمام بلاک ها در حداکثر اندازه خود هستند، شما می توانید این را در ستون اندازه مشاهده کنید (اطلاعات بلاک های 750 کیلوبایت از سوی ماینرهایی می آید که نرم افزار خود را به درستی تنظیم نکرده اند):

 

 

وقتی ظرفیت شبکه ها تمام شود، بیت کوین واقعا غیرقابل اعتماد می شود. به همین دلیل است که حملات آنلاین متکی بر پر کردن کامپیوتر هدف با ترافیک هستند.

به نقل از یک پست خبری توسط ProHashing، کسب و کاری که از بیت کوین استفاده می کرد:

برخی مشتریان امروز با کریس تماس گرفتند و پرسیدند که چرا پرداخت های بیت کوین ما اجرا نمی شود…

مسئله این است که اکنون برای دانستن زمان و یا این انجام پرداخت شما به طور رسمی غیرممکن است که به شبکه بیت کوین متکی باشید، زیرا تراکم آن قدر بد است که حتی اسپیک های ماینرها حجم تغییرات چشمگیری در شرایط شبکه ایجاد می کند. برای چه کسی قابل قبول است که کسی بتواند 60 دقیقه یا 14 ساعت منتظر بماند ، که به طور تصادفی توسط این شبکه انتخاب بشود؟

مردم در حال نوشتن پست هایی در سایت ردیت هستند که ادعا می کند هیچ بحرانی وجود ندارد و این مسئله مضحک است. دیروز مردم در حال انتقاد از پست من بودند، به این دلیل که من به نوعی جدی بودن شرایط را بیش از حد بزرگ کردم. آیا این افراد واقعا هر روز از شبکه بیت کوین برای فرستادن پول استفاده می کنند؟

مجموعه ProHashing بین کریسمس و سال نو میلادی با یک مشکل دیگر روبه رو شد، این بار به این دلیل که پرداخت از یک مبادله به کیف پول آن ها با تاخیر انجام شد.

قرار است بیت کوین با افزایش خودکار هزینه برای امتحان کردن و خلاص شدن از شر برخی کاربران، به این وضعیت پاسخ دهد و اگر چه مکانیسم های آن خیلی کاربردی نیست، اما به نوعی  خطرناک در حال رخ دادن است: استفاده از شبکه بیت کوین روز به روز گران و گران تر می شود. زمانی، بیت کوین مزیتی داشت که هزینه تراکنش بسیار پایین و یا حتی صفر بود، اما اکنون درخواست برای پرداخت هزینه به ماینرها رایج تر از این کار برای تراکنش با یک کارت اعتباری است.

چرا حدمجاز ظرفیت افزایش نیافته است؟ زیرا بلاک چین توسط ماینرهای چینی کنترل می شود، که دو نفر از آن ها بیش از 50% از قدرت پارازیت تصویر را کنترل می کنند. در یک کنفرانس جدید بیش از 95% از قدرت پارازیت تصویر توسط عده ای افراد که در مکان واحدی مستقر بودند کنترل می شد.

(پایان قسمت اول)

( قسمت های دیگر : قسمت دومقسمت سوم)

 

 


در صورتی که داخل ایران هستید و قصد خرید آنلاین و اعتباری از سایت های خارجی و فروشگاه های آنلاین خارج از کشور ( از جمله فروشگاه های خارجی اینستاگرام ) را دارید ، میتوانید از خدمات سایت پی آسان در این زمینه استفاده کنید :