۸۸۷۰۰۲۱۵ info@payasan.com
Select Page

مطلب پیش رو ترجمه ای است از مقاله ی بلند مایک هیرن Mike hearn درباره ی بیت کوین ( قسمت های دیگر : قسمت اول قسمت سوم) . من بیش از 5 سال را صرف برنامه نویسی بیت کوین کردم. نرم افزاری که من نوشتم توسط میلیون ها کاربر و صدها برنامه نویس استفاده شده است و سخنرانی هایی که کردم مستقیما منجر به ایجاد چندین استارتاپ شد. من در اسکای تی وی و بی بی سی در مورد بیت کوین صحبت کردم. بارها از طرف مجله اکونومیست به عنوان یک متخصص بیت کوین و برنامه نویس برجسته ذکر شدم. من روش کار بیت کوین را به نیروهای امنیتی دولتی، بانکدارها و مردم عادی که در کافه ها ملاقات کردم توضیح دادم. از ابتدا، ، من همیشه همین حرف را گفته ام: بیت کوین یک آزمایش است و مانند همه آزمایش ها ، می تواند شکست بخورد. بنابراین روی آنچه که قادر به از دست دادن آن هستید، سرمایه گذاری نکنید. من این را در مصاحبه ها، روی صحنه در کنفرانس ها و از طریق ایمیل گفته‌ام. دیگر برنامه نویسان معروف مانند گاوین اندریون و جف گاریک هم همین را گفته‌اند.

________________________

قسمت دو :

چرا آن ها نمی گذارند بلاک چین رشد کند؟ دلیل های متعددی دارد. یک دلیل این است که برنامه نویسان نرم افزار Bitcoin Core که آن ها اجرا می کنند، از اعمال تغییرات مورد نیاز اجتناب کردند. دلیل دیگر این است که ماینرها از روی آوردن به محصولات رقیب خودداری می کنند، زیرا آن ها این کار را خیانت می دانند – و از انجام هرکاری که ممکن است این خبر را پخش کند و باعث وحشت سرمایه گذاران شود می ترسند. آنها در عوض تصمیم گرفته اند که مشکل را نادیده بگیرند و امیدوار باشند که از بین برود.

دلیل نهایی این است که اینترنت چین آنقدر توسط دیوار آتش دولت متوقف شده است که جابه جایی داده به آن سوی مرز امکان پذیر نیست، و سرعت آن از سرعتی که معمولاً از آنچه تلفن های همراه معمولی ارائه می دهد کمتر است.

تصور کنید کل کشور توسط وای فای ارزان قیمت به سایر نقاط جهان متصل شده است. هم اکنون، ماینرها چینی تقریبا قادر هستند اتصال خود را به اینترنت جهانی حفظ کنند و 25 کوین (11000دلار) را برای هر بلاکی که ایجاد می کنند مطالبه کنند. اما اگر شبکه بیت کوین معروف تر شود، آن ها می ترسند مشارکت در این امر خیلی دشوارتر شود و جریان درآمد خود را از دست بدهند. این ترس به آن ها انگیزه مالی فاسدی می دهد تا تلاش کنند بیت کوین را متوقف کنند و از معروف شدن آن جلوگیری کنند.

بسیاری از کاربران بیت کوین و ناظران تا همین اواخر تصور می کردند که گویی این مشکلات به خودی خود حل می شود و البته حدمجاز اندازه بلاک چین افزایش می یابد. با این حال، چرا جامعه بیت کوین (جامعه ای که از بلاک چین به عنوان آینده مالی حمایت کرده است) عمدا خود را با از بین بردن این زنجیره تخریب می کند؟ این چیزی است که واقعا در حال رخ دادن است.

جنگ داخلی در این جامعه بیت کوین باعث است که Coinbase – بزرگ ترین و بهترین استارتاپ بیت کوین در ایالات متحده آمریکا – به دلیل طرفداری اشتباه از وبسایت رسمی بیت کوین پاک شود و در تمام فروم ها صحبت از آن ممنوع شود. وقتی بخش هایی از جامعه به طرز شرورانه ای جنگی بین افرادی را که میلیون ها کاربر را به ارز رایج معرفی کرده اند به جریان می اندازند، می‌فهمید که برخی مسائل واقعا نامعقول شده اند.

هیچ کس نمی داند چه خبر است.

اگر در این مورد چیزهای زیادی نشنیده اید، تنها نیستید. یکی از آزاردهنده ترین مواردی که در طول سال 2015 رخ داد این است که جریان اطلاعات به سرمایه گذاران و کاربران متوقف شد.

تنها در عرض 8 ماه، بیت کوین از جامعه ای شفاف و علنی به جامعه ای که تحت کنترل سانسور گسترده قرار دارد تبدیل شد و حملات بین افراد بیت کوین شروع شد. این تحول تقریباً وحشتناک ترین چیزی است که من تا به حال دیده ام، و نتیجه این است که من دیگر در ارتباط با جامعه بیت کوین احساس راحتی نمی کنم.

بیت کوین قرار نیست یک نوع سرمایه گذاری باشد. یک ارز آزمایشی است. پیچیده است، اما این مسئله هرگز مرا نگران نکرده است، زیرا تمام اطلاعاتی که ممکن است یک سرمایه گذار بخواهد در آن جا وجود دارد، و یک مجموعه کامل از کتاب، کنفرانس، فیلم و وبسایت برای کمک به درک مردم از تمام این ها وجود دارد. اما این مورد اکنون تغییر کرده است.

بیشتر افرادی که صاحب بیت کوین هستند از طریق رسانه های اصلی کار با آن را یاد می گیرند. وقتی یک اتفاق بزرگ می‌افتد، قیمت بیت کوین نامعقول می شود و سپس رسانه در مورد افزایش قیمت ها گزارش می دهند و یک حباب اتفاق می افتد.

اتفاقات درمورد بیت کوین از طریق یک روند ساده به گوش روزنامه ها و مجلات می رسند: اخبار از یک فورم شروع می شود، سپس توسط وبسایت های خبری تخصصی و یا فناوری اطلاعات جمع آوری می شود، سپس روزنامه نگاران اخبار را در آن رسانه های عمومی می بینند و خود نسخه هایی از آن را می نویسند. من دیدم که همچین چیزی بارها و بارها اتفاق افتاده است و مکررا حین بحث درباره ی اتفاقات با روزنامه نگاران درگیر آن شده ام.

در آگوست 2015 مشخص شد که به دلیل سو مدیریت شدید، پروژه Bitcoin Core که از برنامه ای حمایت می کند که شبکه همتا به همتا را اداره می کند، نمی خواست نسخه ای را منتشر کند که حدمجاز اندازه بلاک را افزایش دهد. دلایل این امر پیچیده است و در ادامه بحث شده اند. اما بدیهی است که این جامعه باید می توانست کاربران جدیدی اضافه کند. بنابراین برخی از برنامه نویسان بلند مدت (از جمله من) جمع شدند و کد لازم را برای بالا بردن حد مجاز توسعه دادند. آن کد BIP 101 نام گذاری شد و ما آن را در یک نسخه اصلاح شده از نرم افزار با مارک Bitcoin XT منتشر کردیم. ماینرها با اجرای XT می توانستند برای تغییر این حد مجاز رای دهند. هنگامی که 75% از بلاک ها به تغییر رای دادند، قوانین تغییر کردند و بلاک های بزرگ تری مجاز شدند.

انتشار بیت کوین XT به نوعی اهرم‌هایی قدرتمند را به تعداد اندکی از افراد اعطا کرد. یکی از آن ها فردی بود که ادمین وبسایت bitcoin.org و فورم های بحث و گفتگو بود. او مکررا اجازه بحث درمورد فعالیت های جنایی علنی را در فورم های تحت کنترل خود را به دلیل آزادی بیان می داد. اما هنگامی که XT راه اندازی شد، او تصمیم شگفت انگیزی گرفت. این شخص ادعا کرد که XT «توافق برنامه نویسی» نیست و بنابراین بیت کوین دیگر سپولی واقعی نیست. او گفت رای گیری تنها یک عمل شنیع است، زیرا:

«یکی از موارد عالی در مورد بیت کوین فقدان دموکراسی آن است».

بنابراین او تصمیم گرفت هر آن چه می تواند انجام دهد تا XT را از بین ببرد. ابتدا با سانسور کانال های اصلی رتباطی بیت کوین شروع کرد: هر پستی که کلمات «Bitcoin XT» را ذکر می کرد از فورم های بحث و گفتگویی که او کنترل می کرد پاک می شد، کسی در وبسایت رسمی bicoin.org نمی توانست کلمه XT را بنویسد و یا آن را لینک کند و البته فعالیت هرکسی که قصد داشت کاربران را به انجمن های بدون سانسور دیگر ببرد نیز ممنوع می شد. تعداد زیادی از کاربران از فورم ها اخراج شدند و از بیان نظرات آن ها جلوگیری شد. همان طور که می توانید تصور کنید، این کار افراد را عصبانی کرد. نظرات را در قسمت اطلاعیه بخوانید تا آن عصبانیت را حس کنید.

سرانجام برخی از کاربران راه خود را به سمت فورم های بدون سانسور پیدا کردند. خواندن این اتفاقات غم انگیز است. طی ماه ها، من هر روز پست های حاکی از عصبانیت و خشم علیه سانسور را می‌دیدم که عهد می کردند این عمل با شکست مواجه خواهد شد.

اما عدم توانایی برای دریافت خبر در مورد XT یا خود سانسور برای کاربران، چندین اثر مشکل ساز دارد.

برای اولین بار، سرمایه گذاران هیچ روش آشکاری برای دریافت تصویری واضح از اتفاقات در حال رخ دادن ندارند. نظرات مخالف به شیوه نظام مندی سرکوب می شوند. انتقادات فنی از آن چه Bitcoin Core دارد انجام می دهد ممنوع است و با حرف هایی پوچ و خارج از منطق همراه می‌شود.

و واضح است که بسیاری از افراد که به طور اتفاقی در یکی از دوره های تبلیغی به دنیای بیت کوین آورده شدند نمی دانند که هدف این سیستم رسیدن به یک حدمجاز ساختگی است.

این موضوع مرا بسیار نگران می کند. در طول سال ها، دولت قوانین بسیاری را پیرامون امنیت و سرمایه گذاری تصویب کرده است. بیت کوین یک شبکه امن نیست و من معتقدم که تحت آن قوانین قرار نمی گیرد، اما روح قانون آن ها به اندازه کافی ساده است: مطمئن شوید که سرمایه گذاران با خبرند. هنگامی که اخبار غلطی به سرمایه گذاران برسد و آن ها پولشان را از دست بدهند، متعاقبا توجه دولت جلب می شود.

چرا Bitcoin Core حد مجاز را حفظ می کند؟

مشکلات مردم باعث این کار می‌شود.

هنگامی که ساتوشی مجموعه بیت کوین را ترک کرد، کنترل برنامه ای را که ما اکنون Bitcoin Core می نامیم به دست گاوین اندرسون، یکی از همکاران اولیه، داد. گاوین یک رهبر محکم و باتجربه است که می تواند تصویر کلی را ببیند. قضاوت فنی قابل اعتماد او یکی از دلایلی بود که من اطمینان حاصل کردم که گوگل را (جایی که تقریبا 8 سال را در آن گذراندم) ترک کنم و به صورت تمام وقت در بیت کوین کار کنم. تنها یک مشکل کوچک وجود داشت: ساتوشی تقریبا هیچ وقت از گاوین این سوال را نپرسید که آیا او این شغل را می خواهد یا خیر، و در واقع او این شغل را نمی خواست. بنابراین اولین کاری که گاوین انجام داد این بود که به چهار برنامه نویس دیگر امتیاز دسترسی به این کدها را بدهد. این برنامه نویسان به این دلیل انتخاب شدند که اطمینان حاصل شود اگر اتفاقی برای او افتاد، پروژه به آسانی ادامه پیدا کند. آن ها اساسا افرادی بودند که در اطراف او بودند و در زمان نیاز مفید واقع می شدند.

یکی از آن افراد، گرگوری ماکسول، دیدگاه های عجیبی داشت: او یک بار ادعا کرد که توانسته از نظر ریاضی اثبات کند که بیت کوین غیر ممکن است. مسئله بدتر این است که، او به دیدگاه اصلی ساتوشی اعتقاد نداشت.

هنگامی که این پروژه برای اولین بار اعلام شد، از ساتوشی پرسیده شده بود که چگونه یک بلاک چین می تواند مقیاسی برای تعداد زیادی از پرداخت ها باشد.

مطمئناً اگر این ایده از بین برود، مقدار داده برای دانلود بسیار زیاد خواهد شد؟ این یکی از انتقادهای رایج بیت کوین در روزهای اولیه بود و ساتوشی انتظار داشت که از او درمورد این مسئله سوال بپرسند. او گفت: پهنای باند ممکن است آن قدر که فکر می کنید محدوود کننده نباشد… اگر شبکه قرار بود به بزرگی VISA شود چندین سال طول می کشید که این اتفاق بیفتد و سپس آپلود فیلم های 2 HD به اینترنت کار سختی به نظر نمی رسید.

این یک استدلال ساده است: به آن چه شبکه های پرداخت موجود استعمال می کنند نگاهی بیندازید، ببینید چگونه می تواند همان کار را انجام دهد و سپس توجه کنید که پیشرفت یک شبه اتفاق نمی افتد. شبکه ها و کامپیوترهای آینده بهتر خواهند بود. و همان طور که او به من گفت، در واقع محاسبات تخمینی پیشنهاد کردند که «آن شبکه هرگز به سقف مقیاس نمی رسد»، حتی زمانی که به عوامل دیگری جز پهنای باند توجه می کنید.

ماکسول با این خط فکری موافق نبود. از یک مصاحبه در دسامبر 2014:

طبق گفته ماکسول، مشکلات مربوط به غیرمتمرکزسازی با رشد بیت کوین کاهش پیدا نمی کنند: «هنگامی که شما درباره تراکنش ها در یک شبکه حرف می زنید، تبادلی میان مفاهیمی چون مقیاس و غیرمتمرکزسازی وجود دارد».

او گفت مشکل این است که با افزایش حجم تراکنش های بیت کوین، به احتمال زیاد به علت هزینه ی اصلی، شرکت های بزرگ تر هستند که نود های بیت کوین را اداره می کنند.

این عقیده می‌گوید که بیت کوین ذاتا محکوم است، زیرا کاربران بیشتر در ازای غیرمتمرکزسازی کمتر، یک فاجعه است. این واقعیت نادیده گرفته می شود که علی رغم تمام تبلیغات، استفاده واقعی از بیت کوین کم است و آن رشد آرام خواهد بود و تکنولوژی اش در طول زمان بهتر می شود. این اعتقادی است که گاوین و من مدت زمان زیادی را برای بحث درباره آن گذراندیم. این بحث منجر به یک نتیجه روشن ولی نامعقول شد: اگر غیرمتمرکزسازی چیزی است که بیت کوین و رشد غیرمتمرکزسازی را بهبود می بخشد، پس بیت کوین نباید رشد کند.

در عوض ماکسول نتیجه گرفت که لایه‌ای تعدیل‌کننده برای سیستمی که مبتنی بر بلاک چین است، هنوز ایجاد نشده است و تعریف مبهمی دارد و بیت‌کوین نمی‌تواند به چنین لایه‌ای تبدیل شود.

 

 

(پایان قسمت دوم)

( قسمت های دیگر : قسمت اولقسمت سوم)

 

 


در صورتی که داخل ایران هستید و قصد خرید آنلاین و اعتباری از سایت های خارجی و فروشگاه های آنلاین خارج از کشور ( از جمله فروشگاه های خارجی اینستاگرام ) را دارید ، میتوانید از خدمات سایت پی آسان در این زمینه استفاده کنید :