مطلب پیش رو ترجمه ای است از مقاله ی بلند مایک هیرن Mike hearn درباره ی بیت کوین ( قسمت های دیگر : قسمت اولقسمت دوم) . من بیش از 5 سال را صرف برنامه نویسی بیت کوین کردم. نرم افزاری که من نوشتم توسط میلیون ها کاربر و صدها برنامه نویس استفاده شده است و سخنرانی هایی که کردم مستقیما منجر به ایجاد چندین استارتاپ شد. من در اسکای تی وی و بی بی سی در مورد بیت کوین صحبت کردم. بارها از طرف مجله اکونومیست به عنوان یک متخصص بیت کوین و برنامه نویس برجسته ذکر شدم. من روش کار بیت کوین را به نیروهای امنیتی دولتی، بانکدارها و مردم عادی که در کافه ها ملاقات کردم توضیح دادم. از ابتدا، ، من همیشه همین حرف را گفته ام: بیت کوین یک آزمایش است و مانند همه آزمایش ها ، می تواند شکست بخورد. بنابراین روی آنچه که قادر به از دست دادن آن هستید، سرمایه گذاری نکنید. من این را در مصاحبه ها، روی صحنه در کنفرانس ها و از طریق ایمیل گفته‌ام. دیگر برنامه نویسان معروف مانند گاوین اندریون و جف گاریک هم همین را گفته‌اند.

_______________

قسمت سوم :

مارپیچ مرگ آغاز می شود

در یک شرکت، کسی که اهداف سازمان را به اشتراک نگذاشته است ، به روشی ساده با او برخورد خواهد شد: اخراج.

اما Bitcoin Core پروژه ای متن باز است، نه یک شرکت. هنگامی که 5 برنامه نویس با ارائه تعهد دسترسی به کد انتخاب شدند و گاوین تصمیم گرفته بود که مدیر نشود، روشی برای حذف این افراد وجود نداشت و هیچ فرایند مصاحبه یا غربالگری برای مطمئن شدن از این امر که آن ها با اهداف پروژه موافق هستند یا خیر وجود نداشت.

هنگامی که بیت کوین محبوبیت بیشتری پیدا کرد و ترافیک آن نزدیک به 1 مگابایت رسید، موضوع افزایش اندازه بلاک گاهی اوقات میان برنامه نویسان مطرح می شد. اما به سرعت به موضوعی با بار عاطفی تبدیل شد. اتهاماتی مبنی بر بالا بردن بی حد و حد بسیار خطرناک بلاکچین مطرح شد. این مسئله بر خلاف غیرمتمرکزسازی بود. مردم نیز مانند بسیاری از گروه های کوچک ترجیح می دهند از درگیری اجتناب کنند. این موضوع به مرور کنار گذاشته شد.

ماکسول شرکت دیگری تاسیس کرد و چندین برنامه نویس دیگر نیز استخدام کرد که این امر بیشتر مسئله را پیچیده کرد. جای تعجب نیست که دیدگاه های آن ها پس از آن شروع به تغییر کرد تا با دیدگاه ها رئیس جدیدشان هماهنگ باشد.

هماهنگی با آپدیت های نرم افزار زمان می برد و بنابراین در ماه مه 2015 گاوین تصمیم گرفت که یک بار برای همیشه موضوع را حل کند، درحالی که 8 ماه زمان باقی مانده بود. او شروع به نوشتن مقاله هایی کرد که استدلال هایی را برای افزایش حدمجاز ارائه می داد.

اما فورا آشکار شد که برنامه نویسان Bitcoin Core به طور ناامیدانه ای مخالف بودند. ماکسول و برنامه نویسانی که استخدام کرده بود از درنظر گرفتن هر گونه افزایش حدمجاز اجتناب کردند. آن ها حتی تمایلی به گفتگو درباره این مسئله نداشتند. آن ها بر این باور بودند که هیچ کاری نباید بدون «توافق جمع» انجام شود. و برنامه نویسی که مسئولیت انتشار نسخه ها را بر عهده داشت آن قدر از مناقشه و کشمکش می ترسید که تصمیم گرفت هیچ به موضوع بحث برانگیزی که در آن امکان برنده شدن یک طرف وجود دارد اشاره نکند و از مشارکت در آن اجتناب می کرد.

بنابراین علی رغم این واقعیت که مبادلات، کاربران، توسعه دهندگان کیف پول و ماینرها انتظار یک افزایش را داشتند و واقعا تمام کسب و کارهایشان حول این فرض بود که این افزایش رخ می دهد، 3 نفر از 5 برنامه نویس از رسیدن به حدمجاز اجتناب کردند.

وقفه

در ضمن، زمان به سرعت در حال تمام شدن است.

حملات گسترده DDoS به کاربران XT

علی رغم محاصره خبری، طی چند روز ابتدایی راه اندازی بیت کوین XT حدود 15% از تمام نود های شبکه آن را اجرا می کردند و حداقل یک استخر استخراج شروع به ارائه BIP 101 برای رای گیری ماینرها کرد.

این زمانی است که انکار حملات سرویس شروع شد. حملات به حدی گسترده بودند که اتصال تمام مناطق را به اینترنت قطع کردند:

من مورد حمله DDos قرار گرفتم. آن یک حمله DDoS گسترده بود که تمام ISP من را از کار انداخت. تابستان گذشته همه افراد در 5 شهر بخاطر این مجرمان، سرویس اینترنت خود را برای چند ساعت از دست دادند. این قضیه مرا نسبت به میزبانی نودها دلسرد کرد».

در موارد دیگر، کل دیتاسنترها اتصال خود را به اینترنت از دست دادند تا زمانی که نود واحد XT درون آن ها متوقف شد. حدود یک سوم نودها در معرض حمله قرار گرفتند و به این روش از اینترنت حذف شدند.

بدتر این که استخر استخراجی که BIP 101 را ارائه می داد نیز مورد حمله قرار گرفت و متوقف شد. پیام واضح بود: هرکس که از بلاک های بزرگ تر پشتیبانی می کرد و یا به مردم این امکان را می داد که به آن ها رای بدهند مورد حمله قرار خواهد گرفت.

مهاجمان هنوز هم وجود دارند. هنگامی که سران Coinbase، ماه ها پس از راه اندازی اعلام کردند که از Core خسته شدند و قصد دارند XT را اجرا کنند، مجبور شدند برای مدتی آفلاین کار کنند.

همایش های ساختگی

XT علی رغم حملات DoS و سانسور درحال پیشرفت بود. این یک تهدید برایCore محسوب می شد، بنابراین تعداد معدودی از برنامه نویسانش تصمیم گرفتند مجموعه ای از همایش ها را با نام «مقیاس گذاری بیت کوین»سازمان دهی کنند: یکی در ماه اوت و دیگری در دسامبر. ادعا شده بود که هدف رسیدن به «توافق جمعی» درمورد آن چه باید انجام می شد، بود. همه توافق متخصصین را دوست دارند، مگر نه؟

فورا برای من مشخص شد که افرادی که حتی از صحبت درباره افزایش حدمجاز اجتناب می کردند تغییر عقیده ندادند، زیرا آن ها در یک همایش شرکت کردند و علاوه بر این با شروع فصل زمستان تنها چند ماه برای ارتقای شبکه باقی مانده بود. اتلاف وقت در آن ماه های گرانبها با منتظر ماندن برای همایش ها ثبات کل شبکه را در معرض خطر می گذاشت. اولین همایش در واقع  بحث راجع به پیشنهادهای واقعی را منع کرد، و هیچ کمکی به هیچ کس نکرد.

پس من به این همایش نرفتم.

متاسفانه این تاکتیک به طرز مخربی اثرگذار بود. جامعه کاملا به آن علاقمند شد. هنگامی که با ماینرها و استارتاپ ها صحبت می کنیم، یکی از رایج ترین دلیل های ذکرشده برای اجتناب از اجرای XT این مورد است: «ما منتظریم Core حد مجاز را در دسامبر افزایش دهد».

آن ها از هر داستان رسانه ای درباره ی نفاق جامعه که احتمالا باعث صدمه به قیمت بیت کوین و بنابراین درآمدهای آن ها می شد، می ترسیدند.

اکنون آخرین همایش فرا رسید و بدون هیچ برنامه ای برای افزایش حد مجاز پایان یافت، برخی شرکت ها (مانند Coinbase و BTCC) به این حقیقت دست یافتند که بازی داده شده اند. اما خیلی دیر بود. هنگامی که این شرکت در انتظار به سر می برد، رشد سازمانی 100000 تراکنش دیگر را در هر روز اضافه کرد.

نقشه غیرجاده ای

جف گارزیک و گاوین اندرسون، دو تن از 5 متعهدین Bitcoin Core که پشتیبان طرح افزایش اندازه بلاک بودند (و هر دوی آن ها بیشتر از همه در این تیم باقی ماندند)، هر دو اعتبار زیادی از سمت این جامعه در اختیار دارند. آن ها اخیرا یک مقاله مشترک با عنوان «بیت کوین برای پرداخت هات وایر شده است» منتشر کرده‌اند.

جف و گاوین عموما در رویکرد خود نسبت به من ملایم تر هستند. من بیشتر شخصی هستم که همان طوری که مسائل را می بینم بازگو می کنم، یا به گفته گاوین «بیش از حد صادق» هستم. بنابراین، کلام شدید و تند آن ها در این نامه مشترک غیرعادی است. آن ها انتقاد ساختگی نمی کنند:

نقشه راه پیشنهاد شده که درحال حاضر در جامعه بیت کوین مورد بحث قرار گرفت، نکات مثبتی در این مورد دارد که برنامه ای برای انجام تراکنش های بیشتر دارد، اما نمی تواند به سادگی با کاربران خود صحبت کند و به کمبودهای کلیدی خود اعتراف کند.

اندازه بلاک Core تغییر نمی کند؛ موافقتی درباره ی این مسئله حاصل نشده است.

در یک محیط بهینه، شفاف و متن باز، یک BIP تولید خواهد شد… که تا به حال رخ نداده است.

یکی از اهداف صریح کارگاه های مقیاس گذاری بیت کوین تبدیل بحث نامنظم اندازه بلاک core به یک فراینده تصمیم گیری منظم بود. این امر اتفاق نیفتاد. در عین حال، مقیاس گذاری بیت کوین، تصمیم تغییر اندازه بلاک را در هنگام افزایش قیمت هزینه تراکنش و فشار فضای بلاک متوقف کرد.

ه عنوان مثال، برنامه ای که گاوین و جف به آن ارجاع داده اند در همایش های «مقیاس گذاری بیت کوین» اعلام شده بود، اما شامل افزایش کارآمدی نمی شود و تنها از طریق یک ترفند حسابداری افزایش 60% ظرفیت را مدیریت می کند (عدم شمارش برخی بایت ها در هر تراکنش). این امر نیازمند تغییرات گسترده در هر قسمت از نرم افزارهای مربوط به بیت کوین است. به جای انجام کاری ساده و افزایش حدمجاز، این فرایند انتخاب می کند که یک کار بسیار پیچیده را انجام دهد که با فرض تلاشی سخت به ماه ها زمان نیاز دارد.

جایگزینی با هزینه

یک مشکل در استفاده از هزینه برای کنترل تراکم این است که هزینه برای رسیدن به جلوی صف، پس از این که شما پرداخت را انجام دادید تغییر کند. Bitcoin Core راه حل درخشانی برای این مشکل دارد – به افراد اجازه دهید که پرداخت های خود را پس از ارسال به عنوان قابل تغییر علامت بزنند، تا زمانی که در بلاک چین ظاهر شوند. منظور این است که امکان تغییر هزینه پرداختی به افراد داده شود، اما در واقع تغییر آن ها همچنین به افراد اجازه می دهد تا پرداخت خود را به خود بازگردانند. در نتیجه همه چیز معکوس می شود.

این امر استفاده از بیت کوین را برای خرید وسایل بی فایده می کند، زیرا شما باید منتظر بمانید تا تراکنش خریدار در بلاک چین ظاهر شود… که از حالا می تواند به دلیل تراکم، به جای چند دقیقه، ساعت ها طول بکشد.

دلیل پروژه Core برای چرایی درست بودن این امر این است: اگر شما قبلا برای یک بلاک منتظر نبوده اید، ضرر بزرگی به شما وارد نشده و این مسئله یک خطر احتمالی برای کلاهبرداری در پرداخت ایجاد می‌کند که به این معنی است که شما از بیت کوین به درستی استفاده نکرده اید. بنابراین، 100% کردن آن ریسک، به هیچ وجه چیزی را تغییر نمی دهد.

به عبارت دیگر، آن ها تشخیص نمی دهند که مدیریت ریسک وجود دارد و بنابراین این تغییر را به عنوان هزینه صفر در نظر می گیرند.

این تغییر پروتکل با نسخه بعدی Core (0.12) منتشر خواهد شد‌، بنابراین با به روزرسانی ماینرها فعال می شود.

این امر توسط جامعه بیت کوین محکوم شد، اما بقیه برنامه نویسان Bitcoin Core به آن چه دیگر افراد فکر می کنند اهمیتی نمی دهند، بنابراین این تغییر رخ می دهد.

اگر این مسئله شما را قانع نکرده است که بیت کوین مشکلات جدی دارد، هیچ چیز دیگری نمی تواند این کار را بکند. وقتی شما قادر نباشید از بیت‌کوین در مغازه های واقعی استفاده کنید، چند نفر از افراد فکر می کنند که بیت کوین ارزش صدها دلار را دارد؟

نتیجه گیری

بیت کوین وارد جریان بسیار خطرناکی شده است. تمام بحران های پیشین، مانند ورشکستگی Mt Gox، مربوط به خدمات و شرکت هایی بودند که در اطراف اکوسیستم پراکنده شده بودند. اما این مشکل ایجاد شده بسیار متفاوت است: این بحران سیستم مرکزی است، خود بلاک چین. اساسا این بحرانی است که تفاوت های فلسفی عمیق را در این که مردم چگونه دنیا را می بینند بازتاب می دهد: به عنوان جهانی که باید توسط «توافق متخصصین» اداره شود یا توسط مردم عادی که هر سیاستی که برای خودشان معنی دارد را اتخاذ می کنند.

حتی اگر تیم جدیدی برای جایگزینی Bitcoin Core تشکیل می شد، مشکل تمرکز قدرت ماینینگ پشت دیوار آتشین بزرگ همچنان باقی می ماند. اگر بیت کوین توسط افرادی 10 نفر کنترل شود هیچ آینده ای ندارد و هیچ راه حلی برای این مشکل وجود ندارد: حتی هیچ کس پیشنهادی ندارد. برای جامعه ای که همیشه نگران تصرف بلاک چین توسط دولتی ظالم بوده است، این مسئله یک طنز بزرگ است.

هنوز هم همه چیز از دست نرفته است. علی رغم تمام مسائلی که اتفاق افتاد، طی چند هفته گذشته، اعضای بیشتری از جامعه شروع از سر گرفتن مواردی کردند که من آن ها را به حساب شانس گذاشتم. درحالی که روزی ایجاد جایگزین برای Core، پیمان شکنی محسوب می شد، اما اکنون دو شاخه نیازمند توجه هستند (Bitcoin Classic و Bitcoin Unlimited). تا کنون این دو با مشکلاتی مشابه مشکلات XT روبه رو شدند، اما ممکن است مجموعه جدیدی راهی برای ایجاد پیشرفت پیدا کند.

افراد پرانرژی و با استعداد زیادی در بیت کوین مشغول به کار هستند، و در 5 سال گذشته من از آشنایی با بسیاری از آنان لذت بردم. روحیه کارآفرینی و چشم اندازهای جدید در مورد پول، اقتصاد و سیاست برای تجربه جذاب بود، و علی رغم این که همه چیز در دنیای بیت کوین از بین رفته است، من از زمانی که برای این پروژه گذاشته ام پشیمان نیستم. امروز صبح بیدار شدم تا افرادی را پیدا کنم که در فروم های بدون سانسور برای من آرزوی سلامتی کنند و از من بخواهند بمانم، اما می ترسم که به موارد کارهای دیگری روی بیاورم. من به آن افراد می گویم: موفق باشید، قوی بمانید و من بهترین ها را برای شما آرزو می کنم.

 

 

(پایان قسمت سوم)

( قسمت های دیگر : قسمت اولقسمت دوم)

 

 


در صورتی که داخل ایران هستید و قصد خرید آنلاین و اعتباری از سایت های خارجی و فروشگاه های آنلاین خارج از کشور ( از جمله فروشگاه های خارجی اینستاگرام ) را دارید ، میتوانید از خدمات سایت پی آسان در این زمینه استفاده کنید :