آزمون TOEFL از مردادماه با تغییرات اندکی همراه خواهد بود که می‌تواند اثرات بزرگی بر روی امتیاز شرکت‌کنندگان داشته باشد. با پی آسان همراه باشید.

مقالات مرتبط:

راهنمای ثبت نام در آزمون تافل

تافل یا آیلتس، کدام را انتخاب کنیم؟

آزمون تافل (TOEFL)  در ۱ آگوست ۲۰۱۹ (۱۰ مرداد ۱۳۹۸) تغییر خواهد کرد. اکثر تغییرات مهم اعمالی روی بخش‌های خواندن (reading)، گوش دادن (listening) و صحبت کردن ((speaking) خواهد بود. این تغییرات بر روی آزمون تافل توسط سازمان (ETS (Educational Testing Service منتشر شده است. علاوه بر این در طول سال گذشته این آزمون در مواردی بسیاری تغییر کرده است که عملا توسط  سازمان ETS  به طورعمومی اعلام نشده بود.

بخش خواندن (reading) در آزمون TOFEL

شما ۳ یا ۴ متن برای خواندن خواهید داشت. هر متن ۱۰ سوال دارد (به جای ۱۲-۱۴ سوال). بخش خواندن در این آزمون ۵۲ دقیقه برای ۳ متن و ۷۴ دقیقه برای ۴ متن طول می‌کشد. (به جای ۶۰-۸۰ دقیقه).

این بدین معناست که شما ۱۰۵ ثانیه برای هر سوال وقت دارید. (به جای ۹۰ ثانیه برای آزمون‌های قدیم).

در این بخش همانند گذشته همان نوع سوالات استفاده خواهد شد وهیچ مدل سوالی حذف نخواهد شد، ولی دقت کنید که سوالات قسمت (پر کردن جدول) و (ارجاع) برای چندین سال است که استفاده نشده‌اند. (با اینکه این سوال‌ها در راهنمای اصلی TOEFL هستند). اگر ۴ متن داشتید یکی از آن‌ها متن (آزمایشی) است که نمره دار نیست.

بخش گوش کردن (listening) در آزمون TOFEL

۲ یا ۳ مجموعه سوال مربوط به شنیدن وجود خواهد داشت که شامل ۱ مکالمه و ۲ سخنرانی(مجموعه‌ی بلند) یا ۱ مکالمه و ۱ سخنرانی (مجموعه‌ی کوتاه) خواهند بود. حداکثر ۴ سخنرانی و ۳ مکالمه خواهید داشت. مجموعه‌ی بلند دارای ۱۷ سوال است و ۱۰ دقیقه مهلت پاسخگویی دارد و مجموعه‌ی کوتاه ۱۱ سوال و ۷ دقیقه خواهد بود.

دقت کنید هنگامی که شما در حال گوش کردن هستید زمان محاسبه نمی‌شود، یعنی شما حدود ۳۵ ثانیه برای حل هر سوال وقت دارید،  که مانند آزمون قدیم است. در کل در حدود ۴۱-۵۷ دقیقه بخش گوش دادن به پایان می‌رسد. (به جای ۶۰-۹۰ دقیقه).

اگر برای شما آزمون ۵۷ دقیقه طول کشید، قسمتی از این بخش (گوش دادن آزمایشی) است که نمره‌ای نخواهد داشت.

بخش صحبت کردن (speaking) در آزمون TOFEL

در این بخش سوال۱ (الویت شخصی) و سوال ۵ (وضعیت محیط دانشگاه) از آزمون حذف خواهد شد. ۱۷ دقیقه طول می‌کشد تا این بخش به پایان برسد. (به جای ۲۰ دقیقه).

به طور کلی این آزمون در ۳ ساعت انجام خواهد شد. (به جای ۳ ساعت و نیم). همچنان نمره‌ی آزمون از ۱۲۰ است و نمره‌های هر قسمت همچنان یکسان هستند. تغییرات روی کارنامه نمره از ۱ آگوست  ۲۰۱۹ کارنامه نمره TOEFL شما حاوی یک خط جداگانه به نام (my best scores) خواهد بود. این خط بهترین نتیجه از هر بخش از آزمون‌هایی که شما در طی دو سال گذشته  بدست آورده‌اید را ترکیب می‌کند.

به عنوان مثال اگر شما ۳ بار آزمون داده‌اید بهترین نمرات نوشتاری، صحبت کردن، خواندن و گوش دادن فردی که در هر سه تلاش به دست آورده‌اید ترکیب و نمایش داده می‌شود. توجه داشته باشید که بعضی از آموزشگاه‌ها ممکن است این نمرات را قبول نکنند و به پذیرش نمرات تک آزمون مثل همیشه ادامه دهند.

دانشجویان اگر هزینه پرداخت کنند می‌توانند قسمت (mybest scores) را به کارنامه قبلی خود اضافه کنند تا دوباره به مراکز آموزشی ارائه شود. اگر قصد دارید تا امسال در این آزمون شرکت کنید فرصت را از دست ندهید و برای ثبت نام در آزمون تافل اقدام کنید.