پاتایا بدون شک یکی از محبوب‌ترین مکان‌ها برای گردشگران به شمار می‌رود. با پی آسان همراه باشید تا در این مقاله به معرفی جاذبه های گردشگری پاتایا بپردازیم.

مقالات مرتبط:

گردشگری شهری: ۵ شهر جذاب‌ در جهان اما خالی از سکنه!

برترین جاذبه های گردشگری طبیعی در شمال شرقی آمریکا کدامند؟

ساحل کولان

ساحل کولان پاتایا

این که کولان در اصل یک جزیره است و برای رسیدن به آن باید یک سفرِ دریایی تقریبا چهل دقیقه‌ای داشته باشید. اما زمانی که به آن‌جا می‌رسید، دیگر فقط شما هستید و یک جزیره و یک دریا.

البته اینطور فکر نکنید که چون کولان یک جزیره است، هیچ امکاناتی ندارد. کاربرانی که در این جزیره خوشگذرانی کرده‌اند گفته‌اند که اکثر بخش‌های سواحل کولان با علائم شناور روی آب خط‌کشی شده‌اند تا قبل از همه چیز، امنیت شما تضمین شده باشد. اما این خط‌کشی‌ها به هیچ وجه مانع از شنا کردن شما نمی‌شود.

همچنین اگر دلتان خواست که کمی هم روی آب تفریح کنید، می‌توانید از جت‌اسکی‌ها و قایق‌ها سوار شده و دور بزنید. برای اقامت در جزیره کولان می‌توانید هتل رزرو کنید. بهتر است بدانید که قیمت هتل‌ها بر اساس فصلی که سراغ دیدنی های پاتایا می‌روید کمی فرق می‌کند، اما در کل با مبلغی بین ۴۰ تا ۱۵۰ یورو برای هر نفر برای هر شب می‌توانید هتل بگیرید.

مجموعه هنر در بهشت

هنر در بهشت پاتایا

اگر به مجموعه هنر در بهشت بروید، همه نقاشی‌ها آماده هستند و فقط یک چیز کم دارند: شما! هنر در بهشت یک گالری هنری سه بُعدی است که در آن مخاطبان (که شما هستید) می‌توانند با آثار هنری وارد تعامل شوند و تا دلشان می‌خواهد، عکس و فیلم بگیرند.

بر اساس آماری که از مرکز توریسم تایلند (برای بخش پاتایا) به دست آوردیم، تعداد بازدیدکنندگان از این مجموعه از سال ۲۰۰۷ در حال افزایش بود و در سال ۲۰۱۲، به یکی از پربازدیدترین جاهای دیدنی پاتایا تبدیل شد.

آثار هنری این مجموعه در بخش‌های متفاوتی طراحی شده‌اند. مثلا نقاشی‌های کلاسیک، صحنه‌های زیر آب و حتی دایناسورها بخشی از آثار هستند. مثلا می‌توانید دقیقا در نوک اهرام مصر ایستاده و یک عکس بگیرید، یا یک کرگدن را هل بدهید!

بیشتر بخوانید: چگونه برای گردشگری در کشورهای دیگر، بلیط هواپیما رزرو کنیم؟

گر دوست دارید که از هنر در بهشت دیدن کنید، باید برای هر نفر یک بلیط تهیه کنید. قیمت بلیط آن حدودا ۹ یورو برای هر نفر است.

معبد وات یان

معبد وات یان پاتایا

اسم اصلی این معبد کمی سخت است: وات یانسانگ وارارام. به همین دلیل محلی‌ها خیلی ساده و خودمانی به آن وات یان می‌گویند. اگر شخص صلح‌دوستی هستید، عاشق این معبد خواهید شد چون دقیقا نماد صلح و همزیستی است. از معماری آن گرفته تا بناهای موجود در آن، همگی به یک پیام ختم می‌شوند: صلح.

اول از همه، معماری جذاب این معبد چشم شما را خواهد گرفت که یک بنای خیلی بلند و نوک‌تیز است. معماریِ این معبد با تلفیق سبک‌های تایلندی، هندی، چینی و ژاپنی به دست آمده است. اگر نگاه مختصری به تاریخچه بودیسم بیندازید خواهید دید که یکی از تفاوت‌های بودیست‌ها در کشورهای مختلف، سبک معماریِ معابدشان است.

اما معبد وات یان با کنار هم قرار دادن سبک معماری چند فرهنگ مختلف، آن هم برای ساختن یک معبد، دارد سعی می‌کند نشان بدهد که زندگی صلح‌آمیز کنار یکدیگر (حتی با وجود تفاوت‌ها) ممکن است.

اگر بتوانید تا طبقه آخر این معبد بروید، یک جایزه نفس‌گیر در انتظار شماست. جایزه‌ای که در بین بقیه جاهای دیدنی پاتایا به دست نمی‌اید: یک منظره. اگر خوش شانس باشید و هوا صاف باشد، می‌توانید یک دید کلی از پاتایا و باغچه زیبای معبد به دست بیاورید.

اگر می‌خواهید به این معبد بروید، باید پوشش مناسبی داشته باشید. پوشش مناسب در این معبد به این معنی است که باید پیراهنتان شانه‌‎هایتان را بپوشاند و در پایین تنه هم باید حداقل تا زانو پوشیده باشد. ورود به این معبد نیز رایگان است.

بازارهای شناور

بازار شناور پاتایا

یک زمانی در پاتایا، بازارهای شناور بخشی از زندگی عادی مردم بود، ولی بعدها دیگر با پیشرفت امکانات، این بازارها کمتر شدند.

ولی در سال ۲۰۰۸ یک بازار شناور ساخته شد و خیلی سریع راه خودش را به فهرست جاهای دیدنی پاتایا باز کرد چون تجربه‌ای است که کم پیش می‌آید. این را هم بدانید که تایلند در بین جاهای دیدنی خودش، بازارهای شناور زیادی دارد، اما این یکی فرق دارد. چرا؟ چون از همان اول با هدف یک جذبه گردشگری ساخته شده و این را می‌توانید در معماری رنگارنگ و زیبای آن ببینید.

یکی دیگر از ویژگی‌های بازار شناور در بین سایر دیدنی های پاتایا این است که مینیاتوری از تایلند را به شما می‌دهد. خیلی دقیق بخواهیم بگوییم، فرهنگ بخش‌های شمالی، شمال شرقی، مرکزی و جنوبی تایلند تا حد زیادی با یکدیگر فرق دارند، و در همین بازار همینطور که دارید از پل‌های چوبی رد می‌شوید، در حقیقت دارید از یک منطقه تایلند به منطقه دیگر پا می‌گذارید.

این تفاوت‌ها را می‌توانید در نوع پوشش و نوع غذا و اشیای موجود در بخش‌های مختلف بازار شناور پاتایا متوجه شوید. بازار شناور تایلند فقط برای خرید نیست چون همانطور که گفتیم، فقط با هدف بازار بودن ساخته نشده است. مثلا می‌توانید انتخاب کنید که روی آب با قایق بروید، یا با زیپ لاین از روی آن پرواز کنید و یا اصلا وارد یک توپ پلاستیکی بزرگ شده و روی آب غلت بخورید.

باغ استوایی نانگ نوچ

باغ استوایی نانگ نوچ پاتایا

باغ استوایی نانگ نوچ (Nong Nooch) در کنار زیبایی‌اش، به قدری بزرگ است که می‌توانید یک روز کامل را صرف کشفِ آن بکنید. البته خبر خوب این است که جایی به این بزرگی را مجبور نیستید پیاده بگردید. در این باغ دوچرخه‌های مخصوصی برای گردشگران گذاشته‌اند که می‌توانید کرایه کنید. اگر هم حس دوچرخه سواری در بین این گیاهان را ندارید، می‌توانید سوار اتوبوس گردشگری آن شوید که هر نیم ساعت یک بار حرکت می‌کند.

اگر واقعا دوست دارید که باغ استوایی را ببینید، بهتر اطلاعات بیشتری در مورد آن داشته باشید. این باغ خودش به چند باغچه تقسیم شده و هر کدام از این باغچه‌ها، گیاهان و نمایش‌های مخصوص خودشان را دارند. چند مورد از معروف‌ترین باغچه‌ها را برایتان فهرست کرده‌ایم:

  • باغچه فرانسوی
  • باغچه ایتالیایی
  • باغچه استون هنج
  • باغچه تپه پروانه
  • باغچه اروپایی
  • باغچه ماشین

این‌ها معروف‌ترین و پربازدیدترین باغچه‌های باغ استوایی هستند. این باغ ۲۰ باغچه دیگر هم دارد.

فیل سواری، قایق سواری و ماهیگیری نیز از دیگر جاذبه های گردشگری پاتایا به شمار می‌رود.

منبع: alibaba