پس از این‌که چین و آمریکا توافق کردند به جنگ تجاری که بازارهای جهان را متزلزل کرده بود پایان دهند، افزایش تقاضای سرمایه‌گذاری برای دارایی‌های پرمخاطره، ارزش دلار را پایین آورد.

به گزارش رویترز، روز دوشنبه، با افزایش تقاضای سرمایه‌گذاران برای داراییهای پرمخاطره‌تر، ارزش دلار پایین آمد. این اتفاق پس از آن افتاد که چین و آمریکا توافق کردند به جنگ تجاری که بازارهای جهان را متزلزل کرده بود پایان دهند.

پی آسان: به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، کاخ سفید در روز شنبه اعلام کرد که ترامپ به رئیس جمهور زی جین‌پینگ در مذاکرات جی20 گفت که عوارض بر 200 میلیارد دلار کالاهای چینی را تا 25 درصد بالا نمی‌برد، ترامپ قبلاً تهدید کرده بود که این کار را انجام می‌دهد.

چین و آمریکا سعی دارند از طریق مذاکرات جدید با هدف رسیدن به توافقی در این 90 روز، اختلافاتشان را حل کنند.

ارزهای پرمخاطره‌تر مثل دلار استرالیا و دلار نیوزیلند به‌ترتیب 0.6 درصد و 0.3 درصد افزایش یافته‌اند، در حالی که ارزهای ایمن‌تر مثل ین و فرانک سوئیس در معاملات آسیا پایین آمدند. این شرایط نشان‌دهنده یک ریسک واضح در بازارهای مالی است.

رودریگو کاتریل، استراتژیست ارشد ارز در ان‌بی‌ای گفت: «آتش‌بس موقت تجاری چین وآمریکا قطعاً برای بازارها ریسک مثبت دارد. ما انتظار داریم خرید ارز ایمن دلار کاهش یابد و ارزهای پرمخاطره‌تر مثل دلار استرالیا و نیوزیلند رشد کنند».

شاخص دلار، معیار ارزش آن در مقابل 6 ارز مهم جهان 0.22 کمتر معامله شد.

ارزش دلار 0.8 درصد در برابر راند آفریقای جنوبی و 1.1 درصد در برابر پزوی مکزیک کاهش یافت.

ارز ایمن ین در روز دوشنبه تا 113.68 ضعیف شد.

ارزش یورو 0.16 درصد افزایش یافت و در بحبوحه فروش سنگین دلار به 1.3333 دلار رسید.

دانیل بین، رئیس تحقیقات ارز از ANZ گفت: «بالاخره، برآوردن خواسته‌های آمریکا در مورد مسائل ساختاری برای چین دستور بزرگی است، مخصوصاً در زمانی که مسائل عمده آمریکا نشان‌دهنده چالشی برای چین هستند».

جدا از تجارت، تمرکز سرمایه‌گذاری به سیاست پولی آمریکا هم برمی‌گردد، چون انتظار می‌رود فدرال رزرو نرخ سود را در اواخر دسامبر بالا ببرد. این چهارمین افزایش نرخ سود در سال جاری میلادی است. تحولات این هفته به فدرال رزرو اطمینان بیشتری برای بالا بردن نرخ سود در سال 2019 می‌دهد.

هفته گذشته وقتی جرم پاول، رئیس فدرال رزرو در مورد بازار نظر داد و به سرعت پایین‌تر افزایش نرخ سود اشاره کرد، دلار تحت فشار قرار گرفت.

فیلیپ وی، استراتژیست ارز در DBS در یادداشتی گفت: «ما عقیده داریم که پاول به‌سادگی تمایل شدیدی را که در اکتبر داشت کم کرده است. فدرال رزرو در حال ایجاد یک افزایش سود دیگر است و همچنین چهار افزایش سود دیگر برای سال 2019 هم در نظر دارد».

پوند انگلیس نسبت به دلار تقریباً ثابت بوده و 1.2760 دلار معامله شد. دلار ارزش خود را در برابر ارزهایی مثل دلار کانادا و کرون نروژ از دست داد، در حالی که قیمت نفت در روز دوشنبه افزایش یافته است.

 

اگر درآمد ارزی در خارج از کشور دارید و یا دلار در خارج از کشور دارید که می خواهید آنرا به داخل انتقال دهید،‌ پی آسان با افتخار این خدمت را برای شما انجام می دهد. برای دریافت خدمات اینجا کلیک کنید.

 

مطالب پیشنهادی: