پیش از این ، در مطلبی با عنوان : راهنمای جامع ویزای تحصیلی کانادا – بخش 1 درباره ی چم و خم دریافت ویزای تحصیلی کانادا نوشته ایم . حالا همانطور که قول داده بودیم ، بخش دوم این مطلب را آماده کرده ایم . با ما همراه باشید .

نحوه ی درخواست ویزای تحصیلی کانادا

چندین مرحله برای طی این مرحله وجود دارد که در ادامه آن ها را برای شما شرح خواهیم داد :

  • بررسی کردن زمان پردازش مدارک : چرخه درخواست ویزا ممکن است 3 تا 4 هفته طول بکشد. توصیه می شود از وب سایت کنسولگری کانادا دیدن کنید تا زمان تقریبی مورد نیاز برای پردازش ویزای دانشجویی را بدانید. لطفا توجه داشته باشید که زمان نشان داده شده تضمین نیست و فقط یک برآورد است. این اقدام برای برنامه ریزی های شخصی و عدم تداخل کارهای دیگر مهاجرت شما ، بسیار مهم است .
  • تعیین شیوه ی اقدام به درخواست ویزای تحصیلی کاندا : (الف) درخواست آنلاین که در آن برای کارهای آنلاین، باید به اسکنر یا دوربین دسترسی داشته باشید تا کپی های الکترونیکی از اسناد خود را برای آپلود ایجاد کنید و یک کارت اعتباری معتبر برای پرداخت داشته باشید. توجه داشته باشید که شما هنوز هم نیاز به ارائه اسکن انگشت در مرکز درخواست ویزای منطقه ای (VAC) دارید . به یاد داشته باشید که حتی در مورد روش آنلاین ، شما باید از دفاتر VFS دیدن کنید تا پاسپورت خود را به دست آورید و همچنین باید تأیید فرم و پرداخت هزینه های ویزای تحصیلی کانادا را نیز ارائه دهید. مراحل فقط از لحاظ اسنادی که نیاز دارید تا به VAC منتقل شوند متفاوت است. . (ب) اقدام حضوری و شخصی که برای آن باید فرم های مربوطه به برنامه اخذ ویزای تحصیلی کانادا را دانلود کرده و دستورالعمل های آن را بخوانید. راهنمای دستورالعمل شامل اطلاعات مهم در مورد مجوز تحصیلی و دستورالعمل ها برای کمک به تکمیل درخواست شما می باشد. راهنمای را با دقت بخوانید و از چک لیست سند استفاده کنید.
  • فرم موافقت VFS : فرم موافقت VFS را پر کرده و آن را همراه با فرم درخواست ویزای تحصیلی کانادا پیوست کنید . شما برای دریافت خدمات VFS برای طی صحیح و راحت و قانونی مراحل ویزای خود نیاز دارید. وی اف اس گلوبال یا همان مرکز وک (VAC)، شرکتی خصوصی است که کارهای مربوط به بررسی و جمع آوری مدارک و همچنین خدمات مربوط به بیومتریک (ثبت اثر انگشت و تصویر چهره) را در جهت تسهیل خدمات کنسولی انجام می دهد.
  • پرداخت هزینه پردازش فرایند ویزا : توجه داشته باشید که هنگام ارسال درخواست از طریق VFS، شخصا یا با پست الکترونیکی، هزینه ویزا باید علاوه بر هزینه خدمات VFS Global، جداگانه پرداخت شود. هزینه پردازش در همه موارد غیر قابل استرداد است.

پرداخت هزینه تعیین وقت سفارت و مهاجرت

پرداخت آنلاین با ویزاکارت و مسترکارت

  • وضعیت تاهل : اگر همسر شما یا پارتنر رسمی شما و یا فرزندان شما همراه شما هستند و شما برای ویزای اقامت موقت، مجوز کار یا مطالعه ( ویزای تحصیلی کانادا ) تقضای ویزا برای آن ها را هم دارید ، پس شما باید هزینه های پردازش مناسب برای آنها را هم پرداخت کنید.
  • ارسال درخواست و پیگیری مدارک : شما باید بعد از تکمیل فرم ها و انجام کارهای مربوطه ، به صورت حضوری در یک دفتر VFS ، مدارک خود را تحویل دهید و هزینه های مربوطه را پرداخت کنید و رسید کامل خدمات خود را دریافت کنید. این رسید شامل یک شماره ی منحصر به خود شماست که با آن میتوانید کلیه امور مربوط به VFS و ویزای تحصیلی خود را زیرنظر داشته باشید و پیگیری های لازم را درباره وضعیت پیشرفت پرونده ی خود انجام دهد .
  • تاییدیه دولت کانادا : در صورتی که بعد طی مراحل بالا ، وضعیت درخواست شما به خوبی پیشرفت و در نهایت درخواست شما با موافقت دولت کانادا همراه شد ، از طرف دولت کانادا یک پیام دریافت می کنید که در آن درباره ارائه پاسپورت و درخواست شما اطلاع رسانی می شود . حالا می توانید ضمن ارسال تاییدیه خود ، پاسپورت و نامه ی درخواستخود را تسلیم مراکز مورد تایید کانادا مثل سفارت هایش و یا VFS دریافت کنید . سپس شما آماده ی دریافت ویزای موقت خود و یک نامه ی مربوط به مقررات کلی مهاجرت هستید . به عبارتی تمام کارهای شما در این نقطه تمام می شود .

 

نکته : شما در فرودگاه شهر مقصد ، باید با یک افسر مهارجت کانادا مصاحبه کوتاهی داشته باشید. تمام مدارک تحصلی و مهاجرتی خود را به همراه داشته باشید و هنگام مصاحبه با افسر مهاجرتی کانادا ، آن ها را ارائه دهید . در صورتی که مدارک کافی باشد ، آن افسر مجوز نهایی شما را صادر می کند .

 

همسر و فرزندان – وابستگان

دانشجویانی که قرار است به صورت تمام وقت در کانادا به تحصیل بپردازند ، میتوانند همسر خود یا نامزد و یا پارتنر رسمی خود را نیز همراه خود ببرند . البته باید در درجه اول نشان دهید که توان مالی پرداخت هزینه های زندگی فرد دیگر را هم دارید . همسر شما می تواند همراه شما در آنجا زندگی کند و حتی به صورت تمام وقت به کار مشغول شود در صورتی که ویزای کار او دارای زمان یک ساله یا بیشتر باشد .

در برخی موارد می توانید یک درخواست دیگر را نیز برای همسر خود مطرح کنید با عنوان درخواست اجازه ی کار آزاد . با این مجوز شما میتوانید بعد از اینکه به کانادا رفتید ، هر کاری را که خواستید پیدا کنید و در آن بدون محدودیت مشغول شوید و دیگر نیازی به پیشنهاد شغلی پیش از مهاجرت یا تاییدیه ندارید .

 

آیا من مجاز به کار در حین تحصیل هستم ؟

بله . شما میتوانید به هنگام تحصیل به کار نیمه وقت صرفا مشغول شوید . البته برای اینکه بتوانید کار نیمه وقت داشته باشید ، احتیاج به دریافت مجوز جداگانه ای نخواهید داشت . خارج از محوطه دانشگاه شما صرفا مجاز به حداکثر 20 ساعت کار در هفته هستید . در آینده مطلب مفصلی درباره کار در حین تحصیل در کشور کانادا منتشر خواهیم کرد .

مطالب مرتبط :