یک مدرک کارشناسی ارشد در علوم کامپیوتر از یک دانشگاه عالی خارجی همواره یکی از پرطرفدارترین رویاهای دانشجویان سراسر جهان بوده است. چندین مقصد داغ برای پیگیری علوم کامپیوتر در کانادا وجود دارد. در چند سال گذشته، یک کشور که به وضوح از لحاظ محبوبیت میان دانشجویان هندی برجسته شده است، کانادا است. در این مطلب سعی کرده ایم راهنمای جامعی درباره تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر در کانادا را برای شما آماده کنیم .پس اگر میخواهید بدانید که هزینه های این رشته چگونه است ، چه آینده ای دارد و زمینه های شغلی آن در کانادا چیست و بهترین دانشگاه های این رشته کدام است ، با ما همراه باشید .

کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر در کانادا

امروزه در تمام دنیا خواهان فارغ التحصیلان رشته های کارشناسی و کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر هستند . سمت و سوی پیشرفت تکنلوژی و صنعت در دنیا باعث شده است که مهندسان نرم افزار و برنامه نویسان و متخصصان حوزه فناوری اطلاعات و علوم کامپیوتر به یک نیاز اساسی در مشاغل مختلف تبدیل شوند و این موقعیت را برای کسانی که فارغ التحصیل کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر در کانادا هستند بسیار خوب می کند.

کانادا نیز از این قاعده خارج نیست و همواره یکی از داغ ترین مقاصد برای متخصصین این حوزه برای کار حرفه ای بوده است . در سال 2018 متخصص فناوری اطلاعات و علوم کامپیوتر یکی از ده شغل برتر و مورد نیاز کانادا بوده است .

فرصت های شغلی و ویژگی های شغلی پس از اتمام دوره کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر در کانادا

صنعت فناوری کانادا دارای 488،000 متخصص فناوری اطلاعات است که در زمینه های مختلف از جمله مدیریت پروژه تا توسعه نرم افزار، تحلیل داده ها و امنیت اطلاعات فعالیت می کنند. در سال 2017، تعداد مشاغل در حوزه فناوری 11500 نفر افزایش یافت که یکی از سریعترین بخش های رشد در کانادا است. در سال 2019 وضعیت برای فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر در کانادا ، سناریو خیلی متفاوت نیست.

با استناد به اطلاعات مرکز رندستاد اگر همه ی گونه های توسعه دهنده نرم افزار مورد نیاز مشاغل کانادا هست اما توسعه دهندگان full-stack از محبوبیت و تقاضای بیشتری برخوردار هستند. آنها کسانی هستند که می توانند هر دو بخش برنامه نویسی front-end ( رابط کاربری ) و برنامه نویسی back-end ( بخشی که کاربران هرگز نمی بینند و شامل ذخیره سازی و پردزش اطلاعات است ) را به تنهایی انجام دهند . طبق گفته رندستاد ، میانگین دستمزد در سال 2019 برای این شغل بین 85،000 دلار و 101،000 دلار است و حتی از این عدد بالاتر هم میتواند باشد .

حقوق سالیانه برای توسعه دهندگان و محققانی که بر روی بلوکچین، هوش مصنوعی (AI) و علوم داده ای کار می کنند، به راحتی 100،000 دلار یا بیشتر است؛ حتی برای کسانی که تازه از دانشگاه فارغ التحصیل می شوند . (هرچند به خصوص در زمینه AI یا هوش مصنوعی ، کارکنان در این رشته اغلب دارای مدرک تحصیلی دکترا یا PhD هستند) .

دامنه دیگری که در حال حاضر کاملا پررونق است، امنیت شبکه است. علاوه بر این، رقابت برای مشاغل در محدوده شغل پردازش و محاسبه اطلاعات ذحیره سازی فضای ابری نیز در رتبه پایین تر قرار می گیرد.

حالا در ادامه به دانشگاه های برتر برای مقطع کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر در کانادا می پردازیم و اطلاعات کامل شامل توضیحات کلی و شهریه و مزایای هر کدام جمع آوری کرده ایم .

 

دانشگاه های برتر برای مقطع کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر در کانادا

 

یک : دانشگاه بریتیش کلمبیا (UBC)

دانشكده علوم كامپيوتري UBC، كه در ماه مه سال 1968 تأسيس شده است، يكي از دانشگاه های برتر كامپيوتر در آمريكاي شمالي است.

تخصص ها و رشته های ارائه شده در این دانشکده شامل هوش مصنوعی، یادگیری ماشین، تعاملات انسان و کامپیوتر، رایانش ابری، الگوریتم، علوم رایانه نظری، مهندسی نرم افزار، برنامه نویسی، سیستم های کامپیوتری، سیستم های هوشمند و رباتیک است.

شرایط ورود:

 • TOEFL 86 | آیلتس 6.5
 • 80 – 85٪ در لیسانس (به خصوص در دو سال گذشته فارغ التحصیلی شما)
 • GRE مورد نیاز نیست

بورس تحصیلی

دانشجویان کارشناسی ارشد در دو ترم اول تحصیل خود برای هر ترم مبلغ 6333.33 دلار دریافت می کنند . بعد از آن و پس از اینکه دانشجویان یک پایان نامه کارشناسی ارشد برای خود انتخاب کرده باشند و ارائه داده باشند ، برای ترم های بعدی 7,333.33 برای هر ترم دریافت می کنند. که حدودا می شود 20 هزار دلار مشمول مالیات برای سال اول و 22 هزار دلار مشمول مالیات برای سال دوم.

هزینه های تحصیل

9000 دلار در سال

توجه داشته باشید که برای وارد شدن به دانشگاه UBC رقابت سنگینی وجود دارد . میزان پذیرش در سه سال گذشته بین 6 تا 10 درصد درخواست ها را شامل می شود.

نیاز به تماس با سرپرست بالقوه قبل از درخواست: بله

مهلت درخواست برای ترم پاییزی : 15 دسامبر

دو : دانشگاه واترلو

دانشگاه واترلو، تاسیس شده در سال 1957، خود را به عنوان یک رهبر در تحقیقات تحول آفرین، کارآفرینی و نوآوری جای داده است. برنامه درسی CS در واترلو بسیار “ریاضی گرا” است و بخش قابل توجهی از استادان آن در زمینه ریاضیات تخصص دارند.

تخصص های موجود برای تحقیق در دانشگاه واترلو در زمینه علوم کامپیوتر :

 • الگوریتم ها و پیچیدگی
 • هوش مصنوعی
 • بیوانفورماتیک
 • جبر کامپیوتر و محاسبات نمادین
 • گرافیک کامپیوتری
 • رمزنگاری، امنیت و حریم خصوصی
 • پایگاه های داده
 • روش های رسمی
 • Informatics سلامت
 • تعامل انسان و کامپیوتر
 • بازیابی اطلاعات
 • یادگیری ماشین
 • زبانهای برنامه نویسی
 • محاسبات کوانتومی
 • محاسبات علمی
 • مهندسی نرم افزار
 • سیستم ها و شبکه ها

شرایط ورود

حداقل 78٪ (یا CGPA 8.0 از 10) در علوم کامپیوتر یا مهندسی. برای کسانی که میخواهند برای تحصیل در این دانشگاه درخواست دهند ، آشنایی با زمینه های علوم رایانه ای که در زیر آمده است جزئی از پیش نیازهای اساسی آن است :

 • زبانهای برنامه نویسی
 • ساختارهای داده
 • سیستم های عامل
 • الگوریتم ها
 • سازمان کامپیوتر (معماری)

GRE اجباری است | TOEFL 100 یا IELTS 7.5

نیاز به تماس با سرپرست بالقوه قبل از درخواست: اجباری است

هزینه های تحصیل : 8500 دلار در سال

بورس تحصیلی

تمام دانش آموزان تمام وقت در برنامه های کامپیوتری کارشناسی ارشد (MMath) حداقل میزان بودجه (12000 دلار) را از سوی دانشگاه دریافت می کند (به صورت تضمینی) به شرط این که در دوره های زمانی برنامه خودشان باشند و در وضعیت علمی خوب به سر ببرند .

دانشجویان کارشناسی ارشد تمام وقت برای دوره زمانی برنامه 2 ساله واجد شرایط دستیاری استادی (TA) هستند ( حداکثر 6 واحد )

مهلت درخواست برای ترم پاییزی : 15 دسامبر

سه : دانشگاه تورنتو UoT

در دانشگاه تورنتو هم کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر و هم کارشناسی ارشد محاسبات کاربردی ارائه می شود.

برنامه محاسبات کاربردی کارشناسی ارشد دانشگاه تورنتو :

یک برنامه پژوهشی کاربردی 16 ماهه است. این برنامه با هشت ماه دوره های پیشرفته فارغ التحصیلی با تمرکز بر علوم رایانه یا علوم داده ها، با دانش پژوهان برجسته کانادا آغاز می شود. این  دوره یک کارآموزی تحقیقی 8 ماهه در یک شرکت را به دنبال خواهد داشت که در آن شما نتایج تحقیقات خود را برای مشکلات و مسائل واقعی واقعی در جهان و بازار کار به کار خواهید بست .

هزینه تحصیل : 34000 دلار کانادا

نیاز به تماس با سرپرست بالقوه قبل از درخواست: بله

برنامه علوم کامپیوتر دانشگاه تورنتو :

تخصص های زبان برنامه نویسی و روش شناسی، مهندسی نرم افزار، سیستم عامل، کامپایلر، محاسبات توزیع شده، شبکه، تجزیه و تحلیل عددی و محاسبات علمی، محاسبات مالی، ساختار داده، طراحی الگوریتم و تجزیه و تحلیل، پیچیدگی محاسباتی، رمزنگاری، ترکیبیات، نظریه گراف، هوش مصنوعی، شبکه های عصبی، نمایش دانش، زبان شناسی محاسباتی، دید کامپیوتر، روباتیک، سیستم های پایگاه داده، گرافیک، انیمیشن، محاسبات تعاملی، و تعامل انسان و کامپیوتر.

نیاز به تماس با سرپرست بالقوه قبل از درخواست: بله

هزینه برنامه: 57،000 دلار کانادا

مقررات ورود برای هر دو برنامه ی کارشناسی ارشد دانشگاه تورنتو:

78 تا 80٪ در سال گذشته و به طور کلی 70 تا 75 در مجموع.

GRE اختیاری | TOEFL 90 یا IELTS 7.0

بورس تحصیلی : دانشگاه تورنتو نیز مانند دانشگاه های دیگر برنامه های خاص خود را برای حمایت و تامین دانشجوهایش دارد که برای اطلاعات بییشتر راجع به آن میتوانید به سایت این دانشگاه سر بزنید .

مهلت درخواست برای ترم پاییزی : 16 دسامبر

 

در صورتی که یک دانشجوی ایرانی در کانادا هستید یا قصد ادامه تحصیل در کانادا دارید ، میتوانید از خدمات سایت پی آسان در این زمینه استاده کنید :

 

مطالب مرتبط :