کانادا در سال های اخیر به پرمتقاضی ترین کشور برای مهاجرت شهروندان ایرانی تبدیل شده است و هر ساله تعداد بسیاری از شهروندان عزیز در پی گرفتن اقامت این کشور از طریق راه های متفاوتی مثل سرمایه گزاری، درسی، کاری و … هستند. در ادامه با پی آسان همراه باشید تا به بررسی راه های ممکن برای مهاجرت به کانادا بپردازیم.

 

کانادا

مواردی که قبل از مهاجرت باید در نظر گرفته شوند:

 • هدف از مهاجرت:
  درس خواندن و یا مهاجرت کردن به خودی خود هدف نیستند بلکه وسیله ای جهت رسیدن به هدف های ما هستند. اولین قدم برای مهاجرت، بررسی هدف ها و انتظارات خود از زندگی و میزان توانایی ما در جهت تلاش برای رسیدن به آن اهداف است.
 • بررسی میزان هزینه زندگی: 
  حداقل هزینه زندگی در شهرهای ارزان کانادا حدودا سالی ۲۰ هزار دلار کانادا بدون در نظر گرفتن شهریه دانشگاه و غیره است. پس قبل از مهاجرت باید به راه های تامین مخارج زندگی توجه نمود.
 • مسلط بودن به زبان رایج کشور مقصد:
  دانستن زبان رایج کشور و شهری که قصد مهاجرت به آن را دارید جزو مهم ترین پیش نیازهای مهاجرت است زیرا بدون دانستن زبان امکان فعالیت در اجتماع و پیدا کردن کار از شما گرفته می شود. به طور مثال در شهر کبک کانادا با وجود اینکه زبان اصلی کشورکانادا انگلیسی است اما اکثر افراد در این شهر به زبان فرانسه صحبت میکنند و بدون دانستن این زبان قطعا امکان برقراری ارتباط برای شما مشکل خواهد شد.
 • امکان دریافت شغل:
  بعضی از کشور ها مانند کانادا به علت تعداد کم جمعیت، موقعیت های شغلی بسیاری دارند که مهاجرین می توانند از این فرصت استفاده نمایند. اما باید به این نکته توجه شود که اگر شما تحصیلاتتان در کشور کانادا نباشد امکان دریافت شغل شرکتی و دولتی برای شما بسیار کم است زیرا اولیت این کشور به جذب تحصیل کرده ای داخلی می باشد.

 

راه های ممکن برای مهاجرت به کانادا:

کانادا

سرمایه گزاری:

این راه بسیار زمان بر بوده و مخصوص افرادی مسنی است که توان سرمایه گزاری های کلان را در کشور کانادا داشته باشند. بودجه مورد نیاز برای سرمایه گزاری حداقل ۶۰۰ هزار دلار کانادا می باشد.

 

پذیرش تحصیلی:

اگر سن شما مناسب تحصیل می ‌باشد می توانید با گرفتن پذیرش از دانشگاه ها و کالج های کانادایی شانس خود را برای گرفتن اقامت افزایش دهید. پذیرش دانشگاه ها معمولا به دو صورت با کمک هزینه تحصیلی (فاند) و بدون کمک هزینه می باشد.

اگر قصد تحصیل در مقاطع قبل از فوق لیسانس را داشته باشید هزینه شهریه را باید خودتان پرداخت نمایید.

بیشتر بخوانید: بهترین رشته های تحصیلی کانادا از نظر بازار کار برای دانشجویان بین المللی

اگر نمرات مقطع لیسانس شما بالا باشد شانس گرفتن کمک هزینه (فاند) در مقطع فوق لیسانس برای شما افزایش پیدا می نماید. همچنین شما می توانید در کنار تحصیل، کار نیمه وقت داشته باشید.

بیشتر بخوانید: فرصت های کار دانشجویی در کانادا چگونه است ؟

تحصیل در مقطع دکتری معمولا همراه با کمک هزینه می‌باشد که معمولا برای هزینه شهریه دانشگاه و زندگی ساده در آنجا کافی است.

بیشتر بخوانید: پذیرش از دانشگاهای خارج از کشور

 

اکسپرس اینتری (نیروی کار ماهر):

اگر در ایران تحصیل نموده اید و سابقه کار وسطح زبان بالایی دارید می توانید از طریق برنامه جذب نیروی کار ماهر که هر ساله کشور کانادا برگزار می کند اقدام به مهاجرت نمایید.

 

پذیرش شغلی:

اگر از یک شرکت کانادایی پیشنهاد کار دارید و آنها تمایل به اسپانسر شدن شما برای مهاجرت به آن کشور را دارند می‌توانید از این طریق اقدام نمایید.

 

شما می توانید هزینه ویزای کانادای خود را از طریق پی آسان با کم ترین هزینه و در کوتاه ترین زمان پرداخت نمایید.

 

اگر شرایط شما با هیچ یک از موارد گفته شده مطابقت ندارد، گرفتن اقامت کانادا برای شما ممکن است سخت تر و زمان بر تر باشد اما غیر ممکن نیست.

مطالب مرتبط: