مقدمه

به باور یک سرمایه دار و فعال اقتصادی سرمایه گذاری در بازار طلا و بیت کوین اشتباه است و امن ترین جا برای حفظ سرمایه بانک است و بهترین راه محافظت از سرمایه در برابر تنش ها پرداخت وام ها و بهره آن به علاوه بدهی های اقتصادی دیگر از جمله کارت های اعتباری است .

سرمایه گذاری در بازار طلا و بیت کوین

مارک کوبان

نظرات مارک کوبان در مورد سرمایه گذاری در بازار طلا و بیت کوین

مارک کوبان مالک باشگاه دالاس ماوریک و از مالکان بزرگ رسانه در مصاحبه با کیتکو در مورد دید او برای سرمایه‌گذاری در بازار طلا به‌عنوان مکان امن سرمایه‌گذاری تأکید کرد:

ازنظر من بهترین و اولین قدم سرمایه‌گذاری، پرداخت بدهی‌ها و تعهدات مالی است، چراکه اگر به‌طور مثال ۷ درصد بهره وام بلندمدت شما باشد با پرداخت این بدهی درواقع ۷ درصد در حساب سرمایه شما اضافه اندوخته به وجود آمده و از هدر رفت آن جلوگیری کرده‌اید و از سرمایه‌گذاری در بازار سهام و املاک اولویت بالاتری دارد.

وی ادامه داد:

من از طلا متنفرم، طلا به‌مانند یک مکتب شده و بااینکه ازنظر فنی تااندازه‌ای ارزشمند است ولی مابقی افزایش ارزش و صعود قیمت آن واقعی نیست و ازنظر من طلا و بیت کوین به یک اندازه بی‌ارزش هستند و کالاهایی کلکسیونی به‌حساب می‌آیند.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا شما تمام بخش‌های طلا ازجمله بخش معدن و فعالیت‌های دیگر آن‌ها با بیت کوین در یک سطح می‌بینید؟ گفت:

بله ازنظر من هر دو، کالایی کلکسیونی هستند و قیمت آن‌ها تحت تأثیر عرضه و تقاضا مشخص می‌شود و به‌طور مثال اگر از فردا تقاضا برای طلا وجود نداشته باشد و مردم به سمت سرمایه گذاری در بازار آلیاژ یا محصول دیگری بروند، تقاضا در بخش صنایع و تکنولوژی این سطح قیمت را برای طلا به وجود نمی‌آورد و قیمت سقوط خواهد کرد.

سرمایه گذاری در بازار طلا و بیت کوین

کوبان اضافه کرد:

خبرخوب درمورد بیت کوین به دید سرمایه و حتی کلکسیونی محدود کردن حجم سرمایه‌گذاری است که به آن ارزش می‌دهد ولی در مورد طلا این موضوع وجود ندارد و همچنان درحال استخراج هستیم.

در این بخش از مصاحبه گزارشگر کیتکو در مورد محدودیت عرضه گفت که بر اساس اعلام گلدمن ساکس، فقط در حدود ۲۰ سال طلا در سطح مطلوب برای استخراج وجود دارد. کوبان در جواب گفت:

باید در سال‌های نزدیک به آن زمان در مورد این مسئله صحبت کرد چراکه میزان تأثیرگذاری طلا و تقاضا تا ۲۰ سال آینده مشخص نیست.

به نظر مارک کوبان طلا به عنوان یک سرمایه گذاری اصلی و پایه، جایی در فعالیت های اصلی وی نداشته و اصلا شباهتی هم به پول ندارد و به عنوان نوعی ارز هم کارایی ندارد. او به شوخی گفت که من در پورتوریکو ندیدم کسی یک کیسه طلا به دوش بگیرد و در بازارها برای معامله اقدام کند!