معاون اسبق ارزی بانک مرکزی در باب وضعیت بازار ارز گفت: باید تزریق ارز را در بخش ثبت‌سفارش، بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت انجام دهند که مردم خیالشان راحت باشد که با نرخ 4200 تومانی می‌توانند نیاز خود را به دست بیاورند.

پی آسان: سید کمال سیدعلی در گفت‌وگو با خبرگزاری خبرآنلاین اظهار داشت: در همه بازارها مثل بازار بورس در دنیا، یا بقیه بازارها، یک‌دفعه اگر اتفاق خاصی بیفتد و از دامنه و محدوده مجازی که رگولاتور یا ناظر در آن تشکیلات وجود دارد، چه ارز باشد و چه سهام باشد، رد شود، مقام ناظر دقت می‌کند که این رفتار براساس متغیرهای اقتصادی رخ داده یا این‌که اختلالاتی در بازار می‌خواهند به وجود آورند.

وی افزود: این اختلال‌ها می‌تواند سیاسی باشد یا سوءاستفاده‌های اقتصادی. در این شرایط، دولت و مقام ناظر ورود پیدا می‌کند.

معاون اسبق ارزی بانک مرکزی تصریح کرد: در مقطعی که در یک روز نرخ دلار 500 تومان افزایش پیدا کرده بود، معلوم بود که موضوع بازار ارز از فضای عادی به یک فضای غیرمعمول حرکت کرده و امکان داشت عواقب بدی داشته باشد و در سایر بازارها اثر منفی بگذارد، بنابراین دولت ورود پیدا کرد.

سیدعلی عنوان کرد: دولت باید قیمت کالاها را مدیریت می‌کرد و بازار از شوک خارج می‌شد و به عبارتی، آرامش به بازار باز می‌گشت. بر همین اساس، یک‌چنین تصمیمی از سوی دولت گرفته شد.

وی متذکر شد: ولی متعاقب آن، دولت این حق را دارد که برای واردات کالا بگوید که برای کنترل تورم می‌خواهم با نرخ خاصی واردات انجام شود و نرخ‌هایی که در بازار سر و صدا می‌کند و در صرافی‌ها مطرح می‌شود، به این ترتیب قاچاق تلقی شد.

معاون اسبق ارزی بانک مرکزی ادامه داد: دلایل این‌که دولت به این تصمیم رسید و نرخ 4200 تومان را اعلام کرد، مهم است. این نشان داد که حداقل یک آرامشی به بازار ارز بازگردد. از طرف دیگر، باید تزریق ارز را در بخش ثبت‌سفارش، بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت انجام دهند که مردم خیالشان راحت باشد که با این نرخ می‌توانند نیاز خود را به دست بیاورند.

سیدعلی خاطرنشان کرد: تازه دولت در رابطه با برخی از اقلام نیز سوبسیدی عمل کرد؛ مثل دارو و کالاهای اساسی که اعلام شد برای این کالاها دلار 3800 تومان و 4200 تومان پرداخت می‌شود. این حرکت باعث شد آرامشی به جامعه برگردد و این پیام داده شود که قیمت‌ها گران‌تر نمی‌شود.

 

مطلب پیشنهادی:‌