دنیای بازاریابی در حال تغییر است . روزهای خرج کردن بودجه های هنگفت در مجراهای سنتی مثل تلویزیون و تبلیغات مجلات ، بیلبوردها در تقاطع های شلوغ و پوسترهای روی وسایل نقلیه ی عمومی گذشته است . بازاریابی برای نام تجاریتان ، فروش محصولتان ، یا پیش بردن صنعتتان با یک بودجه ی خیلی خیلی کم هیچ گاه آسان نبوده است . از ویدیوهای ویروسی در رسانه های اجتماعی گرفته تا تجربه های فروش پاپ آپ در فضاهای ترافیکی پیشرفته ، نه تنها ممکن است بلکه عملی است که تبلیغات نام تجاری را در معرض دید توده ها قرار می دهد ، بدون این که نیازی به هزینه ی خیلی هنگفت باشد . در این نوشته با ایده هایی درباره ی این که چگونه تبلیغات کنیم و نسبت به نام تجاریمان آگاهی ایجاد کنیم در حالی که بودجه ی محدودی داریم ، نوشته ایم.

دادن چیزهای رایگان ( اشانتیون )

اگر یک چیز قطعی باشد ، آن است که مردم عاشق چیزهای رایگان اند . یک بودجه ی کوچک برای پخش کردن نمونه های رایگانی از محصولتان کنار بگذارید ، یا یک نسخه ی رایگان و یا نمونه برنامه بسازید تا محصولتان را به دست مردم برسانید . اگر مطمئنید که کیفیت محصولتان موجب می شود که مشتریانتان برای خرید بیشتر نزد شما بازگردند ، این بهترین راه برای جذب مشتریان وفادار است . محصولی ندارید که بتوانید آن را به صورت رایگان توزیع کنید ؟  چیزهای دیگری را به صورت رایگان با اسم تجاری و یا لوگوی خود پخش کنید . تیشرت ها ، کلاه ها ، کیف ها ، خودکارها ، برچسب ها و … رایگان. مردم چیزهای رایگان را دوست دارند و یک بار که آن ها را بپوشند ، استفاده کنند ، یا برچسب لوگوی شما را روی کالاهایشان بزنند ، دارند برای شما بازاریابی می کنند، همان طور که زندگی روزانه شان را پی می گیرند .

بازاریابی برون گرا

شما بهترین مبلغ کسب و کار خودتان اید ، بنابراین آماده باشید که خودتان و محصولتان را در همه ی زمان ها و همه ی مکان ها تبلیغ کنید . کار کردن روی یک « سخن رانی آسانسوری » مختصر و گسترش دادن آن برای ایجاد فروش نام تجاریتان در یک مکالمه ی معمولی با هر کسی در 30 ثانیه ، می تواند مفید باشد . نام تجاریتان را به هر چیزی که صاحب آن اید یا مکرراً از آن استفاده می کنید الصاق کنید ، مثلاً لوگو یا برچسبتان را روی ماشینتان بچسبانید ، نام تجاریتان را روی لپتاپ یا تلفنتان قرار دهید ، پوشاکی بپوشید که لوگوی شما روی آن است . شما هیچ گاه نمی دانید ممکن است در بیرون رفتن های روزانه تان با چه کسی ملاقات کنید ، و اگر همیشه کلاه بازاریابی تان را پوشیده باشید ، ممکن است هر لحظه مشتریان بالقوه تان را جذب کنید .

حضورتان در رسانه های اجتماعی را طراحی کنید

حضور آنلاین شما در یک پلت فرم رایگان که به صورت بالقوه ممکن است شما را به میلیون ها طرف دار و دنبال کننده برساند ، مفید است . زمان صرف کنید ، برای کار کردن در این زمینه خرج کردن پول ضروری نیست . یک صدای جذاب ایجاد کنید ، با طرف داران و مشتریانتان با یک سبک و محتوایی که برای آن ها جالب است صحبت کنید . یک برنامه برای پست گذاشتن در فیسبوک ، اینستاگرام ، توئیتر و پلت فرم های دیگر بسازید . با اینفلوئنسرها و وبلاگ نویسانی که دنبال کننده های زیادی دارند برای تبلیغ نام تجاری و مجصولتان کار کنید . تمام جنبش شیرینی سازی نیویورک از ادراک یک رسانه ی اجتماعی نانوایی آغاز شد : آن ها از وبلاگ نویسانی که راجع به غذا می نویسند دعوت کردند که بیایند و شیرینی جدیدشان را بچشند ، که باعث شده آوازه شان به صورت ویروسی پخش شود و موجب شد که به صورت روزافزون به لذیذی مورد نظر محصولشان نزدیک شوند .

بازاریابی چریکی

گرفتن یک نقاشی دیواری و یا یک بیلبورد در یک تقاطع شلوغ خیلی هزینه بر است ، بنابراین بسیاری از استارتاپ ها و کسب و کارهای کوچک از بازاریابی چریکی استفاده می کنند ، به جای آن که با چشم اندازهای بازاریابی سنتی موجب مزاحمت شوند . سعی کنید پیام خود را در فضاهای غیرمتعارف به نمایش بگذارید تا باعث جلب توجه شود ، و با انتخاب درست جایی که تبلیغ نام تجاریتان را قرار می دهید ، برجسته و خلاق باقی بمانید . این یک روش متناسب با بودجه است که به کمک آن می توانید آگاهی از نام تجاریتان را ایجاد کنید و باعث شوید که مردم راجع به تبلیغ یا محصولتان حرف بزنند .

این کار را برای « گرام » انجام دهید

اگر کسب و کار شما یک محل فیزیکی دارد ، یک راه آسان و نه چندان گران برای این که به صورت ویروسی معروف شوید ، این است که صحنه ها و پس زمینه هایی در مغازه تان بسازید که قرار است مشتریان را به وسیله ی پست کردن آن روی اینستاگرام و یا دیگر رسانه های اجتماعی جذب کند . یک دیوار سلفی طراحی کنید ، از نوشته ها و تصاویر گرافیکی بامزه استفاده کنید ، یا از کاشی های کف جالب و برچسب هایی استفاده کنید که برای استفاده کنندگان از رسانه های اجتماعی بسیار جذاب باشد و مقاومت در برابر آن برایشان سخت باشد ، تأثیرات حسی فوری برای محل کسب و کارتان خلق کنید .

ارجاع از مشتریان

در کسب و کار ، گاهی اوقات باید آن چه می خواهی را درخواست کنی . بدون این که بیش از حد تهاجمی باشی ، سعی کن از مشتریانت بخواهی تا محصولت را به صورت آنلاین نقد و بررسی کنند . انگیزه هایی برای تکمیل نقد و بررسی ها و ارجاع محصول به دوستان ایجاد کنید . این درخواست ساده ممکن است پرسودترین ابزار بازاریابی برای استفاده ی شما باشد . نقد و بررسی ها و ارجاعات بهترین روش برای جذب مشتری های جدید از طریق حرف ها و کلمات اند . اگر از مشتریانتان نمی خواهید که عشق را گسترش دهند ، شما دارید فرصت بزرگی را از دست می دهید .

مطالب مرتبط :