هر سال برترین مدیران و رهبران جهانی در مجمع جهانی اقتصاد داووس گرد هم می‌آیند و در مورد مهم‌ترین موضوعات و به طور ویژه درباره اقتصاد صحبت می‌کنند.

صحبت های مدیران عصر فناوری در مجمع جهانی اقتصاد داووس

پی آسان : در این اجلاس، علاوه بر سیاستمداران، فعالان مدنی، اساتید دانشگاه، هنرمندان و رهبران سازمانی از شرکت‌های بزرگ مثل گوگل، علی بابا و آی‌ بی‌ ام هم حضور دارند. در مجمع جهانی اقتصاد داووس ۲۰۱۸، طیف گسترده‌ای از مباحث مطرح شد. در میان صحبت‌های مدیران غول‌های فناوری و تجارت الکترونیک، موضوعات هوش مصنوعی، تساوی حقوق زنان و مردان، مسئولیت سازمانی، مدیریت داده، کسب و کار آگاهانه (Conscious business) و تغییر در تجارت شنیده می‌شد.

در این مطلب چکیده‌ای از سخنان مهم و دیدگاه برترین مدیران و کارآفرینان جهانی در مجمع جهانی اقتصاد داووس را گردآوردیم.

ساندار پیچای؛ مدیر عامل اجرایی گوگل

ساندار پیچای؛ مدیر عامل اجرایی گوگل در مجمع جهانی اقتصاد داووس

در صحبت‌های کلاوس شواب بنیانگذار مجمع جهانی اقتصاد داووس از ساندرا پیچای مدیر عامل اجرایی گوگل موضوع جنجالی اخراج مهندس ارشد گوگل جیمز دامور سوال کرد و پیچای این گونه پاسخ داد:

حضور زنان در کسب و کارهای فناوری بسیار بسیار کم است، اما فناوری روی همه تاثیر می‌گذارد. تنها چاره این موضوع، جذب بیشتر زنان در توسعه فناوری است.

در همین حال ذکر این نکته جالب توجه است که گوگل با چندین دادخواست در رابطه با حقوق نابرابر زنان و مردان از سوی دولت و کارمندان سابق گوگل رو به رو است. پیچای در موضوع هوش مصنوعی، آن را نوآوری بزرگتری از تسلط بر الکتریسیته و آتش دانست و تاکید کرد وقتی قرار است هوش مصنوعی در دسترس مردم قرار گیرد، باید به شفافیت و امنیت در این موضوع اهمیت داد.

جینی رومتی؛ مدیر عامل اجرایی شرکت آی‌ بی‌ ام

جینی رومتی؛ مدیر عامل اجرایی شرکت آی‌بی‌ام در مجمع جهانی اقتصاد داووس

جینی رومتی یکی از هفت زن مدیر نشست مجمع جهانی اقتصاد داووس امسال بود. در صحبت با خانم رومتی، موضوعات اخلاق داده و هوش مصنوعی مطرح شد. در مقاله‌ای با عنوان «عصر جدید مسئولیت‌پذیری داده» از جینی رومتی آمده است که اگر یک شرکت نتواند توضیح دهد که هوش مصنوعی چطور در محصولاتش تصمیم‌گیری می‌کند، آن محصول باید از بازار حذف شود. جینی رومتی در ادامه افزود:

ما باید نحوه تصمیم‌گیری الگوریتم‌های هوش مصنوعی را توضیح دهیم و هر کسی باید بداند تصمیمات هوش مصنوعی چگونه گرفته شده است. آیا در آن خطای ناخواسته ناشی از تعصب وجود ندارد؟ کاربر باید بداند اطلاعاتش در اخیار چه کسی قرار دارد و چه کسانی به داده‌ها دسترسی دارند.

جک ما؛ بنیان گذار و رئیس شرکت علی بابا

جک ما؛ بنیان گذار و رئیس شرکت علی بابا در مجمع جهانی اقتصاد داووس

جک ما درباره نیاز به تجارت آزاد جهانی صحبت کرد، شاید صحبت‌های جک ما واکنشی به تعرفه اعمال شده بر واردات پنل خورشیدی و لوازم خانگی به دستور ترامپ باشد. جک ما در سخنرانی‌اش گفت:

من فکر می‌کنم امروز دنیا به دلیل وجود فناوری‌های جدید‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ تغییر کرده است، ما در آینده دیگر روی کالاها متن‌هایی مانند ساخت چین، ساخت آمریکا یا ساخت هر کشور دیگری را نخواهیم نوشت. روزی خواهد رسید که محصولات با مشارکت جهانی ساخته خواهند شد. به عبارت دیگر، ما محصولاتی ساخت اینترنت خواهیم داشت.

ال گور؛ فعال محیط زیست و سیاست‌مدار آمریکایی

ال گور؛ فعال محیط زیست و سیاست‌مدار آمریکایی در مجمع جهانی اقتصاد داووس

ال گور هم به موضوع صحبت‌های جک ما ادامه داد و عنوان کرد که اعمال تعرفه‌های بالا برای واردات در آمریکا به نوعی جنگ تجاری است. چین به شرکت‌های تولید کننده پنل خورشیدی یارانه می‌دهد و این باعث می‌شود سایر شرکت‌ها توانایی رقابت نداشته باشند.

مارک بنیوف؛ بنیان‌گذار شرکت Salesforce و مدیر عامل اجرایی اوبر

مارک بنیوف؛ بنیان‌گذار شرکت Salesforce و مدیر عامل اجرایی اوبر (Uber) در مجمع جهانی اقتصاد داووس اقتصاد

نام مارک بنیوف چند سالی است که در میان مدیران برتر جهانی دیده می‌شود و امسال بنیوف در در مجمع جهانی اقتصاد حاضر شد و به موضوع اعتماد در عصر جدید پرداخت‌، بنیوف معتقد است در دوره فعلی که گفته می‌شود دوران چهارمین انقلاب صنعتی است، شرکت‌های فناوری که امروزه همه ما را به یکدیگر ارتباط می‌دهند، باید اعتماد را به عنوان مهم‌ترین ارزش سازمانی در نظر بگیرند.

بنیوف به صورت موردی اوبر (Uber) را در نظر گرفت و به نوشته کارمند سابق اوبر در وبلاگش درباره عدم وجود اعتماد در شرکت اوبر و اینکه چطور این عدم اعتماد از بالا به پایین گسترش یافته است، اشاره کرد. به نظر وی، همین عدم اعتماد باعث دور شدن مشتریان و در نهایت اخراج مدیر عامل سابق اوبر شد.

اریک برین جولف سون؛ استاد دانشگاه MIT

اریک برین جولف سون؛ استاد دانشگاه MIT در مجمع جهانی اقتصاد داووس

اریک دبیر مرکز نوآوری در اقتصاد دیجیتال دانشگاه MIT است. در مجمع جهانی اقتصاد، او درباره کاهش نرخ رشد بهره‌وری در جوامع بشری صحبت کرد. به نظر اریک علی رغم توسعه فناوری‌هایی مثل هوش مصنوعی در سال‌های اخیر، بهره‌وری کاهش یافته است. می‌توان گفت کاهش نرخ رشد بهره‌وری نشانه‌ای از مشکل در یادگیری است. او در ادامه افزود:

ما نیاز به سرمایه‌گذاری در نیروی انسانی و یادگیری داریم، ما باید فرایند یادگیری را سریع‌تر کنیم. ما به کارآفرین‌هایی احتیاج داریم که راه‌های جدید برای انجام کارها پیدا کنند. دولت‌ها هم باید در بخش تحقیق و توسعه و تامین زیرساخت‌ها کمک کنند.

شعار امسال مجمع جهانی اقتصاد داووس در سال ۲۰۱۸ « ایجاد آینده‌ای مشترک در جهانی اختلاف زده» بود. این شعار به تنهایی نشان دهنده مشکلات زیاد جامعه بشری است. یکی از اهداف چنین اجلاسی گفت و گو و بیان دیدگاه‌های مختلف برای دستیابی به آینده‌ای بهتر است.

پیشنهاد می کنیم این پست درباره ی اینکه به چه نوع کسب و کارهایی استارتاپ گفته می شود را ببینید