یک مقام صندوق بین‌المللی پول گفت: تصمیم ماه گذشته دولت ایران در یکسان‌سازی نرخ ارز رسمی و بازار آزاد، جهت حمایت از ارزش ریال «گامی در مسیر درست است».

پی آسان: به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از رویترز؛ یک مقام صندوق بین‌المللی پول گفت: تصمیم ماه گذشته دولت ایران در یکسان‌سازی نرخ ارز رسمی و بازار آزاد جهت حمایت از ارزش ریال «گامی در مسیر درست است».

به دلیل نگرانی از خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌های اقتصادی، ارزش ریال ایران از ماه سپتامبر تاکنون حدود نیمی از ارزش خود را از دست داده است.

مقامات ایرانی ماه گذشته گفتند، نرخ ارزش را تک‌نرخی کرده و قیمت هر دلار آمریکا را ۴۲ هزار ریال ارزش‌گذاری کرده‌اند. رئیس کل بانک مرکزی ایران هم گفته، نوسان این نرخ محدود و بین ۵ تا ۶ درصد خواهد بود.

جهاد آزور، مدیر بخش خاورمیانه و آسیای میانه صندوق بین‌المللی پول در این خصوص گفت: یکسان‌سازی «به کاهش تحریف و بهبود رقابت‌پذیری اقتصاد (ایران) کمک می‌کند».

وی افزود: «این اقدام باید با تداوم تعدیل‌های مالی برای کاهش سطح کسری بودجه، اصلاح سیستم بانکی و به خصوص بانک‌هایی با مشکلات مختلف مواجه‌اند و فراهم کردن شرایط رشد بخش خصوصی همراه باشد».

دونالد ترامپ قرار است تا ۱۲ ماه می در خصوص خروج آمریکا از توافق برجام و بازگشت تحریم‌ها یا ماندن در توافق هسته‌ای تصمیم‌گیری نماید.

آزور در پاسخ به سوالی در مورد تاثیر احتمالی خروج آمریکا از برجام بر اقتصاد ایران و ارزش پول ملی این کشور گفت: «هرگونه اقدامی در این مسیر به دلیل عدم قطعیتی که این تغییرات به همراه خواهد داشت، موجب افزایش آسیب‌پذیری (اقتصاد ایران) خواهد شد».

وی اضافه کرد: «برای تاب‌آوری در برابر هرگونه تاثیر منفی ناشی از این سیاست‌ها، احتیاط و مراقبت بیشتر از نظر مدیریت کلان اقتصادی لازم است و بهترین راه برای این کار سرعت بخشیدن به برخی از اصلاحاتی است که باید انجام گیرد».

 

مطالب دیگر: