روسیه تاکنون نتوانسته از دسترسی کاربران به تلگرام جلوگیری کند‌ !

پس از رأی دادگاه بر مسدود سازی پیام‌رسان رمزنگاری شده تلگرام در روسیه، روز دوشنبه ۱۶ آوریل، رای دادگاه برای اجرا به سازمان نظارت بر ارتباطات این کشور ابلاغ شد.

به منظور جلوگیری کاربران روس از دسترسی به این پیام رسان، تاکنون مقامات روسی حدود ۲۰ میلیون آی‌پی از گوگل و آمازون را مسدود کرده‌اند، اما کاربران ساکن روسیه می‌گویند که این برنامه هنوز هم بدون هیچ ابزار اضافی مانند V..P.N یا پروکسی، به خوبی کار می‌کند.

در حالی که پیام‌رسان تلگرام در روسیه همچنان فعال است، ده‌ها سرویس دیگر تحت تأثیر مسدود شدن آی‌پی‌ها قرار گرفته‌اند که باعث گلایه کاربران شده است. به عنوان نمونه می‌توان به وایبر اشاره کرد که از دیروز تحت تأثیر اختلالات زیادی در تماس‌هایش قرار گرفته است.

فیلتر ناموفق تلگرام و اختلالات وسیع در اینترنت روسیه !

ادوارد اسنودن مشهور در توییتی این اقدام روسیه را ناشی از «عدم اخلاق و توانایی فنی» دانست که باعث «شکست اینترنت این کشور» شده است.

فیلتر ناموفق تلگرام و اختلالات وسیع در اینترنت روسیه !

اختلالات وسیع در اینترنت روسیه

به گزارش رسانه های محلی، کاربران اینترنت روسیه، گزارشات گوناگونی از اشکال در خدمات مختلف مانند به‌روز رسانی مایکروسافت و ویندوز؛ شبکه های بازی مانند PlayStation Network، Battle.net و Xbox Live؛ خدمات سیال ویدئو Netflix و Twitch.tv؛ خرده فروشان آنلاین و بسیاری دیگر ارسال کرده اند.

حتی گفته می‌شود که سایت رسمی سازمان نظارت بر ارتباطات روسیه هم که خود مسئول این اتفاق بوده تحت تاثیر این محدودیت‌ها قرار گرفته است.

در روز گذشته (۲۹ فروردین) اختلالات کوتاهی برای کاربران تلگرام به وجود آمد و بسیاری از موفقیت روسیه در فیلتر تلگرام خبردادند، اما این اختلالات، فنی و سراسری بوده و پس از حدود یک ساعت رفع شد.

کمک مالی پاول دروف

از سوی دیگر پاول دروف، بنیانگذار تلگرام در صفحه وی‌کی خود از پرداخت میلیون‌ها دلار بیت کوین به مدیران V P N و پروکسی‌ها برای حمایت از این آنچه که او «مقاومت دیجیتالی» می‌خواند، خبر داد. در حالی فقط ۷ درصد کاربران تلگرام ساکن روسیه هستند، پاول دروف گفت هرکاری که بتواند برای کاربران ساکن روسیه انجام خواهد داد.

استفاده از بلاک چین؟

شایعاتی درباره استفاده آزمایشی نرم افزار تلگرام از بلاک چین و نرم افزارهای پروکسی غیرمتمرکز وجود دارد اما هنوز تایید نشده‌اند و بسیاری از متخصصان اظهار داشتند که تلگرام هنوز از بلاک چین در نرم افزار خود استفاده نکرده است.

استفاده تلگرام  از بلاک چین در این مقطع بعید به نظر می‌رسد، زیرا اینکار نیازمند یک سری مقدمات ابتدایی مانند ارائه گزارش عملکرد رسمی است و همچنین تکلیف ارز دیجیتال تلگرام که قرار است روی بلاک چین فعالیت کند، مشخص نشده است.

پاول دروف در هیچ کدام از پست‌ها و توییت‌های اخیرش از نام «بلاک چین» استفاده نکرده است و همچنین اشاره ی مستقیمی به روشی که برای ضد فیلتر کردن تلگرام استفاده شده است، نداشته است اما هر چه هست او در حال حاضر در جنگ مستقیم با دولت روسیه قرار دارد.

مدیر تلگرام تا کنون تقریبا سکوت اختیار کرده و توضیحات دقیقی ارائه نمی دهد اما به نظر می‌رسد این سکوتش معنای بسیاری دارد و تلگرام اولین سیستم ارتباطی جهان خواهد بود که جلوی اعمال فیلترینگ خواهد ایستاد!