برای دانشجویان بسیار مهم و البته ضروری است که حداقل یک مقاله تحقیقاتی مناسب و استاندارد در سطح آکادمیک قبل از فارغ التحصیلی نوشته باشند. اگر یک دانشجوی تازه کار باشید و تا به حال مقاله ی پژوهشی برای درسی ننوشته اید ، ممکن است کمی نگران و سردرگم شوید. در این مطلب سعی کردیم به طور خلاصه ، فاکتورهای اساسی برای شروع و به انجام رساندن یک مقاله پژوهشی آکادمیک را نام ببریم و توضیح مختصری درباره آن بدهیم .

کارهای متعددی وجود دارد که باید در نظر گرفت تا به وسیله آن ها مقاله پژوهشی آکادمیک خوبی نوشته شود. انجام یک کار تحقیقاتی می تواند کمی چالش برانگیز باشد؛ اما می توان از طریق کمی تمرین ، آن را به یک بخش ضروری و موثر زندگی علمی و حرفه ای خود تبدیل کرد که به عنوان یک دانشجو این مسئله اهمیتی بنیادین برای شما دارد. 

در حین انجام یک کار تحقیقاتی و نوشتن مقاله پژوهشی آکادمیک ، باید مراحل مختلفی را دنبال کرد . مراحل عبارت اند از :

·آشنایی با تکلیف، حوزه ی تحقیق و وظیفه ی خود در قبال موضوع کلی

·انتخاب موضوع محدود شده و نهایی

·پژوهش

·طراحی فرم مقاله

·نوشتن

·ویرایش

·تثبیت مقاله و ارائه آن

آشنایی با تکلیف و وظیفه و حوزه ی مورد تحقیق

نکته اصلی این است که موضوع مورد نظر برای تحقیق را درک کنید. اغلب دانش آموزان این مرحله را نادیده می گیرند و در نتیجه یک سند پژوهشی ضعیف را در پایان ارائه می کنند که اصلا برای اساتید قانع کننده نیست و نمره ی خوبی به آن تعلق نمی گیرد. قبل از پیشرفت بیشتر در مقاله پژوهشی، دانش آموز باید دانش مناسب و مرتبط در مورد موضوع داشته باشد. دانشجویان باید از استاد خود به خوبی و به صورت کامل و روشن درباره موضوع راهنمایی بگیرند و در قدم های نخستین مدام به استاد خود مراجعه کنند.

دانشجویان در ابتدا ، به زمان زیادی نیاز دارند تا بفهمند دقیقا چه چیزی میخواهند داشته باشند و چه مقاله پژوهشی آکادمیکی قرار است تالیف کنند. بعد از تعیین این قضیه ، موتور تحقیقی و پیش برنده ی کار برای دانشجو روشن می شود و دانشجو به اصطلاح روی غلطک می افتد.

انتخاب موضوع محدود شده و نهایی

پس از اینکه متوجه شدید حوزه مورد تحقیق و علاقه شما دقیقا چیست و میخواهید دقیقا چه چیزی بگویید ، اکنون وقت آن است که درباره آن یک موضوع مشخص و ترجیحا محدود ( چون تخصصی تر و حرفه ای تر است ) را انتخاب کنید. همیشه به علاقه خود توجه کنید و موضوعی را انتخاب کنید که به میزان زیادی نسبت به آن شور و هیجان دارید.

می توانید حتی یک موضوع بحث برانگیز را مبنای کار خود قرار دهید و این فرصت را به وجود آورید که با بررسی و تجزیه تحلیل مسائل پیرامون آن موضوع ، یک نتیجه گیری خاص را انجام دهید .

به خاطر داشته باشید که این قسمت اهمیت زیادی دارد چون باعث می شود در فرایند کار ، نسبت به موضوع انتخاب شده مقدار زیادی از دانش مربوط به آن را فرابگیرید. اگه موضوعی که دوست ندارید را انتخاب کنید ( موضوعی که قدر کافی برایتان هیجان انگیز نیست ) ، ذهن خود را پر از اطلاعات اضافی و بی ربط به علایقتان می کنید ؛ این مسئله ، در فرایند حرفه ای شدن شما خلل ایجاد می کند.

پژوهش

این مرحله کاملا انعطاف پذیر است. هر فرد برای مقاله به روش های مختلفی تحقیق خواهد کرد. بسیار مهم است که در کار خود متمرکز شوید و به سرعت و با ریتم مناسب در جهت آن حرکت کنید. برخی از چیزهای اساسی که شما باید در هنگام انجام تحقیق به یاد داشته باشید :

·مطالعه ی کلی و گذری

·یافتن منابع قابل اعتماد

·توجه به تمام اطلاعات موجود درباره موضوع و پرهیز از نادیده گرفتن هرگونه اطلاعاتی

اولین کاری که برای یک مقاله پژوهشی آکادمیک باید بکنید ، مطالعه ی کلی و گذری ( skimming ) است  . شما نیاز به خواهندن دقیق و عمیق همه چیز ندارید، فقط باید به سرعت و به صورت کلی از بین اطلاعات و منابع عبور کنید و تلاش کنید در این مسیر چیزهای مورد نیاز خود را از میان انبوه منابع و اطلاعات موجود ، شناسایی سوا کنید.

شما نیاز دارید یاد بگیرید چگونه نکات اصلی مرتبط با موضوع خود در این میان شناسایی کنید و مطالب کلیدی و موردنیاز خود را بدون صرف وقت زیاد ( و خواهندن دقیق و کامل همه چیز ) ، پیدا و جمع آوری کنید .

در نهایت بعد از جمع آوری منابع و اطلاعاتی که به کارتان می آید ، باید آن ها را از نظر میزان مورد اعتماد بودن و معتبر بودن ، بررسی کنید. این مرحله ای است که باید در آن ، ظرافت و وسواس به خرج دهید و به دقت مواد و منابع موجود را مطالعه کنید . شما می توانید از طریق موتورهای جستجو مختلف و وب سایت های مختلف برای پیدا کردن اطلاعات و اعتبارسنجی آن استفاده کنید. استفاده از کلمات کلیدی بسیار مهم است زیرا به ایجاد تاثیر بیشتر در یک مقاله پژوهشی آکادمیک کمک می کند.

نکته نهایی توجه به تمام اطلاعات موجود درباره موضوع و پرهیز از نادیده گرفتن هرگونه اطلاعاتی ( اطلاعاتی که قبلا از فیلتر اولیه گذشته است ) است/ هر قطعه ای از اطلاعات ممکن است مفید باشد؛ فقط کافی است به خوبی به همه چیز نگاه و فکر کنید.

طراحی و تعیین فرم مقاله و شیوه پردازش آن

بعد از طی دو مرحله اول ، وقت آن است که مدل تحقیق و پرداختن به موضوع در مقاله پژوهشی آکادمیک را برای خود مشخص کنید . معمولا بعد انجام تحقیقات اصلی ، شما به درک روشنی از چگونگی دیدن مسئله و پرداختن به آن را پیدا خواهید کرد و این مهم به صورت ناخودآگاه و پیوسته در ذهن شما شکل خواهد گرفت . شما فقط باید آن را برای خود صورت بندی کنید .

معمولا در ابتدای مقاله و در مقدمه ، باید مدلی که برای پرداخت موضوع دارید را برای خواننده مقاله به روشنی و با زبانی علمی و آکادمیک توضیح دهید . باید در یک بیانیه کوتاه توضیح دهید که به عنوان نویسنده و محقق برای اثبات یا توضیح موضوع ، چه چیزهایی را پیشنهاد کرده اید و به چه صورتی میخواهید به مسئله نگاه کرده و به آن بپردازید.

نوشتن

سرانجام بعد از طی سه مرحله ی قبل ، وقت نگارش مقاله شروع می شود . سعی کنید در هنگام نگارش ، کمالگرایی به خرج ندهید. فکر کردن به خوب نوشتن و یا بسط یک موضوع به بهترین شکل آن ، برای این مرحله نیست . باید صرفا هرآنچه به دست آورده اید و میخواهید بگویید را بنویسید ( البته باید زبان آکادمیک را حتی در نگارش اولیه رعایت کنید ) . باقی ظرایف و ملاحظات کمالگرایانه به راحتی در مرحله ی ویرایش انجام می شود.

فقط یادتان باشد در این مرحله مثل مراحل قبل باید حتما توجه کنید که روی ایده هایی که مال خودتان است مانور دهید و استدلال های شخصی خود را ارائه دهید؛ به این صورت متن شما از خطر اینکه شبیه یک اثر دزدی و تکراری و رونوشت گونه شود ، در امان است .

ویرایش

بعد از اینکه بالاخره قسمت سخت و جدی نگارش را به پایان رساندید ، باید آن را ویرایش کنید ؛ در ویرایش هم باید اشتباهات احتمالی را پیدا کنید و آن را حل کنید و هم باید مقاله را از نظر زبانی و علمی مورد سنجش و بازبینی قرار دهید. به طور معمول در این مرحله کار شما این است اشتباهات را پیدا کنید ، با دستکاری در مقاله آن را اصلاح کنید و تمامی مطالب را حتما مرور کنید .

همچنین باید بررسی کنید که طول مقاله و ماحصل نگارش تحقیق ، مناسب است یا نه . استاندارد های مقاله از نظر کمیت ، بنا به اینکه مقاله را برای چه عنوان علمی ( پایان نامه ، مقاله ی کلاسی ، مقاله ی ژورنالی و .. ) آماده کرده اید ، متفاوت است و در اینجا نمیتوانیم متر و معیار مشخصی به شما بگوییم .

بعد از ویرایش و مرور خودتان ، نتیجه نهایی را به چند نفر آدم مورد اعتماد و دارای آگاهی نشان دهید تا آن ها هم مروری بر آن انجام دهند ؛ و بتوانید به یک نمای کلی از چیزی که مقاله به نظر می رسد ، برسید.

تثبیت مقاله و ارسال آن

بعد از ویرایش مقاله و بازخورد گرفتن از آن ، باید مقاله ی خود را نهایی و تثبیت کنید. و سپس به سادگی آن را برای مجله یا استاد مورد نظر ارسال و ارائه کنید. در مورد نتیجه اصلا نگران نباشید. شما در دانشگاه هستید تا یاد بگیرید.

بعد از ارسال مقاله ، مطمئنا از طرف استاد خود ، در موقعیت مباحثه و مورد سوال قرار گرفتن درباره قسمت های مختلف مقاله قرار خواهید . تنها توصیه ما این است که با متانت به این موقعیت رو به رو شوید .

با پیروی از این مراحل، می توانید یک مقاله پژوهشی آکادمیک استاندارد با منابع خوب را بنویسید.

در صورتی که یک دانشجوی ایرانی خارج از کشور هستید یا قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارید ، میتوانید از خدمات سایت پی آسان در این زمینه استاده کنید :

 

مطالب مرتبط :