در روز جهانی پناهجویان، مستر کارت و وسترن یونیون همکاری در زمینه توسعه یک مدل دیجیتال برای کمک به پناهجویان در تسهیل دسترسی به نیازهای اولیه انسانی، خدمات و منابع مالی در کمپ‌های پناهجویی را اعلام کردند. این برنامه پناهجویان، جامعه میزبان و خیرین را قادر به ارسال و دریافت منابع مالی به صورت دیجیتال خواهد کرد و امکان شفاف‌سازی بیشتر و توانمند سازی پناهجویان را در بلند مدت فراهم خواهد ساخت.

با بیش از ٦٥ میلیون نفر در جهان که بر اثر درگیری‌های سیاسی و بلایای طبیعی بیخانمان شده‌اند، نیاز مبرمی به یافتن راه‌هایی بهتر برای پناهجویان برای دستیابی به اتکا به نفس و تبدیل شدن به موتورهای اقتصادی در کشورهای میزبان ایجاد شده است.

در سال گذشته مستر کارت و وسترن یونیون نیازها، چالش‌ها و فرصت‌های پناهجویان و جامعه میزبان آنها را در دو کمپ در شمال غربی کنیا مطالعه کردند. یافته‌های آنها منجر به توسعه جوامع هوشمند: استفاده از فن‌آوری دیجیتال برای ایجاد اقتصاد‌های با ثبات پناهجویی شد، طرحی که دسترسی به دیجیتال را برای انجام تراکنش، بانکداری، تحصیل، سلامت و دیگر نیازهای اولیه را با یکدیگر به گونه‌ای ترکیب می‌کند که یکپارچه و قابل رهگیری باشد.

تارا نیتن، معاون اجرایی همکاری‌های عمومی خصوصی مسترکارت می‌گوید:” کمپ‌های امروزی به گونه‌ای ساخته نشده‌اند که بتوانند بحران جهانی پناهجویان را با وضعیت کنونی تاب بیاورند. برنامه ما آن است که مدل موجود را بازطراحی کنیم تا جمعیت پناهجو با سرعت بیشتری به اتکا به نفس دست یابد و در رشد اقتصادی جوامع میزبان خود سهیم باشد.”

مورین سیلیانو مسئول بخش مدیریت روابط مشتریان وسترن یونیون می‌افزاید: ” پناهجویان در سراسر جهان می‌خواهند قادر باشند تا زنجیرهای وابستگی را پاره کنند و زندگی خود را با راه‌های معناداری بازسازی کنند در عین اینکه به طور مثبتی در جامعه میزبان خود تاثیر گذار باشند. مدل زیرساختی جدید  بر راه حل‌هایی تمرکز می‌کند که احتمالا شامل تحویل پول، ووچر‌های دیجیتال، کارت‌های از پیش پرداخت شده و رهگیری دیگر کالا‌ها و خدمات شود. هدف این است که توانمند سازی شخصی موجب رشد و پیشبرد پیوستگی اجتماعی در میان جمعیت پناهجوی جهان شود و در عین حال به اداره بهتر و شفافیت منجر شود.”

فرستاده ارشد سازمان ملل در مورد پناهجویان تخمین می‌زند که متوسط زمان وابستگی یک پناهجو به کمپ نزدیک به ٢٦ سال است. بسیاری از کمپ‌های پناهجویان در دهه ٦٠ و ٧٠ میلادی ایجاد شده‌اند و به عنوان راه‌حل‌های موقتی مطرح شده بودند و قادر به برآورد نیازهای بلند مدت امروز پناهجویان نیستند.

تحقیقات جامعی که در کمپ‌های کاکوما و کالوبی در کنیا انجام شد پیچیدگی نیازهای موجود در کمپ‌ها و جوامع اطراف آنها را آشکار کرد. طرح مستر کارت و وسترن یونیون این نیازهای گوناگون را به این ترتیب پاسخ خواهد گفت:

  • پایه‌گذاری ابزارهای چندکاربردی تراکنش قابل دسترس برای پناهجویان و ساکنان، که قادر به فعالیت در مکان‌هایی با کمبود زیرساخت باشد.
  • اعطای کنترل بیشتر به ساکنان بر زندگی، سلامت و کرامت خود با ارائه دسترسی به آژانس‌ها به اطلاعاتی که به برنامه‌ریزی و توسعه جوامع کمک می‌کند.
  • ایجاد بستر‌های دیجیتال برای شناخت ساکنان محلی و پناهجویان که منجر به پیشرفت در رسیدن به هدف یکپارچگی و همکاری در کمپ‌ها شود.
  • تشویق به استفاده از پرداخت‌های دیجیتال به عنوان نقطه ورود به سیستم‌های رسمی مالی و بکارگیری مجموعه وسیعتری در موارد استفاده.

مستر کارت و وسترن یونیون هر دو از اعضای موسس همکاری تنت برای پناهجویان هستند، مجموعه‌ای از ٧٠ شرکت که متعهد به مقابله با بحران جهانی پناهجویان هستند.

گیدئون مالتز مدیر اجرایی تنت می‌گوید: ” بخش خصوصی به طور ویژه‌ای نوآوری و ابتکار را وارد این بحران کرده است. اعلام امروز ارائه دهنده رویکردی جدید و هیجان انگیز برای کمک به پناهجویان است و نشان از نقش‌آفرینی است که شرکت‌ها می‌توانند در شناخت مشکلات، همکاری با یکدیگر و تلاش برای یافتن و حمایت مالی از راه‌حل‌ها انجام دهند. ما امیدواریم نوآوری‌هایی نظیر این شرکت‌ها و کارآفرینان بیشتری را تشویق به کمک کند.”

دیگر مطالب: