رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با اعلام اینکه به دلیل اعمال تحریم‌ها امکان ایجاد مشکلات برای دسترسی ایرانیان به برخی سایت‌ها وجود دارد اما از نظر فنی قطعی اینترنت غیرممکن است، اعلام کرد که مشکل تامین ارز مورد نیاز اپراتورها تا حد زیادی برطرف شده است.

پی آسان: به گزارش اقتصادآنلاین از پایگاه اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، «حسین فلاح جوشقانی» در مورد اعمال تحریم های آمریکا در حوزه اینترنت اظهار داشت: اینترنت به عنوان یک شبکه گسترده جهانی همچون تار عنکبوت در همه دنیا تنیده شده است و نمی توان آن را از نقطه ای در دنیا قطع کرد.

وی با تاکید بر اینکه از نظر فنی قطعی اینترنت غیرممکن است، افزود: به عنوان کارشناس این حوزه اعلام می کنم قطع اینترنت نخواهیم داشت و مردم نیز نباید از این بابت نگرانی داشته باشند.

معاون وزیر ارتباطات، اثر تحریم ها را معطوف به «حوزه تامین تجهیزات توسعه ای اپراتورها و حتی مبادلات مالی با تامین کنندگان خارجی» دانست و تصریح کرد: تحریم ها باعث می شود تا اپراتورها در تامین تجهیزات توسعه ای با مشکلاتی مواجه شوند.

«از این بابت هماهنگی ها با بانک مرکزی در مورد اختصاص ارز مورد نیاز اپراتورها برای تامین تجهیزات انجام و تاحدود زیادی مشکل برطرف شده است.»

رئیس سازمان رگولاتوری به برگزاری جلسه هایی در وزارت ارتباطات با موضوع برنامه ریزی برای رفع مشکلات احتمالی ناشی از تحریم ها اشاره و خاطرنشان کرد: از مدت ها پیش این جلسه ها توسط سازمان فناوری اطلاعات با حضور بخش دولتی و خصوصی در حال انجام است تا آمادگی کاملی در مواجهه با تحریم های احتمالی وجود داشته باشیم.

«حتی در حوزه هایی که احتمال ایجاد محدودیت هایی وجود دارد همچون نام دامنه های ایرانی و بانک ها، مانورهایی نیز برای آمادگی بیشتر انجام شده است.»

فلاح جوشقانی با تاکید بر اینکه پیاده سازی شبکه ملی اطلاعات نگرانی ناشی از تهدیدها و تحریم ها را کاسته است، افزود: شبکه ملی اطلاعات براساس سیاست‌گذاری های شورای عالی فضای مجازی دارای سه لایه زیرساخت، خدمات و محتواست.

«لایه زیرساخت و شبکه که متولی اصلی آن وزارت ارتباطات محسوب می شود تا حدود بسیار زیادی پیاده سازی شده و جاهایی که نیاز به اقدامات تکمیلی دارد در حال انجام است.»

وی لایه بعدی را لایه خدمات نامید و افزود: در این لایه خدماتی همچون «پیام رسان ها، موتورهای جست وجو، ایمیل و نقشه» قرار دارند که بسیاری از آنها همچون نقشه، بومی شده و وضعیت خوبی داریم؛ فکر نمی کنم از حوزه هایی باشند که در آن ها با قطعی ارایه خدمات روبرو شویم.

این مقام مسئول در وزارت ارتباطات با بیان اینکه لایه سوم مربوط به «محتوای ملی» و مناسب برای مردم است، گفت: در لایه های دیگر متولی وزارت ارتباطات نیست و دستگاه های دیگر همچون وزارت ارشاد و صداوسیما مسئولیت دارند و زمینه های مناسبی برای توسعه محتوا در کشور وجود دارد.

وی با بیان اینکه با درصد بسیار بالایی حداقل در حوزه وظایف وزارت ارتباطات از نظر تحریم ها مشکلی وجود ندارد، گفت: علاوه بر آن، با تمهیدات وزیر ارتباطات و رئیس کل بانک مرکزی، بسته مقابله با تحریم و نوسانات ارزی در وزارت ارتباطات تهیه و تدوین در دولت و ستاد ویژه اقتصادی نیز مطرح شد؛ مجموع این سیاست ها و برنامه ریزی ها به این نتیجه رسید تا ارز مورد نیاز اپراتورها از طریق بانک مرکزی تامین شود.

معاون وزیر ارتباطات، تامین ارز از سوی بانک مرکزی را فقط برای تامین تجهیزات شبکه و زیرساخت ها و نه شامل گوشی های تلفن همراه دانست و گفت: متولی تامین بازار گوشی های تلفن همراه و تامین نیازهای مردم، وزارت صنعت، معدن و تجارت است و باید از آن طریق موضوع را پیگیری کرد، هرچند براساس اطلاعاتی که دارم هنوز گشایش هایی در آن حوزه انجام نشده است.

 

برای دربافت خدمات سفارت انگلیس Visa4UK و سفارت آمریکا MRV Fee و سفارت کانادا MyCIC از طریق وب سایت پی آسان برروی هر یک از لینک ها که مایلید کلیک کنید.

 

مطالب پیشنهادی: