در این مطلب ، ما برخی از مهمترین ارزهای دیجیتالی یا ارز رمزی (Cryptocurrencies) به جز بیکوین را بررسی خواهیم کرد ؛ اما پیش از شروع لازم است متذکر شویم که این لیست لزوما یک لیست کامل نیست؛ چراکه به طور روزافزونی به تعداد این ارزهای رمزی اضافه می شود و طبق برآوردها تا سال 2018 ، 1600 ارز رمزی متفاوت تولید و منتشر شده است. اما سعی کرده ایم در این لیست آن ده ارز رمزی را معرفی کنیم که در کنار بیت کوین ، از اهمیت و مزایا و مقبولیت قابل توجهی برخوردار هستند .

این لیست ارز رمزی که ما تهیه کرده ایم ، همه به گونه ای از بیت کوین منشعب شده اند یا به عبارتی از روی بیتکوین مدل سازی شده اند. ارزهای مدل سازی شده پس از بیکوین به طور کل آلت کوین یا altcoins نامیده می شوند و تلاش می کنند خود را به عنوان نسخه های اصلاح شده یا بهبود یافته بیت کوین معرفی کنند.

یک : Litecoin (LTC)

Litecoinکه در سال 2011 راه اندازی شد، در میان اولین ارزهای رمزی پس از بیکوتین بود و اغلب به عنوان بیت کوینی که به رنگ نقره ای تغییر شکل داده ، به آن اشاره می کنند. این ارز رمزی توسط Charlie Lee، فارغ التحصیل MITو مهندس گوگل ، خلق شد.

Litecoinبر مبنای یک شبکه پرداخت جهانی منبع باز است که توسط هیچ یک از مقامات مرکزی کنترل نمی شود و برای تثبیت امنیت و استقلال خود از رمزنگاری ها یا scrypt های خاص خود بهره می برد که میتوانند با استفاده از قدرت سی پی یو مصرف کنندگان نیز تولید شوند.

ارز رمزی Litecoinاز بسیاری جهات مانند بیتکوین است اما با این وجود از مزایایی مثل سرعت پردازش بیشتر در تولید block های رمزنگاری شده بهره می برد که در در یک برآیند کلی باعث پرسرعت شدن مبادلات مربوط به آن می شود .

به غیراز اقبال توسعه دهندگان و برنامه نویسان متخصص حوزه ی ارز رمزی ، به تعداد بازرگانان و صاحبان کسب و کاری که از Litecoin در مبادلات و فروش های خود انجام میدهند، هر روز اضافه می شود .

در تاریخ 9 فوریه سال 2019، ارزش بازار لیتکوین 2.63 میلیارد دلار اعلام شده است و قیمت هر واحد لیتکوین 43.41 دلار است.

دو : Ethereum (ETH)

Ethereumکه در سال 2015 راه اندازی شده است، یک پلتفرم نرم افزاری غیر متمرکز است که قراردادهای هوشمند و برنامه های توزیع شدهDApps را بدون هیچ گونه خرابی، تقلب، کنترل یا دخالت از شخص ثالث ساخته و اجرا می کند. برنامه ی مخصوص Ethereum با پلتفرم اختصاصی Ethereum کار می کند و در تنها با ارزهای رمزگذاری شده ی خاص خود به نام etherکار می کند.

برنامه ی مخصوص Ethereum شبیه یک وسیله ی نقلیه برای شما عمل می کند که با آن میتوانید در دنیای مبادلات مربوط به Ethereum حرکت و فعالیت کنید . اغلب توسعه دهندگان دنیای تکنولوژی نیز اکثرا روی گسترش و توسعه ی برنامه های Ethereum فعالیت می کنند .

اخیرا نیز میزان قابل توجهی از سرمایه گذاران به Ethereum اقبال نشان داده اند و ارزهای رمزی خود را از Ethereum تهیه می کنند.

Ethereum در سال 2014 یک طرح پیش فروش را برگزار کرد که با استقبال بسیار عالی و قابل توجهی رو به رو شد که باعث شد راه این شرکت در ادامه ی عرضه ی ارز رمزی اولیه خود ، هموارتر شود. بعد سال 2016 و در پی حمله ی سایبری به DAO ، این ارز رمزی به دو ارز رمزی Ethereum (ETH) و Ethereum Classic (ETC)تقسیم شد . در تاریخ 9 فوریه سال 2019 Ethereum (ETH) ارزش بازار خود را به 12.49 میلیارد دلار رساند . همچنین قیمت هر واحد Ethereum (ETH) ، 118.71 دلار است.

سه : Zcash (ZEC)

Zcash (ZEC) یک ارز رمزی مجازی غیرمتمرکز و متن باز است که در نیمه ی دوم سال 2016 راه اندازی شد و حامل نکات مثبت امید بخشی بود . یکی از جملاتی که پایه گذاران Zcash (ZEC)در تعریف و معرفی آن می گویند این است که « اگر بیتکوین مثل مکانیزم http برای پول های رمزنگاری شده باشد ، ارز رمزی Zcash (ZEC) در برابر https است » . برای کسانی که به این اصطلاحات آشنا نیستند باید گفت این به این معناست که Zcash (ZEC) از امنیتی به مراتب پیشرفته تر نسب به بیتکوین ، برخوردار است.

ZEC به مشتریان خود سطح مطلوبی از حریم خصوص را به علاوه ی چند لایه انتخابی از شفافیت معاملات را پیشنهاد می دهد. همانطور که پیشتر اشاره شد ZEC امنیت پیشرفته و اضافی نسبت با باقی ارزهای رمزی دارد . در ZEC تمام اطلاعات مربوط به مبادله و میزان آن روی blockchain ها ذخیره می شود ، اما اطلاعات و جزئیات مربوط به فرستنده و گیرنده و میزان مبلغ باقی مانده را شخصی و خصوصی نگه می دارد و هیچکس نمیتواند به آن ها دسترسی داشته باشد.

سرویس دیگری که ZEC ارائه می دهد ، سرویس shielded یا محافظت شده است که به کاربرانش اجازه می دهد ارزهای رمزی خود را با روش رمزگذاری پیشرفته مخصوص ZEC به نام ZK-SNARK انجام دهند. این روش رمزگذاری توسط تیم اصلی Zcash (ZEC) و به صورت انحصاری برای این ارز ، ابداع شده و توسعه یافته است.

چهار : Dash (DASH)

Dash که در اصل به نام Darkcoin شناخته می شود یک نسخه ی مخفی تر و رمزگذاری شده تر از بیتکوین است. Dash به مشتریان خودش درصد بیشتری از پنهان بودن را پیشنهاد می کند چراکه در یک شبکه ی غیرمتمرکز کدهای غیرمتمرکز فعالیت می کند که باعث می شود معاملات مربوط به آن تقریبا غیرقابل شناسایی و ردیابی باشند.

این ارز رمزی توسط Evan Duffieldایجاد و توسعه داده شده و می تواند با بهره گیری از CPUیا GPUاستخراج شود. در در مارس 2015 ، این ارز رمزی که با نام Darkcoin شناخته می شد ، برند خود را تغییر داد و نام dash را برای خود انتخاب کرد که اشاره دارد به digital cash یا پول نقد دیجیتال.

این تغییر نام البته هیچ یک از ویژگی های فن آوری این رمز ارزی را از جمله DarkSendو InstantXتغییر نداد. در تاریخ 9 فوریه 2019، Dash دارای ارزش بازاری معادل 640.76 میلیون دلار بود و ارزش هر واحد آن 74.32 دلار تعیین شده بود.

پنج : Ripple (XRP)

Rippleیک شبکه حسابداری جهانیreal-time ( پردازش بی درنگ ) است که پرداخت های فوری، مطمئن و کم هزینه بین المللی را انجام می دهد. این سرویس و ارز رمزی در سال 2012 تولید شد و این امکان را به بانک ها می دهد که بتوانند پرداخت های بین المللی را به صورت real-time ، با روش end-to-end و با هزینه های پایین تر انجام دهند.

نکته جالب توجه درباره این ارز رمزی این است که مانند ارزهای رمزی نیازی به فرایند استخراج و تولید یا به اصطلاح mining ندارد. به همین ترتیب XRP خود را یک جریان جدا از بیتکوین و سایر آلتکوین ها تعریف می کند. از آنجایی که ساختار Rippleنیازی به استخراج ندارد، نیاز استفاده از محاسبات قدرتمند را کاهش می دهد و تاخیر در شبکه را به حداقل می رساند.

Ripple به توزیع ارزش و ارزش اعتقاد دارد و به همین جهت برنامه ی اصلی توزیع ارز خود را در درجه اول بر روی این موارد تمرکز کرده است : کسب و کارهای در حال توسعه ، تشویق به استفاده از ارز الکترونیک برای مشتریانی که از پول نقد برای مبادلات استفاده می کنند ( طرح های تشویقی ) و فروش XRPبه خریداران سازمانی علاقه مند به سرمایه گذاری در XRP .

تا حدود زیادی Ripple موفق شده است به اهداف خود بر مبنای این مدل برسد. این ارز رمزی یکی از پرطرفدار ترین ارزهای دیجیتال در میان موسسات مالی سنتی است که به دنبال راه هایی اساسی برای انجام معاملات بین مرزی هستند.

مطالب مرتبط :