در این مطلب ، ما برخی از مهمترین ارزهای دیجیتالی یا ارز رمزی (Cryptocurrencies) به جز بیکوین را بررسی خواهیم کرد ؛ اما پیش از شروع لازم است متذکر شویم که این لیست لزوما یک لیست کامل نیست؛ چراکه به طور روزافزونی به تعداد این ارزهای رمزی اضافه می شود و طبق برآوردها تا سال 2018 ، 1600 ارز رمزی متفاوت تولید و منتشر شده است. اما سعی کرده ایم در این لیست آن ده ارز رمزی را معرفی کنیم که در کنار بیت کوین ، از اهمیت و مزایا و مقبولیت قابل توجهی برخوردار هستند .

این لیست ارز رمزی که ما تهیه کرده ایم ، همه به گونه ای از بیت کوین منشعب شده اند یا به عبارتی از روی بیتکوین مدل سازی شده اند. ارزهای مدل سازی شده پس از بیکوین به طور کل آلت کوین یا altcoins نامیده می شوند و تلاش می کنند خود را به عنوان نسخه های اصلاح شده یا بهبود یافته بیت کوین معرفی کنند.

شش : Monero  –  XMR

Monero یک ارز رمزی امن، خصوصی و غیرقابل شناسایی است. این ارز رمزی منبع باز در آوریل 2014 راه اندازی شد و به زودی علاقه زیادی را در میان جامعه رمزنگاری و علاقه مندان نسبت به خود جلب کرد. توسعه این ارز رمزی به طور کامل مبتنی بر کمک های اهدایی و مبتنی بر کنترل انجمنی است. Monero با تمرکز قوی بر تمرکززدایی و مقیاس پذیری راه اندازی شده است و با استفاده از تکنیک خاصی به نام  ring signatures ،  حریم خصوصی کاملی را برای مشتریانش فراهم می کند.

با استفاده از این تکنیک، یک گروه از امضاهای رمزنگاری شامل حداقل یک شرکت کننده واقعی و حقیقی باشد پدیدار می شود، اما از آنجاییکه همه آنها معتبر نشان داده می شوند، شخص حقیقی و واقعی قابل تمییز دادن نیست . این ویژگی منحصر به فرد این رمز ارزی که حریم خصوصی و امکان ناپیدا بودن ویژه ای برای مشتریانش فراهم کرده است ، البته شهرت بدی نیز برای آن به ارمغان آورده است. عده ای این ارز رمزی را برای کارهای خلافکارانه و مجرمانه استفاده می کنند چرا که معاملات آن غیرقابل ردیابی است.

فارغ از اینکه چه استفاده هایی افراد مختلف از این ارز رمزی و ویژگی های آن می کنند ، باید اعتراف کرد که Monero   پیشرفت های فناوری زیادی را موجب شده است و پیشنهادات و ابزار جدید و فوق العاده ای را به فضای ارزهای الکترونیکی و رمزنگاری شده ارائه کرده است.

ارزش بازار Monero  تا تاریخ 9 فوریه 2019 برابر 808.50 میلیون دلار بوده است و قیمت هر واحد آن 48.18 دلار است.

 

هفت : Bitcoin Cash – BCH

Bitcoin Cash ( بیتکوین کش : بیتکوین نقد ) دارای جایگاه مهمی در تاریخ آلتو کوین هاست، زیرا یکی از سریع ترین و سخت ترین شاخه های انشعابی بیتکوین اصلی است. در دنیای ارزهای رمزی و رمزنگاری های مجازی ، شاخه های انشعابی ، نتیجه ی بحث و استدلال و تبادل نظر و اطلاعات بین کارشناسان این حوزه و تولیدکنندگان است.

با توجه به ماهیت غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال، تغییر عمده فروشی یک ارز رمزی به شکلی دیگر مبنی بر نشانه یا سکه ای متفاوت ، باید با توجه به اجماع عمومی انجام شود؛ مکانیزم این فرایند با توجه به خاصیت ارز رمزی مورد نظر ، البته متفاوت است.

گاهی اوقات هنگامی که جناح های مختلف نمی توانند به یک توافق برسند، ارز رمزی مورد نظر تقسیم می شود به ارز رمزی اولی یا اصلی با همان کد ابتدایی آن ، و کپی دیگر به عنوان یک نسخه جدید از ارز رمزی قبلی ( با تغییر کدها و یا بهبود و توسعه آن ها ) شروع به انتشار و عرضه می کند .

Bitcoin Cash در اوت 2017 در ادامه ی مسیر یکی از همین تقسیمات ارزهای رمزی ، سر و کله اش پیدا شد و حیات خود را اغاز کرد. علت اصلی پیدایش این ارز ، بحث مقیاس پذیری بیتکوین بود. بیتکوین اصلی ، محدودیت سفت و سختی روی اندازه ی بلوک های رمزنگاری شده ( یک megabyte ) دارد؛ اما بیتکوین نقدی یا Bitcoin Cash اندازه بلوک های رمزنگاری شده را از 1 مگابایت به 8 مگابات افزایش داده است .

ایده ی بلوک های پرحجم تر ، اجازه می دهد که زمان انجام معاملات مربوطه به شکل قابل توجهی افزایش یابد. همچنین طراحی Bitcoin Cash (BCH) شامل تغییرات دیگری نیز است، از جمله حذف پروتکل Segregated Witness که فضای بلوکی را تحت تاثیر قرار می دهد. تا  تاریخ 9 فوریه 2019 ، ارز بازار این ارز رمزی 2.23 میلیارد دلار و ارزش هر واحد آن 126.49 دلار بود.

 

هشت : NEO  –  NEO

NEO در سال 2014 شروع به کار کرد. در ابتدا AntShares نامگذاری شد، بعد از آن توسط خالقش یعنی Da Hongfei،  بازنویسی و بازطراحی شد. تا به امروز، این رمز ارزی بزرگترین رمزنگاری ارز است که از کشور چین و متخصصان آن ظهور کرده است . گاهی اوقات به عنوان “Ethereum چینی” شناخته می شود چراکه استفاده مشابهی با Ethereum ، از قراردادهای هوشمند می کند.

در طول سال 2017، NEO موفق ترین سال خود را در کل دوره ی زیستش تجربه کرد که در نوع خود خیره کننده بود. ارزش آن از هر واحد 0.16 دلار  در ژانویه 2017 تا یکسال بعد ، به 162 دلار برای هر واحد رسید که رشدی 111000% را نشان می دهد ( وضعیت خریداران ابتدایی این ارز را بعد از این موفقیت در نظر بگیرید ! ) .

یکی از کلید موفقیت های NEO پشتیبانی آن از برنامه نویسی در بسیاری از زبان های موجود از جمله Go، Java، C ++ و دیگر موارد است.

علاوه بر این، NEO مزایای خوبی را در نتیجه رابطه مثبت خود با دولت چین تجربه کرده است. در تاریخ 9 فوریه سال 2019، NEO دارای ارزش بازار 492.48 میلیون دلار و ارزش هر واحد  7.58 دلار بود.

 

نه : Cardano –  ADA

چارلز هاکینسون، یکی از بنیانگذاران ethereum، در ماه سپتامبر سال 2017 کاردانو Cardano  را راه اندازی کرد. این ارز رمزی علاوه بر تمام مزایای ethereum ، مزایای خاص خود را نیز به طرفداران و مشتریانش ارائه می دهد. کاردانو یک پلت فرم برای Dapps و قراردادهای هوشمندانه (مانند etherum)  را  ارائه می دهد. فراتر از آن، ADA قصد دارد تا برخی از پربحث ترین مشکلات ارز رمزی که در همه جای دنیا مطرح است را حل کند، از جمله قابلیت ماژول های توسعه و مقیاس پذیری.

کاردانو همچنین امیدوار است با مسائل مربوط به پرداخت های بین المللی مقابله کند، که به صورت تیپیکال ، هم زمان بر هستند و هم گران. با توجه به اینکه ADA روی این زمینه بسیار تمرکز کرده است ، حالا میتوان دید که این تلاش ها نتیجه داده است و توانسته است مبادلات بین المللی و انتقال ارز به خارج از مرزها را از بازه زمانی چند روزه به بازی زمانی چند ثانیه ای تقلیل دهد که موفقیت بزرگ و قابل توجهی است.

تا تاریخ 9 فوریه 2019 ، کاردانو ارزش بازاری بالغ بر 1.16 میلیارد دلار داشته و ارزش هر واحد آن برابر 0.041 دلار بوده است.

 

ده : EOS  –  EOS

یکی از جدیدترین ارزهای دیجیتال در لیست ما EOS  است. EOS در ماه ژوئن سال 2018 راه اندازی شد و Dan Larimer، پیشگام رمزنگاری های خاص آن بود. Larimer قبل از کارش در EOS، مبادله دیجیتال Bitshares و همچنین پلت فرم رسانه های اجتماعی مبتنی بر Blockchain Steemit را در کارنامه خود داشت.

همانند سایر رمزنگاریهای موجود در این لیست، EOS پس از ethereum طراحی شده است، بنابراین پلتفرمی را ارائه می دهد که از همان ویژگی های عمومی خاص ethereum استفاده می کند ؛ از جمله اینکه برنامه نویسان بتوانند برنامه های غیر متمرکز را ایجاد کنند.

EOS برای بسیاری از دلایل دیگر قابل توجه است. در درجه ی اول عرضه ی ابتدایی آن یکی از طولانی ترین و پرسودترین عرضه های ارز رمزی در تاریخ بوده است. رکورد 4 میلیارد دلاری که ناشی از انبوه سپاری سرمایه ی سرمایه گذاران بوده است در طول یک سال .

EOS ساز و کار اثبات شده ای از طریق سهام ارائه می دهد که امیدوار است قادر به ارائه مقیاس پذیری فراتر از رقبای خود باشد. EOS همچنین شامل EOS.IO است که یک نوع پردازش کامپیوتری خاص خودش است و در عمل به عنوان شبکه ای از blockchainهای خاص خود ، در دنیای ارزهای دیجیتال ایفای نقش می کند.

EOS از جهاتی نیز بسیار انقلابی است چراکه در زمینه استخراخ برای تولید ارز رمزی از فقدان مکانیزمی خاص بهره می برد اما در عوض، block هایی را تولید می کند و براساس نرخ تولید آنها، واحدهای EOS ارزش گذاری می شوند. EOS شامل یک سیستم پیچیده ای از قوانین برای اداره این فرآیند است، با این ایده و هدف که شبکه ی آن در نهایت دموکراتیک تر و غیرمتمرکز تر از سایر کشورهای غربی شود.

تا تاریخ 5 اکتبر 2018 ، EOS دارای ارزش بازار 2.49 میلیارد دلاری و ارزش 2.74 دلار برای هر واحد بوده است.

 

موخره

بیتکوین Bitcoin همچنان به رهبری دنیای ارزهای دیجیتال ادامه می دهد و پرچم دار آن است ؛ این مسئله با توجه به سرمایه بازار، پایگاه کاربر و محبوبیت زیاد آن ، مشخص است. با این وجود، ارزهای مجازی مانند etherum و ripple که بیشتر برای راه حل های سازمانی مورد استفاده قرار می گیرند، در حال محبوب شدن و بیشتر پذیرفته شدن هستند . در عین برخی دیگر از altcoins ها برای ویژگی های برتر و پیشرفته امنیتی و سرعتی در برابر بیت کوین ها قرار می گیرند و تایدیه متخصصان و افراد فعال در این حوزه را دریافت کرده اند. با توجه به روند فعلی، ارزهای رمزی که در این لیست معرفی شده اند ، پا به عرصه ی این بازار گذاشته اند که بمانند و به پیشرفت و تثبیت ادامه بدهند؛ اما اینکه آیا کدام یک آن ها در رقابت بر سر رهبری و سهم بیشتر داشتن  در بازار ارزهای رمزی و ارزهای دیجیتال موفق می شوند، مسئله ای است که پاسخ آن را تنها زمان به ما نشان خواهد داد .

 

مطالب مرتبط :