دولت ارز حاصل از صادرات نفت را به راحتی وارد کشور نمیکند

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران با اشاره به تاکید مجدد رییس جمهور در روز گذشته مبنی بر بازگرداندن ارز حاصل از صادرات ظرف مدت ۳ماه، بیان کرد: زمان اعلام شده هیچ مبنای خاصی ندارد و فقط مانعی برای صادرکنندگان است.

پی آساناقتصاد آنلاین– فاطمه اکبرخانی؛ حمیدرضا صالحی در گفت‌و گو با خبرنگار اقتصاد آنلاین با تاکید بر این که صادرات مثل گذشته نیست و شریان‌های ارتباطی به شدت محدود شده، اظهار کرد: بانک‌هایی مثل بانک کونلون چین که با ایران ارتباط بسیار خوبی داشت طی دو سه روز گذشته ارتباط خود را با ایران قطع کرده و حساب‌های ایرانی‌ها را مسدود کرده بنابراین ارز آوری به همین راحتی نیست چرا که خود دولت نیز ارز حاصل از صادرات نفت را به راحتی وارد کشور نمی‌کند.

این فعال بخش خصوصی اضافه کرد: از طرفی ارزآوری هر یک از انواع صادرات در مدت زمان متفاوتی انجام می‌شود به طور مثال در خدمات فنی مهندسی فقط  3سال طول می‌کشد تا یک پروژه به سرانجام برسد بنابراین نمی‌توان توقع داشت ارز این نوع خدمات در سه ماه حاصل شود

صالحی گفت: دولت پس از اعلام نرخ 4200تومانی ضربه سنگینی به اقتصاد زد و باعث شد منابع بزرگی در کشور از بین برود.

این عضو اتاق بازرگانی با اشاره به این که تعیین زمان برای بازگرداندن ارز صادراتی هیچ مبنایی ندارد و در واقع به نوعی مانعی برای صادرکنندگان محسوب می‌شود، افزود: این روز‌ها که ارزش دارایی مردم به خاطر تصمیمات اشتباه دولت پایین آمده، نباید سنگ بیشتری بر سر راه فعالان بخش خصوصی بیندازیم و بگوییم این افراد ارز خود را وارد کشور نمی‌کنند؛ بهتر است در این شرایط به مردم آدرس غلط ندهیم و بین آن‌ها شکاف ایجاد نکنیم.

 

عدم تمایل به سرمایه‌گذاری نتیجه نبود ثبات اقتصادی

این عضو اتاق ایران همچنین با اشاره به جزییات دیگر رییس جمهور مبنی بر تشویق سرمایه‌گذاران خارجی برای سرمایه‌گذاری در کشور، توضیح داد: رییس جمهور در مصوبه خود سرمایه‌گذاران خارجی را تشویق به سرمایه‌گذاری در ایران کرده در حالی که سیاست‌های اشتباه دولت منجر به کاهش اعتماد عمومی و عدم تمایل و ریسک سرمایه‌گذاران داخلی شده همچنین از طرفی عدم ثبات اقتصادی و نرخ ارز رغبتی برای سرمایه‌گذاری در ایران نگذاشته است.

صالحی تصریح کرد: باید قبول کنیم تحریم امروز مانند گذشته نیست، در حال حاضر تمام شریان‌های ارتباطی ما را بسته‌اند بنابراین در این وضعیت به جای تقویت صادرکنندگان و بخش خصوصی، با موانع داخلی فشار را بیشتر کرده‌ایم.

او با تاکید بر این که لازم است دولت در شرایط فعلی بیش از قبل هوای صادرکنندگان و بخش خصوصی را داشته باشد، خاطرنشان کرد: رییس پیشین اتاق بازرگانی ایران که سال گذشته به عنوان صادرکننده نمونه معرفی شد، امسال بنابر گفته خودش قادر به صادرات حتی یک کیلو پسته هم نبوده است؛ پس چطور توقع بازگشت ارز داریم؟

 

پی آسانبرای پرداخت هزینه اجاره اتاق،‌ویلا و آپارتمان در سرتاسر دنیا در خدمت هم وطنان عزیز است، برای دریافت خدمات یک حساب ارزیباز کنید

 

مطالب پیشنهادی: