در این مقاله قصد معرفی هفت دوره ی محبوبی را داریم که برای کسانی که تحصیلات MBA ( کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار ) خود را گذرانده اند ، میتواند بسیار مفید و جذاب باشد و در آینده ی شغلی آن ها تاثیر مثبت قابل توجهی بگذارد .

« وقتی مشخص است که اهداف قابل دست یابی نیستند ، اهداف را تنظیم نکنید ، گام های عملی را تنظیم کنید. »

کنفسیوس

اگر به این نقل قول باور دارید ، ممکن است فکر کنید که : « اکنون که تحصیلات MBA خود را تکمیل کردم ، گام های عملی برای نزدیک شدن به اهدافم چیست؟ »

در این نوشته ، ما چند دوره ی آموزشی را پوشش داده ایم که بدون تحت الشعاع قرار دادن زندگی حرفه ای و تحصیلات MBA شما می توانند کامل شوند. این گواهی نامه ها می توانند مسیر زندگی شغلی شما را بهبود بخشند و همچنین توان بالقوه ی کسب درآمد شما را افزایش دهند بدون این که باعث شوند شما از کارتان فاصله بگیرید.

 

  1. تحلیل گر مالی ارشد (CFA)

برنامه ی CFA گزینه ی خوبی برای کسانی است که به کار کردن در حوزه های مالی علاقه مند اند. این برنامه سه سطح دارد ( سطح اول ، سطح دوم و سطح سوم ) . شما به این نیاز دارید که ساعت های زیادی را به خودآموزی برای گذراندن این سطوح اختصاص دهید. می توانید هنگام آموزش دیدن زندگی کاری خود را نیز ادامه دهید. وبسایت CFA گزارش می دهد که داوطلبان بیش از 300 ساعت به آماده سازی خود برای گذراندن هر یک از این سطوح اختصاص می دهند. برای کامل کردن تمامی این دوره ها ، به طور متوسط یک دوره ی چهارساله نیاز است. اگر قادر باشید که گواهی نامه ی CFA را دریافت کنید ، به یقین عایدی مالی شما بیشتر خواهد شد. در ادامه ی تحصیلات MBA ، گذراندن این دوره بسیار مهم است .

 

CFA در هند

پیش تر در هند ، دانشگاه ICFAI و یا مؤسسه ی CFA آمریکا می توانستند گواهی نامه ی CFA اعطا کنند. با این وجود ، میان این دو مدرک در هند اختلاف ها و تفاوت هایی وجود داشت. در نهایت ، در سال 2012 ، یک راه حل پیدا شد ، که بنا بر آن ICFAI باید صادر کردن هر گواهی نامه ی CFA دیگری را متوقف کند ، مگر برای کسانی که از پیش ثبت نامشان کرده است. و کسانی که CFA خود را از طریق ICFAI گرفته اند ، می توانند که از این CFA (ICFAI) استفاده کنند. بنابراین در این نوشته ، مباحثمان را محدود به مدرک بین المللی CFA که توسط مؤسسه ی CFA آمریکا ارائه می شود ، می کنیم.

 

پیش نیازهای CFA

اگر می خواهید واجد شرایط اولین امتحان شوید ، باید مدرک لیسانس داشته باشید یا در آخرین سال لیسانس خود باشید. به هر روی ، برای رفتن به سطح دوم ، باید لیسانس خود را تکمیل کنید و اطلاعات آموزشی خود را به روز رسانی کنید.

هزینه های CFA شامل یک هزینه ی 450 دلاری ثبت نام است و یک هزینه ی ثبت نام آزمون که بر مبنای زمان ثبت نام متفاوت است ، از 650 دلار در اول بهار ( مارچ ) ، 950 دلار به صورت استاندارد ( آگوست ) و 1380 دلار برای ثبت نام دیرهنگام ( سپتامبر ) ، برای هر کدام از سطوح. سطح اول CFA دو بار در سال در ماه های جون و دسامبر برگزار می شود ، و سطوح دوم و سوم یک بار در سال در ماه جون برگزار می شود.

 

 

آینده ی شغلی CFA

دامنه ی حرفه ای شامل کارهای متنوع مرتبط با امور مالی در بخش های اقتصادی شرکت ها ، سرمایه گذاری در بانک ، مدیریت نمونه کارها ، و پژوهش های مربوط به سهام است. این مدرک بین المللی عنوان شده می تواند درهای فرصت های مالی را به روی شما باز کند و اعتبار زیادی را در بازار مشاغل برای شما به ارمغان بیاورد. نرخ موفقیت خیلی بالا نیست ( معمولاً بین 40 تا 45 درصد برای دو سطح اول متغیر است و کمی بیش از 50 درصد برای سطح سوم است . ) و کسانی که موفق به دریافت آن می شوند ، زمان زیادی را صرف مطالعه و تلاش برای آن کرده اند.

 

  1. آزمون مدیریت ریسک مالی (FRM)

همان طور که نامش نشان می دهد ، این آزمون برای آن دسته از حرفه ای هاست که علاقه مند به حرفه ی مدیریت ریسک اند. دو سطح وجود دارد : بخش اول و بخش دوم. این آزمون برای یک گواهی نامه ی شناخته شده و بین المللی است که انجمن حرفه ای جهانی ریسک (GARP) ارائه می کند. یک آزمون چندگزینه ای که دو بار در سال ، در ماه های نوامبر و می برگزار می شود. زمان مورد نیاز برای آماده شدن به پس زمینه ی اساسی آمادگی و تجربه ی تحصیلی شما بستگی دارد. وبسایت GARP گزارش می دهد که متوسط زمان آماده شدن برای این آزمون 275 ساعت است. هزینه ی آزمون شامل یک هزینه ی ثبت نام  به مبلغ 400 دلار است و یک هزینه ی آزمون 350 دلاری برای ثبت نام اولیه و یک هزینه ی 475 دلاری برای ثبت نام استاندارد هر کدام از آزمون ها.

 

پیش نیازهای FRM

داوطلبانی که آزمون بخش اول را با موفقیت می گذرانند ، نیاز است که آزمون بخش دوم FRM را تا چهار سال با موفقیت پشت سر بگذارند. آن ها همچنین به دو سال سابقه ی کار مرتبط نیاز دارند. برای ثبت نام آزمون هیچ گونه پیش نیاز آموزشی و حرفه ای وجود ندارد. با این حال ، شما باید رزومه ی کاری خود را با سابقه ی کار مورد نیاز در یک دوره ی پنج سال پس از گذراندن بخش دوم آزمون FRM ، ثبت کنید.

 

دامنه ی شغلی

علی رغم CFA که مجموعه ی گسترده ای از حرفه های مالی را ارائه می دهد ، FRM موجب متخصص شدن در یک محدوده ی ویژه ( مدیریت ریسک مالی ) می شود. از این متخصصان انتظار می رود که در زمینه ی  محاسبه ی ریسکی که در بخش مالی شرکت ها و به ویژه در سرمایه گذاری بانکی و بنگاه های مدیریتی ، تبحر داشته باشند.

 

  1. حساب رس تأییدشده ی سیستم های اطلاعاتی (CISA)

گواهی نامه ی CISA یک گواهی نامه ی شناخته شده ی بین المللی است که انجمن حساب رسی و کنترل سیستم های اطلاعاتی (ISACA) اعطا می کند. زیرساخت فناوری اطلاعات برای سازمان های بزرگ تر موضوعی است که به سرعت در حال رشد است و تقریباً هر صنعتی وابسته به آن است. تقاضای رو به رشدی برای متخصصانی وجود دارد که انتظار می رود که فناوری اطلاعات ، سیستم های کسب و کار و فرایندهای هر سازمانی را رصد و کنترل کنند. این گواهی نامه به شما کمک می کند که دانش و مهارت لازم در این زمینه برایتان فراهم شود.

 

پیش نیازها

پس از موفق شدن در آزمون CISA ، باید تجربه ی کاری مورد نیاز را برای دریافت گواهی نامه کسب کنید. این تجربه شامل پنج سال سابقه ی کاری در زمینه ی حساب رسی فناوری اطلاعات می شود و ممکن است در ازای تجربه های کاری مشابه دیگری ، از نداشتن تجربه‌ ی کاری تعیین شده صرف نظر کنند و گواهی نامه به شما اعطا شود. شما بعد از تاریخی که آزمون را با موفقیت پشت سر گذاشتید ، پنج سال وقت دارید که معیارهای سابقه ی کار را به دست آورید.

آزمون گواهی نامه ی CISA همه ساله سه بار برگزار می شود ، فوریه تا مه ، ژوئن تا سپتامبر و اکتبر تا ژانویه. این یک آزمون چهارساعته با 150 سؤال چندگزینه ای است.

 

دامنه ی شغلی

محدوده ی کاری یک حساب رس IT شامل وظایف متنوعی است که از این قرار است: عمل کردن از طریق حساب رسی فناوری اطلاعات شرکت ، مدیریت امنیت اطلاعات ، به روز نگه داشتن سیستم ها و همچنین نظارت بر این که آیا عملیات IT سازگار با استانداردهای مختلف نظارتی هست یا خیر.

 

  1. صدور گواهی نامه ی تضمین مدیریت ریسک (CRMA)

این دوره ی آموزشی برای حساب رسان داخلی و متخصصان مدیریت ریسک است. گواهی نامه ی مذکور را مؤسسه ی حساب رسان داخلی (IIA) ارائه می کند. این آزمون مستلزم مطالعات شخصی و بررسی منابع متنوعی است و برنامه ی آموزشی معینی برای آن وجود ندارد.

 

پیش نیازها

برای واجد شرایط شرکت در این آزمون بودن ، باید فارغ التحصیل در مقطع لیسانس باشید و یا دوسال تحصیلات در مقطع متوسطه تحصیل کرده باشید به علاوه ی این که پنج سال سابقه ی کاری در زمینه ی حساب رسی داخلی داشته باشید و یا تنها هفت سال سابقه ی کاری در زمینه ی حساب رسی داخلی داشته باشید. نیاز است که یک فرم مقرر درباره ی اطلاعات فردی نیز پر و امضا شود.

آزمون ها در سراسر سال ، در مکان های متعددی در سراسر جهان و در مراکز امتحانی متنوع و تصویب شده ی Pearson VUE برگزار می شود. آزمون های CRMA شامل دو بخش است ، بخش اول که 125 سوال دارد و 2.5 ساعت طول می کشد. همچنین یک آزمون اصلی با 100 سؤال چندگزینه ای و مدت زمان دو ساعته وجود دارد. هزینه ی آزمون اصلی CRMA 380 دلار برای اعضا و 495 دلار برای کسانی است که عضو نیستند. همچنین یک هزینه ی درخواست هم وجود دارد که بسته به موقعیت جغرافیایی و یا مؤسسه ی شما فرق می کند.

 

دامنه ی شغلی

همان طور که در وبسایت IIA آمده ، اگر هدف شغلی شما تبدیل شدن به یک مشاور قابل اعتماد برای کمیته ی حساب رسی و کنترل مدیریت در حوزه های بحرانی تضمین ریسک ، فراینده های حاکمیتی ، تضمین کیفیت ، یا کنترل خودارزیابی است ، CRMA برای شما مناسب است.

 

  1. گواهی نامه ی تولید و مدیریت موجودی (CPIM)

APICS CPIM ( گواهی نامه ی تولید و مدیریت موجودی ) نیز یک گواهی نامه ی شناخته شده ی جهانی است. می توانید به راحتی برای آزمون آماده شوید و محتوا و کارهای آموزشی برای این منظور به صورت آنلاین موجود است.

پنج ماژول و دو آزمون APICS CPIM وجود دارد ، بخش اول و بخش دوم. برای تکمیل هر ماژول 3.5 ساعت زمان نیاز دارید. هزینه ی آن برای اعضای APICS PLUS 495 دلار برای هر آزمون است ، و هزینه چه برای اعضای CORE، و چه برای کسانی که عضو نیستند ، 690  دلار برای هر آزمون است.

 

دامنه ی شغلی

این گواهی نامه برای کسانی است که مایل به ادامه ی حرفه ای مرتبط با زنجیره ی تأمین ‌اند. آمادگی برای این آزمون سبب می شود که افراد یک درک مال و دانشی درباره ی برنامه ریزی تولید و مدیریت موجودی یک شرکت در سطح عملیات جهانی پیدا کنند.

 

  1. حرفه ی مدیریت پروژه (PMP)

مؤسسه ی مدیریت پروژه (PMI) یک سازمان غیرانتفاعی در حوزه ی مدیریت پروژه است. این سازمان گواهی نامه های متعددی ارائه می دهد ، که یکی از آن ها PMP است.

 

پیش نیازها

برای واجد شرایط بودن ، شما به 4500 ساعت رهبری و هدایت پروژه دارید به علاوه ی مدرک لیسانس و 35 ساعت آموزش مدیریت پروژه. به جای مدرک لیسانس ، اگر مدرک دیپلم دبیرستان و یا معادل آن را داشته باشید ، نیاز به ساعات اضافی آموزش رهبری و هدایت پروژه ها دارید ( 7500 ساعت ).

آزمون آن یک آزمون چهار ساعته با200 سؤال چندگزینه ای است. هزینه ی مربوطه برای اعضا 405 دلار و برای کسانی که عضو نیستند ، 555 دلار است.

 

دامنه ی شغلی

گواهی نامه ی PMP در سراسر جهان شناخته شده است و در رقابت شما را پیش تر قرار می دهد تا در موقعیت مدیر پروژه استخدام شوید. این گواهی نامه به کارفرماها دلیلی ارائه می کند تا باور کنند شما برای این این شغل به اندازه ی کافی شایسته اید و تعهد و تبحر شما را در حوزه ی مدیریت پروژه نشان می دهد ، چرا که شما در این زمینه زمان ، پول و تلاش بسیار زیادی را صرف کرده اید ، و گرفتن این گواهی نامه کار خیلی راحتی نیست. شما می توانید انتظار دستمزد بالاتری در مقایسه به دیگران در این زمینه داشته باشید.

 

  1. MBA دوم از یک مدرسه ی بین المللی کسب و کار

این یک روند جدید جالب است که ما در طول سال های اخیر مشاهده کرده ایم. بسیاری از فارغ التحصیلان رشته ی MBA از هند پی برده اند که در حرفه ی خود خیلی زود به مقام مدیریت رسیده اند و دوره های آموزشی که گذرانده اند انتظاراتشان را برآورده نکرده است. علی رغم گذراندن دوره های آماده سازی برای ورود به عرصه ی MBA و رقابت در آزمون ورودی این عرصه ( مثل CAT ) و پذیرفته شدن در کالج های خوبی مثل IIM A/B/C ، آن ها به نقش ها و مسئولیت هایی رسیده اند که از آن لذت نمی برند.

بنابراین ، به جای رفتن به دوره های کوتاه و پاره وقتی که ممکن است تأثیر مشخصی بر حرفه ی آن ها نداشته باشد ، آن ها انتخاب می کنند که یک مدرک MBA بزرگ تر و بهتر از یک مدرسه ی بین المللی شناخته شده ی کسب و کار دریافت کنند. در وبسایت ما روایت هایی از این دست را پیدا خواهید کرد:

با این حال ، همراه با پاداش ها ( شغل های بین المللی ، دستمزدهای بالا ، زمینه های مناسب برای رشد ) ، گزینه ی MBA دوم همراه با خطراتش مطرح است.

این مقاله را بخوانید تا بدانید آیا گرفتن یک مدرک دوم در زمینه تحصیلات MBA می ارزد یا نه.

بیشتر این دوره ها مستلزم صرف مقدار قابل توجهی از زمان و هزینه ی مالی است ، بنابراین باید مشخص کنید که آیا گذراندن این دوره ها با اهداف بلندمدت حرفه ای شما سازگاری دارد یا نه. شما همچنین نیاز دارید که در یک دوره ی زمانی تلاش متمرکز خود را صرف کنید تا نیازمندی هایی را که دوره تقاضا می کند ، برطرف کنید.

نکته ی اساسی دیگری که باید شروع به فکر کردن راجع به آن کنید ، این است که آیا شما واقعاً نیاز به یک دوره یا گواهی نامه ی دیگر در ادامه ی تحصیلات MBA ، برای بهبود حرفه تان دارید یا نه. آیا شما برخی از مفاهیم ریشه ای اساسی ، مهم و غیرواضح حرفه تان را از دست داده اید که باعث نگرانیتان شده ، و آیا این امر با راهنمایی های شخصی سازی شده شناسایی می شود یا خیر. اگر فکر می کنید خدمات راهنمای حرفه ای ما می تواند به شما کمک کند ، یک ایمیل برای این سایت mbacrystalball .com بفرستید .

اگر به مقوله ی تحصیلات MBA علاقه مند هستید ، به لینک های زیر سر بزنید :

همچنین اگر علاقه مند به مهاجرت تحصیلی و اپلای کردن در زمینه تحصیلات MBA و یا هر رشته ی دانشگاهی دیگری هستید ، میتوانید از خدمات سایت پی آسان در جهت شرکت در آزمون های الزامی برای مهاجرت تحصیلی و ادامه ی تحصیل در خارج از کشور ، استفاده کنید :