خلاصه:

  • احتمالا اعلام والمارت در مورد والمارت تو ورلد، در میان خبرهای بازار از چشمتان مخفی مانده است. والمارت تو ورلد یک بستر انتقال پول بین‌الملی است.
  • در سال ٢٠١٤، والمارت تو المارت موجی در انتقال وجه داخلی ایجاد کرد. وسترن یونیون قیمت‌ها را کاهش داد، اما این کمتر از ١٠ درصد کسب و کار شرکت بود.
  • والمارت تو ورلد بسیار متفاوت است، ٣٠ درصد از سود تحقق یافته تحت تاثیر قرار گرفت (و درصد بیشتری از درآمد عملی)
  • مانی‌گرام اینترنشنال به صورت واضحی تلاش دارد تا حاشیه سود را مشخص کند تا بتواند سهمی در شراکت با والمارت بدشت آورد. انتظارات برای سال ٢٠١٨ و ٢٠١٩ برای وسترن یونیون بسیار بالاست.

شرکت وسترن یونیون دارای یک مدل تجاری عالی برای یک کسب و کار با سرمایه سبک است که حاشیه سود درخشانی دارد و برای مدت طولانی به عنوان سهام با ارزش شناخته می‌شود. این شرکت مالکیت سهام تعیین کننده بازار مالی جهانی را در اختیار دارد، بویژه در بخش انتقال وجه میان اشخاص. این کسب و کار پایه‌هایی برای تزریق سرمایه در کشورهای در حال رشد ایجاد کرده است، با این حال به نظر می‌رسد نقاط ضعفی در آن ایجاد شده است. با وجود اینکه ادعا می‌شود اختلال از اختلالات در فن‌آوری مالی ایجاد شده است، اما به نظر می‌رسد مشکل اصلی والمارت باشد.

در نگاه اول، والمارت یک بازیگر مطرح نیست، اما والمارت با همکاری خود با مانی‌گرام اینترنشنال باعث ایجاد اختلال در انتقال وجه داخلی در ایالات متحده شد و تصمیم گرفت به سراغ طعمه بزرگتری برود: انتقال وجه بین‌المللی و خارج از ایالات متحده. این مبادلات بخش نه چندان کوچکی از کسب و کار وسترن یونیون را شامل می‌شوند: ٣٧ درصد از درآمد بخش مصرف کننده به مصرف‌کننده در سال ٢٠١٧ از امریکا و کانادا به کشورهای خارجی بویژه کشورهای در حال توسعه.

رقابت وسترن یونیون، مانی‌گرام و والمارت در انتقال وجه آنلاین

انتقال وجه آنلاین

در حالیکه وسترن یونیون در بخش‌های تجارت راه حل و صورتحساب پرداخت فعالیت می‌کند، اما عمده درآمد عملیاتی آن ٩١ درصد در سال ٢٠١٧ از بخش علمیات مصرف کننده به مصرف‌کننده یا تراکنش‌های انفرادی از افرادی مانند من و شما به دیگران کسب می‌شود. بخش قابل توجهی از این تراکنش‌ها، تراکنش‌های فرا مرزی بوده است که انتقال وجه میان دو کشور را تسهیل کرده است. این بخش تاکنون تجارتی بود که تحت سلطه مانی‌گرام اینترنشنال و وسترن یونیون قرار داشت و این دو بخش اعظمی از سهم بازار را به خود اختصاص داده بودند. جریان نقدی و حاشیه سود حداقل به صورت تاریخی براساس این تراکنش‌های خارجی شکل می‌گرفت. تراکنش‌های داخلی (برای مثال نیویورک به لوس آنجلس) کمتر از ١٠ درصد درآمدهای سال ٢٠١٧ وسترن یونیون را تشکیل می‌داد.

هفته گذشته والمارت و مانی گرام اینترنشنال، آغاز به کار والمارت تو ورلد، یک خدمت انتقال پول جدید؛ را اعلام کردند. این سرویس بر پایه یک توافق اولیه و والمارت تو والمارت که به مشتریان اجازه می‌داد بین شعبه‌های والمارت در امریکا پول ارسال کنند، شکل گرفت. در والمارت تو ورلد، مشتریان می‌توانند وجه را از هر یک از ٥هزار شعبه والمارت به شعب مانی‌گرام در ٢٠٠ کشور جهان ارسال کنند.

در حالیکه ممکن است مانی‌گرام در این توافق دچار ضرر شود ( احتمال از بین رفتن کسب و کار موجود)، وسترن یونیون متضرر اصلی خواهد بود. جنگ قیمت در مورد انتقال وجه به خارج از ایالات متحده (انتقال وجه از امریکا به خارج از این کشور) نتایج عملیاتی با ثبات را به خطر خواهد انداخت. سهامداران می‌دانند که وسترن یونیون سرانجام به بهبود سود و رشد درآمد دست یافته است، بعد از پرداخت ٤٦٤ میلیون دلار جریمه ایجاد اختلال در سال ٢٠١٧ و پرداخت ٦٠١ میلیون دلار به بخش خدمات مالی نیویورک در سال ٢٠١٦.

والمارت در نظر دارد تا موجی ایجاد کند و جنگ قیمت‌ها به نظر غیر قابل جلوگیری است. در حالیکه باید برای جزئیات بیشتر در انتظار ورود به بازار بود، ساختار کارمزدهای اعلام شده والمارت تو ورلد بدون توجه به مقصد به نظر یکسان می‌آیند ( ٤ دلار برای ارسال تا ٥٠ دلار، ٨ دلار برای ارسال ٥١ تا ١٠٠٠ دلار، ١٦ دلار برای ارسال ١٠٠١ تا ٢٥٠٠ دلار)، هزینه‌ای کمتر از کارمزدهای بازیگران اصلی. این مسئله به طور واضح به نفع مشتریان است و هزینه‌های اضافی موجود در مدل فعلی را برای بازیگران کنونی کاهش خواهد داد.

با این حال به نظر من کاهش ساختار کارمزدها بزرگترین پتانسیل تعیین کننده نیست. یکی از مهم‌ترین مسائل مربوط چگونگی کسب درآمد مانی‌گرام و وسترن یونیون، حداقل از نظر قانونی، کسب درآمد از تبدیل ارز است. در بیشتر مواقع کارمزدهای اخذ شده از مشتریان پایین است، اما هم وسترن یونیون و هم مانی‌گرام با ارائه نرخ‌های تبدیل ارز نه چندان مناسب اقدام به کسب درآمد می‌کنند. در سال ٢٠١٧، وسترن یونیون از اعلام درصد سود خود از تبدیل ارز سرباز زد، اما سرمایه‌گذاران می‌توانند این ارقام را در سال ٢٠١٦ مشاهده کنند.

اگرچه هنوز جزئیاتی منتشر نشده است، والمارت در مورد نرخ تبدیل ارز خود اینگونه گفته است:

والمارت متعهد است مطمئن شود مشتریان هنگام استفاده از والمارت تو ورلد برای انتقال وجه نرخ تبدیل ارز رقابتی‌تری را دریافت کنند. کارمزدهای پایین والمارت تو ورلد به همراه نرخ‌های عالی تبدیل ارز ارزش زیادی را برای ارسال‌های بین‌المللی ایجاد می‌کند.

برای پرداخت آنلاین با ویزاکارت و مسترکارت اینجا کلیک کنید

نگاه به گذشته

در سال ٢٠١٤ که والمارت تو وارلمارت شروع به کار کرد باعث کاهش قیمت‌ها در میان رقبا شد مدیریت والمارت همچنان به کاهش قیمتها تا سال ٢٠١٧ ادامه داد. امروز ارسال ٥٠٠ دلار از طریق وسترن یونیون برای مشتری چیزی بین ٥٠/١٢ دلار تا ٤٠ دلار هزینه خواهد داشت با توجه به شیوه‌ای که وسترن یونیون بخواهد مشتری را با آن گیج کند که به میزان کارمزدهای اعلامی آژانس‌ها بستگی خواهد داشت در حالیکه همین انتقال از طریق والمارت تو والمارت ٨ دلار هزینه خواهد داشت. در حالیکه وسترن یونیون در تلاش است نشان دهد فشارهای ناشی از قیمت‌گذاری بر آنها تاثیری نداشته است، شاخص‌ها چیز دیگری نشان می‌دهند.

در سال ٢٠١٤، این شرکت ٢٥٥ میلیون انتقال‌ مصرف کننده به مصرف‌کننده را ثبت کرده است، یا ٦٠/١٧ دلار درآمد به ازای هر انتقال. تا سال ٢٠١٧، این رقم به ٧٨/١٥ دلار برای هر انتقال در ٢٧٦ میلیون انتقال کاهش یافتع که نشانگر افت ١٠ درصدی است. این افت درآمد با وجود حرکت به سوی انتقال‌های بیشتر بین مرزی (درآمد بیشتر به ازای هر انتقال) نتیجه گرفتن سهم بازار از سوی والمارت تو والمارت است. مدیریت وسترن یونیون در سال ٢٠١٤ سعی کرد در نشست خبری سه ماهه اول والمارت تو والمارت را کم اهمیت جلوه دهد و در مورد ورود این شرکت اینگونه گفت (پیش از کاهش قیمتها):

در نظر داشته باشید که این تنها ٨درصد از کل درآمد شرکت ماست (انتقال‌های داخلی). برای نگاهی دقیق‌تر، ما نمایندگان بسیار زیادی در سراسر جهان داریم، که در واقع به معنی ٥٠٠هزار شعبه است. نمیدانم والمارت چند نماینده دارد، چیزی نزدیک ٤هزار یا شبیه به آن. ٤٦ هزار شعبه ما به مشتریان خدمات می‌دهند. مشتریان برای سرعت ارزش قائل هستند. مشتریان برای نام تجاری ما ارزش قائل هستند. مشتریان برای شعب ما ارزش قائل هستند. اما ما در صورت نیاز اقدامات قیمتی نیز انجام خواهیم داد.

همه این تغییرات با والمارت تو ورلد:

  • ٨ درصد از کل درآمد شرکت؟ انتقال بین مرزی بسیار بیش از این است. ١میلیارد دلار درآمد یا ٣٠ درصد از نتایج سال ٢٠١٧، روبرو شدن با رقابت از سوی والمارت تو ورلد (انتقل از امریکا و کانادا به نقاطی در سراسر جهان)
  • ٤هزار شعبه؟ والمارت تو ورلد می‌تواند از شعب مانی‌گرام اینترنشنال که بیش از ٣٥٠ هزار عدد است استفاده کند که بیشتر آنها در خارج قرار دارند.
  • سرعت؟ انتقال‌های صورت گرفته توسط مانی‌گرام اینترنشنال در زمان مشابهی با وسترن یونیون انجام می‌شود.

احتمال اختلال قابل توجه بسیار زیاد است. وسترن یونیون به احتمال زیاد قیمت‌ها را کاهش می‌دهد، کمیسیون‌های بیشتری به نمایندگان خود پرداخت خواهد کرد و هزینه‌های جذب مشتری را افزایش خواهد داد که همه اینها باعث کاهش حاشیه سود خواهد شد. به عنوان یک کسب و کار با سرمایه سبک این مسئله موجب کاهش جریان نقدی خواهد شد.

حتی پیش از این اعلان، کارشناسان فروش جنبی انتظار رشد ٣ درصدی وسترن یونیون در سال ٢٠١٨ را داشتند. این رقم به نظر من به صفر خواهد رسید، با توجه به اینکه در ٢٠١٩، مشتریان بیشتر به سوی گزینه‌های پرداخت جدید روی خواهند آورد. برای انتقال‌های بین‌المللی، این مشتریان ابزارهای بسیار محدودی دارند: به همین دلیل تفاوت‌های کوچک در کارمزدها بسیار اهمیت خواهد داشت. رقابت قیمتی موجب کاهش درآمدها خواهد شد. به احتمال زیاد، بیشتر پیش‌بینی‌ها بر رشد تک رقمی در سال ٢٠١٨ تکیه خواهند کرد.

حتی این ارقام هم احتمالا شاهد کاهش یا رسیدن به صفر خواهند بود. اگرچه بخش‌های خاصی از این تجارت تحت تاثیر قرار نخواهند گرفت، انتقال پول‌ بین‌المللی در بخش‌های خارج از دسترس والمارت، همچنان فشار قابل توجهی احساس خواهد شد. احتمالا والمارت پیش  از شروع به کار و بلافاصله بعد از آن به صورت سنگین به تبلیغ این انتقال‌ها خواهد پرداخت. انتظار من آن است که راهنمای سال ٢٠١٨ برای مدیریت وسترن یونیون عقب نشینی خواهد بود، و شاهد فشار فروش بر آنها خواهیم بود زیرا بازار با واقعیت‌های جدید موجود آشنا خواهد شد.

 

مطالب پیشنهادی: