۸۸۷۰۰۲۱۵ [email protected]
Select Page

بعد از پشت سر گذاشتن یک سال پرتلاطم، پیش‌بینی می‌شود وضعیت اقتصادی سال 2019 با صعود دلار و افت طلا همراه باشد. در ادامه به بررسی این وضعیت اقتصادی خواهیم پرداخت. با پی آسان همراه باشید.

مقالات مرتبط:

ابهام درباره سیاست نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا به نفع قیمت طلا خواهد بود

آیا یورو به کمک ایران می‌آید؟/ اتحاد در پاسخ به تحریم های آمریکا

از نظر مفهومی، طلا، یک سرمایه امن است که به طور سنتی در زمان‌های عدم اطمینان سیاسی به خوبی عمل می‌کند. اما امسال قیمت طلا به شدت در تکاپو بود  تا جایی که بازار مجبور شده است از سیاست فدرال رزرو و کالای جانبی آن یعنی جمع‌آوری، دلار آمریکا را مجددا تعدیل کند. در این گزارش تیم تحقیقاتی J.P.Morgan ارزش طلا را در سال آینده، در صورتی که فدرال بخواهد نرخ بهره را افزایش دهد، بررسی می‌کند. گفته می‌شود، وضعیت اقتصادی سال 2019 احتمالا با صعود دلار و افت طلا همراه خواهد بود.

صعود دلار، افت طلا

در ماه سپتامبر، همان‌طور که انتظار می‌رفت فدرال شاخص نرخ بهره را بالا برد و انتظارات را برای افزایش رشد اقتصادی امسال و سال آینده افزایش داد. از آنجایی که به طور گسترده‌ای پیش‌بینی شده بود، بانک مرکزی نرخ سرمایه‌گذاری فدرال را بین ۲ تا ۲.۵ درصد افزایش داد، که این سومین افزایش امسال است، و هشتمین افزایش از سال 2015 و زمانی که فدرال شروع به سیاست‌های نرمال‌سازی کرده‌، شروع شده است  و بیشترین میزان در یک دهه اخیر است.

چهارمین افزایش نرخ پیش از پایان سال اتفاق می‌افتد، و پس از آن براساس معیار پیش‌بینی J.P.Morgan در سال 2019 چهار برابر می‌شود. این افزایش در منحنی بازده اوراق قرضه آمریکا، که بازگشت سرمایه‌گذاران براساس بازگشت اموال آن‌ها خواهد بود، یک موضوع مهم است که در سال 2018 بر بازار تاثیر گذاشت.

طلا به نرخ سرمایه بالاتر حساس است چون افزایش در نرخ‌ها باعث می‌شود باعث بالارفتن گرایشات به سمت دلار می‌شود و منجر می‌شود تا طلا برای خریدارن با سایر واحدهای پول، گران‌تر شود.

وضعیت دلار در سال 2017 و 2018

بالا رفتن نرخ همچنین باعث بالارفتن بازده اوراق قرضه و کاهش جذابیت طلای بدون بازده می‌شود. دلار در سال 2017 بسیار متلاطم بود. کاهش ۱۰ درصدی علیه سبد ارزهای رایج داشت و اینکه بسیاری از تحلیلگران پیش‌ینی کرده بودند که در سال 2018 ارزش دلار کاهش بیشتری خواهد داشت. اما چون در ابتدای سال ارزش دلار افزایش یافت و در تابستان به اوج خود رسید، و سرمایه گذران در آمریکا تجمع کردند که مالیات کاهش یابد و محدودیت‌ها حذف شوند تا جرقه‌ای در رشد اقتصادی و سرعت دادن برای رشد اقتصادی شود.

این وضعیت پایدار در وضعیت اقتصادی 2019 آمریکا ناشی از رشد آهسته و کاهش مقدار حرکتی است که در جاهای دیگر اتفاق افتاده است و خزانه آمریکا و دلار را گیرندگان اصلی تقاضای سرمایه امن کند.

همان‌طور که طلا در محیطی که دلار ضعیف است بهتر عمل می‌کند، پیش‌بینی‌های J.P.Morgan نشان می‌دهد که این احتمال وجود دارد که از سه ماهه بعدی تا اواسط سال آینده، طلا همچنان تحت فشار باقی خواهد ماند.

پیش بینی طلا

کاهش ۱۲ درصدی طلا

به گفته Natasha Kaneva مدیر بخش تحقیقات و استراتژی J.P.Morgan “کاهش ۱۲.۷ درصدی طلا از اواسط آوریل و در هفته اول اکتبر تا حد زیادی با قدرت دلار آمریکا در ارتباط است با این شرط که دلار، نه طلا، دریافت کننده اصلی تقاضای سرمایه‌گذاری امن در میان افزایش تنش‌های تجاری و ضعف بازار ریسک بوده است.

در ماه اکتبر بعد از موجی درآمریکا، طلا حامیانی پیدا کرد. خزانه بالاخره تسلیم شد، که خود محرکی برای فروش یکجای دارایی‌ها شد، اما انتظار نمی‌رفت که در کوتاه مدت مخالف روند افزایش بازده و دلار باارزش‌تر شود.

بیشتر بخوانید: پرداخت آنلاین با ویزاکارت و مسترکارت چگونه انجام می‌شود؟

Kaneva  همچنین گفت:

مشاهده کردیم که فروش عمده اخیر سرمایه که عمدتا از نوع تخصصی بود، مشابه الگوی فروش مشابه ماه فوریه و مشابه اوایل سال جاری بود و معتقدم سهام باید از حرکت رو به پایین جبران شود. تا زمانی که ارتباط معکوس اوراق قرضه-سرمایه‌گذاری برقرار باشد، قیمت طلا به صورت دستوری در جهت خط سیر بازده حقیقی و دلار آمریکا خواهد بود.

گاوهای گران قیمت به امید سال 2019

در اغلب سال، تفاوت میان بازده کوتاه‌مدت و بلند‌مدت خزانه، کم خواهد بود. اگر بازده کوتاه مدت در بالای منحنی بلند مدت حرکت کند، به اینجا ختم می‌شود که به عنوان منحنی بازده معکوس شناخته می‌شود. اگر فدرال بخواهد شرایط را در سال 2019 سخت‌تر کند، سیاست‌ها به صورتی می‌شود که بازار شاهد محدوده بازدارنده خواهد شد، که می‌تواند در منحنی بازده معکوس دیده شود و به صورت بالقوه باعث توقف توسعه اقتصادی می‌شود.

Kaneva در اینباره گفت:

مشاهده می کنیم که این احتمال وجود دارد که بازپرداخت طلا تا اواسط سال آینده کاهش یابد، در نقطه‌ای که سیاست فدرال در محدوده بازدارنده برود. منحنی معکوس خواهد شد، سرعت توسعه کم می‌شود و انتظاراتی برای شرایط آسان تر از طرف دولت پیش می‌آید. در این بحران، انتظار نرخ حقیقی را داریم تا کاهش یابد و وضعیت طلا برعکس شود همان‌طور که طلا به سمت سود بردن از کاهش ثابت بازده‌های حقیقی در زمان  بحران اقتصادی و بعد از آن، میل می کند.

پیش بینی دلار آمریکا

در این زمان، بازار آتی سعی دارد تا پایین‌تر از نرخ پیش‌بینی شده J.P.Morgan و افزایش نرخ بهره فدرال باشد، و فضای بیشتری برای یک دور دیگر یا دو بازپرداخت ایجاد ‌کند. این روش تیم تحقیقاتی J.P.Morgan را تشویق می‌کند تا پیش‌بینی قیمت طلا را برای امسال و سال آینده متوقف کند و در حالی که دیدگاه‌های مثبتی نسبت به اوراق بهادار برای فلزات گرانبها در نیمه بعدی سال وجود دارد.

بیشتر بخوانید: پرداخت با پی پال چگونه است؟

Kaneva نیز مدعی است که:

ما به یک گرایش صعودی در تخمین‌ها برای نیمه دوم سال 2019 باور داریم، و همچنین معتقدیم که بهبود انحراف منحنی سرمایه در آمریکا احتمال دارد تا سرمایه‌گذاری برای طلا را در میان سرمایه‌گذاران افزایش دهد.