١٠ استارت‌آپ که در سال ٢٠١٧ از بین رفتند با وجود تامین مالی ٧/١ میلیارد دلاری

هر جا زندگی وجود دارد، مرگ هم هست، و سیلیکون ولی هم از این قاعده مستثنی نیست.

در ازای هر یونیکورن میلیارد دلاری بی‌نهایت استارت‌آپ از بین می‌روند ( مهندسان خود را اخراج می‌کنند، اتاق‌های بازی خود که دارای میزهای پینگ پنگ است می‌بندند و برای مشتریان خود بر روی سایت‌هایی که بزودی غیرقابل دسترس خواهند شد پیام‌های خداحافظی احساسی قرار می‌دهند.).

 به فهرست استارت‌آپ‌ هایی که توانسته بودند منابع مالی قابل توجهی جمع‌آوری کنند اما مجبور به بستن درهای خود در سال ۲۰۱۷ شدند نگاهی خواهیم داشت. در مجموع این شرکت‌ها موفق شدند ٦٩٥/١ میلیارد دلار به عنوان سرمایه جذب کنند. اما در واقع همه این سرمایه‌ها از بین رفته است، و سرمایه‌گذاران حتی نمی‌توانند به ارائه سهام در بورس و یا حتی خرید شرکت امیدوار باشند.

از ماه فوریه و بسته شدن Beepi، که در بخش تبادل ماشین‌های دست دوم فعالیت می‌کرد و زمانی ارزشی برابر با ٥٦٠ میلیون داشت، تا بسته شدن تولید کننده محافظان گوش هوشمند، Doppler Labs که پیش از این ٢٣٥ میلیون دلار ارزش داشت، در اینجا به ١٠ استارت‌آپی می‌پردازیم که با وجود جذب سرمایه در سال ٢٠١٧ از بین رفتند.

استارت‌آپ Beepi: ٢٠١٣ فوریه ٢٠١٧

سرمایه جذب شده: ١٥٠ میلیون دلار

بیشترین ارزش: ٥٦٠ میلیون دلار

Beepi که محلی برای گردآمدن خریداران اتومبیل و فروشندگان اتومبیل‌های دست دوم بود در فوریه بسته شد. سایت‌ fair.com و خریدار اتومبیل‌های دست دوم DGDG قصد خرید این شرکت را داشتند اما در پایان از این کار منصرف شدند. در آخر Beepi تمامی سرمایه خود را از دست داد.

استارت‌آپ Quixy: ٢٠٠٩ فوریه ٢٠١٧

سرمایه جذب شده: ١٣٣ میلیون دلار

بیشترین ارزش: ٦٠٠ میلیون دلار

Quixy که موتور جستجوگر آن می‌توانست در میان اپلیکشین‌ها هم جستجو کند در پایان فوریه بیشتر کارمندان خود را اخراج کرد. به نظر می‌رسد شرکت هیچ وقت نتوانست جایگاه خود را به ثبات برساند و منبعی برای دریافت سود بیابد، حتی با وجود جایگزینی مدیرعامل و بنیان‌گذار خود، Tomer Kagan در ماه مارس ٢٠١٦.

استارت‌آپ Yik Yak: ٢٠١٣- آوریل ٢٠١٧

سرمایه جذب شده: ٧٣ میلیون دلار

بیشترین ارزش: ٤٠٠ میلیون دلار

Yik Yak که اپلیکیشن بدون هویت اجتماعی آن در مرکز چندین رسوایی تجاوز در کالج‌ها بود در ٢٨ آوریل اعلام کرد بعد از عدم موفقیت در نگه داشتن کاربران در بستر خود به کارش پایان خواهد داد. چند روز پیش از بسته شدن شرکت پرداخت Square تیم مهندسی آن را به مبلغ ٣ میلیون دلار به استخدام خود درآورد.

 

استارت‌آپ Maple: ٢٠١٤- می ٢٠١٧

سرمایه جذب شده: ٢٩ میلیون دلار

بیشترین ارزش: ١١٥ میلیون دلار

Maple، که خدمات تحویل غذا در نیویورک بود در ٨ می بسته شد. با وجود حمایت David Chang، سرآشپز و موسس شرکت رستوران Momofuku، Maple در فضای خوراک مورد توجه بود. خدمت ویژه آن در آوردن انعام و هزینه حمل در قیمت بود، و تمامی غذاها با یک بیسکوئیت همراه بود.

هنگامی که شرکت بیسکوئیت‌های واقعی را با یک عکس بر روی بروشور جایگزین کرد مشتریان متوجه اشکالات شدند. تعدادی از کارمندان آن توسط Deliveroo یک شرکت بزرگتر خدمات تحویل غذا مستقر در انگلستان استخدام شدند.

استارت‌آپ Sprig: ٢٠١٣- می ٢٠١٧

سرمایه جذب شده: ٥٧ میلیون دلار

بیشترین ارزش: ١١٠ میلیون دلار

استارت‌آپ Sprig یک خدمت تحویل غذا در سان فرانسیسکو که وعده‌های غذایی با کیفیت بالا ارائه می‌داد، آخرین تحویل غذای خود را در ٢٦ می انجام داد. این شرکت تعهد می‌کرد در عرض ١٥ دقیقه غذا را تحویل دهد و از مواد محلی استفاده کند. اما مدل تجاری آنها در مقایسه با رقبای کم هزینه‌تری مثل Seamless تجدید‌پذیر نبود.

در یک یادداشت بر روی وب سایت شرکت موسس و مدیر عامل Gagan Biyani می‌گوید: پیچیدگی مالکیت تولید غذا از طریق تحویل به میزان بالا چالشی بزرگ بود.

استارت‌آپ Hello: ٢٠١٢- ژوئن ٢٠١٧

سرمایه جذب شده: ٤٠ میلیون دلار

بیشترین ارزش: ٣٠٠ میلیون دلار

Hello شرکت تولید کننده سنسور خواب Sense بود که به جای قرارگرفتن بر روی مچ کاربر در اتاق خواب قرار می‌گرفت. شرکت درهای خود را به دلیل عدم موفقیت در پیدا کردن خریدار در ژوئن بست.

این استارت‌آپ در Kickstarter رونمایی شد و توانست دستگاه خود را در خرده فروشانی مانند تارگت و بست بای به فروش برساند. اما این موفقیت‌ها کافی نبود تا از خداحافظی هلو برای همیشه جلوگیری کند.

استارت‌آپ Jawbone : ١٩٩٧- ژوئیه ٢٠١٧

سرمایه جذب شده: ١ میلیارد دلار

بیشترین ارزش: ٣ میلیارد دلار

Jawbone شرکتی پیشرو در دستگاه‌های پوشیدنی بود که بر اسپیکرهای قابل حمل و دنبال‌کننده‌های سلامتی تمرکز داشت. اما در پرداخت به فروشندگان خود دچار مشکل شد. در ماه ژوئیه، شرکت درهای خود را بست و شروع به نقد کردن دارایی‌های خود کرد. به جای آن، موسس و مدیرعامل شرکت حسین رحمان، شرکت جدیدی را با عنوان Jawbone Health Hub که  در فضای نرم‌افزاری و سخت‌افزاری بهداشت و سلامت فعالیت می‌کند تاسیس کرد.

استارت‌آپ Juicero: ٢٠١٣ سپتامبر ٢٠١٧

سرمایه جذب شده: ١١٨ میلیون دلار

بیشترین ارزش: ٢٧٠ میلیون دلار

استارت‌آپ Juicero، شرکت تولید کننده آبمیوه‌گیری، جذب سرمایه را در سال ٢٠١٣ آغاز کرد اما تا سال ٢٠١٦ محصولی ارائه نداد. یک سال بعد، سرمایه‌گذاران متوجه راز ٢٧٠ میلیونی شرکت شدند، ماشین آبمیوه‌گیری ٤٠٠ دلاری شرکت کار زیادی بجز فشردن محتویات یک کیسه انجام نمی‌دهد. و این کیسه‌ها هم امکان خالی شدن با دست را دارند.

شرکت میلیون‌ها دلار از سرمایه‌های جدید را از دست داد و هیچ وقت نتوانست از این کمبود منابع نجات پیدا کند.

استارت‌آپ Raptr: ٢٠٠٨- سپتامبر ٢٠١٧

سرمایه جذب شده: ٤٤ میلیون دلار

بیشترین ارزش: ١٧٠ میلیون دلار

Raptr بعد از ١٠ سال که به عنوان شبکه مجازی علاقمندان به بازی‌های کامپیوتری فعالیت می‌کرد، در ماه سپتامبر تعطیل شد. خدمات آن کمک می‌کرد تا افراد بفهمند دوستانشان در حال انجام چه بازی‌هایی هستند و کمک می‌کرد تا آسان‌تر به بازی‌های چند نفره از راه دور بپردازند.

با وجود گسترش خدمات خود، شرکت کارایی خود را از دست داد زیرا بسیاری از شرکت‌های بازی‌سازی خدمات مشابهی ارائه می‌دادند. سرنوشت آن در سال ٢٠١٦ مشخص شد، هنگامی که شرکت یک شراکت کلیدی را با تولید کننده چیپ AMD از دست داد، مسئله‌ای که در اپلیکیشن و نرم‌افزار گرافیکی آن اختلال ایجاد کرد.

استارت‌آپ Doppler Labs: ٢٠١٣- نوامبر ٢٠١٧

سرمایه جذب شده: ٥١ میلیون دلار

بیشترین ارزش: ٢٣٥ میلیون دلار

هنگامی که در سال ٢٠١٣ این شرکت شروع به کار کرد، رویای گوشی‌های هوشمندی را به سرمایه‌گذاران ارائه کرد که با آن می‌توانستند تجربه خود از دنیای اطراف را شخصی‌سازی کنند. گوشی‌های بدون سیم شرکت در حالیکه از صدای شهر جلوگیری می‌کردند، اجازه شنیدن گفتگوهای معمول را می‌دادند و قرار بود رقیبی باشند برای Airpod اپل و Pixel Buds گوگل. اما فروش بسیار کم بود و شرکت نتوانست پشتوانه مالی لازم برای ماندن در بازار را فراهم کند.

استارت‌آپ Luxe: بازگشت از مرگ

سرمایه جذب شده: ٧٥ میلیون دلار

بیشترین ارزش:  بیش از ١١٠ میلیون دلار

در سال گذشته وضعیت برای لوکس چندان خوب به نظر نمی‌رسید، یک استارت‌آپ که پارکبان ارائه می‌داد. شرکت بعد از خرید چند پارکینگ که به صورت موقت به یک خدمات پارک سنتی تبدیل شد، اپلیکیشن خود را در ماه آوریل بست.

با وعده یک محصول جدید، و انتشار شایعاتی مبنی بر خرید آن توسط شرکت‌های نظیر اوبر، لوکس طرف‌های علاقمند را در سکوت خبری نگه داشت تا سرانجام مشخص شد توسط تولید کننده اتومبیل سوئدی ولوو خریداری شده است.

اگرچه جزئیاتی از این قرارداد اعلام نشده است، اما مطمئنا سرمایه‌گذارانی که ٧٥ میلیون دلار در این شرکت سرمایه‌گذاری کرده بودند از آن راضی هستند.

 

وب مانی یک پلت فرم پرداخت برای فعالیتهای مشاغل آنلاین است. افتتاخ حساب و دریافت وجه در این سایت رایگان است. اما ارسال پول برای فرستنده کارمزد ۰.۸ درصدی دارد. برای سفارش اینجا کلیک کنید.

 

مطالب پیشنهادی: