فهرست ١٠ دانشگاه برتر سال ٢٠١٨ کشورهای عربی به همراه ١٦٠ دانشگاه برتر این کشورها در ١٠٠ سال گذشته امروز منتشر شد. این رتبه‌بندی براساس روشی انجام شده است که در آن اعتبار هر دانشگاه در میان کارکنان و اساتید، تاثیر در فضای مجازی و تاثیر آن در بخش پژوهش مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

برای آشنایی با این ١٠ دانشگاه برتر در کشورهای عربی این مطلب را مطالعه کنید تا علاوه بر آشنایی با آنها با حوزه قوت آنها نیز آشنا شوید.

١.دانشگاه امریکایی بیروت

مکان: لبنان

با پیشی گرفتن از دانشگاه فهد، دانشگاه امریکایی بیروت در رتبه ٢٣٥ دانشگاه برتر جهان قرار گرفته است. این دانشگاه یک دانشگاه خصوصی و غیر مذهبی است که زبان تدریس در آن انگلیسی است و در حال حاضر نزدیک به ٨هزار و ٨٠٠ دانشجو دارد. این دانشگاه از نظر اعتبار در میان کارفرمایان رتبه نخست را در کشورهای عربی دریافت کرده است، این دانشگاه کمک‌های مالی خوبی اهدا می‌کند و بیش از ٧٥ درصد از متقاضیان کمک‌های مالی موفق به دریافت این کمک‌ها می‌شوند. دانشگاه امریکایی بیروت بیش از ١٣٠ رشته آموزشی در سطح کارشناسی و کارشناسی ارشد در ٧ دانشکده دارد و در رشته‌های باستان‌شناسی و فلسفه در میان ٢٠٠ دانشگاه برتر جهان است.

٢. دانشگاه نفت و معدن ملک فهد

مکان: عربستان سعودی

با وجود سقوط یک رتبه‌ای، این دانشگاه همچنان برترین دانشگاه عربستان سعودی است، و ٥ امتیاز بالا از نظر اعتبار نزد کارفرما، نظر کارکنان و دانشجویان و ذکر در منابع را دریافت کرده است. این دانشگاه در سال ١٩٦٣ در ظهران تاسیس شد، و یکی از موسسات اصلی برای صنعت نفت سعودی است. رشته‌های علمی و مهندسی این دانشگاه بسیار سطح بالاست و پذیرش در آنها بسیار دشوار است. براساس آخرین رتبه‌بندی موضوعی، دانشگاه ملک فهد در جهان در میان ٢٠٠ دانشگاه برتر در رشته‌های متعددی در مهندسی و فن‌آوری قرار دارد و همچنین در میان ٥٠ دانشگاه برتر در رشته‌های معدن و مهندسی معدن است.

٣. دانشگاه ملک سعود

مکان: عربستان سعودی

با حفظ رتبه سوم خود در میان کشورهای عربی، این دانشگاه رتبه نخست را در تاثیر وبسایت دریافت کرده است که نشان دهنده تعهد جدی آنها در ارتباطات بین‌المللی است. دانشگاه ملک سعود دارای ٥ رتبه بالا در اعتبار آکادمیک، سهمیه دانشجویی و ذکر منبع است. این دانشگاه که در سال ١٩٥٧ تاسیس شد در پایتخت عربستان یعنی ریاض قرار گرفته است و برخلاف دانشگاه ملک فهد هم دانشجوی دختر و پسر را می‌پذیرد. از ١٤ رشته‌ای که در آنها دارای رتبه بین‌المللی است، بهترین مقام را در مهندسی مکانیک، کشاورزی و داروسازی بدست آورده است.

٤. دانشگاه ملک عبدالعزیز

مکان: عربستان سعودی

آخرین دانشگاه عربستان سعودی که در میان ٥ دانشگاه برتر قرار گرفته است، دانشگاه ملک عبدالعزیز در جایگاه ٢٦٧ برترین دانشگاه‌های جهان قرار گرفته است و موفق به صعود ١٦ پله‌ای شده است. این دانشگاه در سال ١٩٦٧ در جده تاسیس شد و همنام موسس کشور عربستان است، این دانشگاه دارای پردیس‌های مجزا برای دختران و پسران است و ٨٢ هزار دانشجو دارد. دانشگاه ملک عبدالعزیز در ١٢ رشته دارای رتبه جهانی است، که بالاترین رتبه‌ها را در مهندسی شیمی و ریاضیات داراست.

٥. دانشگاه امارات متحده عربی

مکان: امارات متحده عربی

با صعود یک رتبه‌ای دانشگاه امارات متحده عربی مکان خود در میان دانشگاه‌های برتر جهان را نیز بهبود بخشیده و به ٣٩٠ رسیده است. این دانشگاه قدیمی‌ترین دانشگاه امارات است اما در واقع جدیدالتاسیس محسوب می‌شود و در سال ١٩٧٦ توسط موسس کشور امارات شیخ زاید بن سلطان آل نهیان تاسیس شد. در حال حاضر این دانشگاه ١٣ هزار و ٨٠٠ دانشجو دارد که بیش از ٨٠ درصد آن را دختران تشکیل می‌دهند. این دانشگاه دارای بیشترین تعداد منابع الکترونیک در جهان عرب است که شامل ١٧٠ هزار کتاب الکترونیک است. همچنین این دانشگاه در رشته‌های مهندسی مکانیک و پزشکی در میان ٥٠٠ دانشگاه برتر جهان است.

پی پل PayPal یک شرکت آمریکایی است که سیستم پرداخت آنلاین به صورت جهانی عرضه می کند. برای سفارش پی پل کارت اینجا کلیک کنید.

شما میتوانید توسط وب سایت پی آسان در آزمون های بین المللی همچون TOFEL iBT، GRE، CFA و… شرکت نمایید. برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید 

مطالب پیشنهادی: