به جز خودروی خوش رنگ و تسلا در فالکون هوی که سه شنبه پیش به فضا پرتاب شد، محموله دیگری نیز در این موشک قرار داشت که 14 میلیارد سال عمر داشت.

پرتاب فالکون SpaceX جذاب ترین اتفاق ماشین تسلا نبود!

پی آسان : SpaceX پیش از این پرتاب خبر از محموله دیگری با نام Arch داد که جایی درون خودروی تسلا رودستر که حالا در فضا سیر می کند قرار گرفته است. یک شی بسیار ساده: شفاف، دیسک کریستالی ضخیم، در حدود یک اینچ عرض و با علامت گذاری هایی در سراسر آن. داده هایی که بر روی بدنه آن با لیزرهای به شدت قدرتمند و با فناوری و فرکانس بالا حک شده اند.

این قطعه Arch به صورت ark خوانده شده و از archive یعنی آرشیو و بایگانی برگرفته شده است. ماموریت این قطعه به گفته سازندگان آن ادامه دادن تمدن انسان است.

هر نقطه لیزر بر روی این دیسک در حدود 200 نانومتر پهنا دارد که اندکی بزرگتر از یک ویروس HIV به حساب می آید ولی همین مقدار می تواند شش بیت اطلاعات را در خود جای دهد. و تا زمانی که Archها به دلیل امواج رادیویی تکه تکه نشده یا منفجر نشوند، این نقطه داده ها با فناوری مناسبی حتی در میلیون ها یا میلیاردها سال بعد قابل بازیابی و خوانده شدن هستند.

تولیدکننده آن می گوید که اگر به تاریخ تمدن بشری بنگریم، می بینیم که انسان ها تلاش خیلی خوبی برای محو کردن خود از تاریخ کرده اند. و اگر این اتفاق امروز رخ دهد، بیشتر اسناد فرهنگ مدرن که در دیسک ها و درایوهایی ذخیره شده اند در عرض یک قرن از بین خواهند رفت.

ایلان ماسک پس از شنیدن ایده سازندگان Arch استقبال خوبی کرد و پس از تبادل چند پیام توییتری با آنها موافقت کرد که این دیسک ها را همراه محموله خود به فضا بفرستد. Spivack، مدیر مجموعه سازنده آن می گوید که ایده ما این نیست که فقط یک یا دو یا 10 نمونه Arch به فضا بفرستیم، بلکه می خواهیم میلیون ها و حتی میلیاردها Arch را به تمام منظومه شمسی و در تمام مکان های آن ارسال کنیم.

این کار برای Spivack و گروهش خیلی هزینه بردار است و او علاوه بر کمک های سازمان های غیرانتفاعی به کمک مردم توجه خواهد کرد. کمک های 20 تا 100 دلاری از جانب مردم که در عوضش او گفته که اجازه نگاشت چند تکه داده را از طرف این بخشنده ها بر روی دیسک هایش خواهد داد.