با شروع کم سر و صدای پروتکل IPv6 در چند دهه پیش، اینترنت شاهد رشد انفجاری به دلیل افزایش تعداد کامپیوترهای شخصی و همچنین دستگاه‌های قابل اتصال به آن مانند گوشی‌های همراه و کنسول‌های بازی بوده است. با پی آسان همراه باشید.

مقالات مرتبط:

5 نرم افزار مبتنی بر هوش مصنوعی که در سال 2019 جریان ساز خواهند شد

بازار آنلاین : آهنربایی برای مشتریانی که با موبایل خرید می کنند

رشد انفجاری تکنولوژی و اینترنت بخش مهمی از زندگی روزمره ما را تشکیل می‌دهد و بسیاری از ما دیگر نمی‌توانیم دنیایی بدون ایمیل، جستجو و خرید آنلاین را تصور کنیم.

با این حال، به دلیل این رشد بسیار بزرگ، اینترنت در حال اتمام موجودی پروتکل فعلی IPv4 آدرس‌دهی خود است، عددهایی که مورد استفاده قرار می‌گیرد تا هر دستگاه قابل اتصال را به شبکه متصل کند.

آدرس‌های IP کنونی، نسل ۴ پروتکل‌های اینترنت یا IPv4 هستند که تا پایان سال ۲۰۱۱ به اتمام خواهند رسید، و موجب جلوگیری از رشد بیشتر اینترنت به دلیل عدم وجود آدرس‌های IP خواهند شد که به این معنی است که دستگاه‌های جدید امکان اتصال به شبکه را نخواهند داشت.

با درک محدودیت‌های IPv4 مجموعه اینترنت پروتکل IPv6 را توسعه داد، که پروتکل اینترنت جدیدی است که از IPv4 بلندتر است، در نتیجه اجازه می‌دهد تعداد آدرس‌های بیشتری از آن استفاده کنند. در واقع، این پروتکل اجازه ایجاد تریلیون، تریلیون، تریلیون آدرس را خواهد داد، که بیش از تعداد چمن‌هایی است که بر روی کره زمین وجود دارند و به این ترتیب هر یک می‌توانند IP جدید خود را داشته باشند.

با انجام ۴ گام زیر، می‌توانید مطمئن شوید که بکارگیری پروتکل IPv6 به راحتی در سازمان شما انجام خواهد شد.

‍۱. یک مدیر پروژه انتخاب کرده و نیازهای آموزشی را مشخص کنید.

مدیر پروژه مسئول بکارگیری پروتکل IPv6 در سازمان شما خواهد بود. فردی که برای این منظور انتخاب می شود باید با IPv6 و همچنین سیستم‌های سازمان آشنا باشد. به ترتیب اطمینان خواهید داشت که بکارگیری آن با توجه به نیازهای خاص سازمان شما انجام خواهد شد.

برای کمک به انجام این کار، چندین سازمان مانند RIPE NCC کلاس‌های آموزشی متنوعی را ارائه می‌دهند از آموزش‌های آنلاین تا آموزش‌های حضوری.

شرکت رایپ RIPE NCC، یکی از پنج رجیستری اینترنت منطقه‌ای است که از فعالیت جهانی اینترنت پشتیبانی می‌کند. این شرکت یک سازمان مستقل غیر انتفاعی است که به اعضای خود که شامل ۹ هزار ارائه دهنده خدمات اینترنتی، موسسات علمی و سازمان‌های ارتباطاتی در سراسر اروپا، خاورمیانه و قسمت‌هایی از آسیای مرکزی هستند خدمات ارائه می‌دهد. همچنین این شرکت مسئولیت توزیع و مدیریت تعداد منابع اینترنت مانند IPv4، IPv6 و ASN در مناطق تحت خدمات دهی خود را بر عهده دارد. همچنین مجموعه‌ای از خدمات، فعالیت‌های مهم زیرساختی اینترنتی و ایجاد بستری برای مبادله ایده‌ها توسط جوامع فنی را ارائه می‌دهد. شما می‌توانید با استفاده از خدمات پی آسان برای خرید اشتراک رایپ اقدام کنید.

۲. با ارائه دهنده خدمات اینترنت (ISP) خود گفتگو کنید.

بسیاری از کسب و کارها برای اتصال خود به اینترنت به یک شرکت ISP متکی هستند. اگر در مورد شما هم این مسئله صدق می‌کند، توانایی شما برای استفاده از IPv6 به وضعیت بکارگیری آن‌ها توسط ISP شما بستگی دارد. به همین دلیل برای مدیران پروژه اهمیت دارد که نسبت به برنامه‌های ISP در مورد IPv6 اطلاع داشته و در مورد دوره زمانی آن نیز آگاهی کامل داشته باشید.

اگر ISP شما توانایی ارائه IPv6 را ندارد، یا باید با آنها در مورد بکارگیری این پروتکل برنامه ریزی کنید یا در مورد تغییر ISP خود و بستن قرارداد با یک ارائه دهنده IPv6 تصمیم گیری کنید.

۳. سخت افزارهای خود را ارزیابی کنید.

امروزه بسیاری از دستگاه‌های دفاتر قابل اتصال به پروتکل IPv6 هستند. با این حال باید بررسی کنید که آیا هیچ دستگاه قدیمی هم در کسب و کار شما وجود دارد که نتواند با نسل بعدی آدرس‌های IP کار کند. اولین قدم یک بررسی فناوری اطلاعاتی است تا دستگاه‌هایی که نیاز به ارتقا یا تغییر دارند را شناسایی کنید.

توصیه می‌شود که مستقیما با فروشندگان سخت افزار همکاری کنید، زیرا آن‌ها می‌توانند شما را در انجام تغییرات مورد نیاز برای هماهنگی با IPv6 راهنمایی کنند.

برای شرکت‌هایی که بیشتر بر سخت افزارهای قدیمی متکی هستند، زمان و تلاش زیادی لازم خواهد بود تا بخش‌های زیرساختی اطلاعات فناوری خود را تغییر دهند به همین دلیل یک برنامه‌ریزی کامل نیاز است.

۴. اطمینان داشته باشید که نرم افزارها امکان استفاده از پروتکل IPv6 را دارند.

هنگام خرید هر سیستم عامل، اپلیکیشن‌ها یا نرم افزار جدید از یک طرف سوم باید اطمینان داشته باشید که تکنولوژی قابل استفاده با IPv6 است یا بدانید که یک بروزرسانی در جهت حل این مشکل بزودی انجام خواهد شد.

همچنین باید به یاد داشته باشید که هر یک از اپلیکیشن‌های خود را که دارای آدرس IP هستند با IPv6 دوباره بازنویسی کنید. اگر شماهم صاحب یک کسب و کار اینتنرتی هستید، از خدمات گوگل ادورز و ربات اینستاگرامی پی آسان در کنار بهبود پروتکل‌های خود بهره ببرید.

اگرچه اولین استفاده کنندگان شروع به استفاده از IPv6 ها در شبکه‌های خود کرده‌اند، بسیاری از شرکت‌ها در مورد یک استراتژی استفاده از آن تصمیم‌گیری نکرده‌اند. اگرچه این کار به نظر دشوار می‌رسد، مهم است که به این موضوع توجه شود که یک بکارگیری برنامه ریزی شده و استراتژیک می‌تواند هزینه و مشکلات کمتری را نسبت به یک تغییر سریع و لحظه آخری برای سازمان داشته باشد.

به همین دلیل برای آنکه در رقابت باقی بمانید، همه کسب و کارها باید برنامه فراگیری را برای بکارگیری IPv6 در شبکه‌های خود برای سال ۲۰۱۱ و بعد از آن در نظر بگیرند. تنها با اطمینان از اینکه تمام دستگاه ها از این پروتکل پشتیبانی می‌کنند، می‌توانیم از رشد با ثبات اقتصاد جهانی اینترنت اطمینان داشته باشیم.

منبع: Itproportal