۸۸۷۰۰۲۱۵ info@payasan.com
Select Page

چرا بیت کوین اهمیت دارد ؟ این تکنولوژی جدید به ظاهر غیر منتظره ،در واقع نتیجه دو دهه تحقیق و توسعه توسط محققان بی‌نام و نشان است. آرمانگرایان سیاسی چشم انداز آزادی و انقلاب را بر روی آن طرح ریزی می کنند. نخبگان را تحقیر می کنند. از طرف دیگر تکنولوژییست ها و خوره های کامپیوتر را در جای خود میخکوب می کند و آنها پتانسیل زیادی را در آن می بینند و شبها و آخر هفته های خود را با آن می گذرانند.

 

______

قسمت دوم : 

آینده بیت کوین چگونه است؟

بیت کوین یک اثر شبکه کلاسیک است ، یک حلقه بازخورد مثبت. هرچه افراد بیشتری از بیت کوین استفاده کنند ، بیت کوین برای هر کسی که از آن استفاده می کند با ارزش تر است و انگیزه برای کاربر بعدی برای استفاده از این فناوری بیشتر است. بیت کوین این ویژگی تاثیر شبکه را با سیستم تلفن، وب، و خدمات اینترنتی عمومی مانند eBay و فیس بوک به اشتراک می‌گذارد.

در حقیقت، بیت کوین یک اثر شبکه چهار وجهی است. چهار حوزه انتخابیه وجود دارد که در گسترش ارزش بیت کوین شرکت می کنند. این حوزه های انتخابیه عبارتند از (1) مشتریانی که به بیت کوین واریز می کنند ، (2) بازرگانانی که بیت کوین را می پذیرند ، (3) “ماینرها” کسانی که کامپیوترها را اداره می‌کنند و تمام تراکنش ها را تایید می‌کنند و شبکه اعتماد توزیع‌شده را قادر می‌سازد که وجود داشته باشد (4) توسعه دهندگان و کارآفرینانی که در حال ساختن محصولات و خدمات جدید با بیت کوین هستند.

هر چهار طرف شبکه، نقشی ارزشمند در توسعه ارزش سیستم کلی بازی می‌کنند، اما چهارمی اهمیت ویژه‌ای دارد.

در سرتاسر   Silicon Valley و در سراسر جهان ، هزاران نفر از برنامه نویسان در حال استفاده از بیت کوین به عنوان بلوکی برای ایده های جدید محصولات و خدمات هستند که قبلاً امکان پذیر نبودند.  و در شرکت سرمایه‌گذاری ، andreessen Horowitz، ما شاهد افزایش سریع شمار کارآفرینان برجسته هستیم و تعداد معدودی از اسناد صنعت مالی شرکت های سازنده بالای بیت کوین هستند.

به همین دلیل ، رقیبان جدید بیت کوین با نبرد سخت و دشوار روبرو می شوند. اگر چیزی در حال حاضر جایگزین بیت کوین شود، باید پیشرفت قابل‌ملاحظه‌ای داشته باشد و باید با سرعت اتفاق بیفتد. در غیر این صورت ، این اثر شبکه ،بر بیت کوین غلبه خواهد کرد.

یکی از موارد مشهود و گسترده برای نوآوری مبتنی بر بیت کوین،  وجه بین‌المللی است. به گزارش بانک جهانی ، هر روز صدها میلیون نفر از افراد کم درآمد برای کار کردن در مشاغل سخت به کشورهای خارجی می روند و پول خود را برای بازگشت به خانواده های خود در کشور های خود می فرستند ، سالانه بیش از 400 میلیارد دلار. همه روزه ، بانک ها و شرکت های پرداخت ، برای پرداخت این پول ، هزینه های چشمگیر ، حداکثر 10 درصد و حتی گاهی بالاتر را ارسال می کنند.

روی آوردن به بیت کوین که هزینه کم یا بسیار پایینی دارد، برای این پرداخت‌ها، کیفیت زندگی کارگران مهاجر و خانواده‌های آن‌ها را به طور قابل‌توجهی بالا خواهد برد. در واقع، فکر کردن به هر چیزی که می‌تواند تاثیر و مثبتی بر ÷مردم کشورهای فقیر دنیا داشته باشد، دشوار است.

علاوه بر این به طور کلی می تواند نیرویی قدرتمند برای جذب مردم در سراسر جهان به سیستم اقتصادی مدرن باشد.  حدود ۲۰ کشور در سراسر جهان چیزی به نام  بانکداری مدرن و سیستم‌های پرداخت دارند و تقریبا ۱۷۵ کشور راه زیادی برای رفتن دارند. در نتیجه، بسیاری از مردم در بسیاری از کشورها از محصولات و خدماتی که در غرب به ما اعطا شده‌است محروم شده‌اند. حتی Netflix ، یک سرویس کاملا مجازی، تنها در ۴۰ کشور موجود است. بیت کوین به عنوان یک سیستم پرداخت جهانی است که هر کسی می تواند از هر کجا و هر زمان ازآن استفاده کند ، می تواند یک کاتالیزور قدرتمند برای گسترش مزایای سیستم اقتصادی مدرن برای همه افراد در کره زمین باشد.

در ایالات‌متحده، یک مشکل شناخته‌شده است  و آن هزینه‌های بسیار بالایی است که “مالیات دهندگان” برای خدمات مالی اولیه پرداخت می‌کنند. با آسان کردن ارائه خدمات بسیار کم هزینه به افراد خارج از سیستم مالی سنتی ، می توان از بیت کوین برای حل این مشکل استفاده کرد.

سومین مورد جالب توجه برای بیت کوین ، میکروپرداخت ها است. با وجود 20 سال تلاش ، پرداخت های خرد هرگز عملی نبوده اند ، زیرا اجرای پرداخت های کوچک از طریق سیستم بانکی / بدهکاری و بانکداری موجود مقرون به صرفه نیست ( تصور کنید یک دلار یا کمتر و یا چند پنی یا کمتر از یک سنت) . ساختار هزینه این سیستم‌ها آن را کند و بدرشد می‌سازد.

ناگهان، بیت کوین، این کار را آسان می سازد. بیت کوین دارای ویژگی بسیار زیرکانه تری از بخش‌پذیری بی‌نهایت است: که در حال حاضر تا هشت رقم اعشار بعد از نقطه شروع می‌شود، اما در آینده بیشتر است. بنابراین می توانید مبلغ ناچیزی مانند هزار پنی را مشخص کنید و برای هر کس در جهان بصورت رایگان ارسال کنید.

به عنوان مثال در مورد محتوای درآمدزایی فکر کنید. یکی از دلایلی که مشاغل رسانه ای مانند روزنامه ها تلاش می کنند هزینه مطالب را بپردازند اینست که آن‌ها باید هر کدام از آن‌ها را شارژ کنند (کل هزینه اشتراک برای تمام محتویات را پرداخت کنند) ویا پرداخت نمی کنند ( که پس از آن منجر به تبلیغات بنر وحشتناک در همه جای وب می شود). با بیت کوین، یک روش عملی اقتصادی برای مطالبه مقادیر کمی از پول برای هر مقاله، یا هر بخش، یا هر ساعت، یا در پخش ویدیویی، یا دسترسی به بایگانی یا هشدار خبری وجود دارد.

یکی دیگر از کاربردهای بالقوه میکروپرداختهای بیت کوین ، مبارزه با اسپم است. سیستم‌های الکترونیکی و شبکه‌های اجتماعی می‌توانند پیام‌های دریافتی را نپذیرند، مگر اینکه با مقادیر بسیار کمی از بیت کوین همراه باشند ممکن است به اندازه‌ای کوچک باشند که برای فرستنده مهم نباشند ، اما به اندازه کافی بزرگ است که مانع از ارسال هرزنامه ها شود و امروزه می‌تواند بیلیون ها پیام اسپم را به صورت رایگان ارسال کند.

سرانجام ، چهارمین مورد جالب پرداخت های عمومی است. این ایده برای اولین بار در یک مقاله خبری چند ماه پیش مورد توجه من قرار گرفت. به صورت تصادفی یک تماشاگر در یک رویداد ورزشی تلویزیونی پلاکاردی با کد QR و متن “ارسال بیت کوین برای من ” در دست داشت. او در 24 ساعت اول 25000 دلار در بیت کوین دریافت کرد ، همه از افرادی که او هرگز ندیده بود. این اولین بار در تاریخ بود که می‌توانستید ببینید که کسی یک علامت در تلویزیون در دست دارد  و یا در یک عکس دیده باشید و و بعد با دو کلیک روی گوشی هوشمند خود برای او پول ارسال کنید که می توان از کد QR بر روی تابلو عکس بگیرید و برای ارسال پول کلیک کنید.

در مورد معانی جنبش‌های اعتراضی فکر کنید. امروز معترضین می خواهند در تلویزیون حضور پیدا کنند تا مردم در مورد علت آنها مطلع شوند. در آینده آنها می خواهند به تلویزیون بروند ، زیرا اینگونه پول جمع می کنند ، به معنای واقعی کلمه مردمی که در هر جایی در جهان که با آنها همدردی می‌کنند، پول را به محل آنها می فرستند.  بیت کوین یک رویای فن آوری مالی است که حتی با موسسان مبارزه ضد سرمایه‌ای نیز تحقق می یابد.

سالهای آینده این تکنولوژی جدید همراه با یک دوره درام و هیجان بزرگ خواهد بود. به عنوان مثال ، برخی اقتصاددانان برجسته نسبت به بیت کوین شک دارند ، حتی بن اس. برنانکی ، رئیس پیشین فدرال رزرو ، اخیراً نوشت که ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین ” ممکن است در دراز مدت نویدبخش باشند، به خصوص اگر آنها یک سیستم پرداخت سریع‌تر و امن‌تر را ترویج کنند.” و در سال 1999 ، اقتصاددان افسانه ای میلتون فریدمن گفت: “چیزی که گم شده اما به زودی توسعه می یابد ، پول الکترونیکی قابل اعتماد است ، روشی که به موجب آن در اینترنت می توانید وجوهی را از A به B منتقل کنید بدون اینکه A ، B را بشناسد با بلعکس. روشی که در آن می توانم یک صورتحساب 20 دلاری بگیرم و آن را به شما تحویل دهم ، و شما می توانید بدون دانستن اینکه من کی هستم ، آن را دریافت کنید. ”

ممکن است کار اقتصاددانانی که امروز به بیت کوین حمله می کنند صحیح باشد ، اما من با بن و میلتون هستم.

علاوه بر این ، کمبود مباحث نظارتی و موضوعاتی که باید مورد توجه قرار گیرد وجود ندارد ، زیرا تقریباً هیچ یک از چارچوب های نظارتی کشور برای بانکداری و پرداخت ها ، فناوری مانند بیت کوین را پیش بینی نکرده است.

اما امیدوارم که من به شما نوید بزرگ بیت کوین را داده باشم. به دور از یک داستان تخیلی و یا یک تمرین ساده سیلیکون (Silicon Valley)بر حسب عادت، بیت کوین چشم‌انداز وسیعی ارائه می‌دهد و این فرصتی است که سیستم مالی می‌تواند و باید در عصر اینترنت کار کند و یک کاتالیزور برای تغییر شکل آن سیستم به روش هایی که برای افراد و مشاغل به طور یکسان قدرت بیشتری دارند.

 

____________________________________________________________

در صورتی که داخل ایران هستید و قصد خرید آنلاین و اعتباری از سایت های خارجی و فروشگاه های آنلاین خارج از کشور ( از جمله فروشگاه های خارجی اینستاگرام ) را دارید ، میتوانید از خدمات سایت پی آسان در این زمینه استفاده کنید :