۸۸۷۰۰۲۱۵ info@payasan.com
Select Page

یکی از سوالاتی که احتمالا برای تحقیقات خودم در زمینه فناوری بلاکچین حائز اهمیت باشد، این است : در نهایت، کاربردش برای چیست ؟ چرا ما برای هر چیزی به بلاکچین نیاز داریم، چه نوع خدماتی را باید در طرح های شبیه بلاکچین پیاده سازی کرد و چرا به جای صرفا کار کردن برروی سرور های قدیمی، باید خدمات را روی بلاکچین اجرا کرد؟ بلاکچین ها دقیقا چقدر ارزش دارند: آیا واقعا ضروری هستند یا صرفا داشتنشان خوب است؟ و شاید مهمتر از همه، برنامه ی “مخرب” چه چیزی می خواهد باشد؟ در این مطلب چشم انداز هایی از ارزش و اهمیت فناوری بلاکچین به شما ارئه شده است.

قسمت اول ( چشم انداز هایی از ارزش و اهمیت فناوری بلاکچین )

قسمت سوم ( چشم انداز هایی از ارزش و اهمیت فناوری بلاکچین )

قسمت دوم :

حال، به چه دلیل بلاکچین ها مفید و سودمند هستند؟

به طور خلاصه:

 • شما می توانید داده هاد را رویشان ذخیره کنید و تضمین شده است که این داده ها درجه دسترسی بالایی دارند
 • می توانید برنامه های کاربردی را روی آنها اجرا کنید و ضمانتی طولانی مدت داشته باشید
 • می توانید برنامه های مربوطه را روی آنها اجرا کنید در حالیکه ضمانت بسیار بالایی برای آینده دارد
 • می توانید برنامه های مربوطه را روی آنها اجرا کنید و کاربرانتان را متقاعد کنید که اساس برنامه بر صداقت است و هرچه به آن بگویید را انجام می دهد
 • می توانید برنامه ها را روی آنها اجرا کنید وئ کاربرانتان را متقاعد کنید که حتی اگر میلی به حفظ کار برنامه نداشته باشید، یا به شما رشوه بدهند یا حتی تهدیدتان کنند که برنامه را در جهتی خاص دستکاری کنید، یا برای تغییر وضعیتش نیتی منفعت طلبانه داشته باشید، برنامه باز هم کارش را ادامه خواهد داد
 • می توانید برنامه ها را روی آنها اجرا کنید و در صورت ضرورت زیاد، کلید برگشت (Backdoor) را داشته باشید، اما محدودی هایی مشروط برای استفاده از آن قائل شوید- مثلا، برای گذراندن دوره ی انتظار 1 ماهه عمومی قبل از معرفی، نیاز دارید که نرم افزار بروزرسانی شود. یا حداقل بلافاصله کاربران را در جریان بروزرسانی ها قرار دهید
 • می توانید برنامه هار کاربردی را روی آنها اجرا کنید و یک کلید برگشت برای الگوریتم خاص مدیریت قرار دهید (مثلا رای دادن، آینده نگری، برخی از فنون چند منظوره پارلمان) ، و کاربرانتان را متقاعد کنید الگوریتم خاص مدیریت در واقع تحت کنترل برنامه است
 • می توانید برنامه های مربوطه را روی آنها اجرا کنید و آن برنامه ها می توانند با اعتبار 100 درصدی با یکدیگر در تماس باشند- حتی اگر اساس بنیادی 99.999% قابل اعتماد باشد
 • کاربران و شرکت های متعدد می تواند روی آنها برنامه اجرا کنند و آن برنامه ها می توانند با سرعت بسیار بالا و بدون نیاز به پیام های شبکه، با یکدیگر ارتباط برقرار کنند، و در عین حال هر شرکتی مطمئن باشد که روی برنامه اش کنترل کامل دارد
 • می توانید برنامه هایی طراحی کنید که خیلی راحت و کاربردی از داده های تولید شده توسط دیگر برنامه ها بهره ببرند (احتمالا منظور در اینجا، تلفیق سیستم های پرداخت و اعتبار است)

همه ی این موارد به طور غیر مستقیم برای میلیاردها نفر از سراسر جهان ارزشمند است، به ویژه در مناطقی از دنیا که زیرساخت های اقتصادی، مالی و اجتماعی ابدا پیشرفت زیادی ندارد ( هرچند که تکنولوژی اغلب باید با اصطلاحات سیاسی همراه باشد تا بتواند مشکلات عدیده را حل کند)، و بلاکچین ها برای ارائه این خصوصیات خوب هستند. به ویژه در امور مالی اهمیت زیادی دارند زیرا ممکن است امور مالی در ضمن محاسباتی بودن، معتبر ترین صنعت در جهان باشد اما در بسیاری نقاط دیگر هم در زیرساخت های اینترنتی ارزشمند هستند. فنون دیگری نیز وجود دارند که می توانند این ویژگی ها را هم ارائه دهند، ولی از نظر کیفی بلاکچین ها از آنها بهتر هستند. Gavin Wood این سیستم عامل محاسباتی را تحت عنوان “رایانه جهانی” تعریف کرده است- رایانه ای که وضعیتش برای همه یکسان است و مشترک می باشد و از گروه عمده مردم، هر کسی آزاد است که به آن ملحق شده و در نگهداری اش شریک باشد.

 

زیربنای سطح پایه(زیرساخت سطح پایه)

مانند منبع آزاد، تا کنون بزرگترین فرصت رسیدن به فناوری بلاکچین به واسطه خدماتی بوده که زیربنای سطح پایه نامیده می شود. خدمات زیربنایی سطح پایه به عنوان یک دسته کلی، با خصوصیات زیر مشخص می شوند:

 • وابستگی- بسیاری از خدمات دیگر هستند که در عملکرد به خدمات سطح پایه بستگی دارند
 • تاثیرات بالای شبکه- مزایای قابل توجهی برای دسته بزرگی از افراد (یا حتی همه) که از همان سرویس استفاده می کنند وجود دارد.
 • هزینه های بالای کلید زنی- تغییر از یک سرویس به سرویس دیگر برای شخص دشوار است

توجه داشته باشید یکی از نگرانی هایی که در اینجا به آن پرداخته نشده، مفهوم “ضرورت” یا “اهمیت” خام است: میتواند سطوح پایه بی اهمیت (مثل feed های RSS)  و سطوح غیرپایه مهم (مثل food) باشد. خدمات سطح پایه از دیرباز تا کنون وجود داشته اند: در دوران “غار نشینی” مهمترین سرویس سطح پایه برای همه، زبانِ ارتباط بود.  اخیرا گاهی اوقات، نمونه های اولیه  مثل سیستم حقوقی، پستی و سیستم حمل و نقل به مسیر تبدیل شدند، در قرن بیستم ما شبکه های تلفنی و سیستم های مالی را اضافه کردیم و در پایان هزاره، اینترنت پدید آمد. اکنون با این وجود، خدمات جدید سطح پایه اینترنت کاملا اطلاعاتی و داده ای هستند : مانند سیستم های پرداخت اینترنتی، سیستم های نام حوزه ( نامگذاری پایگاه داده که در آن نام های حوزه به پروتکل شبکه منتقل شده و در آنجا مستقر هستند)، اعتبارات مجوز، سیستم های اعتباری، محاسبات توده ای، انواع متنوع ارسال داده، و شاید در آینده نزدیک ، بازارها. در مدت 10 سال، ممکن است ماهیت شبکه ای و وابسته این خدمات طوری باشد که حتی تغییر یک فرد از سیستمی به سیستم دیگر دشوارتر از آن باشد که بخواهند حکومتی که زیرسلطه اش زندگی می کنند را تغییر دهند، و این بدان معنی است که اطمینان از اینکه این خدمات به درستی بنا شده اند و روند دولتی حتی در مقابل فشار های شدید هم اجازه ورود خصوصی را ندهد، بسیار حائز اهمیت است. درحال حاضر، بسیاری از این سیستم ها به شکلی کاملا متمرکز ساخته شده اند، و این بخش از آن به دلیل اینست که طراحی اصلی شبکه جهانی وب (www) نتوانسته اهمیت این خدمات را بفهمد و در این امر کوتاهی داشته، حتی امروز هم بیشتر وبسایت ها از شما می خواهند که با حساب گوگل یا با حساب فیس بوکتان وارد شوید، اعتبارات مجوز با مشکلاتی این چنین سر و کله می زنند:

” یک هکر ایرانی انفرادی روز شنبه مسئولیت سرقت گواهی های متعدد SSL که متعلق به برخی از بزرگترین سایت ها از جمله گوگل، مایکروسافت، اسکایپ و یاهو بودند را پذیرفت.

واکنش سریع کارشناسان امنیتی گیج کننده بود، برخی ادعای هکر را باور داشتند و برخی به آن مشکوک بودند.

هفته گذشته، گمانه زنی ها بر یک حمله حمایتی از سمت دولت بود، احتمالا بودجه از طریق دولت ایران تامین و اداره میشد که توانست یک فروشنده مجوز وابسته به کومودو آمریکایی را هک کند.

در 23 مارس، کوکودو این حمله را تایید کرد، و گفت که 8 روز قبل، هکر ها 9 مجوز جعلی برای ورود به پیام های مایکروسافت، پیام های گوگل، سرویس تلفنی و سرویس چت اسکایپ و یاهو بدست آورده بودند. همچنین یک مجوز برای مدارهای افزودنی موزیلا فایرفاکس به دست آورده بودند. ”

چرا اعتبارات مجوز نباید حداقل در سیستم M-of-N غیرمتمرکز شوند؟ (توجه داشته باشید که پرونده استفاده گسترده از M-of-N از کاملا جدا از پرونده بلاکچین هاست، اما بنظر می رسد که  بلاکچین ها یک بستر مناسب برای اجرای M-of-N هستند.

 

قسمت اول ( چشم انداز هایی از ارزش و اهمیت فناوری بلاکچین )

قسمت سوم ( چشم انداز هایی از ارزش و اهمیت فناوری بلاکچین )

____________________________________________________________

در صورتی که داخل ایران هستید و قصد خرید آنلاین و اعتباری از سایت های خارجی و فروشگاه های آنلاین خارج از کشور ( از جمله فروشگاه های خارجی اینستاگرام ) را دارید ، میتوانید از خدمات سایت پی آسان در این زمینه استفاده کنید :