۸۸۷۰۰۲۱۵ info@payasan.com
Select Page

یکی از سوالاتی که احتمالا برای تحقیقات خودم در زمینه فناوری بلاکچین حائز اهمیت باشد، این است : در نهایت، کاربردش برای چیست ؟ چرا ما برای هر چیزی به بلاکچین نیاز داریم، چه نوع خدماتی را باید در طرح های شبیه بلاکچین پیاده سازی کرد و چرا به جای صرفا کار کردن برروی سرور های قدیمی، باید خدمات را روی بلاکچین اجرا کرد؟ بلاکچین ها دقیقا چقدر ارزش دارند: آیا واقعا ضروری هستند یا صرفا داشتنشان خوب است؟ و شاید مهمتر از همه، برنامه ی “مخرب” چه چیزی می خواهد باشد؟ در این مطلب چشم انداز هایی از ارزش و اهمیت فناوری بلاکچین به شما ارئه شده است.

قسمت اول ( چشم انداز هایی از ارزش و اهمیت فناوری بلاکچین )

قسمت دوم ( چشم انداز هایی از ارزش و اهمیت فناوری بلاکچین )

قسمت سوم:

هویت

بگذارید از موردی خاص مثل “هویتِ موجود در بلاکچین” استفاده کنیم و با آن پیش برویم. به طور کلی، برای هویت داشتن به چه چیزهایی نیاز دارید؟ ساده ترین پاسخ، همانی است که می دانیم: شما باید یک کلید عمومی و خصوصی داشته باشید. شما کلید عمومی را منتشر می کنید، که به شناسه شما تبدیل می شود و شما به صورت دیجیتالی پای هر پیامی که با کلیدتان ارسال می شود را امضا می کنید، و به هرکسی اجازه می دهید تا پیام های تولیدی شما را بررسی کند ( جایی که از نظر آنها، “شما” به معنی موجودی هستید که کلید عمومی خاص را در دست دارد.) با این حال، چند چالش وجود دارد:

  1. اگر کلید شما دزدیده شود و شما بخواهید یک کلید دیگر داشته باشید، چه اتفاقی می افتد؟
  2. اگر کلیدتان را گم کنید چه اتفاقی می افتد؟
  3. اگر بخواهید با نام افراد به آنها مراجعه کنید، نه فقط با یک رشته 20 بایتی از داده های رمز نگاری، چه؟
  4. اگر بخواهید برای امنیت بجای یک کلید واحد از یک رویکرد پیشرفته تر مثلا چندسیگناله استفاده کنید چه؟

 

اجازه دهید این چالش ها را به ترتیب حل کنیم. می توانیم از چهارمی شروع کنیم. یک راه حل ساده اینست : عوض اینکه به نوعی امضای رمزنگاری خاص نیاز داشته باشید، کلیدتان تبدیل به برنامه ای شود و امضای معتبر به رشته ای تبدیل شود که وقتی همراه آن پیام وارد برنامه می شوید، برگردد.

  1. از دید نظری، هر کلید تک، چند کلید یا هر مجموعه قانون دیگری می تواند اینگونه رمز گذاری شود.

اگر چه این روش مشکلی به همراه دارد، کلید های عمومی خیلی طولانی هستند. ما می توانیم کلید عمومی حقیقی را در برخی از منابع داده جای بدهیم (مثلا اگر خواستیم تمرکز زدایی کنیم از جدول توزیع شده ترکیبی استفاده کنیم)  و از ترکیب کلید عمومی به عنوان شناسه کاربران استفاده کنیم. البته این روش هنوز به بلاکچین ها نیازمند نیست هرچند در جدیدترین طرح ها، بلاکچین های مقیاس پذیر محدود از نظر طراحی تفاوت چندانی با DHT ها ندارند و بنابراین کاملا محتمل است که در مدت زمان 10 سال هر نوع سیستم غیرمتمرکزی برای چیزهایی که به طور تصادفی یا عمدی به سمت بلاکچین های مقیاس پذیر همگرا می شدند، استفاده شود. حال، اولین مشکل را مدنظر داشته باشید. می توانیم این را به عنوان مشکل لغو مجوز بدانیم: اگر می خواهید یک کلید خاص را باطل کنید از کجا مطمئن هستید برای تمام کسانی که آن را می بینند باطل خواهد شد؟ این مورد به خودی خود می تواند یاری دیگر توسط یک جدول توزیع شده ترکیبی حل شود. اگرچه این موضوع منجر به مشکل بعدی می شود: اگر قصد لغو یک کلید را دارید، چه چیزی را می خواهید جایگزینش کنید؟ اگر کلیدتان به سرقت برود، هم شما و هم سارق آن را خواهید داشت و بنابراین هیچکدامتان اعتبار متقاعد کننده ای ندارید. یک راه حل اینست که 3 کلید داشته باشید، و اگر یکی لغو شد برای اینکه کلید بعدی تایید شود به امضای 2 یا همه آنها نیاز دارید. اما این روش هم مشکل “هیچ چیز در گِرو نیست” را به دنبال دارد یعنی اگر سارق موفق به سرقت هر 3 کلید شما شود می تواند کلید جدیدی با یک تاریخچه اختصاصی طراحی کند و  دراینصورت تاریخچه شما دیگر معتبر نخواهد بود.

این نوعی مشکل زمان سنجی است و بنابراین اینجا بلاکچین ها می توانند کمک کننده باشند. برای مشکل دوم هم، نگهداری چندین کلید و تنظیم مجدد آنها می تواند راهگشا باشد و اینجا بلاکچین ها لازم نیستند. در حقیقت، شما نیازی به تنظیم مجدد ندارید.؛ با استفاده هوشمندانه از اشتراک گذاری رمزی می توانبد با نگهداری کلیدتان در محافظ، از شر گم شدنش راحت شوید، طوری که اگر محافظی را از دست دادید می توانید از ریاضیات اشتراک گذاری رمزی استفاده کرده تا آن را به راحتی بازیابی کنید. برای مشکل سوم، ثبت نام های مبتنی بر بلاکچین ساده ترین راه حل است. با این حال، در عمل بیشتر مردم آنقدر مجهز نیستند که بتوانند چند کلید را به صورتی امن دخیره کنند و  این مصیبت آفرین است. در این موقعیت سرویس های متمرکز نقش مهمی دارند: اینکه اگر مردم به مشکلی برخوردند در بازیابی حساب کاربری شان به آنها کمک کنند. در این حالت، راه حلی مبتنی بر بلاکچین ساده است: پشتیبانی اجتماعی M-of-N .

شما 8 موجود را انتخاب می کنید: آنها می توانند دوستانتان، کارفرمای شما، برخی شرکت ها ، غیرانتفاعی ها و حتی در آینده دولت باشند و اگر اشتباهی پیش بیاید، ترکیب 5 نفرآنها می توانند کلیدتان را بازیابی کنند. این مفهوم از پشتیبانی چند امضا اجتماعی احتمالا یکی از قدرتمند ترین مکانیسم ها برای استفاده در هر نوعی طراحی از سیستم غیرمتمرکز باششد و سطح بالایی از امنبت را به طور ارزان و بدون تکیه به اعتبار متمرکز فراهم می آورد. توجه داشته باشید که هویت مبتنی بر بلاکچین به ویژه با مدل قراردادی  Ethereum همه این کار ها را بسیار آسان می کند: در ثبت نام، نام خود را ثبت کرده و آن را در یک قرار داد ذکر کنید و آن قرار داد را نگه دارید تا کلید اصلی و کلید های پشتیبانی مرتبط بمانند و در طول زمان قابل به روز رسانی باشند.. یک سیستم هویتی، ایم بوده و به اندازه ای آسان است که حتی مادر بزرگ بدون کنترل هیچ موجودیت فردی (بجز شما) می تواند با آن کار کند.

هویت تنها مشکلی نیست که بلاکچین ها آن را کم رنگ می کنند. مورد دیگر، که به هویت گره خورده، اعتبار است. در حال حاضر، آنچه به عنوان سیستم های اعتباری در دنیای مدرن امروز که کمتر قابل اعتماد است پذیرفته می شود به دلیل عدم توانایی آنها برای اطمینان از اینکه یک موجو دیگر که با آنها در تعامل بوده یا متمرکز شده، اطلاعات اعتباری را به یک بستر خاص متصل کرده و تحت کنترل خودش دارد. وقتی شما Uber به Lyft تغییر می کنید، رتبه اوبرتان بالا نمی رود.

یک سیستم اعتباری غیرمتمرکز در حالت ایده آل از 2 سطح جداگانه تشکیل شده است: داده و ارزیابی. داده شامل افرادی می شود که رتبه بندی های مستقلی برای دیگران می سازند، رتبه بندی هایی که مربوط به معاملات می شود (مثال، با پرداخت های مبتنی بر بلاکچین می توان یک سیستم باز ایجاد کرد که تنها در صورت پرداخت به بازرگانان می توانید به آنها امیتاز دهید) و مجموعه ای از دیگر منابع و هرکسی که می تواند الگوریتم خود را برای ارزیابی داده هایش اجرا کند. الگوریتم های سبک مشتری دوست که می توانند مدرک اعتباری از یک مجموعه داده خاص را به سرعت ارزیابی کنند، ممکن است به یک منطقه مهم تحقیقاتی تبدیل شوند (بسیاری از الگورریتم های اعتباری خام مثل ماتریکس ریاضیات که پیچیدگی محاسباتی مکعبی در داده های زیربنایی دارد و غیرمتمرکز کردنش بسیار دشوار است).

سیتستم های اعتباری بدون دانش که به کاربر این امکان را می دهد که نوعی گواهی رمزنگاری ارائه دهد که که ثابت کند مطابق با یک معیار خاص و بدون آشکار کار کردن چیز دیگری حداقل  دارای امتیاز اعتباری  X بوده و امیدوار کننده است.

مورد اعتبار جالب است چون مزایای مختلفی از بلاکچین را به عنوان یک بستر کنار هم جمع می کند:

  • از آن به عنوان انباری از داده برای شناسایی هویت ایتفاده می کند
  • از آن به عنوان انبار داده برای سوابق اعتباری استفاده می کند
  • قابلیت همکاری درون برنامه ای (رتبه بندی های مربوط به مدرک پرداخت، توئایی هر الگوریتم برای کار با همان مجموعه داده های اصلی و غیره)
  • تضمین اینکه داده های اصلی قابل انتقال به آینده باشند ( ممکن است شرکت ها به طور داوطلبانه یک گواهی اعتباری را در فرمتی قابل صدور ارائه دهند اما هیچ راهی برای تضمین ادامه دادن این عملکرد در آینده ندارند.
  • استفاده از یک بستر غیرمتمرکز برای تضمین اینکه اعتبار اکنون در راس محاسبات نیست کلی تر است، برای تمام این مزایا جایگزین هایی وجود دارد: ما می توانیم به ویزا و مستر کارت اعتماد کنیم تا رسید های امضا شده رمزنگاری یک معامله خاص را تهیه کنیم، می توانیم پرونده های اعتباری را در سایت org ذخیره کنیم، می توانیم سرور هایی داشته باشیم که باهم در ارتباطند، می توانیم شرکت های خصوصی با خدمات خوب مشخص و … داشته باشیم. تمام این گزینه ها، از نظر منطقی موثرند اما درآن حد ساده نیستند که همه چیز قابل دسترس باشد، آن را روی رایانه جهانی اجرا می کنند و به مدارک و تاییدیه رمزنگاری اجازه کار می دهند. استدلالی مشابه این می تواند برای هر مورد دیگر استفاده شود.

 

کاهش هزینه ها با فناوری بلاکچین

اگر بیشترین ارزش و قیمت به دست آمده از فناوری بلاکچین دنباله‌ی طولانی داشته باشد، همانطور که این پایان نامه نشان می دهد نهایتا به نتیجه گیری مهمی منجر می شود: سود هر تراکنش استفاده از بلاکچین بسیار ناچیز است. از این رو، مشکل کاهش هزینه های توافق همگانی و افزایش مقیاس پذیری بلاکچین، بسیار مهم خواهد بود. با راه حل های متمرکز، کاربران و بازرگانان عادت دارند هیچ هزینه ای برای تراکنش نپردازند؛ هرچند افرادی که تمایل دارند به ویکی لیکس کمک کنند، ممکن است 5 دلار انجام تراکنششان بپردازند اما شاید یک نفر صرفا به دنبال ثبت اعتبار باشد و  0.0005  دلار بپردازد.

از این رو، مسئله ارزان تر کردن توافق همگانی هم به معنای مطلق (یعنی اثبات سهام) و هم به معنی هر تراکنش (یعنی از طریق الگوریتم های مقیاس پذیر بلاکچین که حداکثر چندصد گره هر کدام از تراکنش ها را پردازش می کند) کاملا حائز اهمیت می باشد. علاوه بر این، توسعه دهندگان بلاکچین باید در نظر داشته باشند که در 40 سال گذشته از توسعه نرم افزاری فقط تاریخچه ای از تبدیل شدن به زبان ها و نمونه های برنامه نویسی که خیلی خیلی کم کارامد بودند وجود دارد زیرا به توسعه دهندگان اجازه می دهند که کم تجربه تر و تنبل تر باشند و به همین ترتیب برای طراحی الگوریتم هایی کار می کنند که حول اصولی مثل اینکه توسعه دهنگان در مورد آنچه در بلاکچین ها قرار می دهند هوشمندانه و معقول کار نمی کنند و از آنجه انها برای یک طراحی سیستمی خوب پرداخت هزینه های تراکنش اجتناب می کنند باعث می شود توسعه دهندگان به طور طبیعی بسیاری از تجربیات شخصی را یاد بگیرند.

از این رو، این امید وجود دارد که در آینده می تواند به طور قابل توجهی غیرمتمرکزتر  باشد. با این حال، روزهای آسان سودآوری به پایان رسیده است. اکنون زمان آن رسیده که خیلی سخت تر و جدی تر دی دنیای واقعی جستجو کنیم و بفهمیم فناوری های ساخته دست ما چطور می تواند به سود جهان باشد. در این مرحله به احتمال زیاد خواهیم فهمید که در برخی مواقع به نقطه عطف رسیدیم که در آن بیشتر موارد “بلاکچین ها برای X ” توسط طرفدارانی از بلاکچین که به دنبال کار مفیدی برای انجام دادن هستند، میخواهند روی X کار کنند و برای انجامش تلاش می کنند، ایجاد نمی شود. بلکه از جانب طرفداران X که به بلاکچین ها می نگرند و می دانند که بلاکچین ها ابزار مفیدی برای انجام بخشی از X هستند انجام می شود. اینکه آیا X مدل اینترنتی چیزها، زیرساخت های مالی برای کشور های در حال توسعه، موسسات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی از پایین به بالا، جمع آوری بهتر داده ها و مراقبت های سلامتی هستند یا خیریه های جنجال آمیز و بازار های عجیب هستند. دو مورد اخیر  احتمالا به نقطه عطف رسیده اند.؛ بسیاری از طرفداران اصلی بلاکچین به دلیل مسائل سیاسی هوادارش شده اند. اگر موارد بعدی هم به نقطه عطف برسند آنگاه ما واقعا می فهمیم مسیر اصلی ایجاد شده و به زودی بزرگترین دستاورد بشردوستانه حاصل خواهد شد.

علاوه بر این، به احتمال زیاد ما  خواهیم فهمید که مفهوم “انجمن بلاکچین” مانند هر جنبش شبه سیاسی دیگری در نوع خود متوقف خواهد شد.؛ اگر بتوانیم لقبی به کار ببریم، “رمزنگاری “2.0 بهترین و قابل دفاع ترین است. دلیل مشابه اینست که چرا ما درکی از “انجمن جدول ترکیبی توزیع شده” و “انجمن پایگاه داده” نداریم در عین حال،  نعدادی از متخصصین کامپیوتر که اتفاقا در زمینه پایگاه داده تخصص دارند، ساده به نظر می رسد؛ بلاکچین ها فقط یک فناوری هستند و برای رسیدن به نهایت پیشرفت باید روی ترکیبی از فناوری های غیرمتمرکز دیگر (و سازگار با غیرمتمرکز)  کار کرد: سیستم های اعتباری، جداول ترکیبی توزیع شده، سیستم های همتا به همتای هایپرمدیا، پروتکل های توزیع شده پیام رسانی، بازارهای پیش بینی، اثبات های دانش هیچ و احتمالا موارد دیگری ک هنوز کشف نشده اند.

 

 

قسمت اول ( چشم انداز هایی از ارزش و اهمیت فناوری بلاکچین )

قسمت دوم ( چشم انداز هایی از ارزش و اهمیت فناوری بلاکچین )

 

____________________________________________________________

در صورتی که داخل ایران هستید و قصد خرید آنلاین و اعتباری از سایت های خارجی و فروشگاه های آنلاین خارج از کشور ( از جمله فروشگاه های خارجی اینستاگرام ) را دارید ، میتوانید از خدمات سایت پی آسان در این زمینه استفاده کنید :