۸۸۷۰۰۲۱۵ info@payasan.com
Select Page

چطور برای کارشناسی ارشد در آلمان درخواست دهیم؟


کارشناسی ارشد در آلمان
: بیش از 11% جمعیت محصل در آلمان از مکان های مختلف در سراسر جهان هستند که باعث رقابت تنگاتنگ آلمان با مقاصد تحصیلی معروف دنیا مانند آمریکا و انگلستان شده است. درواقع، دانش جویانی که در نظرسنجی تحصیلات عالیه ی تایمز شرکت می کنند، آلمان را یکی از کشور هایی می دانند که بیشترین تعداد دانشجو را از سراسر جهان دارد. در حالی که این کشور در ارائه ی انواع مختلفی از دوره ها صاحب نام است، دانشجویان بین الملل معمولا مجذوب دوره های ع ت م ر ( علم، تکنولوژی، مهندسی و ریاضیات)، مخصوصا دوره های کارشناسی ارشد این رشته ها می شوند.

در حالی که دوره های کارشناسی ارشد در آلمان برای دانشجویان سراسر جهان جذاب است، بیشتر آنها به دلیل موانع زبانی، در پروسه ی درخواست دادن و یا تشخیص صلاحیت آنها برای برنامه ها ، گیج می شوند. با این حال، آلمان ، در واقع، برنامه های بین الملی فراوانی دارد که که به طور اختصاصی برای رضایت دانشجویان خارجی به زبان انگلیسی ارائه می شوند. اما فقط این نیست، پکیج درخواست دانشگاه های آلمانی هم کم و بیش موارد های یکسانی را مثل توصیه نامه ها، رزومه و نمرات امتحان های استاندارد، که بیشتر دانشگاه های سراسر جهان میخواهند، می خواهد.

در اینجا ما کاملا تمام پروسه ی اپلای برای کارشناسی ارشد در آلمان را دقیقا از زمانی که  به تحقیق نیاز دارید تا نهایتا در زمان ثبت فرم درخواستتان را توضیح داده ایم.

مراحل زیر را بخوانید تا متوجه شوید که چطور باید برای کارشناسی ارشد در آلمان درخواست دهید:

 

تحقیق درباره ی دانشگاه ها:

اولین قدم برای اپلای کارشناسی ارشد در آلمان، تحقیق درباره ی دانشگاه ها است. به طور کلی،دانشگاه های آلمان ترم های تابستانه و زمستانه ارائه میدهند. اگر می خواهید برای کارشناسی ارشد عضو یکی از دانشگاه های آلمان شوید، به طور ایده آل باید از یکسال قبل برنامه ریزی کنید. لیستی از 4 یا 5 دانشگاهی که دانشکده ای را دارند که رشته ی مورد نظر شما را ارائه میدهد، تهیه کنید و براساس نیاز، آن دانشگاه ها را هدف قرار دهید.

بن بست ها را چک کنید

بعد از آنکه لیست دانشگاه های ارائه دهنده ی کارشناسی ارشد در آلمان را تهیه کردید،قدم دوم آن است که بن بست های دانشگاه هایی را که انتخاب کرده اید را چک کنید. ترم زمستانی از ماه سپتامبر یا اکتبر شروع می شود در حالی که ترم تابستانه از مارس یا آپریل شروع می شود.برای ترم زمستانه،سامانه ی اپلای، نزدیک ماه مارس شروع به فعالیت می کند.

صلاحیت:

درست مثل بسیاری از مقاصد بین المللی، آلمان هم سیستم آموزشی خود را دارد. دانشجویان بین المللی که خواهان تحصیل در آلمان هستند باید صلاحیت های لازم که توسط دانشکده های آلمان درخواست می شود را، داشته باشند. بیشتر دانشگاه های آلمان از دانش آموز می خواند تا یک مدرک کارشناسی چهار ساله برای پذیرش در دوره ی کارشناسی ارشد آن رشته، داشته باشند.

 

 

امتحانات مورد نیاز:

جی ار ای (GRE): بعضی از دانشگاه های آلمان نمرات امتحان جی ار ای رابه عنوان معیار صلاحیت برای پذیرش می دانند. جی ار ای توسط دانشگاه هایی که دوره های کارشناسی ارشد را ارائه می دهند، پذیرفته شده است.

جی ام اِی تی(GMAT): در حالی که جی ام اِی تی اساسا برای پذیرش در مدارس تجاری مورد قبول است،بعضی از دانشگاه های آلمان جی ام اِی تی را برای رشته ی حقوق و رشته های مرتبط با اقتصاد هم قبول می کنند. جی ام اِی تی داوطلب را در چهار حوزه می سنجد که آنها عبارتند از: ارزیابی تحلیلی نوشتار، استدلال یکپارچه، کمی و شفاهی. نمرات جی ام اِی تی برای 5 سال معتبر هستند و می توانند طی یک فاصله ی 16 روزه بین دو تست، انجام شوند.

جی اِی تی ای(GATE): بعضی از دانشکده ها در دو کشور سنگاپور و آلمان، نمره ی جی اِی تی ای را برای پذیرش در دوره های مهندسی پی جی (PG engineering) قبول دارند. دو عدد از برجسته ترین دانشگاه ها عبارتند از: دانشگاه فنی آلمان و دانشگاه فنی آخن(RWTH ACHEN)

آیلتس(IELTS):بسیاری از دانشگاه ها در آلمان از دانشجو می خواهند تا نمره ی آیلتس خود را برای سنجش میزان تسلطشان به زبان انگلیسی، مخصوصا در دوره هایی که کلاسی به زبان انگلیسی ارائه می شود، ثبت کنند. بیشتر مدارس تجاری برای پذیرش ، در آزمون آیلتس به نمره ای در حدود 7 نیاز دارند.

تافل(TOEFL):در کنار آیلتس، بسیاری از دانشگاه ها در آلمان نمرات تافل را هم به عنوان یک مدرک معتبر برای اثبات تسلط بر زبان انگلیسی قبول می کنند. تافل بیش از 50 بار در سال توسط سرویس آزمون آموزشی برگزار می شود.

 

مهارت زبان آلمانی: در حالی که این مهارت برای همه ی دوره ها اجباری نیست، ممکن است دانشگاه ها  از داوطلب بخواهند تا مهارت زبان آلمانی خود را اثبات کند. دانشجویان می توانند در تست دی اِی اف(Test DaF) یا دی اس اچ (DSH) شرکت کنند. تست دی ای اف(Test DaF) مورد قبول بسیاری از دانشگاه های آلمان است.

بسته ی درخواست:

بسته ی درخواست یکی از حیاتی ترین عناصر در پروسه ی پذیرش کارشناسی ارشد در یکی از دانشگاه های آلمان است. درست مثل دانشگاه های سراسر جهان ،آلمان هم برای دانشجویان بین المللی که برنامه ی ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در این کشور را دارند، نیازمندی های مشابهی را دارد.

در اینجا عواملی را که باید در بسته ی درخواست یکی از دانشگاه های آلمان وجود داشته باشد، آورده ایم:

رونوشت های دانشگاهی: داوطلب باید رونوشت های دانشگاهی ای را که دانشکده می خواهد، نشان دهد.

نامه ی انگیزشی: یک نامه ی انگیزشی مشابه یک بیانیه برای هدفتان است. یک نامه ی انگیزشی، انگیزه ی داوطلب را برای پیوستن به دانشکده و دلیل او برای دنبال کردن یک رشته ی مشخص را معلوم می کند.

توصیه نامه:توصیه نامه ها ارزیابی پتانسیل داوطلب از سوی یک شخص مستقل هستند. ممکن است که این توصیه نامه ها از سوی پروفسورهای شما و یا کارفرمای سابقتان باشد. بیشتر دانشگاه ها 2 الی 3 توصیه نامه می خواهند.

رزومه:دانشگاه های آلمان هم از دانشجو می خواهند تا رزومه ای را ثبت کند و تمام صلاحیت های دانشگاهی و حرفه ای خود را لیست کند.

چک لیست مدارک:

1.نمرات امتحان جی ار ای(GRE) یا جی ام اِی تی(GMAT) و آیلتس(IELTS) یا تافل(TOEFL) یا دی اِی اف(Test DaF) یا دی اس اچ(DSH)

2.رونوشت های دانشگاهی

3.نامه ی انگیزشی

4.رزومه(بیشتر برای مدارس تجاری)

  1. 2 الی 3 توصیه نامه

6.گواهی نامه های تجربه ی کاری

7.گواهی نامه های فعالیت های خارج از برنامه ی درسی