اقداماتی به عنوان بازاریابی چریکی فهم می شوند که بیشتر به وسیله ی تخیل صورت می‌ پذیرند تا پول ، و طی آن خلاقیت بر بازاریابی سنتی تأثیر می گذارد و بر آن چیره می شود .

این شکل از بازاریابی شامل تمامی موارد گوناگونی است که از عناصر خیابانی مثل چراغ های خیابانی ، پارکینگ ها و یا سطل ها برای خلق تبلیغی که خارج از شکل سنتی است ، استفاده می کند . با گذشت زمان ، صفحات وب ، پوسترها ، ایمیل ها و فلش موب ها نیز همچنین برای خلق این نوع بازاریابی استفاده شده اند که بالاتر از همه ، به نظر می رسد به دنبال متعجب کردن و تزریق شگفتی به کاربران است .

 

  1. بازاریابی چریکی در حمل و نقل عمومی

حمل و نقل عمومی دیگرجایی است که در آن قدرت تخیل بازاریابی چریکی شما را شگفت زده می کند . خیلی غیرمعمول نیست که اتوبوس هایی را پیدا کنید که با تبلیغات فیلم ها ، شرکت ها ، رستوران ها ، مراکز خرید و … نوارپیچ شده باشند ، اما این تبلیغ برای باغ وحش در اتوبوس های محلی شهری که در آن قرار دارد، ایده ای اصیل است . یک مار دور اتوبوس پیچیده و اتوبوس را میان عضلاتش فشرده کرده است ، چیزی شگفت انگیز و منحصر به فرد .

اگر بخواهیم بحث درباره ی این اتوبوس ها را ادامه دهیم ، آیا تصور می کردید که از دستگیره ی اتوبوس ها به عنوان یک عنصر تبلیغاتی استفاده شود ؟ خوب ، این همان چیزی است که نام تجاری IWC فکرش را کرده است ، آن ها یک طراحی مخصوص برای دستگیره ی اتوبوس ها کرده اند . کاربر اتوبوس خواهد دید که چگونه ساعت ها با مچ دستش چفت می شوند و می تواند تصمیم بگیرد که این محصول او را جذب کرده است یا نه . یک طرح، ساخته شده با قدرت تخیل عالی ، چرا که این طرح بسیار به استفاده از محصول مرتبط است .

آیا می دانستید که در متروی سئول یک ساحل وجود دارد ؟ این ایده مربوط یه یک کمپین بازاریابی بسیار اصیل بود که در خطوط متروی پایتخت کره ی جنوبی مورد استفاده قرار گرفت . هدف این آگهی تبلیغاتی ارتقای محیط زیست بود ، پس فضاهای انتخاب شده درباره ی طبیعت بودند ، مثل این مورد ، که درباره ی ساحل بود .

 

  1. بازاریابی چریکی در دیگر فضاهای عمومی

بازاریابی خیابانی چریکی فقط روی حمل و نقل عمومی تمرکز نکرده است ، بلکه در گذرگاه های عابر پیاده ، ایستگاه های اتوبوس و … دیده می شود . این نوع بازاریابی خیلی پیش تر می رود ، و بدل به عناصری معمول می شود که ما در خیابان پیدا می کنیم : در ظرف های کاغذی ، فانوس ها ، چراغ های ترافیک و یا ساختمان ها . هر چیزی برای خلق بازاریابی چریکی مفید است . به عنوان مثال ، به این کار نگاه کنید ، شرکت Miele دهانه ی یک تونل جاده ای را به شکل ورودی لوله ی یکی از مدل های جاروبرقی هایش شبیه سازی کرده است .

مزیت بازاریابی چریکی نسبت به دیگر شکل های بازاریابی این است که تخیل را برای شبیه سازی به کار می گیرد ، چرا که از بیان هنری برای این امر استفاده می کند . یک تبلیغ نقاشی شده می تواند تبدیل به یک فاجعه شود ، اگر نقاشی خراب شود ، درست همان طور که در تصویر بالا نشان داده شده . یا ممکن است یک تبلیغ بد از Teleborne را در باغچه ی شرکت محل کارتان پیدا کنید .

 

آیا بازاریابی چریکی تنها برای مقاصد مربوط به تبلیغات تجاری استفاده می شود ؟

همان طور که در بعضی از این مثال ها دیده می شود ، بازاریابی چریکی می تواند برای موردهای مختلفی استفاده شود . آن چه مهم است ، خلاقیت است .

به عنوان مثالی برای این رویه ، رویدادهای ویژه ای مثل روز جهانی مبارزه با ایدز یا سرطان ، روز غرور ملی یا مناسبت های مشابه موقعیت هایی هستند که می توانند باعث رونق چنین انواعی از اقدامات بازاریابی شوند که موجب جلب توجه می شود .

برای نمونه ، یافتن عناصر صورتی در روز مبارزه علیه سرطان سینه یا پیاده روها و خطوط عابرپیاده ای که می توانند در موقعیت های گوناگون شکل هایی متناسب به خود بگیرند ، این ها نمونه اقداماتی هستند که برای گرامی داشت یک روز به خصوص مفیدند و توجه جامعه را جلب می کنند و به یاد مردم می آورند که به چه دلیل چنین رویدادهایی مهم اند و باید گرامی داشته شوند .