مدیریت یک کمپین موفق پرداخت به ازای هر کلیک ( PPC ) ساده ای نیست . با منابع بسیاری که آن بیرون وجود دارد ، همیشه مقادیر بسیار زیادی اطلاعات در دسترس شما وجود دارد – اما درگیر شدن با این اطلاعات می تواند سریعاً باعث غرق شدن شما شود . هر چند که شما به اصول این کار تسلط پیدا می کنید ، پیدا کردن منابع اطلاعات می تواند کاملاً دشوار باشد . محتوای زیادی درباره ی نکات و شگردهای کمتر دانسته شده وجود ندارد . شما غالباً با دستورالعمل های عمومی مواجه هستید ، اما متخصصان هر امر شگردهای ویژه ای دارند که باعث برتری یافتن آن ها بر کسانی می شود که سعی می کنند کارهای مشابه را انجام دهند . گاهی حتی دانستن ذره ای از این شگردها می تواند تغییر عظیمی در کمپین شما ایجاد کند و از ایجاد هزینه های هنگفتی جلوگیری کند .

خوشبختانه ، ما این جاییم تا این شرایط را عوض کنیم . ما از چند کارشناس برجسته ی پرداخت به ازای هر کلیک ( PPC ) از سرتاسر جهان ، درباره ی توصیه های غیرمعمول ، منحصر به فرد و عملی شان ، وقتی صحبت از کمپین های پرداخت به ازای هر کلیک ( PPC ) می شود ، پرسیده ایم . آن ها به نکاتی اشاره کردند که گاهی حتی برای ما هم شگفت انگیز بود ! پس بدون تاخیر بیشتر ، مطلب زیر را بخوانید و یاد بگیرید که چطور کمپین پرداخت به ازای هر کلیک خود را دگرگون کنید و منابعی در اختیار داشته باشید که هر جایی پیدا نمی شود .

 

  1. استفاده از قوانین پیشنهاد قیمت

 

من دوست دارم به حساب های کاربری قانون هایی را اضافه کنم و آن قانونی که من بسیار آن را دوست دارم ، می تواند موقعیت ما را حفظ کند و پرداخت به ازای هر کلیک ( PPC ) ما را کاهش دهد .

هر روز کلمات کلیدی خود را برای کاهش 3 درصدی تعیین کنید ، اگر به طور مثال در موقعیت 1.1 هستید . اگر زیر 1.5 هستید ، پس یک قانون دیگر تعیین کنید تا موقعیتتان را 3 درصد افزایش دهید .

این کار حساب کاربری را متعادل می کند و به این معنی است که شما برای کلمات کلیدی ای که در رتبه ی اول اند بیش از حد پرداخت نمی کنید ، اما رتبه ی اول را با کمترین هزینه حفظ می کنید .

این راهکار می تواند به خوبی برای کلمات کلیدی حاوی نام تجاری ( brand keywords ) کار کند .

تام سنجرز ( Tom Sangers ) از Evosite

 

  1. گزارش بازخورد جست و جو

 

یک برگه ( tab ) که معمولا در سرویس گوگل ادوردز و مقوله ی پرداخت به ازای هر کلیک ( PPC ) فراموش می شود  ، گزارش بازخورد ( Attribution Report ) است ( که در زیر منوی اندازه گیری ها ( measurements ) قرار دارد ) . مهم است که با اندازه گیری نقاط ارتباطی پیش از تبدیل ، بفهمید مردم چگونه در وبسایت شما تبدیل می شوند ( تبدیل کاربر به مشتری یا سرنخی برای رسیدن به مشتری یا هر هدف دیگری که وبسایت دارد منظور است ) .

یک گزارش بازخورد خوب ، یک گزارش « مسیرهای بالا ( top paths ) » است که مسیر یک کلمه ی کلیدی را که کاربر با آن برخورد داشته و روی آن کلیک کرده ، نشان می دهد . این قابلیت به شما این امکان را می دهد که ببینید کلمات کلیدی چگونه بر عملکرد کلی کمپین شما تاثیر می گذارند . اگر کلمه ی کلیدی ای پدیدار شود که نرخ تبدیل پایینی دارد ، قبل از حذف آن مکث کنید و این گزارش بازخورد را جست و جو کنید . ممکن است این کلمه ی کلیدی اولین نقطه ی ارتباط را برای تبدیل های پایین خط فراهم کرده باشد . بسته به نوع مدل کسب و کار و حرفه ی شما ، اگر در پاک کردن کلمات کلیدی ای مثل این خیلی عجول هستید ، این عجله کردن می تواند بر حجم تبدیل شما اثر منفی بگذارد .

دارن تیلور ( Daren Taylor ) از Big Marketer

 

  1. در رسیدن به اهداف طراحی شده خیلی آرمان گرا نباشید

 

خیلی نسبت به یک بخش خاص از هدف آگهی حساس نباشید ، انعطاف لازم را خرج کنید و بدانید همیشه روندهای غیرقابل پیش بینی وجود خواهند داشت . و خطر نکنید و یک حساب کاربری را که حجم حاصله از آن مهم است ، بی دلیل زیر سوال نبرید و رها نکنید . تطبیق نداشتن صد درصدی نتایج با اهداف اولیه ی شما لزوماً به معنای شکست نیست و حتی می تواند باعث موفقیت از طریق دیگری شود .

در حالی که شما ممکن است یک هدف 800 درصدی داشته باشید ، اگر می توانید به 650 تا 700 درصد آن برسید و 50000 یورو درآمد به دست آورید ، به جای این که به 850 تا 900 درصد برسید 30000 یورو درآمد کسب کنید ، در درازمدت نتیجه ی خیلی بهتری خواهید گرفت .

 

متیو سوآکل ( Matthew Soakle ) از Mabo

 

نتیجه گیری

 

همان طور که دیدید نکات و ریزه کاری های زیادی وجود دارد که حتی خیلی از کارشناسان و مدیران بازاریابی کسب و کارهای بزرگ هم از آن آگاه نیستند ، اما رعایت کردن یا نکردن این نکات ، می تواند تاثیر بسیار عمیقی بر عملکرد کمپین گوگل ادوردز شما بگذارد و تفاوت زیادی در هزینه و درآمد شما داشته باشد . دانشی این چنینی ، معمولاً از کار عملی بسیار به دست می آید و آزمون و خطاهای بسیاری صورت گرفته است تا این دانش شخصی به دست آمده و از درستی آن اطمینان حاصل شده است . پس باید به اشتراک گذاشته شدن تجربیات این چنینی را مهم پنداشت و از آن ها استفاده کرد . همان طور که می بینید نکات زیادی هستند که می توانند به طرق مختلف بر عملکرد کمپین گوگل ادوردز شما تاثیر بگذارند و بسته به نوع کسب و کار آگهی شما ، استراتژی ها می توانند به شدت متفاوت باشند .

 

در صورتی که ساکن ایران هستید و قصد استفاده از Google Adwords و خدمات آن را برای کسب و کار خود دارید ، میتوانید از خدمات پی آسان در این زمینه استفاده کنید : استفاده از خدمات گوگل ادوردز در ایران به کمک پی آسان 

مطالب مرتبط :