داشتن یک کسب و کار موفقیت آمیز و تمام وقت یک چالش بسیار مهم است. اغلب به خاطر اینکه هر کسب و کار کوچکی در ابتدا به خاطر ماهیت مبهم آن ، قابل پیش بینی نیست ، صاحبان کسب و کار ها به صورت مستقیم و شدید با چالش هایی جدی رو به رو می شوند .

در این مطلب ، و در ادامه سلسله گفت و گوهای شرکت پیپال با مشتریان خود که کسب و کارهای مختلف را به موفقیت رساندهاند ، طی یک گفت و گو به پای صحبت های  Linda Lightman نشسته ایم ، که مالک پلتفرم حمل و نقل جهانی Linda Stuff است . در این گفت و گو او به ما توضیح می دهد که چگونه یک سرگرمی شخصی خود را تبدیل به یک کار تمام وقت کرده است .

 

کِی به فکر راه اندازی کسب و کار خود افتادید و چگونه ایده ی آن مطرح شد ؟

ما کسب و کار خود را در سال 2001 ایجاد کردیم . من اون موقع یک وکیل و مسئول استخدام بودم و در فیلادلفیا زندگی میکردم. اون موقع بچه های ما میخواستم بازی های ویدیویی قدیمی خودشان را در فروشگاه هایی مثل Gamestop بفروشند و بعد وقتی دیدیم که آن فروشگاه ها میخواهند فقط پنج دلار برایش بپردازند ، تصمیم گرفتیم خودمان آن ها را در ebay بفروشیم . بعد خودم به این فکر افتادم که من یک فشن باز و طرفدار مد هستم ، برای همین مدل لباس های خودم رو هم روی ebay گذاشتم . صرفا قلابم رو انداختم .

در ابتدا این فقط یک سرگمی بود . ما برای محل کار از خونه ی خودمون استفاده کردیم وکل کارهای ارسال و بسته بندی و عکاسی از محصولات را در آنجا انجام می دادیم . برای عکاسی از یک تحصیل کرده ی عکاسی کالج محلی کمک گرفتیم .

بعدتر ، در سال های 2003 تا 2004 همسرم به من گفت که تصمیم گرفته است از کار خود خارج شود و این کسب و کاری که من درست کرده بودم را با هم به صورت یک کار تمام وقت جلو ببریم .

ما یک خانه داشتیم به همراه فرزندانمان و البته یک وام مسکن . تصور اینکه بخواهیم به این کسب و کار به عنوان یک کار تمام وقت و منبع اصلی درآمد خانواده نگاه کنیم ، اون موقع ترسناک بود . اما کسب و کار ما به رشد خود ادامه داد . در سال 2006 ما دفتر خود را به یک دفتر 5000 فوت مربعی منتقل کردیم و آن موقع حدود صد کارمند داشتیم .

وقتی به این فکر میکنی که همش از تو خونه ی خودم شروع شد ، خیلی ایده ی دیوانه کننده ای به نظر میرسه !

وقتی تازه شروع کرده بودید ، چگونه پروژه ی خود را تامین مالی کردید ؟

از طریق عرق ریختن ! ما در ابتدا از وام های سرمایه گذاری پیپال استفاده کردیم تا بتوانیم بودجه ی ابتدایی کار تمام وقت خودمان را تامین کنیم . به دلیل طبیعتی که کسب و کار ما داشت ، نمیتوانستیم به شیوه های سنتی از بانک ها وام بگیریم .

چالش برانگیز ترین قسمت شروع کسب و کار شما ، کدام نقطه بود ؟

بعد از اینکه شوهرم کارش را در سال 2003 ترک کرد ، کمی موقعیت سخت و عصبی کننده شده بود چرا که به منبع درآمد ما و میزان آن فشار وارد شده بود.

همه چیز در این اتفاق ها ، به فرایند یادگیری مربوط می شود و ما در این زمینه راه های طولانی را طی کردیم . آن موقع برای ما فقط پرسش های مثل «چطور میتونیم بهتر بشیم ؟ » و « چه کاری کارآمدتره ؟ » مطرح بود و البته به این توجه داشتیم که چه کارهایی را به خوبی انجام دادیم و جواب گرفته است . و تمام این ها در کنار هم مسیر طولانی را تشکیل می داد . برآمدن از پس این فرایند ، برای ما مثل یک سفر بود .

در حال حاضر روند کسب و کار خود را چطور می بینید ؟ و چی کار می کنید تا بتوانید در روند تغییر و تحولات بتوانید همچنان کسب و کار خود در یک چشم انداز حفظ کنید ؟

ما کسب و کار خودمون را 18 سال پیش شروع کردیم و آن موقع عیچ میدان رقابتی برای کسب و کار ما وجود نداشت به صورت جدی و توانستیم آن را به یک کار تمام وقت تبدیل کنیم . آن موقع هیچ کسب و کار دیگری مثل Real Real یا Poshmark وجود نداشت . اما امروزه ما محصولات و خدمات مشابهی را در پلتفرم های مختلف شاهد هستیم.

برای همین باید از نظر قیمت گذاری و ارتقای کیفیت بازاریابی باید به شدت با همنوعان خود رقابت کنیم . همانطور که اشاره کردید ، ما مدام به راه هایی جدیدی برای بهتر نشان دادن پلفرم خود در بستر های مختلف برمیخوریم .

 

فکر می کنید مهم ترین چیز در پیش برد کسب و کارتان به سمت موفقیت چیست ؟ بیش از هر چیز نسبت به چه چیزی از کسب و کارت خود احساس افتحار و موفقیت می کنید ؟

بیشتر به فرایندی که اجزای کسب و کار ما در آن به رشد و تعالی می رسند افتخار می کنم . مخصوصا اینکه در هر قسمت و بخشی ، این فرایند طی می شود . اولین باری که شروع کردم ، خودم تنها بودم ، بعد همسرم کنارم آمد و حالا یکی از پسرهایمان به ما کمک می کند و این کسب و کار دارد تبدیل می شود به یک کسب و کار خانوادگی . من این حالت را دوست دارم .

شما فروش بین المللی هم دارید ، درسته ؟ در حال حاضر تا به حال از چند کشور مختلف از شما خرید انجام داده اند ؟

ما در سراسر جهان فروش داشته ایم . من حتی یک مشتری داشتم که همیشه در سفر بود ما سفارش های او را در جزایر تفریحی مختلف اقیانوس آرام و ساحل های هند ، به او تحویل می دادیم . ما به طور روتین در کشورهایی مثل قزاقستان و ترکمنستان و .. مشتری داریم . خارج از آمریکا ، بیشترین مشتری ما از کانادا است و پس از آن استرالیا قرار دارد . بعد از اون هم تمام کشورهایی که ممکن است به ذهنتان رسیده باشد مثل انگلیس ، فرانسه و آلمان و یونان و هنگ کنگ و کره و ژاپن . همه این کشورها جز ده کشوری هستند که بیشترین فروش بین المللی را در آن ها داشته ایم .

 

در تجارت بین المللی و فرامرزی با چه چالش هایی رو به رو بوده اید؟

موارد خاصی وجود دارد که نمی شود آن را پست کرد به راحتی . چیزهایی مثل پوست پایتون . مثلا یک بار بدون اینکه از این قضیه خبر داشته باشیم یک جفت کفش چرم پایتون از برند گوچی را پست کردیم . وقتی بسته به اداره گمرک رسید ، بسته مصادره شد و مبلغ و هزینه ی آن بازپرداخت نشد و ما هم از نظر اعتباری نزد مشتری و هم از نظر اقتصادی دچار ضرر شدیم . خیلی سخت بود که در این مسیر با قوانین ارسال و گمرکی کشورهای مختلف آشنا شویم .

همکاری با پی پال چگونه به تجارت شما کمک کرده است ؟

همونطور که قبلا هم گفتم با مدت زیادی است که این کار تمام وقت را به وجود آورده ایم . از ابتدای این مسیر طولانی پیپال با پیشنهاد ها و خدمات مختلفی به ما کمک کرده است و آپشن ها و انتخاب های زیادی را در اختیار ما گذاشته است . از سرویس موجودی خرید اینترنتی گرفته تا دسترسی به سرمایه ی در گردش از طریق سرویس سرمایه ی کارپرداز paypal  ، پیپال به کمک و یاری ما آمده است .

ما از سال 2001 شروع به این کار تمام وقت کردیم و تا سال 2016 لازم نبود که بازپرداخت وام خود را انجام بدهیم . بانک های سنتی همچین وام هایی به ما نمی دهند . برای همین واقعا دچار مشکل می شویم در تامین سرمایه و پیپال در این زمینه به ما کمک می کند.

وقتی من حدود پنج سال پیش درباره ی سرویس و طرح PayPal Working Capital شنیدم ، می دانستم استفاده از آن ایده ی فوق العاده ای است .

ما یک کار تمام وقت و یک کسب و کار منحصر به فرد داریم و تقریبا صد در صد تبادلات مالی آن بر بستر پیپال صورت می گیرد . بخش عمده ای از درآمد ما از طریق درگاه های پیپال دریافت می شود و در این زمینه من هیچوقت مشکلی نداشتم . آن ها همیشه نرخ های خیلی خوبی برای این پرداخت ها پیشنهاد می دهند و واقعا دوست دارم با پیپال کار کنم . پیپال واقعا یک شریک بزرگ است . من با شجاعت آن را به هرکسی توصیه می کنم .

( در همین  رابطه : گام‌های بعدی پیپال (PayPal) برای کمک به غیربانکی‌سازی )

 

در پایان توصیه ی خاصی به کارآفرینان و صاحبان کسب و کارهای کوچک دارید که بخواهید به اشتراک بگذارید ؟

چیزی را برای تجارت انتخاب کنید که در آن پرشور هستید و آگاهی لازم و کافی را از آن دارید و در فضای آن قرار دارید . مثل یک کودک که تازه به راه رففتن افتاده است ، کودکانه در راه آن قدم بگذارید . در ابتدای راه می توانید اشتباهات زیادی انجام دهید برای همین نمیخواهد تمامی منابع و انرژی خود را یکجا خرج کنید بعد اگر با شکست مواجهه شدید همه را از دست بدهید . با آرامش و در ابعاد کوچک ، شروع به ایجاد کسب و کار خود کنید . حتما میتوانید آن را به کار تمام وفت و منبع اصلی در آمد خود تبدیل کنید .

مطالب مرتبط :