ادامه تحصیل برای در مقطع کارشناسی ارشد در آمریکا ، اروپا و کانادا همیشه برای اکثرا دانشجویان دنیا که میخواهند کارشناسی ارشد بخوانند یک ایده ی فوق العاده است . با توجه به سطح کیفی بالای تدریس در این دانشگاه ، امکانات فراوان ، اعتبار علمی درجه یک و موقعیت های شغلی در این مناطق ، این تمایل دانشجویان دنیا عجیب نیست.

کیفیت برنامه های کارشناسی ارشد در ایران بسیار دلگرم کننده نیست. با توجه به تعداد کرسی های موجود در مؤسسه های عالی در ایران و کیفیت آموزش های خارجی، جای تعجب نیست که چرا بسیاری از دانشجویان ایرانی در حال تلاش برای رفتن به خارج از کشور برای تحصیلات عالی هستند. پس اگر کسی بخواهد برای یک مدرک کارشناسی ارشد در یک دانشگاه کلاس اول جهانی تحصیل کند، مجبور است گزینه های اروپایی و امریکایی و کانادایی را جستجو کند.

در حال حاضر پرسش بزرگتر می آید – که بهترین مقصد برای کارشناسی ارشد در خارج از کشور چیست؟ این مقاله به شما در تصمیم گیری واضح و روشن کمک خواهد کرد؛ به عنوان یک مطالعه مقایسه ای میان کارشناسی ارشد در آمریکا در مقابل کارشناسی ارشد در کانادا و اروپا، که در ادامه با جنبه های مختلف قابل توجه از آموزش در هرکدام از این مناطق مورد بحث قرار گرفت.

 

کارشناسی ارشد در آمریکا

ایالات متحده بزرگترین بازار برای آموزش در خارج از کشور است. ایالات متحده با حضور کالج های معتبری مانند پرینستون، هاروارد، MIT، استنفورد و غیره در دنیا زبان زد است و یک مقصد عالی برای کارشناسی ارشد و دکترا است. همانطور که ایالات متحده مرکز علوم و فن آوری است، بسیاری از دانش آموزان ترجیح می دهند که کارشناسی ارشد را در ایالات متحده بگذرانند، نه در کشورهای دیگر. در دانشگاه های آمریکایی یک دوره 12 تا 24 ماهه ، که می تواند بر اساس پایان نامه یا غیر انتزاعی باشد، برای این دوره گذراندنش ضروری است.

 

معیار ورود

برای دانشجوی بین المللی، آموزش 16 ساله (4 ساله کارشناسی) برای واجد شرایط بودن برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ایالات متحده اجباری است (بعضی موارد استثنایی وجود دارد). علاوه بر این، نمره GRE خوب و IELTS یا TOEFL نیز توسط دانشگاه مورد نیاز است.

 

هزینه ها

به طور متوسط، هزینه تحصیل برای MS در ایالات متحده آمریکا حدود 15000 تا 60 هزار دلار در سال   خواهد بود و هزینه زندگی حدود 10،000 دلار – 15،000 دلار در سال خواهد بود.

 

در دسترس بودن کمک مالی و بورس تحصیلی برای دانشجویان بین المللی

هزینه های زندگی و هزینه های تحصیل در ایالات متحده بسیار زیاد است. اما، بسیاری از بورس های تحصیلی و کمک هزینه تحصیلی و جوایز دانشجویی برای دانشجویان وجود دارد. بهترین مسیر برای شروع پیدا کردن و دریافت کمک هزینه های تحصیلی و بورسیه ، دانشگاه یا دانشکده ای است که شما میخواهید برای آن درخواست تحصیل ارسال کنید . برای اینکار سایت ها و صفحه های رشته های مختلف هر دانشگاه بسیار واضح و راهگاست . علاوه بر این، طرح های بورس تحصیلی خارجی دولتی نیز وجود دارد که باید از سایت های رسمی دولت جست و جو کنید .

کیفیت آموزش

ایالات متحده با کیفیت تحصیلاتش شناخته شده است. این چیزی است که باعث می شود ایالات متحده به عنوان مقصد تحصیلی برای کارشناسی ارشد و دکترا ، اولین گزینه برای دانشجویان بین المللی باشد ، به ویژه برای زمینه ی گروه رشته های STEM  ( Science, technology, engineering, and mathematics ) . آمریکا کشوری است که برای هر کسی، فرصت کافی برای بررسی امکانات خود برای رشد بیشتر در زندگی را فراهم می کند.

ایالات متحده برخی از تأثیرگذارترین و مهم ترین دانشگاه های دنیا را در خود میزبانی می کند. در سال 2018 رتبه دهی دانشگاه های عالی در رتبه بندی QS و Times، تقریبا 60 دانشگاه آمریکایی در 200 دانشگاه برتر دنیا حضور داشتند. ایالات متحده به خاطر شهرت قوی خود برای تدریس، تحقیق، فن آوری، نوآوری و فرصت های شغلی، محبوب ترین مقصد برای دانش آموزان بین المللی است.

بنابراین، پذیرش در دانشگاه های برتر ایالات متحده بسیار رقابتی و سخت است. نرخ پذیرش در دانشگاه های برتر ایالات متحده ( Ivy League و  Schools Elite ) حدود 5 تا 7 درصد است. این رقم برای دانشگاه های دیگر کمی دلگرم کننده است اما هنوز رقابتی است.

ایالات متحده در دهه های آینده جذابترین و بهترین خانه برای دانشجویان بین المللی است. جامعه دانشجویی در ایالات متحده بسیار چندفرهنگی است و یک مکانیسم پشتیبانی عالی برای دانشجویان بین المللی دارد.

 

فرصت های شغلی

اکثر شرکت های  Fortune 500 در ایالات متحده مستقر هستند، از جمله بزرگترین شرکت های فن آوری مانند گوگل، اپل، مایکروسافت، آمازون، فیس بوک و غیره. بنابراین، فرصت های شغلی زیادی برای فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد در ایالات متحده وجود دارد.

در مقطع ابتدایی ، فارغ التحصیل دوره کارشناسی ارشد می تواند با حقوق سالانه حدود 69،000 دلار  تا 90،000 دلار در سال دریافت کند. مشاغل با درآمد بالا معمولا در حوزه های تبلیغات، مالی، فناوری اطلاعات، مهندسی و مدیریت در دسترس هستند.

اجازه کار و PR ( کارت اقامت دائم ) در ایالات متحده آمریکا

گزینه اقامت برای دانشجویان بین المللی در ایالات متحده بسیار خوب است. در واقع، برای دانش آموزان گروه رشته های STEM عالی است.

فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد در امریکا می توانند با اخذ مجوز استخدام موقت به ایالات متحده بازگردند که به دانشجو اجازه می دهد تا 12 ماه (24 ماه برای فارغ التحصیلانSTEM  ) کار کند. سپس دانش آموز باید برای اسناد مجوز استخدام ، درخواست کند تا ویزا بتواند بیشتر گسترش یابد.

اقامت دائمی یک روند طولانی و آهسته است که دانشجویان بین المللی حداقل تا 5-10 سال ساکن و کار می کنند. یک کارت سبز یا Green Card پس از اتمام یک دوره خاص  زمانی در ایالات متحده صادر می شود.

 

 

کارشناسی ارشد در اروپا

 

اروپا خانه بسیاری از دانشگاه های معتبر مانند کمبریج، آکسفورد، موسسه فدرال سوئیس، TU مونیخ است که در فهرست 200 دانشگاه برتر دنیا هم قرار دارند. برنامه های کارشناسی ارشد در اروپا می تواند 18 تا 24 ماه طول بکشد. با این حال، برنامه های یکساله (9 تا 12 ماه) مدرک های کارشناسی ارشد در اروپا نیز بسیار رایج است.

 

معیار ورود

 

برای پیوستن به هر کالج در اروپا برای مدرک کارشناسی ارشد، یک دانش آموز باید 15 سال تحصیلات تکمیلی را به پایان رسانده باشد. دانش آموز باید زبان خارجی را یاد بگیرد. برای مثال، برای دریافت یک صندلی در یک برنامه آموزش آلمانی، دانش آموز باید از پیش نیازهایی (B2 / C1) در دانشگاه های آلمان استفاده کند. آیلتس یا TOEFL برای دانشگاههای اروپایی اجباری است. بعضی از دانشگاه ها نیز برای نمره GRE / GMAT  از دانشجو مدرک درخواست می کنند.

 

هزینه ها

 

هزینه تحصیلات از یک کشور به کشور دیگر متفاوت است. در حدود 13 کشور وجود دارد که دارای دانشگاه های برتر در اروپا هستند. هزینه زندگی در هر کشور متفاوت است. به طور متوسط ​​هزینه تحصیل در کشورهای اروپایی حدود 12،600 یورو در سال است.

 

در دسترس بودن کمک های مالی به دانش آموزان

 

گرچه هزینه تحصیل در اروپا نسبت به کشورهای دیگر نسبتا کمتر است، اما بسیاری از کمک های مالی هم به دانشجویان ارائه می شود. در دسترس بودن بورس تحصیلی از یک کشور به کشورهای دیگر در اروپا متفاوت است.

در اروپا، بسیاری از دانشگاه ها بورس تحصیلی سخاوتمندانه ای را ارائه می دهند. با این حال، هزینه تحصیلات تکمیلی فقط برای دانشجویانی که موفقیت و شایستگی ویژه ای دارند ، می رسد.

چندین بورس تحصیلی متمایز در کشورهای اروپایی عبارتند از :  برنامه بورسیه ی هلند، بورس تحصیلی DAAD با مشارکت کشورهای در حال توسعه (آلمان)، برنامه بورس تحصیلی عالی ایفل (فرانسه)، بورس تحصیلی VLIR-UOS بلژیک ، بورس تحصیلی موسسه سوئد ، بورس تحصیلی شورای بریتانیا و کشورهای مشترک المنافع (بریتانیا).

 

کیفیت آموزش

 

همانطور که کشورهای اروپایی خانه ی بسیاری از دانشگاه های برتر در جهان است، کیفیت تحصیلات در آنجا هم بسیار بالاتر از سایر دانشگاه ها در نقاط دیگر دنیا است . آموزش و پرورش ارائه شده در کشورهای اروپایی بیشتر مبتنی بر تحقیق است، که دانش عملی را از دانش نظری فراهم می کند.

 

فرصت های شغلی

 

 اگرچه کشورهای اروپایی دارای زمینه آموزشی خوب هستند، اما مسئله بیکاری در آن بیش از 50 درصد است، یعنی دسترسی به شغل های حرفه ای ها در اروپا نسبتا کمتر است. این نشان می دهد تقاضای بالایی برای متخصصان تحصیل کرده در تمام کشورهای اروپایی وجود دارد .

رقابت برای کسب شغل در اروپا سخت است. با این حال، برای کاندیداهای واجد شرایط و مهارت (فنی و زبان)، اروپا در واقع با استقبال زیادی به سراغ شما می آید .

فارغ التحصیلان تازه کار کارشناسی ارشد می توانند بسته به مهارت و شغل 30،000 یورو تا  40،000 یورو در سال دریافت کنند.

اجازه کار و PR ( اقامت دائم ) در اروپا

 

پذیرش مجوز دانشجویی برای یک کار،  برای یک دانشجو بسیار ساده است. اگر یک دانش آموز یک نامه تأییدیه از سوی دانشگاه مربوطه دریافت کند، مجوز توسط دولت برای مدت زمان این دوره صادر می شود.

اگر یک دانش آموز مایل به اقامت در اروپا باشد، ابتدا باید به یک شهروند اتحادیه اروپا تبدیل شود که با ویزای دائم گرفتن از کشوری که در آن تحصیل می کند ممکن می شود . یک ویزا اقامت دائم پس از اقامت برای مدت 5 سال در اروپا مسترد خواهد شد. اسناد اقامت دائم برای اقامت در کشورهای اروپایی اجباری است.

 

 

کارشناسی ارشد در کانادا

 

کانادا، زیباترین مقصد و همچنین سریع ترین بازار برای آموزش دانشجو در خارج از کشور است. دولت کانادا سیستم آموزشی را در زمینه ای وسیع تر تشویق کرده است. در کانادا حدود 98 دانشگاه وجود دارد که سالانه حدود 1.8 میلیون دانشجو را آموزش می دهند. در کانادا هر دو تجربه نظری و عملی ، بخشی از برنامه درسی هستند.

 

معیار ورود

 

برای پیوستن به هر دانشگاه در کانادا، یک دانشجوی بین المللی باید برای کسب آمادگی برای آزمون آیلتس یا TOEFL و GRE / GMAT تلاش کند و مدارک و نمره های مرتبط با هر کدام را داشته باشد . به غیر از آزمون معمول، باید مدارک تأمین بودجه آموزشی تمام دوره در کانادا داشته باشد.

 

هزینه ها

 

در مقام مقایسه ، کانادا ارزانترین مکان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد است. هزینه تحصیل و هزینه زندگی یک فرد بسته به محل تحصیل و دانشگاهی که انتخاب می کند، متفاوت است. به طور متوسط، هزینه پایه تحصیلی در کالج کانادا حدود 20،000 دلار کانادا است و هزینه های متوسط ​​یک فرد در حدود سالانه 10،800 دلار کانادا است.

 

در دسترس بودن کمک های مالی به دانش آموزان

 

بسیاری از دانشگاههای کانادایی، با توجه مهارت و استعداد دانشجو، کمکهای مالی متنوعی مانند وام های دانشجویی، کمک هزینه های دانشجویی، پس اندازهای آموزشی، بورس تحصیلی و سایر کمک های مالی به دانشجویان بین المللی ارائه می دهند.

بورس تحصیلی ویژه دانشگاهی برای دانشجویان بین المللی وجود دارد. علاوه بر این، تعداد کمی از بورس تحصیلی که مستقیما توسط دولت یا سازمان های خارجی تامین می شود عبارت اند از  :

International Research Linkages are funded by Foreign Affairs and International Trade Canada

 Vanier Canada Graduate Scholarships

 Canada Asia-Pacific Awards (CAPA)

Banting Postdoctoral

 

  

کیفیت آموزش

 

دولت کانادا در مورد کیفیت و کمیتی که در دانشگاه ارائه می دهد بسیار گشاده رو است. کیفیت آموزش و پرورش در کانادا در هر دو مدل پایان نامه و غیر انتزاعی است ( به عنوان مثال تحقیقی و آموزش گرا است ) . هر دانشجویی که می خواهد مدرک کارشناسی ارشد خود را دنبال کند باید 36 ساعت از کلاس های کالج را کامل کند. کمتر از 36 ساعت ، با توجه به معیارها و هنجارهای دانشگاهی در کانادا ، باعث مردودی دانشجو می شود .

 

فرصت های شغلی

 

به محض اخذ مدرک کارشناسی ارشد، فرصت های شغلی زیادی برای دانش آموزان وجود دارد. شرکت های زیادی در کانادا وجود دارند که همیشه در جستجوی فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد هستند. دارندگان مدرک با نمره ی متوسط ​​می توانند در سطح ابتدایی سالانه به مبلغ 50،000 دلار تا 65،000 دلار درآمد کسب کنند.

 

اجازه کار و PR ( اقامت دائم ) در کانادا

 

برای تحصیل در کانادا ویزا برای دانشجویان لازم است. اگر دوره مربوطه که برای شما درخواست کرده اید، مدت کمتر از 6 ماه است که ویزا لازم نیست. برای دریافت مجوز ویزا یک دانشجوی باید نامه پیشنهاد از دانشگاه و همچنین گواهی پذیرش از دولت کانادا داشته باشد.

 

اقامت دائم در کانادا مشکل نیست. 3 راه گرفتن اقامت برای متخصصان و فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد مهیا است :  Express Entry System و Quebec Skilled worker Program (QSWP) و  Provincial Nominee Programs (PNPs). اگر هر فردی موفق به دریافت یک کار دائمی شود، در این صورت، دریافت یک PR از دولت کانادا بسیار آسان است.

 

 

مقایسه موردی کارشناسی ارشد در آمریکا و اروپا

برنامه های کارشناسی ارشد در آمریکا و اروپا به یک میزان بر محور تعادل تنظیم شده است . تقریبا 50 دانشگاه آمریکا و 90 دانشگاه اروپایی در لیست 200 دانشگاه برتر دنیا قرار دارند ( سالانه به صورت مرتب و مستمر ) و از این جهت تقریبا از نظر کیفیت آموزشی برابر هستند . هم آمریکا و هم اروپا، برنامه های درسی و آموزشی خود را بسیار بر محور دروس و پروژه های تحقیقاتی طراحی کرده اند .

در رتبه بندی دانشگاهی Times Higher Education (THE) ، بریتانیا ( از اروپا ) بیشترین نمایندگی را با 72 دانشگاه داشته است در صورتی که در این رتبه بندی آمریکا تنها 27 دانشگاه داشته است .

پذیرش دانشجویان در ایالات متحده به نمای کلی و ارزیابی جامع بستگی دارد. در مقابل، دانشگاه های اروپایی تاکید بیشتری بر نمرات لیسانس، تجربه تحقیق و مهارت های فنی دارند. همچنین در ایالات متحده، دشوار است که یک دانشگاه خوب بدون اینکه از شما میانگین GRE بالا (بیش از 320) بخواهد ، پیدا کنید . اما، ممکن است یک دانشگاه خوب اروپایی بدون نمره GRE   یا چیزی حدود 305 در GRE  پیدا کنید .

اروپا بسیار ارزان تر از دانشگاه های آمریکا است. هزینه زندگی در ایالات متحده نیز بالاتر است. هر دو کشور کمک های مالی زیادی به داشنجویان اختصاص می دهند . با این حال، دانشگاه های ایالات متحده از لحاظ ارائه کمک های مالی سخاوتمندتر هستند.

فرصت های شغلی در هر دو مکان یکسان است اما مقیاس پرداخت در کشورهای اروپایی نسبتا بیشتر است. در ایالات متحده، حقوق بازنشستگی سالانه برای فارغ التحصیلان آمریکایی حدود 70،000 دلار است. در اروپا، این رقم حدود 35000 یورو است.

در اروپا، آگاهی از زبان محلی نیز در هنگام کسب شغل نقش مهمی دارد.

در ایالات متحده، وابستگان و اعضای خانواده دارنده ویزا H1-B مجاز به استخدام در آمریکا نیستند اما در اروپا، وابستگان و خانواده درجه یک ( همسر و فرزندان ) می توانند استخدام شوند .

 

مقایسه موردی کارشناسی ارشد در آمریکا و کانادا

هر دو ایالات متحده و کانادا اهداف بسیار خوبی برای دنبال کردن کارشناسی ارشد هستند، اما تفاوت های قابل توجهی وجود دارد. هنگامی که به بحث رتبه بندی دانشگاه های جهان می رسیم، دانشگاه های آمریکا به وضوح برتری دارند. تنها 7 تا 8 دانشگاه کانادا در بین 200 دانشگاه برتر دنیا قرار دارند .

در آمریکا  در اکثر موارد ، شما برای درخواست پذیرش مستقیما باید از طریق دانشکده ی مربوطه اقدام کنید . اما در کانادا ( اکثرا ) شما ابتدا باید از طریق سرپرست هر دانشکده به طور مستقیم اقدام کنید ( ارسال مدارک و شرایط ، رزومه و پروژه ای که میخواهید رویش کار کنید ) و سپس در صورت تایید سرپرست ، با هماهنگی او باقی مراحل را از طریق دانشکده دنبال خواهید کرد .

هزینه ها در کانادا 30 تا 40٪ ارزان تر از ایالات متحده است. درست است که هزینه زندگی در کانادا کمتر از ایالات متحده است  با این حال  شما می توانید در ایالات متحده 30 – 40٪ بیشتر از اشتغال در کانادا ، کسب درآمد داشته باشید.

 گرفتن اقامت دائم در کانادا آسان تر است، در حالی که در ایالات متحده یک روند طولانی تر است.

گزینه های شغلی در کانادا معمولا امنیت شغلی بالاتری دارند هرچند که در آمریکا ، بازار کار بسیار گسترده تر است .

 

 

مقایسه موردی کارشناسی ارشد در اروپا و کانادا

اروپا دارای استانداردهای بالایی از زمینه آموزشی است تا نسبت به کانادا. اروپا مرکزی بخش قابل توجهی  از 200 دانشگاه برتر جهان را تشکیل می دهد در صورتیکه اکثر دانشگاه های کانادا در میان 300 تا 500 دانشگاه برتر دنیا قرار دارند.

اروپا یا آموزش رایگان را فراهم می کند یا هزینه هایی کمتر از هزینه های دانشگاه های کانادایی دارد. هزینه های زندگی نیز نسبتا کمتر از کشور کانادا است. از لحاظ کمک های مالی و بورس تحصیلی، دانشگاه های اروپایی سخاوتمندانه تر از همتایان کانادایی هستند.

کار کردن در یک منطقه اروپایی می تواند کمی مشکل باشد زیرا دانشجو با  مانع زبان منطقه ای مواجه است . وقتی در یک دانشگاه اروپایی تحصیل کنید و بتوانید اقامت آن کشور اروپایی را بگیرید ، به لطف وجود قوانین اتحادیه اروپا ، شرایط کار و ادامه تحصیل در دیگر کشور های اروپایی بسیار آسان و در دسترس است اما مسئله ی اصلی در این موقعیت برای دانشجویان بین المللی، زبان هر کدام از کشورهای اتحادیه اروپاست که متفاوت اند .  در کانادا هیچ مانعی برای زبان وجود ندارد.

دستیابی به PR نیز در اروپا کمی دشوار است. یک فرد باید 5 سال صبر کند تا یک ویزای اقامت دائم دریافت کند.

 

 

موخره

در پایان باید گفت انتخاب مقصد مناسب به معنای واقعی کلمه بستگی به مشخصات، بودجه، اهداف شغلی و اولویت های شخصی شما دارد. هر کشور دارای مزایا و معایب خاص خود است. هیچ چیزی با عنوان «بهترین کشور برای پیگیری مهاجرت و ادامه تحصیل در خارج از کشور » وجود ندارد. شما باید کشف کنید که کشور مناسب برای شما چیست.

در صورتی که قصد ادامه تحصیل در کانادا ، اروپا و آمریکا را  دارید ، میتوانید از خدمات سایت پی آسان در این زمینه استفاده کنید :

 

مطالب مرتبط :