در ماه های اخیر ، تعداد بسیاری از گزارش های هشدار دهنده از طرف مشتریان اقامتگاه های Airbnb  ( و سایر اقامتگاه ها ) در سطح اینترنت منتشر شده است مبنی بر اینکه میزبان های سایت Airbnb ( و حتی سایت های مشابه آن ) دوربین های مخفی مدار بسته را در جاهای مختلف ملک خود نصب می کنند ولی برای مهمانانی که در آنجا اقامت دارند ، این موضوع را افشا نکرده اند. مثلا در ژانویه سال گذشته Fast Company گزارشی درباره یک پروفوسور علوم کامپیوتر در دانشگاه Carnegie Mellon  منتشر کرد که همراه خانواده خود در یکی از اقامتگاه های مربوط به  Airbnb  دو دوربین مخفی کشف کرده است که  بدون اطلاع آن ها ، به ضبط محل اقامتشان می پرداخت.  یا مثلا در همین ماه گذشته ، سایت Atlantic گزارشی درباره ی یک خانواده ی نیوزلندی منتشر کرد که وقتی در یک اقامتگاه Airbnb در ایرلند بوده اند ، مورد تماشای زنده از طریق دوربین های مخفی قرار گرفته اند. متاسفانه این گزارشات روند افزایشی داشته اند و به هیچ وجه در وضعیت «اتفاق های معدود» قرار ندارند . به همین جهت Airbnb سریعا واکنش نشان داده است و اعلام کرده در حال بررسی و برخورد با میزبان هایی است که در لیست اطلاعات اقامتگاه خود، چیزی درباره ی دوربین های مداربسته ی مخفی نگفته اند. با این حال،  فقط به این دلیل که Airbnb ( و هر سایت اجاره ی اقاتگاهی ) قانونی دارد مبنی بر اینکه میزبان را از مخفی کردن دوربین در اقامتگاه خود و بدون اطلاع مهمان منع شده است، هیچ تضمینی نیست که همه میزبان ها آن را رعایت کنند. به همین جهت احتمالا شما هم صرفا با اعلام و اعتراف فردی که خانه را به شما اجاره می دهد ، دلتان آرام نمیگیرد. آیا راه دیگری برای اثبات و اطمینان از اینکه در اقاتگاه های اجاره ای مانند Airbnb و یا هرجای دیگر دوربین مخفی نصب شده است وجود دارد؟ خوشبختانه بله ! با ما همراه باشید.

مراقب هر نوع اسباب بازی و خنزر پنزر عجیب و غریبی باشید

بیایید با ابتدایی ترین موارد بازدارنده شروع کنیم: چشمان خود را برای هر وسیله عجیب و غریب در اقاتگاه Airbnb ( یا هر مکان دیگری که برای سکونت انتخاب کرده اید ) باز نگه دارید. اسباب بازی و خنزر پنزرهایی که حجیم به نظر می رسند یا خارج از مکانِ عرفی خود قرار داده شده اند ، ممکن است دوربین مخفی داشته باشند.

مسلماً ، پیدا کردن اسباب بازی حاوی یک دوربین مخفی ساده ترین کار نیست ، زیرا دوربین ها بسیار کوچک شده اند ، تقریباً در هر وسیله ای قابل مخفی کردن هستند – و هرکسی می تواند در آمازون و یا فروشگاه های آنلاین آن ها را بخرد. چند  نمونه کوچک از انواع دستگاه هایی که می توانید در آمازون خریداری کنید با دوربین هایی که در آنها مخفی است: ساعتهای زنگ دار ، ساعت دیواری ، ردیاب های دود ، گیاهان ، آینه ها ، لامپ ها ، بلندگوها و ..

برای بررسی لنزهای دوربین از یک چراغ قوه استفاده کنید

یک ترفند دیگر ، استفاده از نور فلاش دوربین های موبایل برای تشخیص دوربین های مخفی است. هر دوربین مخفی ای ، قاعدتا با لنز کار می کند. جدای اینکه لنز ها خود از مواد شفافی مثل شیشه و پلاستیک ساخته شده اند ، درون یک محفظه ی شیشه ای یا پلاستیکی هم محافظت می شوند . سطوح صیقلی مثل شیشه و پلاستیک های شفاف، طبیعتا تابش نور بالایی دارند. برای همین وقتی مورد اصابت نور فلاش دوربین ( چراغ قوه موبایل ) قرار بگیرند، یک بازتاب درخشان می دهند.

شما میتوانید به راحتی وقتی میخواهید یک اقامتگاه Airbnb ( یا هر اقامتگاه و یا مکان مشکوکی را ) را بررسی کنید ، با آهستگی و با صبر ، نور چراغ قوه گوشی خود را روی اشیا و نقاط مشکوک بگیرید و منتظر باشید تا با یک درخشش کوچک مواجه شوید. با این روش به راحتی میتوانید اکثر دوربین های مخفی را تشخیص دهید. توجه داشته باشید باید همه ی چراغ ها را از قبل خاموش کرده باشید.

برای دستگاه های هوشمند دوربین مخفی از برنامه های دارای قابلیت اتصال Wi-Fi استفاده کنید

متاسفانه دو راهکار ارائه شده ی قبل همیشه کار نمی کند و نمیتواند همیشه شما را در شناسایی دوربین های مخفی یاری دهد. یک خبر خوب اما وجود دارد و آن اینکه روشی بهتر برای شناسایی دوربین های مخفی وجود دارد.

تقریباً همه دوربین های مخفی مدرن ، به ویژه انواعی دوربین هایی ذکر شده در بالا ، از فناوری بی سیم یا Wi-Fi برای اتصال به روتر استفاده می کنند تا بتوانند فیلم را از طریق اینترنت به صورت زنده پخش کنند که به این طریق بتوان تصاویر را از راه دور مشاهده کرد. این واقعیت که این دستگاه ها از سیگنال بی سیم یا وای فای (wi-fi) برای پخش آنلاین فیلم استفاده می کنند ، باعث می شود آنها در تشخیص و آشکار شدن ، آسیب پذیر باشند.

کاربران تلفن های هوشمند می توانند از برنامه هایی مانند Fing  (در دسترس برای آندروید و ios) استفاده کنند که می توانن تمام دستگاه های بی سیم متصل به یک شبکه Wi-Fi را نشان دهند. برای همین میتوانید به راحتی پس از ورود به یک اقامتگاه Airbnb ( یا هر اقامتگاه و یا هر مکان دیگری) و اتصال به شبکه بی سیم میزبان ، Fing را به کار بیاندازید و با آن شبکه را اسکن کنید. این برنامه هم دیوایس شما و هم سایر دستگاه های متصل به همان شبکه اینترنت را نشان می دهد.

نکته این است که برنامه هایی مانند Fing و مشابه آن همیشه نمی توانند مشخص کنند که چه نوع دستگاه ها به هم متصل هستند (آیا این دوربین مخفی است یا فقط یک پرینتر بی سیم؟) . اما این برنامه ها می توانند آدرس MAC دستگاه متصل را نمایش دهند ، که می تواند به شما دقیقا بگوید دستگاه متصل شده چیست. به سادگی آدرس MAC هر گجت مشخص شده را در MacVendorLookup.com وارد کنید تا ببینید چه کسی سازنده است و نوع دستگاهی که MAC به آن تعلق دارد چیست .

از یک آشکارساز RF استفاده کنید

البته Fing و اپلیکیشن هایی مانند آن ، تنها در صورتی که در همان شبکه بی سیم تلفن هوشمند شما باشند ، دوربین های مخفی متصل را فاش می کنند. با این حال ، اگر میزبان دارای یک شبکه بی سیم خصوصی دوم است که شما به آن دسترسی ندارید ، برنامه هایی مانند Fing نمی توانند به شما در یافتن دوربین های مخفی کمک کنند.

در این حالت ، تنها راه حل شما استفاده از یک قطعه سخت افزار اختصاصی است که به عنوان ردیاب RF شناخته می شود. تمام دستگاه های وایرلس یک فرکانس رادیویی مشخص از خود متصاعد می کنند – این فرکانس های رادیویی تقریبا چیزی هایی هستند که باعث امکان وجود بلوتوث و وایرلس و جریان اطلاعات آن ها شده اند. این دستگاه ها میتوانند فرکانس های رادیویی هر دستگاهی از جمله دوربین های مخفی را تشخیص دهند و نشان دهند کجا قرار دارند .

ردیاب های RF دستگاه های دستی کوچک هستند که می توانند در آمازون نیز خریداری شوند. بسته به مدلی که خریداری می کنید ، معمولاً حدود 30 تا 50 دلار برای شما خرج برمی دارد. ممکن است گران به نظر برسد اما ارزش این را دارد که از خود و خانواده ی خود دربرابر ضبط و شنود و تماشای مخفی محافظت کنید.

استفاده از یک آشکارساز RF ساده است: کافی است آن را در اطراف اتاق جابجا کنید. اگر بارها و بارها شروع به بوق زدن کند ، یعنی یک سیگنال بی سیم (وایرلس  wireless  ) از برخی دستگاه ها پیدا شده است. آشکارساز RF را در مسیری حرکت دهید که باعث می شود بوق افزایش یابد تا اینکه مورد مشکوک احتمالی را پیدا کنید. مثلا اگر ردیاب RF در مجاورت یک گلدان یا اسباب بازی و ساعت رومیزی و … دیوانه وار بوق زد ، احتمال اینکه یک دوربین مخفی داخل آن باشد زیاد است.

اگر یک دوربین مخفی پیدا کنید چه کاری باید انجام دهید

اولین کاری که باید انجام این است که با میزبان و شرکت Airbnb  ( یا هر شرکت خدمات اقامتی که اتاق و خانه را از آن اجاره کردید ) مستقیماً تماس بگیرید و گزارش دوربین را بدهید. اگر بخواهید میتوانید به پلیس نیز گزارش کنید، اما شکایت از پلیس به این بستگی دارد که شما در کدام کشور و ایالت هستید چراکه قوانین حقوقی و قضایی در هرجایی متفاوت است .

اگر نمی توانید بلافاصله میزبان را گیر بیاورید و احساس راحتی برای ماندن در آنجا را ندارید، در صورت داشتن سیم برق ، دوربین مخفی را از برق جدا کنید ، که این کافی است تا جلوی کار دوربین را بگیرید (به شرط آنکه با باتری کار نکند) . اگر هیچ نوع سیم برقی پیدا نمی کنید ( یا احتمال وجود باتری داخل دستگاه را هم می دهید) ، می توانید یک شیء را در مقابل یا بالای دوربین قرار دهید.

در نهایت باید گفت ، این فقط دوربین ها نیستند که باید مراقب آن ها باشید. همانطور که بلندگوهای هوشمند مانند Amazon Echo و Google Home همه گیر می شوند ، باید این موارد را نیز مورد توجه قرار دهید. در حالی که ممکن است میزبان اقامتگاه شما از بلندگوهای هوشمند برای افزایش رفاه استفاده کرده باشد ، به یاد داشته باشید که همه بلندگوهای هوشمند دارای میکروفن هستند ، بنابراین قابل تصور است که کسی که دارای دانش کافی است ( یک هکر ) بتواند از این دستگاه ها برای گوش دادن به مکالمات شما از راه دور استفاده کند. مانند دوربین های مخفی ، اگر بلندگو هوشمندی پیدا کردید و مشکلی برای شما ایجاد کرد ، بهتر است آن را جدا کنید.

پیوندهای مرتبط :