تفلیس پایتخت گرجستان

در مقاله قبلی به بررسی تعدادی از دلایل برای اینکه گرجستان کشوری عالی برای زندگی است پرداختیم، اکنون در این مقاله به بیان دلایل باقیمانده خواهیم پرداخت، با پی آسان همراه باشید.

امنیت در تفلیس مسئله‌ای نیست

گرجستان یکی از امن‌ترین کشورها در جهان است. این مسئله تنها در این کشور میان کشورهای حاصل از فروپاشی شوروی وجود دارد. گرجستان تنها کشوری است که به مسئله فساد نیروهای پلیس رسیدگی کرد و در این کار موفق بود.

هنگامی که ساکاشویلی در سال ٢٠٠٤ به قدرت رسید، نیمی از نیروهای پلیس را اخراج کرد ( نزدیک به ١٦ هزار پلیس راهنمایی رانندگی) و به سرعت نیروهای جدید را آموزش داد. امروز می‌توانید پلیس‌ها را در ساختمان‌هایی با دیوارهای شیشه‌ای پیدا کنید که نشان‌دهنده شفافیت و آزادی برای همه است.

البته هیچ گاه احتیاط فکر بدی نیست، اما به صورت کلی میزان ارتکاب جرم در تفلیس بسیار پایین است. خیابان‌ها هم دارای امنیت هستند و من تاکنون مسئله‌ای با تنهایی قدم زدن در شبها نداشته‌ام.

بهشتی برای علاقمندان به غذا

گرجستان بهشتی برای علاقمندان به غذاست. این کشور دارای بعضی از خاص‌ترین دستورهای آشپزی است. شاید کمی مغرضانه باشد اما آنها خوشمزه‌ترین‌ها در جهان هستند.

غذاهای مورد علاقه گرجی ما شامل بادریجانی(بادمجان به همراه یک سس خوشمزه از گردو) لوبیو (آش لوبیا)، سالگونی (پنیر محلی) و خوشمزه‌ترین شیشلیک خوکی که خورده‌اید هستند. هر بخش از گرجستان دارای غذاهای کمی متفاوت از قسمت‌های دیگر است، پس هیچگاه از غذاها خسته نخواهید شد، حتی گیاهخواران و کسانی مثل من که ترجیح می‌دهند غذاهای بدون گلوتن مصرف کنند گرسنه نخواهند ماند. اگر بورد پینترست من را چک کنید می‌توانید مثال‌های خوبی از غذاهای گرجی پیدا کنید.

می‌توانم ساعت‌ها در مورد غذاهای گرجی صحبت کنم، اما شراب را فراموش نکنیم. آیا می‌دانستید که شراب‌سازی در گرجستان سنتی ٦٠٠٠ سال قبل از میلاد مسیح است؟ به این ترتیب گرجی‌ها تبدیل به قدیمی‌ترین و باتجربه‌ترین شراب‌سازان جهان می‌شوند و نمی‌توانید با تجربه مقابله کنید. بعضی از بهترین شراب‌هایی که امتحان کردیم مستقیما از شراب‌سازی آورده می‌شود و به صورت لیتری در بطری‌های بازیافت‌شده نوشیدنی‌های بدون الکل به فروش می‌رسد. حتما می‌توانید نمونه‌های محلی متفاوت‌تری در فروشگاه‌های مخصوص و سرداب‌های زیرزمینی پیدا کنید، اما اینها تمام سرگرمی نیست. بسیاری از شراب‌های محلی بدون مواد شیمیایی و سولفور است پس با سردرد و خماری بعد از نوشیدن خداحافظی کنید.

فرهنگ خاص

مانند غذا و شراب محلی، فرهنگ گرجستانی یکی از خاص‌ترین‌ها در جهان است. کشور نه تنها مملو از هنرمندان، موسیقیدانان و طراحان است آنها بعضی از بهترین صداهای جهان را دارند (بیشتر مواقع در حالت مستی می‌توانید این صداها را بشنوید) و حرکات رقصی که کمتر دیده شده است. چند لحظه برای دیدن این و این صبر کنید و برای اینکه متحیر شوید آماده باشید.

گرجستانی‌ها بسیار به فرهنگ خود افتخار می‌کنند و با خوشحالی در کنار شما می‌نشینند و با شما ساعت‌ها در مورد آن صحبت خواهند کرد، بویژه اگر یک یا دو گیلاس ساپراوی موجود باشد.

کودکان هنوز در خیابان با هم بازی می‌کنند

در بیشتر کشورهای غربی روزهایی که کودکان محله در خیابان با مراقبت دائم والدین با هم آشنا می‌شدند، وقت می‌گذراندند، دوچرخه سواری می‌کردند و یا توپ بازی می‌کردند، گذشته‌اند. با این حال گرجی‌ها همچنان حس قوی اجتماعی و دوستی خود را حفظ کرده‌اند و می‌توانید کودکان محله را ببینید که در خیابان فوتبال بازی می‌کنند و یا می‌خندند. بیشتر مواقع پسرها و چند سگ جمع هستند اما همچنان این تصویری زیبا برای دیدن است.

همیشه یک مغازه سر راه وجود دارد

تفلیس برای زندگی

شما هم از اینکه تمام روز را بیرون بوده‌اید و وقتی به خانه می‌رسید و متوجه می‌شوید چیزی برای خوردن در یخچال نیست، متنفر هستید؟ نترسید، تفلیس هوای شما را دارد. در تفلیس، همیشه یک مغازه در ابتدای خیابان قرار دارد، قصابی، قنادی یا میوه و سبزی فروشی.

من عاشق این هستم که مجبور نیستم برای خرید برنامه‌ریزی کنم. همیشه می‌توانید سر راه خود چیزی بگیرید. و بهتر اینکه می‌توانید در سوپرمارکت یا کافه محله توقف کنید و یک غذای خانگی تهیه کنید.

وقتی در مورد فروشگاه‌های محلی مانند مام اند پاپ صحبت می‌کنیم، ساعت‌های باز شدن چندان قابل اعتماد نیستند، اما چندان نگران نباشید. همیشه می‌توانید به مغازه در سر دیگر خیابان بروید.

پی آسان برای پرداخت هزینه اجاره اتاق،‌ویلا و آپارتمان در سرتاسر دنیا در خدمت هم وطنان عزیز است، برای دریافت خدمات یک حساب ارزی باز کنید

تعمیرکاران حرفه‌ای

در تفلیس می‌توانید یک چیز را تعمیر کنید و یا تغییر دهید بدون اینکه مجبور باشید بهایی بیش از قیمت خرید آن بپردازید.

دو سال قبل، کیف دستی مورد علاقه‌ام دچار مشکل شده بود. نمی‌توانستم جایگزینی برای آن پیدا کنم، پس به تعمیرکار محلی مراجعه کردم. با چند کلمه پیرمرد گرجی به سرعت متوجه شد که چه کار باید انجام دهد. در یک هفته او تمام لبه‌های کیف را عوض کرده بود، در یک پروسه پیچیده که آن را از هم باز کرده بود و مجددا دوخته بود. کیف شبیه به یک کیف نو شد و برای من ١٥ لاری خرج برداشت (٩٠/٤ یورو).

تعمیرکاران معمولا در زیرزمین‌های تاریک در محله‌های قدیمی تفلیس یافت می‌شوند. متاسفانه به نظر می‌رسد آنها یک نژاد در حال انقراض هستند، و تعمیرکار مورد علاقه من مغازه خود را بسته است. با این حال همچنان تعداد قابل توجهی از آنها وجود دارند و بسیار دلگرم کننده است که بدانید می‌توانید تعمیرات با کیفیتی را برای کیف دستی، کمربند، شلوار یا حتی کفش‌های خود در کمترین زمان دریافت کنید.

همیشه یک دوست یا فردی شبیه به شما در نزدیکی وجود دارد

اگرچه در بسیاری از کشورها جوامع و منابع آنلاین برای خارجی‌ها وجود دارد، چیزی فراتر از آن در تفلیس یافتیم. گروه‌های فیس بوکی برای توریست‌ها، آپارتمان برای اجاره و فروش، گروه‌های تبادل زبان یا کتاب و حتی گروه‌هایی برای دوستداران سگ‌ها.

همچنین در دو سالی که اینجا نبودیم، چندین محل اشتراکی کار و معاشرت در سراسر شهر راه اندازی شده است. این هفته فضای ور لافت را امتحان کردیم، جایی که به سرعت در حال تبدیل شدن به یکی از محل‌های مورد علاقه ماست.

با وجود تعداد زیادی خارجی و افرادی با ذهن باز و راه‌های بسیاری که برای برقراری ارتباط با آنها وجود دارد، هیچ گاه خود را در تفلیس تنها نخواهید یافت.

و آخرین مسئله

مطمئنا همه چیز در تفلیس کامل نیست. برای مثال سیگار کشیدن همچنان در بسیاری از فضاهای عمومی مجاز است مثل رستوران‌‌ها و همچنین افرادی شبیه به دیوانگان رانندگی می‌کنند. تفلیس مشکلات خودش را دارد، مثل هر شهر دیگری در دنیا، اما ما فکر می‌کنیم نکات مثبت آن بسیار بیشتر از نکات منفی است.

 

بیشتر بخوانید: