در حالت عادی وقتی به تحصیل مشغول هستید ، مقدار محدودی زمان خالی به دست میاورید که میتوانید در آن زمان به یک کار نیمه وقت مشغول شوید. اما شاید برایتان جالب باشد ، وقتی که به تحصیل آنلاین مشغول هستید ، می توانید حتی یک شغل تمام وقت داشته باشید.

شروع کار حرفه ای و کسب درآمد همزمان با تحصیل آنلاین یا حضوری

در بازار کار بیش از حد رقابتی امروز، دانشجویان می توانند مزیت مشخص و ویژه ای را را نسبت به همتایان خود به دست آورند. این مزیت ، اشتغال به  کار همزمان با تحصیل آنلاین یا حضوری است. بین این دو ، گزینه های آموزشی جدیدی که امکان انعطاف پذیری بیشتر را فراهم می کنند – مانند گرفتن درجه های آنلاین یا همان تحصیل آنلاین – باعث می شود این اهداف بسیار قابل اجرا باشد.

چنین گزینه ای به دانشجویان این امکان را می دهد که پروژه های حرفه ای مربوط به تخصص خود را همزمان با تحصیل خود انجام دهند . در زیر برخی از مواردی که می توانید برای شروع کار خود هنگام تحصیل آنلاین انجام دهید را شرح داده ایم.

شرکت در یک دوره کارآموزی همزمان با تحصیل آنلاین

کارآموزی یکی از بهترین راههای کسب تجربه کار و شروع کار حرفه ای در حین تحصیل است. بعضی از برنامه های تحصیل انلاین و حضوری، حتی یک دوره کارآموزی را به عنوان بخشی از الزامات برنامه فهرست می کنند. معمولا دانشگاه هایی که چنین گزینه هایی در برنامه ی تحصیلی خود لحاظ کرده اند ، برنامه های بهتری دارند چرا که این امر نشان دهنده ی درک دانشگاه از مقوله تربیت نیروی کار حرفه ای و متعهد است .

اگر در حین تحصیل آنلاین خود یا تحصیل حضوری، یک دوره ی کارآموزی را در کنار درس ها بردارید چراکه هم درآمد دارد و از همه مهم تر به تربیت شما به عنوان یک حرفه ای بسیار کمک می کند.

نکته ی منفی که درباره دوره های کارآموزی وجود دارد این است که هم به شدت رقابتی هستند و پیدا کردن و قبول شدن در آن ها سخت است. نکته ی دیگر اینکه بعضی از کارآموزی ها ممکن است حقوق و مزدی به دانشجو پرداخت نکنند یا مقدار آن خیلی کم باشد ( که البته با توجه به مزیت تجربی و حرفه ای آن ، میتوان از آن چشم پوشی کرد ) . توجه داشته باشید که نکات منفی اشاره شده ، در بعضی موارد صادق است و همیشه اینطور نیست.

شغل آزاد و پروژه ای (Freelance) همزمان با تحصیل آنلاین

یکی دیگر از راه های عالی برای دانشجویانی که میخواهند همزمان با دوره ی انلاین خود مشغول به یک کار شوند و از راه آن درآمد کسب کنند ، کار پروژه ای و آزاد یا به اصطلاح Freelance است ( سایت www.freelancer.com منبع خوبی برای پیدا کردن اینطور کارها است ) . به عنوان مثال، دانشجویانی که درجه مدرک آنلاین در زمینه امنیت فناوری اطلاعات را دریافت می کنند، می توانند کارهای مستقل مانند برنامه نویسی وبسایت یا وبلاگ نویسی در مورد آن موضوع را انجام دهند.

بعضی دانشجویان علاقه­مندتر حتی ممکن است تصمیم بگیرند که سبک زندگی و شغل خود را بر مبنای کار آزاد و پروژه ای استوار کنند و آن را حتی بعد از فارغ التحصیلی ، به صورت حرفه ای ادامه می دهند.

کار پروژه ای به جز مقوله ی کسب درآمد حین تحصیل آنلاین ، حداقل به عنوان یک تجربه کار مرتبط با رشته در رزومه ی شما میتواند به حساب بیاید و به پرداختن به آن تمرینی است برای محک زدن توانایی ها و دانش های شما . و شما می توانید از این تجربه برای موفقیت در اولین کار تمام وقت خود بعد فارغ التحصیلی استفاده کنید.

اشتغال داوطلبانه

این گزینه کمی متفاوت تر است و نفع و درآمد آن غیرمستقیم است. در این گزینه خبری از اشتغال به همراه درآمد نیست. فرایند کار به این صورت است که شما به عنوان یک دانشجو ، آمادگی خود را برای انجام کارهای دیگری در ردیف های کاری مختلف اعلام می دارید. وقتی به صورت داوطلبانه شروع به کار می کنید ، به عبارتی تجربه ی کاری خود را افزایش می دهید. تا اینجا به نظر شبیه کار مفت می آید که ممکن است برای شما تجربه داشته باشد. اما قضیه اینجا به پایان نمی رسد.

این گزینه ، مزیت بسیار خوبی دارد و آن این است که با اینکه در حین کار داوطلبانه قرار نیست چیزی گیر شما بیاید ، شانس شما را برای استخدام بعد فارغ التحصیلی به شدت افزایش می دهد. تحقیقات ثابت کرده است که شرکت ها و سازمان ها مخصوصا تمایل به استخدام افرادی دارند که دوره ای هرچند کوتاه در تحصیل خود را به کار داوطلبانه اختصاص داده اند.

کارهای غیرانتفاعی و خدمات اجتماعی نیز حتی امتیازهای مثبتی در رزومه ی شما تلقی می شوند . درست است که اگر در حوزه و صنعت مربوط به رشته ی خود به کار داوطلبانه مشغول شوید بهتر است ( به خاطر تجربه اندوزی حرفه ای که برای شما دارد ) اما کار داوطلبانه در شاخه های دیگر نیز موجب گسترش توانایی های شما در زمینه های دیگر و شناخت ابزارهای متفاوت کاری می شود.

استخدام حضوری در یک شرکت یا سازمان

ممکن است برای همه ممکن نباشد که این گزینه را انتخاب کنند. راه حل در این گزینه ساده است. به یک شرکت بروید و تقاضای استخدام کنید. مهم است که این شرکت کاملا مرتبط با زمینه رشته ی شما باشد. معمولا شرکت ها شانس کمی برای افراد مشغول به تحصیل قائل هستند. اگر هم دانشجویی را استخدام کنند ، معمولا کاری رده پایین در شرکت را به آن ها اختصاص می دهند چرا که ردیف های شغلی بالا ، نیازمند مدرک اخذ شده هستند.

اما مزیت این گزینه علاوه بر درآمدی که حین تحصیل برای شما دارد ، این است که بعد از اتمام تحصیل آنلاین و یا حضوری خود ، مراحل رشد و ترفیع شما در آن شرکتی که مشغول به کار بودید ( در حین تحصیل) به شدت با سرعت و موفقیت طی خواهد شد و میتوانید به مدارج بالایی در آن شرکت برسید. چراکه قبل از اخذ مدرک حتی ، شرکت با شما و نحوه ی کارتان آشناست و تجربه ی شما در آن شرکت هم بالاست . به عبارتی همه چیز جور است؛ برای همین میتوانید به سرعت در آن شرکت پیشرفت کنید.

توجه داشته باشید که هنگام استخدام ، واقع بین باشید و دیدی واقعی به کارفرما ارائه کنید؛ به او نشان دهید که یک دانشجوی درحال تحصیل هستید و اولویت شما تحصیل است و این شغل یک کار نیمه وقت است که قرار است به موضوع درسی شما نزدیک باشد . در حین استخدام ها حواستان باشد چه چیزی  را قرار است فدای چه چیزی کنید.

 

توصیه ها

توجه به آموزش های تکمیلی برای پیدا کردن شغل

چیز دیگری که می توانید انجام دهید در حالی که هنوز در کالج به تحصیل مشغول هستید،  استفاده از منابع دیگر است که به شما کمک می کند تا حرفه ی خود را راه اندازی کنید و به کار مشغول شوید. کتاب ها، وبینارها، وبلاگ ها و سایر منابع مشابه همه منابع خوب اطلاعاتی در این زمینه هستند. این منابع می توانند در مورد صنعت انتخابی شما و یا همچنین مشاوره عمومی ساده باشند که برای هر حرفه ای مفید است.

با استفاده از منابع و آموزش ها ، هم میتوانید به یک بینش درست برای پیدا کردن شغل حین تحصیل برسید و هم ممکن است بتوانید اطلاعات و توانایی لازم برای یک کسب و کار شخصی را هم کسب کنید.

شبکه های مجازی و اینترنت

آموزش آنلاین می تواند به شما یک مجموعه گسترده ای از فرصت های شبکه ای و اینترنتی ارائه دهد که به حضور شما در یک کالج سنتی کمک زیادی بکند . به عنوان مثال، سایت هایی مانند LinkedIn به شما اجازه می دهند با افرادی که در طول دوره تحصیل آنلاین خود با آنها ملاقات می کنید ارتباط برقرار کنید. یک شبکه قدرتمند به شما کمک خواهد کرد که به طور حرفه ای رشد کنید، مؤسسات آموزشی را پیدا کنید، پایگاه دانش خود را گسترش دهید و به فرصت های شغلی که ممکن است مورد توجه شما باشد، دسترسی داشته باشید و درخواست دهید یا حتی خود را به ان ها نشان دهید.

همیشه بهتر است شبکه های اجتماعی و حرفه ای خود را در حالی که هنوز در کالج هستید به راه بی اندازید تا زمانی که تحصیل می کنید و یا بعد فارغ التحصیلی شروع به جستجو برای یک کار می کنید ، ارتباطاتی که از قبل برقرار کرده اید ، به کمک شما بیاید .

 

در صورتی که یک دانشجوی ایرانی خارج از کشور هستید یا قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارید ، میتوانید از خدمات سایت پی آسان در این زمینه استاده کنید :

 

مطالب مرتبط :